Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλησπέρα. Με το Vienna Flexi Pass μπορείς να μπαίνεις στα μουσεία χωρίς την αναμονή στην ουρά;
Νομίζω ότι τότε σε ένα μόνο μουσείο είχα βρει κάποια ουρά αλλά ένας κύριος στην πόρτα ,πέρασε το flexi σε ένα μηχάνημα και τελείωσα αμέσως αλλά όπως λέει και η @paefstra δεν θα έχει ουρές αυτό τον καιρό.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Πρόχειρη αποτίμηση της Βιέννης:
- Τρεις μέρες καύσωνας, μία μέρα καταιγίδες (με ζέστη). 😑
Βιέννη είναι αυτοκρατορική και περιποιημένη, αλλά είναι μόνο αυτό και αυτό πουλάει. Τουλάχιστον για τα μάτια ενός τουρίστα λίγων ημερών. Θεωρώ ότι π.χ. το Βερολίνο είναι πολύ πιο πολυδιάστατη και κοσμοπολίτικη πόλη.
- Οι Βιεννέζοι έχουν την παρανοειδή ιδέα ότι είναι απίθανο κάποιος στον πλανήτη αυτό να μην μιλάει γερμανικά... 🙄
- Η ζάχερ τόρτε, τουλάχιστον αυτή που έφαγα εγώ στο καφέ Μοζάρτ (έτσι, στα γαλλικά το λέω εγώ) ήταν αδιάφορη σαν τις πάστες συνοικιακού ζαχαροπλαστείου το '85.

Θα ακολουθήσει μαρτυρική ιστορία το προσεχές διάστημα και όταν δεν θα ιδρώνω άλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Εδωσα φετος δευτερη ευκαιρια. Ε δεν...

Ειχαμε την επιλογη να μεινουμε ενα βραδυ η δυο αναλογα, με την ορεξη. Πεταξαμε τα εισιτηρια της επομενης μερας και μειναμε ενα βραδυ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Η Βιέννη είναι αυτοκρατορική και περιποιημένη, αλλά είναι μόνο αυτό και αυτό πουλάει. Τουλάχιστον για τα μάτια ενός τουρίστα λίγων ημερών. Θεωρώ ότι π.χ. το Βερολίνο είναι πολύ πιο πολυδιάστατη και κοσμοπολίτικη πόλη.
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να είναι πολυδιάστατη και πιο κοσμοπολίτικη.
Με άλλα λόγια αφού συμφωνήσω ότι είναι αυτοκρατορική και περιποιημένη απορώ γιατί ψάχνουμε να βρούμε ως ταξιδιώτες και άλλες διαστάσεις πέρα από τις ήδη γνωστές και όταν δεν τις βρούμε, απογοητευόμαστε ενώ τα πράγματα είναι σαφή εξ αρχής. :)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να είναι πολυδιάστατη και πιο κοσμοπολίτικη.
Με άλλα λόγια αφού συμφωνήσω ότι είναι αυτοκρατορική και περιποιημένη απορώ γιατί ψάχνουμε να βρούμε ως ταξιδιώτες και άλλες διαστάσεις πέρα από τις ήδη γνωστές και όταν δεν τις βρούμε, απογοητευόμαστε ενώ τα πράγματα είναι σαφή εξ αρχής. :)
Δεν λέω ότι θα όφειλε να είναι, λέω ότι εμένα εν τέλει δεν μου ταίριαξε όσο άλλες. Έχω πάει και σε άλλες πόλεις έχοντας μια συγκεκριμένη εικόνα για αυτές (πχ Αμβούργο), η οποία όμως με κάλυψε περισσότερο όταν την έζησα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ..και θα προσθέσω....
Όποιος πηγαίνει στη Βιέννη για να ανέβει στις Άλπεις...... Η αντικρύσει αλπικά λιβαδια....θα πέσει έξω....το ιδιο έξω θα πέσει έξω αν πηγαίνει στην Βιέννη για να δει θάλασσα....
Η Βιέννη είναι η πιο όμορφη από τις παραδουνάβιες πόλεις, η πιο καθαρή η πιο αυτοκρατορική η πιο πράσινη και Περιποιημένη.... απ' όλες...
Επιπλέον θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η κουζίνα της και τα γλυκά της η ροφήματα της με άφησαν...... φανερά αδιάφορο.
Πράγμα που δεν συνέβη όμως με τα ... πάρκα τους , τα κτήρια τους, το συγκοινωνιακό δίκτυο της, τους ποδηλατοδρόμους και το σεβασμό που δείχνουν σαν λαός στους νόμους και στο δικαιικο τους σύστημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom