Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Θα απαντήσω μονο για το ερώτημα αναφορικά με τις αποσκευές.
Μιας και οι πτήσεις αναχώρησής μου από οπουδήποτε ειναι πάντα οτι τελευταίο υπάρχει, το luggage parking ειναι κάτι που χρησιμοποιώ κατά κορον, ειναι και ένας από τους λόγους που θα χρησιμοποιήσω ξενοδοχείο άλλωστε !

Δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα ξενοδοχείο που να παρέχει αυτή την υπηρεσία και να έχει κάποιο θέμα με την ώρα.
Ειδικά Βιέννη που ήμουν πρόσφατα, έκανα checkout νωρίς, πηγα σε όλο το Schonbrunn και περίσσεψε και χρονος για ακόμη μια χαλαρή βολτα πριν τις παραλάβω, περίπου την ώρα που αναφέρατε.



Ευρωπαικό πιστοποιητικό επαρκεί για τη διαμονή, το PLF ειναι για την επιστροφή. Προσωπικά το ειχα βγάλει πριν ταξιδέψω για Αυστρία και καμια 10ρια μερες πριν την επιστροφή
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα και απο μένα, έχω κλείσει με τη σύζυγό μου για Βιέννη από τις 28/10 (Φτάνω 9:30 Πέμπτη) έως 31/10(Κυριακή Αναχωρώ 18:00). Δυστυχώς δε μας έχουν μείνει άδειες αυτή τη χρονιά και κοιτάμε να δημιουργήσουμε εμείς κανένα τριήμερο.

Έχω κλείσει στο ξενοδοχείο Eurostars Embassy.
Μου φάνηκε αρκετά ακριβό..και καλά όταν έκλεισα είχε έκπτωση .. Τέσπα

Σκέφτομαι να περάσω τις μέρες μου ως εξής :
  • 28/10 : Να πάω στο Hofburg και στο μουσείο Αλμπερτίνα. Απ' ότι είδα υπάρχει Albertina και Albertina Modern αξίζει να πάω και στα δύο ? Θα θελα και στη σχολή ιππασίας αλλά η γυναίκα μου θεωρεί ότι βασανίζονται τα ζώα εκεί οπότε δε θα θέλει με τίποτα.
  • 29/10 : Να πάω στο παλάτι Schonbrun. Μου φαίνεται αχανές και ειδικά αν πας και στο ζωολογικό κήπο νομίζω θα φάω όλη τη μέρα.. Το βράδυ έχω κλείσει όπερα (ένα εργο που λεγεται Αντριάννα .. δεν έχω ιδέα τι είναι)
  • 30/10 : Να πάω στο καθολικό του Αγίου Στεφάνου. Μια βόλτα στο Στάντπαρκ και μετά λίγο άραγμα να έχουμε και μια μέρα χαλαρή.
  • 31/10 : Σκέφτομαι να ζητήσω απο το ξενοδοχείο να κρατήσουν τις βαλίτσες και να κάνω μια βόλτα μιας και από το checkout(12:00) μέχρι τις 18:00 είναι πολλές ώρες.
Δε ξέρω βέβαια αν θα το δεχτούν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε να κάνω ?

Επίσης, θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχω.
  1. Έχω διαβάσει ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω την εβδομαδιαία κάρτα αντί για τη κάρτα των τριων ημερών. Αυτή η κάρτα ισχύει για όλα τα μέσα ? Δηλαδή λεωφορεία, τραμ , u-bahn και s-bahn? γιατί θέλω να πάω με το s7 από αεροδρόμιο...
  2. Σχετικά με covid τι απαιτείται να έχω μαζί ? Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF το οποίο το βγάζω όσες μέρες θέλω πριν το ταξίδι ?
Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη..!!

Σας ευχαριστώ πολύ
Έχω πάει σε πολλά μουσεία της Βιέννης, εκτός από το Albertina για το οποίο δεν έχω άποψη...
Εάν έπρεπε όμως να διαλέξω να πάω σε ένα μονο μουσείο της Βιέννης, αυτό θα ήταν το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης "Kunsthistorisches Museum", που συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες και πιο πλούσιες πινακοθήκες του κόσμου!

Η πλούσια πινακοθήκη του περιλαμβάνει έργα σπουδαίων Ιταλών δασκάλων του 15ου και 16ου αιώνα και έργα φλαμανδικής ζωγραφικής του 15ου-17ου αιώνα. (Μπρίγκελ, Ντύρερ, Ντιέγο Βελάθκεθ, Άντονι βαν Ντάικ , Ρούμπενς κ.α.)

Και εάν δεν σας αρέσει η ζωγραφική, στο ισόγειο μπορείτε να απολαύσετε μια εκπληκτική συλλογή γλυπτικής και διακοσμητικών τεχνών, που δεν έχω δει παρόμοια πουθενά, καθώς και ενδιαφέρουσες συλλογές της Αιγύπτου και της Εγγύς Ανατολής.

Και εάν δεν σας αρέσει τίποτα από όλα αυτά, θα πρότεινα να πάτε μόνο για την μνημειώδη αρχιτεκτονική του κτηρίου, την θέα προς το καφέ από το 2ο όροφο και τις νωπογραφίες του Klimt.

Το χειμερινό παλάτι Hofburg στην πόλη με τις 3 συλλογές του δεν αξίζει ιδιαίτερα εκτός εάν είσαι θαυμαστής της Sisi. Δεν εντυπωσιάστηκα … Ένα μέτριο παλάτι. Καμία σχέση με το Schönbrunn Palace που είναι πολύ εντυπωσιακό!

Η εβδομαδιαία και η ημερήσια κάρτα ισχύει για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν ισχύει για το τρένο S7 για το αεροδρόμιο, το εισιτήριο του οποίου ήταν περίπου 4 €/διαδρομή.

Μπράβο που κατάφερες να κλείσεις παράσταση στην όπερα! Και μόνο η εμπειρία της εισόδου στον χώρο της θα είναι φανταστική!! Ψάξε να βρεις την υπόθεση του έργου από το διαδίκτυο για να καταλάβεις και κάτι... Υπάρχουν στις θέσεις οθόνες με υπότιτλους στα αγγλικά και στα γερμανικά που τα ρυθμίζεις εσύ. Έτσι θα ξέρεις τι λένε οι πρωταγωνιστές..
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@peter85 ρίξε μια ματιά σε αυτό το παλαιότερο post από τον Iούνιο 2019 που έχω προτάσεις για μουσεία που είχα επισκεφτεί με την τριήμερη Vienna Pass που είχα αγοράσει τότε και την έκανα βέβαια απόσβεση γιατί είδα πολλά από τα αξιοθέατα που κάλυπτε.


@lampros14 ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα για να πάρεις ιδέες για τη Βιέννη.
Θα σου προτείνω μερικά από τα μουσεία / αξιοθέατα που είδα στην επίσκεψη μου στην Βιέννη τον Ιούνιο του 2017, στα οποία μπαίνεις δωρεάν με τη Vienna Pass.
Τις τιμές πρέπει να τις τσεκάρεις ξανά από τις ιστοσελίδες, γιατί κάποιες έχουν αλλάξει!

1ο. Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης/ Kunsthistorisches Museum
(15€?): Εξαιρετική πινακοθήκη και εντυπωσιακή μνημειώδη αρχιτεκτονική!!
TIP1: στο ισόγειο υπάρχει μια εκπληκτική συλλογή γλυπτικής και διακοσμητικών τεχνών, που δεν έχω δει παρόμοια πουθενά!
TIP2: Άνοδο στον 2ο όροφο για να βγάλεις φωτογραφία από ψηλά το εντυπωσιακό δάπεδο του καφέ!

2ο. Upper Belvedere (14€?): με έργα των Gustav Klimt και Egon Schiele.
Εάν αγαπάς τα έργα του Klimt αυτή η μικρή πινακοθήκη θα σου αρέσει!

3ο. Schönbrunn Palace: με το πλήρες εισιτήριο Classic Pass (26,5 €) ή το Grand Tour (20 €)! Οι κήποι θα είναι εντυπωσιακοί το καλοκαίρι!!!
Εάν θα πάτε και στο Vienna Hofburg επιλέξτε το Sisi Ticket (34 €).

4ο. State Hall, Austrian National Library(7€?): Η εντυπωσιακή Εθνική βιβλιοθήκη της Βιέννης είναι ένα κρυφό διαμάντι!!
(About the State Hall - Österreichische Nationalbibliothek )

5ο. Μουσείο φυσικής ιστορίας (10€?): Με εντυπωσιακή αρχιτεκτονική, αλλά ειδικού ενδιαφέροντος εκθέματα. Μου άρεσε μόνο το ισόγειο με τη συλλογή μετεωριτών, πετρωμάτων, δεινοσαύρων και το πλανητάριο. Στον 1ο όροφο έχει άπειρα βαλσαμωμένα ζώα και έναν προϊστορικό σκελετό φάλαινας και μυρίζει φορμόλη!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Το πλανητάριο στο ισόγειο κλείνει νωρίς γύρω στις 5μμ. Οπότε ξεκινάς την επίσκεψη σου με αυτό και μετά βλέπεις τα υπόλοιπα εκθέματα μέχρι τις 6 μμ.

6ο. Vienna Hofburg ( Imperial Apartments - Sisi Museum - Imperial Silver Collection)
Το χειμερινό παλάτι Hofburg στην πόλη με τις 3 συλλογές του δεν αξίζει ιδιαίτερα εκτός εάν είσαι θαυμαστής της Sisi. Δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα…

7o. St. Stephen's Cathedral: είσοδος στον ναό (4.50 €?) & εξτρά εισιτήριο για την άνοδο στον Νότιο Πύργο (3.50 €?).

8ο. Επίσης, αξιοποίησα την Vienna Pass για να μπω δωρεάν στον εντυπωσιακό ζωολογικό κήπο του Schönbrunn Palace, στον λαβύρινθο «Maze & Labyrinth», στο «Privy Garden» και σε κάποια άλλα σημεία των κήπων του παλατιού που έχουν ξεχωριστό εισιτήριο.

9ο. Η βόλτα με πλοιάριο στο ποτάμι της Βιέννης είναι δωρεάν με την κάρτα αλλά δεν αξίζει και πολλά...
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας λίγο. Κλείσαμε με προσφορά εισητήρια για βιέννη στις 22/11 έως τις 26/11. Αλλά μιας και είναι η πρώτη μου φορά χωρίς πρακτορείο αγχωνομαι πολύ.
1. Φτάνουμε Βιέννη στις 22:00 (αν όλα πάνε καλά) Από το ξενοδοχείο μας είπαν πως δεν υπάρχει με την ώρα και πως θα ενημερώσουν τους βραδινούς. Οπότε ηρεμώ κάπως με αυτό. Καθώς όμως έψαξα λίγο διαπίστωσα πως μπορούμε να πάρουμε το S7 (αν το λέω και σωστά) αλλά αν τύχει και έχουμε καμιά καθυστέρηση τι κάνουμε; (σημειώνω πως ταξιδεύουμε με ryanair)
2. Το ξενοδοχείο μας είναι στην οδό Heinestraße 15. (το λέω πιο πολυ για να μου πείτε καμια ιδέα για την μεταφορά)
3. Θα θέλαμε πληροφορίες για το τι αξίζει να δούμε, να φάμε, να πιούμε, αλλά όσο ειναι δυνατόν να είναι φθηνά.
4. Αν γνωρίζετε τους χριστουγεννάτικους πάγκους που μπορούμε να τους βρουμε και τι αξίζει.
5. Και τελευταίο επειδή εγώ είχα τρέλα με τον υπαστυνόμο ρεξ. το οποίο γνωρίζω πως γυρίστηκε στην Βιέννη. Ξέρετε αν υπάρχει τίποτα που να εχει σχέση με την σειρά; όχι τίποτα άλλο, αλλά να εκπληρώσω ενα παιδικό όνειρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας λίγο. Κλείσαμε με προσφορά εισητήρια για βιέννη στις 22/11 έως τις 26/11. Αλλά μιας και είναι η πρώτη μου φορά χωρίς πρακτορείο αγχωνομαι πολύ.
1. Φτάνουμε Βιέννη στις 22:00 (αν όλα πάνε καλά) Από το ξενοδοχείο μας είπαν πως δεν υπάρχει με την ώρα και πως θα ενημερώσουν τους βραδινούς. Οπότε ηρεμώ κάπως με αυτό. Καθώς όμως έψαξα λίγο διαπίστωσα πως μπορούμε να πάρουμε το S7 (αν το λέω και σωστά) αλλά αν τύχει και έχουμε καμιά καθυστέρηση τι κάνουμε; (σημειώνω πως ταξιδεύουμε με ryanair)
2. Το ξενοδοχείο μας είναι στην οδό Heinestraße 15. (το λέω πιο πολυ για να μου πείτε καμια ιδέα για την μεταφορά)
3. Θα θέλαμε πληροφορίες για το τι αξίζει να δούμε, να φάμε, να πιούμε, αλλά όσο ειναι δυνατόν να είναι φθηνά.
4. Αν γνωρίζετε τους χριστουγεννάτικους πάγκους που μπορούμε να τους βρουμε και τι αξίζει.
5. Και τελευταίο επειδή εγώ είχα τρέλα με τον υπαστυνόμο ρεξ. το οποίο γνωρίζω πως γυρίστηκε στην Βιέννη. Ξέρετε αν υπάρχει τίποτα που να εχει σχέση με την σειρά; όχι τίποτα άλλο, αλλά να εκπληρώσω ενα παιδικό όνειρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1 & 2. To S έχει δρομολόγιο ανά μισή ώρα, μη σε αγχώνει αυτό. Θα κατέβεις Pratersen και από εκεί είναι κοντά με τα πόδια.
3. Δες τις σελίδες προς τα πίσω.
4. Για Χριστουγεννιάτικες αγορές δες εδώ: Christmas Markets in Vienna ➣ When & Where to Find Them
5. Δε γνωρίζω
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας λίγο. Κλείσαμε με προσφορά εισητήρια για βιέννη στις 22/11 έως τις 26/11. Αλλά μιας και είναι η πρώτη μου φορά χωρίς πρακτορείο αγχωνομαι πολύ.
1. Φτάνουμε Βιέννη στις 22:00 (αν όλα πάνε καλά) Από το ξενοδοχείο μας είπαν πως δεν υπάρχει με την ώρα και πως θα ενημερώσουν τους βραδινούς. Οπότε ηρεμώ κάπως με αυτό. Καθώς όμως έψαξα λίγο διαπίστωσα πως μπορούμε να πάρουμε το S7 (αν το λέω και σωστά) αλλά αν τύχει και έχουμε καμιά καθυστέρηση τι κάνουμε; (σημειώνω πως ταξιδεύουμε με ryanair)
2. Το ξενοδοχείο μας είναι στην οδό Heinestraße 15. (το λέω πιο πολυ για να μου πείτε καμια ιδέα για την μεταφορά)
3. Θα θέλαμε πληροφορίες για το τι αξίζει να δούμε, να φάμε, να πιούμε, αλλά όσο ειναι δυνατόν να είναι φθηνά.
4. Αν γνωρίζετε τους χριστουγεννάτικους πάγκους που μπορούμε να τους βρουμε και τι αξίζει.
5. Και τελευταίο επειδή εγώ είχα τρέλα με τον υπαστυνόμο ρεξ. το οποίο γνωρίζω πως γυρίστηκε στην Βιέννη. Ξέρετε αν υπάρχει τίποτα που να εχει σχέση με την σειρά; όχι τίποτα άλλο, αλλά να εκπληρώσω ενα παιδικό όνειρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
καλησπέρα!
1 . Τα δρομολόγια του S7 ειναι ανα μισή ωρα, σταματάνε στις 1.20 το βραδυ και ξαναξεκινανε στις 4.50 .. Λογικά δεν θα εχετε τρεις ωρες καθυστερηση οποτε ειστε κομπλέ .
2 . Το ξενοδοχείο σας ειναι κοντα σε στασεις μετρο απο οτι ειδα , αλλα και σε κοντινη σχετικα αποσταση απο τα αξιοθεατα και τις πλατειες..
3. Αγοραστε εισιτηριο για το Schonbrunn (εχει διαφορα πακετα - εμεις ειχαμε κλεισει το winter pass που περιελαμβανε και τον ζωολογικο κηπο) , δειτε ολες τις πλατειες και τα παρκα(το stadtpark μου αρεσε πολυ), και αφου θα ειστε κοντα καντε μια βολτα και στο prater.. Γενικά ομως θα δείτε πολλες πληροφοριες και για μουσεια (τα οποια δεν ειναι το φορτε μου) σε προηγουμενες σελιδες και με μια αναζητηση στο φορουμ.
Για φαγητο : τρωγαμε χοτ ντογκ (φοβερο) στο bitzinger Wurstelstand , και σνιτσελ στο κλασσικο και πολυδιαφημισμενο figlmueller.
4. Χριστουγεννιατικους παγκους θα βρειτε σε ολες τις πλατειες, ξεχωριζει με διαφορά αυτος στο rathaus.
5 . Δεν γνωρίζω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
2. Το ξενοδοχείο μας είναι στην οδό Heinestraße 15. (το λέω πιο πολυ για να μου πείτε καμια ιδέα για την μεταφορά)
Για τη μεταφορά σου απάντησαν και οι φίλοι πιο πάνω, εκδίδετε εισιτήριο στο μηχάνημα πριν τη πλατφόρμα των τρένων και παίρνετε το S7, ωστόσο μη παραλείψετε να βγάλετε την άλλη μέρα μια τριήμερη κάρτα για μετακινήσεις, θα βολέψει πολύ μιας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλα τα μέσα (μετρο, τραμ, λεωφορεία), κάτι που χρειάζεστε εκεί που μένετε.
Να συμβουλεύεστε το Google maps για τις μετακινήσεις, είναι εξαιρετικά βολικό και αξιόπιστο στη Βιέννη.
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.318
Το εβδομαδιαίο εισιτήριο στοιχίζει σχεδόν όσο και το 3ημερο, μετρώντας την βδομάδα από Δευτέρα ως Κυριακή. Εκτός αν κάποιος φτάνει Σάββατο ή Κυριακή και το χρειάζεται μόνο όλη την Δευτέρα ή Τρίτη, βολεύει καλύτερα, ειδικά αν ληφθεί υπόψη ότι το εισιτήριο του S7 έχει ισχύ από αεροδρόμιο ως τον τελικό προορισμό και από αρχικό προορισμό ως αεροδρόμιο (με αλλαγές μέσων αλλά στην ίδια διαδρομή και χωρίς διακοπή της μετάβασης).
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κλεισε εστιατοριο απο το thefork. Φαγαμε σε πολυτελες εστιατοριο πιο φθηνα απο ελληνικη ταβερνα.
Για ρίξε και κάνα όνομα. Και γενικά όλες οι προτάσεις φαγητού για Βιέννη καλοδεχούμενες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom