Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Για ρίξε και κάνα όνομα. Και γενικά όλες οι προτάσεις φαγητού για Βιέννη καλοδεχούμενες.
Το εστιατοριο κατω απο το σπιτι του Μοτσαρτ.
Προσπαθω να θυμηθω το ονομα, αλλα εχω πιο ευκολες τις φωτογραφιες εξωτερικα και εσωτερικα.
Θυμηθηκα Restaurant König von Ungarn im Mozarthaus

Την προηγουμενη φορα στη Βιεννη δωσαμε πιο πολλα στο ονομαστο Φιγκμυλερ για ενα σνιτσελ μονο.
20210805_192645.jpg
20210805_192636.jpg
20210805_193809.jpg
20210805_194026.jpg
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ο Figlmüller είναι must, αλλά ωραία έχω φάει και σ΄αυτό:
Start (Garten - Cafe - Restaurant Rüdigerhof) (stadtausstellung.at)

Αν έχει και καλό καιρό, θα ήταν ωραίο να κάτσετε έξω. Όταν είχα πάει, ήταν Οκτώβριος πάντως.
Άσχετο, αλλά για το χέρι μου είχε αρέσει ένα μικρό ασιατικό, το HONU Tiki Bowls. Είναι απέναντι από την Όπερα, παραγγέλνεις και τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά και τρως σούπερ (έχει και λίγα τραπεζάκια).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ο Figlmüller είναι must, αλλά ωραία έχω φάει και σ΄αυτό:
Start (Garten - Cafe - Restaurant Rüdigerhof) (stadtausstellung.at)

Αν έχει και καλό καιρό, θα ήταν ωραίο να κάτσετε έξω. Όταν είχα πάει, ήταν Οκτώβριος πάντως.
Άσχετο, αλλά για το χέρι μου είχε αρέσει ένα μικρό ασιατικό, το HONU Tiki Bowls. Είναι απέναντι από την Όπερα, παραγγέλνεις και τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά και τρως σούπερ (έχει και λίγα τραπεζάκια).
Must για το tafelspitz κυρίως ήταν παλαιότερα αυτό

Plachutta

Αλλά έχω να παω αρκετά χρόνια και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για ρίξε και κάνα όνομα. Και γενικά όλες οι προτάσεις φαγητού για Βιέννη καλοδεχούμενες.
Το Σάββατο πέρασα από αυτό και γινότανε προσκύνημα, όχι τραπέζι, ούτε σκαμνί δε βρήκα. Μου φάνηκε παραδοσιακό, αν και είχε τουρίστες:

Willkommen beim Schnitzelwirt in Wien!

Κατέληξα τελικώς εδώ:

Pulkautaler Weinhaus

Εντάξει, μια τίμια κουζίνα.

Επίσης νωρίτερα είχα καθίσει για μπύρα σ' αυτό:

Home

Εστιατόριο πίσω από τα ανάκτορα Belvedere, τρομερός χώρος και τα πιάτα του φαινόταν εντυπωσιακά αν και δε δοκίμασα.
 
Last edited:

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ όλους αρχικά για τις πληροφορίες. Κατά δεύτερον το έψαξα λίγο με το Figlmüller αλλά μου βγήκαν τα μάτια με τις τιμές αλλά και με το μέγεθος που είναι το 4πλάσιο από όσο μπορώ να φάω. Κάτι σε πιο οικονομικο απο 15,5 ευρω παίζεται ή σε πιο μικρό μέγεθος;
Επίσης αν πάρουμε μονο ένα θα μας κοιτάνε σαν να ήμαστε οι χειρότεροι πελάτες; 😂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ όλους αρχικά για τις πληροφορίες. Κατά δεύτερον το έψαξα λίγο με το Figlmüller αλλά μου βγήκαν τα μάτια με τις τιμές αλλά και με το μέγεθος που είναι το 4πλάσιο από όσο μπορώ να φάω. Κάτι σε πιο οικονομικο απο 15,5 ευρω παίζεται ή σε πιο μικρό μέγεθος;
Επίσης αν πάρουμε μονο ένα θα μας κοιτάνε σαν να ήμαστε οι χειρότεροι πελάτες; 😂
Τοτε μπορεις να δεις ολες τις υπολοιπες προτασεις που γραψαμε χθες κιολας και οχι την τουριστοπαγιδα.
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπερα!!! Νεο μελος εδω κ ετοιμαζουμε το πρωτο μας ταξιδι στη Βιεννη για την Πρωτοχρονια... Δεν ξερω αν εχει προαναφερθει το θεμα, αλλα θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει να μας προτυνει καποια εστιατορια που να αξιζουν για το ρεβεγιον της παραμονης. Μενουν ως αργα ανοιχτα για εκεινη τη μερα οπως εδω Ελλαδα(για να αλλαξεις την χρονια εκει); Επισης σκεφτομασταν μηπως ειναι καλυτερο να βγουμε για φαγητο πιο νωρις κ μετα αλλαγη χρονου σε καποια Χριστουγεννιατικη αγορα ή κατι αλλο... Βεβαια οπως διαβασα εδω κ απογοητευτηκα λιγο, ειναι οτι με την τωρινη ενημερωση, οι αγορες θα εχουν ηδη κλεισει για τοτε... Μπορει να αλλαξει αυτο μεχρι την Πρωτοχρονια; Θα χαρω πολυ να δω τις προτασεις σας! Ευχαριστω!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπερα!!! Νεο μελος εδω κ ετοιμαζουμε το πρωτο μας ταξιδι στη Βιεννη για την Πρωτοχρονια... Δεν ξερω αν εχει προαναφερθει το θεμα, αλλα θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει να μας προτυνει καποια εστιατορια που να αξιζουν για το ρεβεγιον της παραμονης. Μενουν ως αργα ανοιχτα για εκεινη τη μερα οπως εδω Ελλαδα(για να αλλαξεις την χρονια εκει); Επισης σκεφτομασταν μηπως ειναι καλυτερο να βγουμε για φαγητο πιο νωρις κ μετα αλλαγη χρονου σε καποια Χριστουγεννιατικη αγορα ή κατι αλλο... Βεβαια οπως διαβασα εδω κ απογοητευτηκα λιγο, ειναι οτι με την τωρινη ενημερωση, οι αγορες θα εχουν ηδη κλεισει για τοτε... Μπορει να αλλαξει αυτο μεχρι την Πρωτοχρονια; Θα χαρω πολυ να δω τις προτασεις σας! Ευχαριστω!!!
΄Ισως να μην πετύχεις κάποιον που έκανε Πρωτοχρονιά.Θα πρότεινα να αρχίσεις το ψάξιμο εγκαίρως με βάση το budget σου και τσεκάροντας σελίδες εστιατορίων για να δεις τι είναι ανοικτό.Δεν θα αλλάξει κάτι με τις αγορές.Εδώ και χρόνια είναι κλειστές.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπερα!!! Νεο μελος εδω κ ετοιμαζουμε το πρωτο μας ταξιδι στη Βιεννη για την Πρωτοχρονια... Δεν ξερω αν εχει προαναφερθει το θεμα, αλλα θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει να μας προτυνει καποια εστιατορια που να αξιζουν για το ρεβεγιον της παραμονης. Μενουν ως αργα ανοιχτα για εκεινη τη μερα οπως εδω Ελλαδα(για να αλλαξεις την χρονια εκει); Επισης σκεφτομασταν μηπως ειναι καλυτερο να βγουμε για φαγητο πιο νωρις κ μετα αλλαγη χρονου σε καποια Χριστουγεννιατικη αγορα ή κατι αλλο... Βεβαια οπως διαβασα εδω κ απογοητευτηκα λιγο, ειναι οτι με την τωρινη ενημερωση, οι αγορες θα εχουν ηδη κλεισει για τοτε... Μπορει να αλλαξει αυτο μεχρι την Πρωτοχρονια; Θα χαρω πολυ να δω τις προτασεις σας! Ευχαριστω!!!
Αλλαγή χρόνου σε χριστουγεννιάτικη αγορά, δεν είμαι σίγουρη. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν 24 Δεκεμβρίου σε Αυστρία και Γερμανία. Γενικά, το ρεβεγιόν όπως το εννοούν Ελλάδα δεν παίζει τόσο. Νομίζω πως οι μόνες εξαιρέσεις που φτάνουν Πρωτοχρονιά είναι η χριστουγεννιάτικη αγορά στο Schönbrunn και στη Riesenradplatz. Όσο για φαγητό, για δείτε εδώ:
Lokale am 31.12. geöffnet
Γενικά, Γερμανία και Αυστρία, τα μεν Χριστούγεννα είναι τελείως οικογενειακά, τη δε Πρωτοχρονιά, όσοι είναι εκτός σπιτιού πάνε σε ξενοδοχεία που έχουν κλείσει καιρό πριν και μετά βλέπουν τα πυροτεχνήματα έξω (Βερολίνο και Φρανκφούρτη χαμός)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Αλλαγή χρόνου σε χριστουγεννιάτικη αγορά, δεν είμαι σίγουρη. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν 24 Δεκεμβρίου σε Αυστρία και Γερμανία. Γενικά, το ρεβεγιόν όπως το εννοούν Ελλάδα δεν παίζει τόσο. Νομίζω πως οι μόνες εξαιρέσεις που φτάνουν Πρωτοχρονιά είναι η χριστουγεννιάτικη αγορά στο Schönbrunn και στη Riesenradplatz. Όσο για φαγητό, για δείτε εδώ:
Lokale am 31.12. geöffnet
Γενικά, Γερμανία και Αυστρία, τα μεν Χριστούγεννα είναι τελείως οικογενειακά, τη δε Πρωτοχρονιά, όσοι είναι εκτός σπιτιού πάνε σε ξενοδοχεία που έχουν κλείσει καιρό πριν και μετά βλέπουν τα πυροτεχνήματα έξω (Βερολίνο και Φρανκφούρτη χαμός)
Πολύ σωστά ανέφερες τα ξενοδοχεία.Ξέχασα να το πω προηγουμένως.Προς τα εκεί πρέπει να κοιτάξει.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ σωστά ανέφερες τα ξενοδοχεία.Ξέχασα να το πω προηγουμένως.Προς τα εκεί πρέπει να κοιτάξει.
Και βέβαια, όπως ανέφερες και εσύ στο μήνυμά σου, να προσθέσω ότι πέρυσι σίγουρα δεν έγιναν οι χριστουγεννιάτικες αγορές. Καλό είναι με Covid να το παρακολουθείτε το θέμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Και βέβαια, όπως ανέφερες και εσύ στο μήνυμά σου, να προσθέσω ότι πέρυσι σίγουρα δεν έγιναν οι χριστουγεννιάτικες αγορές. Καλό είναι με Covid να το παρακολουθείτε το θέμα.
Για φετος σε αρθρο το οποιο δε θυμαμαι την πηγη του ελεγαν οτι θα λειτουργησουν σε Βιεννη οι αγορες αλλα μονο για εμβολιασμενους,δηλαδη προς τα εκει το σκεφτονται..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom