Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα.
Έχω κάνει αλλαγή χρονιάς τουλάχιστον 2 φορές στην Βιέννη αλλά όλα όσα θα σου πω αφορούν την κατάσταση προ κοβιντ.
Για την αλλαγή του χρόνου διοργανώνεται το Silvesterpfad. Σε όλο το κέντρο υπάρχουν αγορές και σκηνές με διαφορετικα είδη μουσικής. Όλα οδηγούν στο Δημαρχείο όπου είναι καί η μεγαλύτερη αγορά και συνήθως ο κόσμος αλλάζει εκεί το χρόνο χορεύοντας waltz. Υπάρχουν πολλά σπιτάκια με διαφορετικά είδη φαγητού και εννοείται άφθονο ποτό.
Για μένα αν όντως επιστρέψει η Βιέννη στην κανονικότητα δεν θα χρειαστεί καν να κλείσεις κάποιο εστιατόριο για ρεβεγιόν. Θα πας κατά τις 10 και θα ξεκινήσεις να γυρνάς στις αγορές και να απολαμβάνεις σαμπάνια και gluehwein στο χέρι. Από φαγητό έχει άφθονο και φθηνό οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ( αρκεί όλα αυτά να είναι του γούστου σου βέβαια).
Ανυπομονώ για την επόμενη φορά που θα στηθεί το Silvesterpfad και θα καταφέρω να πάω να περπατάω με τις ώρες στις πλατείες αψηφώντας το κρύο και έχοντας στο χέρι το ποτό μου!
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα.
Έχω κάνει αλλαγή χρονιάς τουλάχιστον 2 φορές στην Βιέννη αλλά όλα όσα θα σου πω αφορούν την κατάσταση προ κοβιντ.
Για την αλλαγή του χρόνου διοργανώνεται το Silvesterpfad. Σε όλο το κέντρο υπάρχουν αγορές και σκηνές με διαφορετικα είδη μουσικής. Όλα οδηγούν στο Δημαρχείο όπου είναι καί η μεγαλύτερη αγορά και συνήθως ο κόσμος αλλάζει εκεί το χρόνο χορεύοντας waltz. Υπάρχουν πολλά σπιτάκια με διαφορετικά είδη φαγητού και εννοείται άφθονο ποτό.
Για μένα αν όντως επιστρέψει η Βιέννη στην κανονικότητα δεν θα χρειαστεί καν να κλείσεις κάποιο εστιατόριο για ρεβεγιόν. Θα πας κατά τις 10 και θα ξεκινήσεις να γυρνάς στις αγορές και να απολαμβάνεις σαμπάνια και gluehwein στο χέρι. Από φαγητό έχει άφθονο και φθηνό οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ( αρκεί όλα αυτά να είναι του γούστου σου βέβαια).
Ανυπομονώ για την επόμενη φορά που θα στηθεί το Silvesterpfad και θα καταφέρω να πάω να περπατάω με τις ώρες στις πλατείες αψηφώντας το κρύο και έχοντας στο χέρι το ποτό μου!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις αμεσες κ χρησιμες απαντησεις σας! Ειλικρινα ηταν πολυ βοηθητικές...
Μακαρι να γινει κ φετος το Silvesterpfad που ανεφερεις γιατι φαινεται πολυ ωραια επιλογη απο το να πας μονο για φαγητο καπου... Βρηκα καποιες πληροφοριες στο παρακατω site, οποιος θελει ας ριξει μια ματιά
www.visitingvienna.com/entertainment/new-years-eve/
 

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Καλησπέρα σας ! Πρόκειται ν βρεθώ φέτος την πρωτοχρονιά στη Βιέννη ( γιορτινό ταξίδι - ζευγάρι ) . Έχετε να προτείνεται κάτι για αλλαγή χρόνου , ή κάτι που να είναι must αυτές τις μέρες εκεί ;; Επίσης θα επισκεφτώ το Σάλτσμπουργκ. Οπότε αν υπάρχει κάποια πληροφορία και για εκεί θα μου ήταν χρήσιμη !!

Θα απαντήσω για το θέμα των μετακινήσεων με τραινο (και μονο τραινο):

Απλά εγκατέστησε στο κινητό σου την εφαρμογή της OBB (Scotty), έχει όλα όσα χρειάζεσαι για τον προγραμματισμό σου μέχρι το επίπεδο της τιμής των εισιτηρίων αλλά και την πλατφόρμα σε κάθε σταθμό (σε real time). Μου λύνει τα χέρια κάθε φορά που επισκέπτομαι τη συγκεκριμένη χώρα.
Καλησπέρα σας . Το συγκεκριμένο τρένο είναι το εντός της πόλης ή αφορά κι το υπεραστικό τους ;;
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Στην οπερα αξιζει να μπούμε για ξεναγηση στο εσωτερικο χωρίς να παρακολουθησουμε κάποια παρασταση;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
εχει Γερμανοφωνα Αγγλοφωνα και Ισπανοφωνοφωνα Γκρουπακια Ξεναγησης ανα μια ωρα ......Κρατηση κανεις 20 λεπτα πριν την εισοδο σου στη Οπερα και πληρωνεις απο την πλαινη εισοδο απο την κεντρικη εισοδο του Κτηριου....εχει πολλες ωρες απο τις 10...11...12 κλπ κλπ...Εμεις ειχαμε δωσει τον Ιουλιο νομιζω 10 ευρω....
 

hardi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
καλησπερα

απο την διαμονή μου στη Βιέννη θα προσπαθησω να βοηθησω .Τα σημαντικότερα εχουν αναφερθει. Νομιζω για να απολαυσεις την βιέννη πρεπει να μπεις στου ρυθμους της. ρωτηστε τους ντοπιους για τοπικα εστιατόρια-ζαχαροπλ.-συνηθειες κλπ στην περιοχή σας.να ειστε σιγουροι οτι θα σας βοηθησαν με μεγαλη ευχαριστηση (εκτος απο καποιους υπαλληλους που δυσκολευονται) . απο πλευρας φαγητου -γλυκου δεν ειναι κατι το ξεχωριστό ,αλλα επιβαλεται να τα δοκιμασετε .ρωτώντας μπορείτε και να βρειτε εξισου καλα μαγαζιά εκτος απο τα γνωστα που θα περιμενετε και στην ουρά για να μπειτε . να δοκιμάστε και τοπικες μπυραρίες που η γευση της μπυρας με πηγε πολλα χρονια πίσω -πραγματική μπυρα- .απο τα must ειναι το stadtpark και η χαλαρωση που δινει .να μπειτε στις εκκλησίες που θασυναντησετε -και ειναι πολλες- που η αρχιτεκτονΙκη τους ειναι καταπληκτικη .μην ξεχασετε την αυστριακη βιβλιοθηκη και το χουντερτβασερ χαους με το απιστευτο cafe.
tip : -πάρτε νερο απο το s/m ,ειναι πανακριβο .-να ξερετε οτι υπάρχει η σχετική ακριβεια σε όλα τα μαγαζιά αλλα υπαρχουν επιλογές -ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΙΝΙΑ .... τα πεζοδρομια ειναι καθορισμενα και αυστηρα .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι αλλο να κανουν. Περπατημα πανω κατω. Οι κουζινες κλεινουν στις 9 :p
Εγώ θέλω να μου πει, έστω και ένας απο αυτούς που λένε οτι έχει νυχτερινή ζωή η Βιέννη, που είναι αυτή η "βραδινή ζωηράδα", γιατί εγώ Νοέμβρη μήνα που είχα πάει, μόνο τη Χριστουγεννιάτικη αγορά πέτυχα και αυτή ψόφια ήταν πάλι! Αν εννοούν κάτι πλεούμενα στο κανάλι του Δούναβη που μαζεύονται κανα δυο παρέες και αυτές το διαλύουν με τις κότες, τότε θα αρχίσω να αναθεωρώ τι είναι διασκέδαση......
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Και στην Βιέννη έχει club που κλείνουν στις 6..(το πρωϊ)...
Ρε παιδιά πείτε ποια είναι αυτά! Αν ξαναβρεθούμε εκεί να ξέρουμε προς τα που να "στρίψουμε".....όλοι λέτε οτι υπάρχει βραδινή ζωή...που όμως;;;; χαχαχα

Edit: Πάντως βραδινή ζωή, που πρέπει να κάνω "ανασκαφή" για να τη βρω, ενώ όλη πόλη φαίνεται ψόφια στη κυριολεξία, θα ήθελα πολύ να δω τι σόι είναι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom