Αυστρία Πολωνία Αυστρία ή Πολωνία

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!Θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι με την κοπέλα μου για μέσα προς τέλη Φεβρουαρίου!Μετά από λίγη αναζήτηση καταλήξαμε να είμαστε ανάμεσα στην Αυστρία(Βιέννη) και στην Πολωνία(Βαρσοβία-Κρακοβία)!Πήγαμε πέρυσι στην Πράγα την ίδια περίοδο και μας άρεσε πάρα πολύ καθώς είχε πολύ ωραίο φαγητό και ήταν πολύ γραφικά και οικονομικά πράγμα που ως φοιτητές που είμαστε είναι πολύ σημαντικό!!Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου πείτε τις απόψεις σας για τους δύο αυτούς προορισμούς συγκριτικά!!
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλησπέρα! Επειδή και εγώ ήμουν ανάμεσα στις 2 και το κριτηριο μου ήταν το οικονομικό επελεξα πολωνια που ειναι πιο φτηνός προορισμός ξεκάθαρα ..
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ναι κι εγω λιγο που το χω ψαξει κι απ οσα εχω διαβασει εδω πιο φθηνη μου φαινεται η πολωνια!αλλα απο αποψη ομορφιας αξιζε;
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Θα φύγω Δεκέμβρη οπότε δεν έχω άποψη ακόμα. Όσοι έχουν πάει μου έχουν πει τα καλύτερα. Τώρα είναι και υποκειμενικά αυτα. Εμένα η Πραγα μου φάνηκε μέτρια ας πούμε!
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
εγώ εχω επισκεφτεί την Βιέννη και για Κρακοβία -Βαρσοβία φεύγω την Πέμπτη οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα , γενικά αν δεν έχεις χαμηλό μπάτζετ αξίζει η Βιέννη , είναι αριστοκρατική -κομψή ! Τώρα στο γενικό πλαίσιο νομίζω "συμφέρει" οικονομικά η Πολωνία ...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Σχεδόν μια απ τα ίδια.
Έχω πάει 2 φορές στη Βιέννη και κατά την άποψή μου είναι από τις πιο όμορφες πόλεις της Ευρώπης, αριστοκρατική με όλα της, έχεις τόσα να μάθεις και να δείς από άποψη μουσείων και ιστορίας....απλά της λείπει το σημαντικότερο στην περίπτωσή μου - με αφήνει αδιάφορη, δεν μου προκαλεί κανένα συναίσθημα.
Από την άλλη η Βαρσοβία είναι πιο ζεστή και πιο ζωντανή, πάλι με ιστορία, αλλά και συναίσθημα.

Όσον αφορά αυτό που λες για τις προσδοκίες ισχύει και σε μένα, αλλά πρέπει να πούμε αν οι προσδοκίες αυτές ήταν συγκρίσιμες ποιοτικά και όχι μόνο ποσοτικά για να μπορούμε να συγκρίνουμε και τις 2 αυτές πόλεις (εννοώ, άλλα πράγματα περιμένουμε από την Βιέννη που ήταν πρωτεύουσα μιας Αυτοκρατορίας και άλλα από την Βαρσοβία που πάντα ήταν σε κάποια δεύτερη μοίρα ανάμεσα στη Ανατολή και Δύση).
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Βρηκα τη Βιεννη κατω των προσδοκιων μου και πανακριβη. Την Πολωνια ανω των προσδοκιων μου και παμφθηνη. Ξαναεκλεισα Πολωνια, για Βορεια αυτη τη φορα.
Με λίγα λογια δηλαδη τι ηταν αυτο που δε σου αρεσε στη Βιεννη και αντιθετως σ αρεσε στην Πολωνια;

Σχεδόν μια απ τα ίδια.
Έχω πάει 2 φορές στη Βιέννη και κατά την άποψή μου είναι από τις πιο όμορφες πόλεις της Ευρώπης, αριστοκρατική με όλα της, έχεις τόσα να μάθεις και να δείς από άποψη μουσείων και ιστορίας....απλά της λείπει το σημαντικότερο στην περίπτωσή μου - με αφήνει αδιάφορη, δεν μου προκαλεί κανένα συναίσθημα.
Από την άλλη η Βαρσοβία είναι πιο ζεστή και πιο ζωντανή, πάλι με ιστορία, αλλά και συναίσθημα.

Όσον αφορά αυτό που λες για τις προσδοκίες ισχύει και σε μένα, αλλά πρέπει να πούμε αν οι προσδοκίες αυτές ήταν συγκρίσιμες ποιοτικά και όχι μόνο ποσοτικά για να μπορούμε να συγκρίνουμε και τις 2 αυτές πόλεις (εννοώ, άλλα πράγματα περιμένουμε από την Βιέννη που ήταν πρωτεύουσα μιας Αυτοκρατορίας και άλλα από την Βαρσοβία που πάντα ήταν σε κάποια δεύτερη μοίρα ανάμεσα στη Ανατολή και Δύση).
Οσον αφορα το φαγητο και τις εκδρομες που μπορεις να κανεις εκει ποια ειναι η αποψη σου;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Από την άλλη η Βαρσοβία είναι πιο ζεστή και πιο ζωντανή, πάλι με ιστορία, αλλά και συναίσθημα.

Όσον αφορά αυτό που λες για τις προσδοκίες ισχύει και σε μένα, αλλά πρέπει να πούμε αν οι προσδοκίες αυτές ήταν συγκρίσιμες ποιοτικά και όχι μόνο ποσοτικά για να μπορούμε να συγκρίνουμε και τις 2 αυτές πόλεις (εννοώ, άλλα πράγματα περιμένουμε από την Βιέννη που ήταν πρωτεύουσα μιας Αυτοκρατορίας και άλλα από την Βαρσοβία που πάντα ήταν σε κάποια δεύτερη μοίρα ανάμεσα στη Ανατολή και Δύση).
Όπως τα λες πιο πάνω...
Παρόλα αυτά βρήκα πολύ "καθως πρέπει" τη Βιέννη για τα γούστα μου και επειδή τα παλάτια δε μου προξενούν μεγάλο ενδιαφέρον, σχεδόν βαρέθηκα.
Από την άλλη η Βαρσοβία είναι γεμάτη αντιφάσεις, κάτι που με προκαλεί. Αυτή τη φορά Gdansk, για πολύ πιο ειδικού ενδιαφέροντος λόγους....Αν και από ότι βλέπω είναι γραφικότατο...
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
εγώ εχω επισκεφτεί την Βιέννη και για Κρακοβία -Βαρσοβία φεύγω την Πέμπτη οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα , γενικά αν δεν έχεις χαμηλό μπάτζετ αξίζει η Βιέννη , είναι αριστοκρατική -κομψή ! Τώρα στο γενικό πλαίσιο νομίζω "συμφέρει" οικονομικά η Πολωνία ...
Ενταξει προφανως και σκεφτομαι λιγο το οικονομικο κομματι αλλα αν αξιζει το μερος δεν εχω θεμα να ξεφυγω και λιγο παραπανω!!εχει πραγματα δηλαδη να δεις η Βιεννη ή ειναι μονο για 2-3 μερες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν σου αρέσουν τα παλάτια, τρως 3 μερες στη Βιεννη. Εγω τη μια απο τις 3 πηγα Μπρατισλαβα και τη βρηκα πιο "ζεστη". Τέλος παντων, αυτη ολη η νεοκλασικη αρχιτεκτονικη, μετα το πρωτο 24ωρο δεν σε εντυπωσιαζει.
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
!εχει πραγματα δηλαδη να δεις η Βιεννη ή ειναι μονο για 2-3 μερες;
κοίτα όπως είπε κα η paefsta 3 μέρες τις τρως στο να δείς τα αυτοκρατορικά κατσαρολοκουζινικά .... πλάκα κάνω ... απλά μου είχε κάνει εντύπωση πόσο πλασσάρουν το "νοικοκυριό" του παλατιού ως έκθεμα .... τώρα αν θέλεις να διαθέσεις παραπάνω μέρες ...τόσο το καλύτερο , να νιώσεις με την ηρεμία σου τους ρυθμούς της πόλης .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom