Αυστρία Πολωνία Αυστρία ή Πολωνία

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
[QUOTE="PenelopeApos, post: 640456, member: 15944" να νιώσεις με την ηρεμία σου τους ρυθμούς της πόλης .[/QUOTE]
Χασμουρητο δηλαδη :haha:
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
[QUOTE="PenelopeApos, post: 640456, member: 15944" να νιώσεις με την ηρεμία σου τους ρυθμούς της πόλης .
Χασμουρητο δηλαδη :haha:[/QUOTE]

χαχαχαχα... μη τα ισοπεδώνεις όλα και αποτρέπεις μελλοντικούς ταξιδιώτες .... κάπου εκεί θα προσέθετα και την αξιομνημόνευτη αίσθηση "ανθελληνισμού" που βιώσαμε εντόνως κι όχι ως μεμονωμένες περιπτώσεις ......kwnsar ελπίζω να μη ποδοπάτησα την διάθεση σου για τον συγκεκριμένο προορισμό.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Κοίτα, πέρα από πορτσουλανοσπιτονοικοκυριά τα οποία και εμένα δεν μ αρέσουν, η Βιέννη έχει την Albertina, το Belvedere και το Kunstmuseum τα οποία (όποιον ενδιαφέρει) είναι πράγματι πολύ καλά μουσεία. Εκείνο που μου άρεσε πάρα πολύ, απρόσμενα είναι το σπίτι (μουσείο) του Φρόιντ επειδή μ αρέσει η θεματολογία. Έχει κάμποσα ιστορικά καφέ της Ευρώπης στα οποία έχουν περάσει πολλοί γνωστοί και μη άνθρωποι της Ευρώπης. Τα περισσότερα απ αυτά δυστυχώς σαν "αποστειρωμένα" είναι.
Έχει καλό φαγητό, αλλά ακριβό.
Από την άλλη, η Βαρσοβία (θα συμφωνήσω πως μοιαζει την Μπρατισλάβα, άλλωστε και οι 2 σλαβικές πόλεις είναι ενώ η Βιέννη είναι Γερμανική) είναι ζωντανή με κόσμο και αργά το βράδυ, πολύ νεολαία, ωραίο και φθηνό φαγητό. Ωραίος κόσμος, ενδιαφέρουσα ιστορία - σε προκαλεί να μάθεις παραπάνω πράγματα. Μουσεία διαδραστικά, στο ύψος εκείνων του Λονδίνου, ενδιαφέρον πράγματα.
Πέρα από κάθε προσδοκία.
Πέρασα εκεί 6 μέρες και είχα κλείσει 4 μέρες Βαρσοβία + 2 Γκδανσκ (δεν πήγα ποτέ στη δεύτερη πόλη επειδή ήθελα και άλλο από Βαρσοβία) :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Ενταξει προφανως και σκεφτομαι λιγο το οικονομικο κομματι αλλα αν αξιζει το μερος δεν εχω θεμα να ξεφυγω και λιγο παραπανω!!
20 ευρω ενα απλο γευμα σε εστιατοριο, 5-6 ευρω το βρωμικο και 15 ευρω για ενα μουσειο της προκοπης, δεν το λες και λιγο παραπανω. Αν δεν ειχε πρωινο τεραστιο το ξενοδοχειο, θα ειχαμε ξεπαραδιαστει...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θεωρώ ότι αδικείται η Βιέννη, καθότι μια χαρά ζωντάνια έχει, αρκεί να μπορέσει να ξεφύγει κανείς από τα τουριστικά στερεότυπα για κείνη τα οποία κυριαρχούν και σχετίζονται με Σίσι και Κλιμτ, προσελκύουν πολύ πολύ κόσμο και δυστυχώς για τα οικονομικά σας σημαίνουν και ακριβές τιμές σχεδόν σε ο,τιδήποτε σχετίζεται με τουρισμό. Αν κάποιος θέλει να δει και παλάτια και μουσεία θέλει πάνω από 50 ευρώ το άτομο στο νερό, και οι φοιτικές εκπτώσεις είναι της πλάκας.
Η Βαρσοβία-Κρακοβία είναι όμορφος συνδυασμός, και αρκετά οικονομικός. Ιστορικά έχουν άλλα σημεία ενδιαφέροντος που τα περισσότερα, αλλά όχι όλα περιστρέφονται γύρω από τον Β' Π.Π. και το πέρασμα του, οπότε το τι σας κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο το ξέρετε μόνο εσείς. Ένα μεγάλο θετίκο για φοιτητές οι χαμηλές τιμές, που σας επιτρέψουν να κάνετε σχεδόν τα πάντα χωρίς να μετράτε τα χρήματα (συγκριτικά με τη Βιέννη τουλάχιστον).
Αν έχετε πάνω από 3 μέρες να της αφιερώσετε σε αυτή τη φάση της ζωής σας θα πρότεινα Πολωνία, καθότι τα βασικά τουριστικά της Βιέννης θα σας ανεβάσουν τον προϋπολογισμό κατακόρυφα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου πείτε τις απόψεις σας για τους δύο αυτούς προορισμούς συγκριτικά!!
Θα σας πρότεινα τον συνδυασμό Βαρσοβία- Κρακοβία, με έμφαση στην δεύτερη.
Πολύ όμορφο παλιό κομμάτι, έχει νέο κόσμο , πολλά μαγαζίά, ασύγκριτα πιο οικονομική.
Βιέννη θα πρότεινά μόνο στην περίπτωση που η πρώτη προτεραιότητα, είναι τα μεγαλόπρεπα κτίρια, τα παλάτια και τα μουσεία. Όπως λέει και ο Marquis είναι ζωντανή πόλη, αλλά είναι ένας προορισμός που μπορείς να επισκεφθείς και στα 50 σου.
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Για μένα όλα ειναι θεμα χρημάτων.Εαν δεν ειναι πρόβλημα να δώσετε λίγα παραπάνω χρήματα η Αυστρία ειναι πολύ ανώτερη.Αφου στην Πολωνια θα ΠΑΤΕ σε δυο πόλεις,γιατί να μην ΠΑΤΕ και σε δυο πόλεις της Αυστρίας.Βιεννη,Σαλσμπουργκ.Ε ας πούμε και λίγο Κιτζμπουελ.Τι να λέμε τώρα,η μέρα με την νύχτα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Βιέννη έχω πάει 2 φορές. Και τις δυο, δεν πήγα σε κανένα παλάτι, γιατί δεν μου αρέσουν, ξέσκισα τα μουσεία, έκανα άπειρες βόλτες, έφαγα καλά και οικονομικά και βγήκα κιόλας το βράδυ. Δεν θυμάμαι να συνέβη καμιά οικονομική καταστροφή και πέρασα μια χαρά.
Πολωνία δεν έχω πάει. Με μαγκώνει λίγο η κυβέρνησή της. Βέβαια και η Αυστρία, με τον ακροδεξιό υποψήφιο, δεν πάει πίσω.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Πιστεύω ότι για να πας σε μια χώρα δεν θα πρέπει να την συνδέεις με τον εκάστοτε πρωθυπουργό της και την κυβέρνηση της.Οι πρωθυπουργοί και οι εκάστοτε κυβερνήσεις έρχονται και φεύγουν,αλλα τα ιστορικά τους μνημεία,τα κάστρα τους,οι λίμνες τους ,τα μουσεία τους ,αλλα και για την Αυστρία συγκεκριμένα οι Άλπεις παραμένουν ΕΚΕΙ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πιστεύω ότι για να πας σε μια χώρα δεν θα πρέπει να την συνδέεις με τον εκάστοτε πρωθυπουργό της και την κυβέρνηση της.Οι πρωθυπουργοί και οι εκάστοτε κυβερνήσεις έρχονται και φεύγουν,αλλα τα ιστορικά τους μνημεία,τα κάστρα τους,οι λίμνες τους ,τα μουσεία τους ,αλλα και για την Αυστρία συγκεκριμένα οι Άλπεις παραμένουν ΕΚΕΙ.
Εγώ πιστεύω άλλα. Γιατί εκτός από τα ντουβάρια και τα βουνά, ένα ταξίδι είναι και οι άνθρωποι και αν πάω πχ. ήδη τσαντισμένη μαζί τους, δεν πρόκειται να εκτιμήσω, όπως θα έπρεπε, όλα τα άλλα. Εκτός των άλλων, η πολιτική μιας χώρας για εμένα παίζει σημαντικότατο ρόλο και δεν μπορώ να την αποκόψω από την ίδια την χώρα.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Συγνώμη που θα το πω γιατί δεν ειναι του χαρακτήρα μου,αλλα τότε με αυτό το σκεπτικό στην Ελλάδα τα τελευταία τριάντα χρόνια δεν θα έπρεπε να ερχόταν κανεις τουρίστας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η αλήθεια ότι το πάμε για off topic.
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, πριν από τα τριάντα τελευταία χρόνια έπρεπε να έρχονταν οι τουρίστες στην Ελλάδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom