Αυστραλία Αυστραλία Καλοκαιρινά Χριστούγεννα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα Κωνσταντίνε!! Η περιγραφή σταμάτησε γιατί είχαμε και ένα πτυχίο να πάρουμε , απολογούμαι , τώρα που το πήρα θα προσπαθησω να την τελειώσω πριν κάνω άλλο ταξιδι :p
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Μετα απο παρα πολύ καιρό συνεχίζουμε !!! Αυτη την φορά όμως με πιο λιγα λογια (αφού δεν μου παιρνάει και πιο πολλές φωτο)
Ξεκινάμε για Surfers Paradise!!! 2 ώρες δρόμο και εχουμε φτάσει!!
φοβερή κλίση του δρόμου
DSC_1381.JPG

DSC_1385.JPG

DSC_1383.JPG


Οι φωτογραφίες που ακολουθούν μπορεί να ενοχλήσουν !!!!!!

DSC_1406.JPG
1421057_888325551212233_6641303372195720982_o.jpg

DSC_1400.JPG
DSC_1394.JPG


Οι φωτογραφίες μιλάνε απο μόνες τους δεν χρειάζεται να πω κάτι!!
Κάηκα για 3η φορά στην Αυστραλία αλλά δεν πειράζει! Σκεφτόμουνα αν θα είναι κρύο το νερό αλλά δεν πρόλαβα να καταλάβω αφού ενα τεράστιο κύμα πέρασε απο πάνω μου την ωρα που προσπαθούσα να μπω μέσα στη θαλασσα... Μετα απο ενα 10λεπτο που πάλευα να μην πνιγώ αποφασισα να επιστρέψω πίσω στον ηλιο .
Το απογευμα πήγαμε σε κάτι φίλους του θείου που θα μας φιλοξενούσαν για το βράδυ και αυτοί φτωχαδάκια πρέπει να ήτανε ....
10351667_888755504502571_5629701632904874877_n.jpg

καπως έτσι τελείωσε η εμπειρία μου στο Κουίνσλαντ που θα μου μείνει αξέχαστη!! και το πρωί πήραμε το δρόμο τις επιστροφής γιατί την μερα των Χριστουγέννων επρεπε να είμαστε πίσω δυστυχώς !
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Συνεχίζω μετα απο ένα χρόνο με σκοπό απλά να τελειώσει η ιστορία γιατί τώρα που διάβαζα και εγώ κατι ιστορίες που δεν είχανε τελειώσει δεν μου άρεσε :bleh:

Ξεκινάμε απο Κουίνσλαντ για να επιστρέψουμε Σύνδευ η διαδρομή είναι πολλές ώρες αλλά πάντα μαγευτική ανάμεσα στη φύση...


DSC_1427.JPG
DSC_1441.JPG


Την επόμενη μέρα ήταν τα Χριστούγεννα και θα μαζευόμασταν στο σπίτι του Παππού(αδερφός της γιαγιάς μου) όπου θα γνώριζα και τα ξαδέρφια μου (2α) . Και έτσι έγινε , έφαγα επιτέλους σούβλα μετα απο καιρό !!
DSC_1476.JPG

Κανονίσαμε να με πάρουνε μαζί τους την επόμενη μέρα για ψώνια στο γνωστό Boxing day!! Όπως θα δείτε γινόταν λίγο χαμούλης :bleh:
DSC_1505.JPG

DSC_1528.JPG

οχι εδώ δεν είχε μαγαζιά...
εδω ομως...
DSC_1548.JPG

Μπήκαμε σε ενα εμπορικό για να φάμε κάτι γινότανε ο πανικός οπότε κάποιοι βολεύτηκαν στο πάτωμα!! :haha:
DSC_1542.JPG

Ήταν μια πολύ ωραία μέρα απο όλες τις απόψεις με πολυυυ κόσμο . :xalara:
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Τις επόμενες μέρες τις πέρασα χαλαρά γνωρίζοντας πιο πολύ τα ξαδέρφια μου . Πήγαμε θαλασσα με την ξαδερφη , ήταν η έκπληξη της ημέρας με πήγε σε μια παραλία δεν θυμάμαι το ονομα αλλά ήταν πολύ ωραία και χωρίς κύματα!!
DSC_1575.JPG

DSC_1581.JPG

DSC_1579.JPG
DSC_1583.JPG


Πρώτη προσπάθεια να μπω στη θάλασσα
bbbbb.jpg

Δευτερη και παλι αποτυχημένη το νερό ήτανε πολύ κρύο για εμένα. Τι δούλεμα έφαγα μετα απο την ξαδέρφη δεν περιγράφεται !!
A55A0079.JPG

Δεν μπορούσαμε να μην απολάυσουμε και τις ανέσεις του σπιτιού , άλλωστε που θα τις ξανα έβρισκα...
A55A0043.JPG


A55A0052.JPG

η ημερομηνία είναι λάθος εννοείται .
Την επόμενη μέρα αποφασίζουμε να πάμε κλαμπ με την ξαδέρφη μου και κάτι φίλες τις. Φτάνουμε στην πόλη κατεβαίνουμε απο το αμάξι και πάμε στην είσοδο του κλάμπ. Passport λέει ο τύπος (ενας φουσκοτός 2μέτρα εννοείται!) του λέω έχω ευρωπαική ταυτότητα!! Δεν με ενδιαφέρει μου λέει μόνο με διαβατήριο μπαίνεις!! Μου είχε πει η ξαδέρφη μου να πάρω και το διαβατήριο μαζί αλλά εγώ το θεώρησα πως υπέρβαλε ! Μα διαβατήριο για να μπούμε στο κλάμπ!!!????? Την είδα οτι στενοχωρέθηκε γιατί ουσιαστικά θα τους χαλούσα το βράδυ , ποιο βράδυ δηλαδή μεσημέρι ήταν!! Για αυτό της είπα να μπει αυτή και εγώ θα πάω βόλτα στην όπερα να πιώ καφέ μέχρι να έρθει ο θείος να με πάρει . Στην αρχή δεν δέχτηκε γιατί νόμιζε οτι θα χαθώ αλλά αφού την έπεισα οτι δεν πρόκειται να χαθώ σε πόλη που μιλάνε αγγλικά την αποχαιρέτησα και έφυγα για την όπερα. Και επειδή είχα ντυθεί ωραία το αποτέλεσμα της μέρας ήταν αυτή η πανέμορφη φωτογραφία

opera.jpg

Ήπια μια καφεδάρα στο οπερα μπαρ με μόλις 3 δολάρια και αναλογιζόμουνα τα 5ευρα που έδινα Κύπρο και παραλιακή Θεσσαλονίκης , μεγάλη πίκρα .

Και επιτέλους πλησίασε άλλη μια πολυπόθητη μέρα! Παραμονή πρωτοχρονιάς!! Θα πηγαίναμε με τον θείο στο λιμάνι για να δούμε τα πυροτεχνήματα!! Αφήσαμε το αμάξι κάπου μακριά και αφού περπατήσαμε για τουλάχιστον 30 λεπτά φτάσαμε . Με άλλα 2 μύρια περίπου κόσμο περιμέναμε για το υπερθέαμα ! Βρήκαμε κάπου και χωθήκαμε σχετικά καλά για την ώρα που πήγαμε (12 παρα τέταρο) . Αρχικά ανέβηκα πάνω σε ένα δέντρο αλλά μια αστυνομικός ήρθε και με κατέβασε! Με το που ξεκίνησαν τα πυροτεχνήματα είχαν ανέβη άλλοι , και έτσι ξανα ανέβηκα και εγώ .

Αρχικά αυτός ο παπάρας είχε την φαεινή ιδέα να κάτσει εκεί μπροστά μας!! Μετά απο το βρυσίδη που έφαγε κατέβηκε.
DSC_1646.JPG

Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα αλλά πρέπει να λάβετε υποψιν της δύσκολες συνθήκες που επικρατούσαν!!
DSC_1686.JPG

DSC_1687.JPG

DSC_1688.JPG
DSC_1676.JPG

DSC_1691.JPG
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μηπως εχεις κανεναν αδερφο ή ξαδερφο (απο το σοι του θειου) γυρω στα 30-35 που δεν τον ξερει ο θειος να κανονισουμε και για μενα καμια επισκεψη στο Down Under;
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Η νέα γενιά ελληνο-αυστραλών μιλάει καθόλου ελληνικά;
Καλησπέρα ! Οι πιο πολύ πηγαίνουν σε ιδιωτικό Ελληνικό σχολείο και καταλαβαίνουν Ελληνικά αλλά δυσκολέυονται λίγο στο να μιλήσουν. Η διαφορά της ξαδέρφης μου που ήταν 19 με αυτής που ήταν 14 ήταν μεγάλη , αλλά μέχρι να τελειώσουν το λύκειο τα μαθαίνουν καλα!

Μηπως εχεις κανεναν αδερφο ή ξαδερφο (απο το σοι του θειου) γυρω στα 30-35 που δεν τον ξερει ο θειος να κανονισουμε και για μενα καμια επισκεψη στο Down Under;
Δυστυχώς σε αυτή την ηλικία οχι :p
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για τη φύλλο μιλάμε? Εχω μπερδευτεί τώρα!!
Βασικα για αρσενικο αλλα αν εχεις και καμια ξαδερφη που να νταρντανοφερνει ή μπολικες ανδρικες ορμονες θα το βολεψουμε το πραγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom