Αυτοί είναι ταξιδιώτες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν τρεις εβδομάδες ήμουν στο μουσείο Sa' adabad στην Τεχεράνη. Πήαμε να δούμε κάποια από τα παλάτια του Σάχη, αλλά σε ένα κτίριο στον ευρύτερο χώρο υπήρχε μια έξτρα φωτογραφική έκθεση. Το θέμα ήταν τα αδέρφια Omidvar, δύο Ιρανοί που επί δεκα χρόνια ταξίδεψαν με μοτοσικλέτα και φορτηγάκι τον κόσμο. Σιγά το θέμα θα μου πεις, τόσος και τόσος κόσμος το κάνει, ένας από τους καλύτερούς μου φίλους συμπληρώνει 15 χρόνια συνεχούς ταξιδιού το 2009. Ναι, αλλά η διαφορά είναι ότι τα παλικάρια αυτά το έκαναν εν έτει 1954, πράγμα που δεν το κάνει σαφώς δυσκολότερο, αλλά κοιτώντας τις φωτογραφίες τους συνειδητοποιείς ότι άλλο κόσμο είδαν αυτοί τότε κι άλλο βλέπει σήμερα ο οποιοσδήποτε ταξιδέψεϊ: τα φωτογραφικά τους ντοκουμέντα ήταν απίθανα και μου άρεσε πολύ και η οπτική γωνία ανθρώπων που έρχονταν από άλλη κουλτούρα από αυτή που είναι οι περισσότεροι φωτογράφοι (τη δυτική δηλαδή).

Φτιάχνοντας σήμερα το σάκο μου, βρήκα ότι είχα σημειώσει και το site τους. Όποιος έχει ώρα για σκότωμα, ας ρίξει μια ματιά, έχει και section στα (μέτρια αλλά κατανοητά) Αγγλικά: omidvar-brothers.com
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
πολύ καλό site μου άρεσαν πολύ οι photos από ινδία και πακιστάν..δεν ξέρω γιατί αλλά εστίασα περισσότερο στα πρόσωπα των ανθρώπων
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
εξαιρετικη εμπειρια...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πραγματι τρομερο!! Αλλα για κανεις κατι τετοιο πρεπει να αφιερωσεις τη ζωη σου σ'αυτο (επισης οικονομικα δε ξερω πως ειναι εφικτο να ταξιδευεις συνεχως), πραγματικα τη ζωη σου.
Οι φωτογραφιες τους ειναι καταπληκτικες...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
τοπικ του εξαφανισμενου yorgos ξεθαβεται μετα απο 3 χρονια .. Τυχαιο;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
:haha: Τι να κανουμε; Να μην τα μαθουμε κι εμεις που δε παρακολουθουσαμε ανεκαθεν το φορουμ;;)
Καλα τα λες και εσυ,αλλα τις τελευταιες μερες εχουνε ξαμοληθει Αγγελικη Νικολουλη,Τεν-Τεν,αστυνομος Σαΐνης και οι λοιποι για την ευρεση του και καθε αναφορα στο ονομα του κρινεται υποπτη και αφορμη για ανακριση :haha::haha::haha: γιαυτο προσεχε τις κινησεις σου ..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλα τα λες και εσυ,αλλα τις τελευταιες μερες εχουνε ξαμοληθει Αγγελικη Νικολουλη,Τεν-Τεν,αστυνομος Σαΐνης και οι λοιποι για την ευρεση του και καθε αναφορα στο ονομα του κρινεται υποπτη και αφορμη για ανακριση :haha::haha::haha: γιαυτο προσεχε τις κινησεις σου ..
:haha::haha::haha: Δυστυχως δε γνωριζω τιποτις... Ολοι αυτοι τον ψαχνουν. Τον Yorgo ομως τον ρωτησαν αν θελει να βρεθει; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom