Αυτοκινούμενο και Ρυμουλκούμενο

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χώρες της Αφρικής
Διαφορές Αυτοκινούμενου και ρυμουλκούμενου Τροχόσπιτου. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή;

Ξεκινάω λοιπόν το όλο θέμα λέγοντας πως η επιλογή της αγοράς είναι εντελώς προσωπικό θέμα όταν πλέον εχεις πάρει την απόφαση ότι θα ταξιδέψεις με ενα τετοιο τρόπο.
Για μένα η αγορά ενος αυτοκινούμενου τροχόσπιτου ήταν πάντα ενα όνειρο ζωής ενα ευσεβείς ποθος και δεν θα το άλλαζα με τίποτε.
Πέρα λοιπόν από μενα θα προσπαθήσω να αναλύσω τις διαφορές μεταξύ των δύο.
1. κόστος
Αγορά
Κύριος πράγοντας λοιπόν είναι το κοστος Η αγορά ενός αυτοκινούμνου απαιτεί περισσότερα χρήματα από την αγορά ενος ρυμουλκούμενου.
Αν το δούμε όμως κι από άλλη σκοπιά θα προσέξουμε πως για ενα ρυμουλκούμενο απαιτείται και η αγορά ενος αντίστοιχου οχήματος που να διαθέτει τις προδιαγραφες της ρυμούλκησης.
Και ωραία λοπόν αν πούμε ότι αγοράζουμε και τα δύο που παει το κόστος;
Τελικά ισως η διαφορά να μην είναι και τόσο μεγάλη
Κόστος κίνησης (καράβια -διόδια)
Εδώ οι χρεώσεις είναι διαφορετικές πληρώνεις περισσότερα στο ρυμουλκούμενο (λόγω μήκους σίγουρα και μάλλον διαφορετική τιμή και στα διόδια.)
Κόστος συντήρησης
Σαφώς και είναι πιο ακριβό το κόστος συντηρησης του αυτοκινουμενου
(τέλη κυκλοφορίας-ασφάλιστρα-συντηρηση)
2. Ασφάλεια
Δρόμος
Ενα αυτοκινουμενο σου προσφερει πιο πολύ ασφαλεια στο δρόμο και δεν χρειαζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία γιατί ενα ρυμουλκούμενο είναι πιο δύσκολο ακόμη και στο παρκάρισμα.
(απαιτεί σίγουρα πιο έμπειρη οδήγηση)
Καιρικές συνθηκες
Καλά είναι στον καλό καιρό στα χιόνια τι γίνεται με το ρυμουλκούμενο;
Αλυσίδες λοιπον θα βάλουμε στο αυτοκινούμενο
Στο ρυμουλκούμενο ειναι σίγουρο πως είναι πιο δύσκολο να το κουμαντάρεις.
3. Ταξίδια
Το αυτοκινούμενο σε προδιαθετει να οργανώσεις μεγλαλες διαδρομες .
Με το ρυμουλκούμενο πιστεύω είσαι πιο περιορισμενος μια και δεν μπορείς να σταματάς όπου θέλεις και πρέπει να γυρίσεις πίσω στο χωρο του camp
Από την άλλη παλι με το ρυμουλκούμενο το αφήνεις στο camp και φεύγεις με το όχημα σου όπου θες ακόμη και μεσα στην πόλη διασκεδάζεις -βλέπεις και επιστρέφεις
Με το αυτοκινούμενο μπρορείς να εχεις στη διαθεσή σου μονο το μηχανακι για δύο με όλες τις καιρικές συνθηκες βεβαια.
Βέβαια η άνεση στα ταξιδια σου με το αυτοκινούμενο είναι σίγουρα πιο καλή κατα την αποψη μου γιατί σου δίνεται η δυνατότητα να εχεις άμεση επαφή με το εσωτερικό χωρις να χρειαζεται να σταματήσεις
Κλείνω και επανέρχομαι στην αρχική πρόταση λέγοντας πως όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και σκέψεις.

Τέλος θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις
 

froufrouditsa

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Ψηφίζω αυτοκινούμενο

Εγώ έχω ρυμουλκούμενο, αλλά τελικά το έβαλα σε ένα camping μόνιμα. Το αυτοκινούμενο είναι πολύ πιο ακριβό, έχει ακριβό κόστος αγορά, συντήρησης, τέλη κυκλοφορίας, βενζίνες, ασφάλειες, γενικώς είναι δαπανηρό. 'Ομως σου προσφέρει ελευθερία κινήσεων και πολύ μεγαλύτερη άνεση στα ταξίδια από ότι το ρυμουλκούμενο. Ονειρεύομαι να κάνω το γύρο της Ευρώπης με αυτοκινούμενο. Αλλά μέχρι στιγμής τα λεφτά που έχω μαζέψει φτάνουν μόνο για τη μία ρόδα...








Διαφορές Αυτοκινούμενου και ρυμουλκούμενου Τροχόσπιτου. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή;

Ξεκινάω λοιπόν το όλο θέμα λέγοντας πως η επιλογή της αγοράς είναι εντελώς προσωπικό θέμα όταν πλέον εχεις πάρει την απόφαση ότι θα ταξιδέψεις με ενα τετοιο τρόπο.
Για μένα η αγορά ενος αυτοκινούμενου τροχόσπιτου ήταν πάντα ενα όνειρο ζωής ενα ευσεβείς ποθος και δεν θα το άλλαζα με τίποτε.
Πέρα λοιπόν από μενα θα προσπαθήσω να αναλύσω τις διαφορές μεταξύ των δύο.
1. κόστος
Αγορά
Κύριος πράγοντας λοιπόν είναι το κοστος Η αγορά ενός αυτοκινούμνου απαιτεί περισσότερα χρήματα από την αγορά ενος ρυμουλκούμενου.
Αν το δούμε όμως κι από άλλη σκοπιά θα προσέξουμε πως για ενα ρυμουλκούμενο απαιτείται και η αγορά ενος αντίστοιχου οχήματος που να διαθέτει τις προδιαγραφες της ρυμούλκησης.
Και ωραία λοπόν αν πούμε ότι αγοράζουμε και τα δύο που παει το κόστος;
Τελικά ισως η διαφορά να μην είναι και τόσο μεγάλη
Κόστος κίνησης (καράβια -διόδια)
Εδώ οι χρεώσεις είναι διαφορετικές πληρώνεις περισσότερα στο ρυμουλκούμενο (λόγω μήκους σίγουρα και μάλλον διαφορετική τιμή και στα διόδια.)
Κόστος συντήρησης
Σαφώς και είναι πιο ακριβό το κόστος συντηρησης του αυτοκινουμενου
(τέλη κυκλοφορίας-ασφάλιστρα-συντηρηση)
2. Ασφάλεια
Δρόμος
Ενα αυτοκινουμενο σου προσφερει πιο πολύ ασφαλεια στο δρόμο και δεν χρειαζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία γιατί ενα ρυμουλκούμενο είναι πιο δύσκολο ακόμη και στο παρκάρισμα.
(απαιτεί σίγουρα πιο έμπειρη οδήγηση)
Καιρικές συνθηκες
Καλά είναι στον καλό καιρό στα χιόνια τι γίνεται με το ρυμουλκούμενο;
Αλυσίδες λοιπον θα βάλουμε στο αυτοκινούμενο
Στο ρυμουλκούμενο ειναι σίγουρο πως είναι πιο δύσκολο να το κουμαντάρεις.
3. Ταξίδια
Το αυτοκινούμενο σε προδιαθετει να οργανώσεις μεγλαλες διαδρομες .
Με το ρυμουλκούμενο πιστεύω είσαι πιο περιορισμενος μια και δεν μπορείς να σταματάς όπου θέλεις και πρέπει να γυρίσεις πίσω στο χωρο του camp
Από την άλλη παλι με το ρυμουλκούμενο το αφήνεις στο camp και φεύγεις με το όχημα σου όπου θες ακόμη και μεσα στην πόλη διασκεδάζεις -βλέπεις και επιστρέφεις
Με το αυτοκινούμενο μπρορείς να εχεις στη διαθεσή σου μονο το μηχανακι για δύο με όλες τις καιρικές συνθηκες βεβαια.
Βέβαια η άνεση στα ταξιδια σου με το αυτοκινούμενο είναι σίγουρα πιο καλή κατα την αποψη μου γιατί σου δίνεται η δυνατότητα να εχεις άμεση επαφή με το εσωτερικό χωρις να χρειαζεται να σταματήσεις
Κλείνω και επανέρχομαι στην αρχική πρόταση λέγοντας πως όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και σκέψεις.

Τέλος θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις
 

jimmysas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ έχω ρυμουλκούμενο, αλλά τελικά το έβαλα σε ένα camping μόνιμα. Το αυτοκινούμενο είναι πολύ πιο ακριβό, έχει ακριβό κόστος αγορά, συντήρησης, τέλη κυκλοφορίας, βενζίνες, ασφάλειες, γενικώς είναι δαπανηρό. 'Ομως σου προσφέρει ελευθερία κινήσεων και πολύ μεγαλύτερη άνεση στα ταξίδια από ότι το ρυμουλκούμενο. Ονειρεύομαι να κάνω το γύρο της Ευρώπης με αυτοκινούμενο. Αλλά μέχρι στιγμής τα λεφτά που έχω μαζέψει φτάνουν μόνο για τη μία ρόδα...


ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ (ΣΚΗΝΗ-ΡΥΜΟΥΛΚΟΥΜΕΝΟ-ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟ) .ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΤΟ ΕΧΩ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΓΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η <ΑΠΟΛΥΤΗ> ΦΥΣΗ
ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΙΣΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΑ CAMPING ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΡΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική με αυτοκινο
φυσικα αυτοκινούμενο,
το έχουμε αγοράσει από το 2005 και εχουμε ταξιδεψει και στην ευρωπη και στην ελλαδα. Ειναι βολικο, εύκολο και πας οπου θελεις χωρις να χρειάζεται να ανυσηχεις για την πολυκοσμια. Συνηθως επειδη ταξιδεύουμε σε χωρια η κωμοπολεις (εντος και εκτος Ελλα΄δας) το σταθμεύουμε σε παρκινγκ, πλατειες, δρομους. Μονο σε μεγάλες πόλεις παμε σε campings. γενικά, δεν έχουμε συναντήσει κανένα πρόβλημα. So good, so far.
΅Εχω πληροφορίες για Ελλαδα, ιταλια, Γαλλια, Ισπανια.
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Καλησπέρα και από εμένα.

Τροχόσπιτο για πολλούς λόγους.

1.Τιμή αγοράς στο 1/4
2.Συντήρηση κατά πολύ λιγότερη
3.Ότι και να αγόραζα δεν θα κατάφερνα να το χρησιμοποιήσω πάνω από συνολικά 30 μέρες τον χρόνο.
4.Θέλω να έχω την ευελιξία που μου δίνει το αυτοκινητό μου και να κάνω γρήγορες διαδρομές πέριξ του μέρους που στήνω το τροχόσπιτο για μερικές μέρες.......... σημ. κάνω και εκτός δρόμου διαδρομές.


Τώρα όσον αφορά τα μειονεκτήματα του ρυμουλκούμενου έχω να πω:
1. με 2700 κυβικά τραβάω άνετα ένα καλό μέγεθος τροχόσπιτου.
2. οι μανούβρες και η οδήγηση ήταν τελικά πολύ πιό εύκολα απ΄όσο φανταζόμουν.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Γεια σας.

Έχω ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο και συμφωνώ με όσα λέει ο Tzigis εκτός από τις 30 ημέρες (πσκ, διακοπές), το χρησιμοποιώ και το ταξιδεύω περισσότερο. Καλά ταξίδια σε όλους μας.:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom