Αφού έκλεισα ταξίδι, βρήκα δουλειά. Τώρα τι κάνουμε;

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Είναι ένα χαρμόσυνο γεγονός. Βρήκα τη θέση που ονειρευόμουν και ταυτόχρονα πριν δω την αγγελία στην εφημερίδα είχαμε κλείσει ήδη ταξίδι με τον σύζυγο.
Το ταξίδι είναι σε 43 ημέρες απο τώρα. Αύριο πάω να υπογράψω σύμβαση. Τι κάνω; Έδωσα στο ταξιδιωτικό γραφείο για το πακέτο ήδη προκαταβολή 1500€ δηλαδή τα μισά, που να φανταστώ ότι θα έβρισκα δουλειά και μάλιστα τόσο σύντομα.
Με έχει καταφάει το άγχος πως θα το πω στον εργοδότη, 7 μέρες θα λείψω τον Αύγουστο. Δεν ξέρω αν επιστρέφονται τα χρήματα απο το ταξιδιωτικό αν έχουν κάποιου είδους ασφάλιση εφόσον είναι τέτοιο το θέμα και έχουμε αρκετές μέρες πριν.
Ελπίζω πως θα δείξει κατανόηση, αλλά αν δεν δείξει τι κάνουμε; Να του το πω όταν υπογράψω; Πριν υπογράψω; Αν υπογράψω και του το πω μετά θα μου πει ότι τον φέρνω προ τετελεσμένων; Μου λένε όλοι να υπογράψω πρώτα κ μετά να το πω. Αν του το έλεγα πριν υπογράψω δεν θα ήταν πιο έντιμο;

Αλλιώς έχω ελπίδες να πάρω μεγάλο μέρος των χρημάτων πίσω ή τα έχω χάσει;

Το ταξίδι είναι με την Qatar
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μου εχει συμβει! Εννοειται οτι το λες απο πριν αλλιως δειχνει δολο και αυτο δεν το θες σε καμια περιπτωση.
Θα του εξηγησεις οτι το εχεις κλεισει μηνες πριν και δεν μπορεις να το ακυρωσεις γιατι θα χασεις χρηματα.
Δεν ειναι ουτε απιθανο ουτε παραλογο να ειχες κλεισει κατι απο πριν.
Θα ειναι παραλογο να μην το καταλαβει ή να αποτελεσει προβλημα στην προσληψη σου.
Αντιθετως θα εισαι πολυ φαουλ αν το αποκρυψεις κ το παρουσιασεις μετεπειτα. Θα σκεφτει οτι :
α) ειτε το ειχες οντως κλεισει και σκοπιμως δε τον ενημερωσες
β) οτι δεν ειχες κλεισει τιποτα κ το λες ετσι γιατι απλα ξερεις οτι δεν δικαιουσαι αδεια κ ειναι απλα μια δικαιολογια για να παρεις.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Εγώ στην θέση σου θα το έλεγα από την αρχή... θα του έλεγα ότι έχω ένα πρόβλημα ότι βρήκα τη δουλειά που τόσο καιρό ήθελα αλλά για 10 μέρες θα πρεπει να λείψω αφού έχω κλεισει ένα ταξίδι εδώ και καιρό και δεν μπορώ να το ακυρώσω αφού εχω δώσει προκαταβολή. Αν του το πεις τελευταια στιγμή, θα φανεί ανεύθηνο από μεριά σου και το ότι έχεις υπογράψει δεν λεει πια τιποτα.. αν στραβώσει μπορεί να σε απολύσει οποιαδήποτε στιγμή και μεχρι να κλεισεις χρονο και χωρίς αποζημίωση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μου έχει συμβεί και μένα. Είχα κλείσει μερικούς μήνες πριν ένα ταξίδι, η διάρκεια του οποίου συνέπεσε με την πρώτη εβδομάδα στην καινούρια δουλειά. Τους το είπα εξαρχής και απλά ξεκίνησα μια εβδομάδα αργότερα. Παρ' όλα αυτά σε περίπτωση που δεν το δέχονταν δεν θα πήγαινα στο ταξίδι, καθώς η συγκεκριμένη εργασία με ενδιέφερε πάρα πολύ.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Οπότε περνάω απο εκεί αύριο και πριν πάω τα χαρτιά και πριν υπογράψω και του το λέω και ότι γίνει.

Αν τυχόν μου πει να προσπαθήσω να το ακυρώσω, έχω ελπίδες; Παίρνω κάποια χρήματα πίσω; Δικαιούμαι;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οπότε περνάω απο εκεί αύριο και πριν πάω τα χαρτιά και πριν υπογράψω και του το λέω και ότι γίνει.

Αν τυχόν μου πει να προσπαθήσω να το ακυρώσω, έχω ελπίδες; Παίρνω κάποια χρήματα πίσω; Δικαιούμαι;
Αυτο μονο το ταξιδιωτικο γραφειο μπορει να στο πει. Εσυ δεν ξερεις; Τι υπεγραψες;
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Το γραφείο σήμερα είναι κλειστό και θα σκάσω μέχρι αύριο.
Δώσαμε προκαταβολή και πήραμε απόδειξη. Τώρα το τι υπογράψαμε δεν το θυμάμαι καθόλου.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το γραφείο σήμερα είναι κλειστό και θα σκάσω μέχρι αύριο.
Δώσαμε προκαταβολή και πήραμε απόδειξη. Τώρα το τι υπογράψαμε δεν το θυμάμαι καθόλου.
Μεχρι αυριο μπορει να το εχεις πει στον εργοδοτη σου κ να πανε ολα καλα! Θετικη σκεψη!
Σκεψου οτι βρηκες δουλεια! Λιγο ειναι;;;
Αν δεν γινεται επιστροφη, μπορει να υπαρχει κ η δυνατοτητα να σου κρατησουν τα χρηματα που εχεις δωσει για καποιο αλλο ταξιδι αργοτερα που θα μπορεις! Ολα καλα θα πανε!:)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλή επιτυχία αύριο λοιπόν και να δεις που θα πάνε ολα καλά! Και την δουλειά θα πάρεις και το ταξίδι θα το κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom