Αφρική και εμβόλιο κίτρινου πυρετού

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Γιώργο σαν έσχατη λύση δεν ξέρω αν παίζει το σενάριο να το παραγγείλεις εσύ στο φαρμακείο, να το πληρώσεις και να πας στο υγειονομικό να σου το κάνει ώστε να πάρεις την σχετική σφραγίδα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γιώργο σαν έσχατη λύση δεν ξέρω αν παίζει το σενάριο να το παραγγείλεις εσύ στο φαρμακείο, να το πληρώσεις και να πας στο υγειονομικό να σου το κάνει ώστε να πάρεις την σχετική σφραγίδα.
..Αυτο θα ηταν εφικτο εαν ηταν συνταγογραφουμενα( αυτο του κιτρινου πυρετου) αλλα δυστυχως δεν ειναι ...μονο η υγειονομικη υπηρεσια μπορει να τα προμηθευτει...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, με χαρά να πάω μέχρι και τη Θεσσαλονίκη για να το κάνω.
Η πιο φρέσκια (σημερινή) ενημέρωση: Εμβόλια γιοκ και στη Β. Ελλάδα. Αναμένονται εντός των επομένων 7-10 ημερών. Ωστόσο, η διαδικασία έχει αλλάξει (με εγκύκλιο που έφτασε σήμερα): Τα εμβόλια είναι πλέον ονομαστικά. Οι ενδιαφερόμενοι για το εμβόλιο δηλώνουν το όνομά τους στη Διεύθυνση Υγείας και τηρείται σειρά προτεραιότητας. Δεν τηρείται απόθεμα, παραγγέλονται ανάλογα με τον αριθμό των αιτήσεων. Οι ενδιαφερόμενοι ειδοποιούνται από την Υπηρεσία τηλεφωνικά για να προσέλθουν και να το κάνουν σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Αυτά για Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι ότι και στην Αθήνα θα ισχύει κάτι ανάλογο. Οπότε, κάντε τα κουμάντα σας...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέλω να εθχαριστήσω και δημοσίως τη συμφορουμίτισσα @mariath που έκανε τον κόπο να βρει ότι υπάρχει εμβόλιο...στη Λαμία. Δε θα το χρειαστώ τελικώς, αλλά και πάλι ευχαριστώ.

Πάντως από σύστημα υγείας, είμαστε μπαχαλάκηδες. Η Κούβα με ειδοποίησε σήμερα ότι μπορώ να πάω να εμβολιαστώ όποτε θέλω και μου έδωσαν 4 κλινικές στην Αβάνα που έχουν εμβόλιο κίτρινιυ πυρετού. Στην οποία Κούβα έχει εξαφανιστεί ο συγκεκριμένος πυρετός (για να μην πει κανείς πως γι' αυτό έχουν εμβόλια). Και το trivia της ημέρας: ήταν Κουβανός (ο Φίνλεϊ συγκεκριμένα, του οποίου το σπίτι είναι πια η ακαδημία επιστημών της χώρας) αυτός που ουσιαστικά έθεσε τις βάσεις για την ανακάλυψη του εμβολίου, και λοιδωρήθηκε κιόλας ο άνθρωπος. Κάπου στην Αβάνα υπάρχει και μια τεράστια στήλη σε σχήμα σύριγγας προς τιμήν του, έσωσε κόσμο και κοσμάκη ο άνθρωπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom