Αχ ,βαχ!!!Τραβατε με κι ας κλαιω!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι προτεινεις ΕΡΣΗ, να λεμε ψεματα;

Ωραια λοιπον. Αμα πεσει το αεροπλανο (που πεφτει πολυ συχνα), δεν πεθαινεις αμεσως αλλα προηγουνται μερικα εικοσιτετραωρα φρικτων πονων.

Το εσωσα;
...και επιθανατιας αγωνιας καθως θα περιμενεις εγκλωβισμενος στα καθισμα σου να ερθουν οι διασωστες, οι οποιοι ουτως η αλλως αργουν γιατι δε θα εχουν παρει χαμπαρι στον πυργο ελεγχου οτι τους λειπει αεροπλανο και επιπλεον οταν θα το καταλαβουν οτι τους λειπει, δε θα ξερουν σε πιο σημειο των αχανων ρωσσικων στεπων εχει σαβουρδιστει για να στειλουν αποστολη διασωσης.
Ετσι ειναι πληρες.

Αλλα απο την αλλη μπορουμε να της δωσουμε και μερικες εναλλακτικες: Εκτος του μπαναλ τρενου, μπορει να δοκιμασει να παει στην Πετρουπολη με αμαξα που θα την σερνουνε τρια αλογα (η λεγομενη τροικα -οχι αυτη του ΔΝΤ) κατα τον τροπο της Νατασα στο "Πολεμος και Ειρηνη". Επισης οτι θα μπορεσει να παει με πλοιο, κανοντας ενα ειδος κρουαζιερας στις οχθες των ποταμων της Ρωσσιας και οτι ολοι αυτοι οι τροποι κοστιζουν ελαχιστα πιο ακριβα απο ενα one-way εισιτηριο αεροπλανου σε οικονομικη θεση!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Λοιπον για να σταματησουμε την πλακα, στατιστικα το αεροπλανο αποτελει το πιο ασφαλες μεσο μεταφορας. Για να σου φυγει το αγχος διαβασε κανενα βιβλιο για τον τροπο λειτουργιας του αεροπλανου, για τα συστηματα που διαθετει, για την υποστηριξη που του παρεχεται απο το εδαφος και θα καταλαβεις οτι ενα ποδηλατο με βοηθητικες μπορει να ειναι πιο επικινδυνο. Ειδικα σε ευρωπαικο εδαφοςη πιθανοτητα να εχεις ενα ατυχημα ειναι μικροτερη απο το να σου ερθει μετεωριτης στο κεφαλι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε ευχαριστω !! Ολα αυτα τα ξερω αλλα δεν το ελεγχω..βασικα αρρωσταινω μια εβδομαδα πριν πεταξω!! Αχ μεγαλο προβλημα!
Και καλα, πως σκοπευεις να βρεθεις εν πρωτοις μεχρι τη Μοσχα; (και μετα να γυρισεις πισω;)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
...και επιθανατιας αγωνιας καθως θα περιμενεις εγκλωβισμενος στα καθισμα σου να ερθουν οι διασωστες, οι οποιοι ουτως η αλλως αργουν γιατι δε θα εχουν παρει χαμπαρι στον πυργο ελεγχου οτι τους λειπει αεροπλανο και επιπλεον οταν θα το καταλαβουν οτι τους λειπει, δε θα ξερουν σε πιο σημειο των αχανων ρωσσικων στεπων εχει σαβουρδιστει για να στειλουν αποστολη διασωσης.
Εγω απορω γιατι πληρωνουν ολα αυτα τα συνεργεια διασωσης, ετσι και αλλιως ολοι μακαριτες θα ειναι (και παραμορφωμενοι φρικτα, κανεις δεν θα τους αναγνωρισει)
O μονος που θα αξιζε να κινητοποιηθει ειναι ο κ. Φανης:: | ::
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Λοιπον για να σταματησουμε την πλακα, στατιστικα το αεροπλανο αποτελει το πιο ασφαλες μεσο μεταφορας. Για να σου φυγει το αγχος διαβασε κανενα βιβλιο για τον τροπο λειτουργιας του αεροπλανου, για τα συστηματα που διαθετει, για την υποστηριξη που του παρεχεται απο το εδαφος και θα καταλαβεις οτι ενα ποδηλατο με βοηθητικες μπορει να ειναι πιο επικινδυνο. Ειδικα σε ευρωπαικο εδαφοςη πιθανοτητα να εχεις ενα ατυχημα ειναι μικροτερη απο το να σου ερθει μετεωριτης στο κεφαλι.

Καλα μη με περνας για καμια ασχετη..εχω διαβασει και τυχαινει να εχω στο σπιτι μου φωτεινο παντογνωστη πανω στο θεμα των αεροπλανων..ο φοβος φιλε μου δεν στηριζεται στη λογικη...Ολα αυτα τα ξερω απλα δεν μπορω να τα ελεγξω ..κακως ασχοληθηκες με το ποστ μου ! Καληνυχτα!
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Και καλα, πως σκοπευεις να βρεθεις εν πρωτοις μεχρι τη Μοσχα; (και μετα να γυρισεις πισω;)
Θα πεταξω τι να κανω!! Ο συζυγος με πρηζει καθε χρονο που παει ο ιδιος...φετος μου ειπε η ερχεσαι η δεν πας διακοπες το καλοκαιρι!! Το μαχαιρι στο λαιμο μου εβαλε..οποτε δεν εχω επιλογη (ουσιαστικα) τουλαχιστον ασ αποφυγω ενα ανεβα κατεβα!!:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλο σου κουραγιο τοτε! Παρε και κανενα ηρεμιστικο μαζι σου (με συνταγη ιατρου παντα) πιες το πριν ανεβεις στο αεροπλανο και ριξε κατι υπνους ωστε να μην καταλαβεις τιποτε μεχρι να φθασεις στην Μοσχα.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Καλο σου κουραγιο τοτε! Παρε και κανενα ηρεμιστικο μαζι σου (με συνταγη ιατρου παντα) πιες το πριν ανεβεις στο αεροπλανο και ριξε κατι υπνους ωστε να μην καταλαβεις τιποτε μεχρι να φθασεις στην Μοσχα.

Ευχαριστω , εχω ηδη παρει (με συνταγη γιατρου εννοειται)!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
..ο φοβος φιλε μου δεν στηριζεται στη λογικη...!
Ναι. Αλλά είμαι σίγουρη Μαρία, ότι η λογική σου ως δυνατότερη θα νικήσει το φόβο σου. Τόσοι άνθρωποι ταξιδεύουν! Πήγαινε και δεν θα χάσεις. Μην φοβάσαι τίποτα. Οι Ρώσοι περιμένουν.... (φέρε μου δωρο και μια μπαμπούσκα για την εμψύχωση):D
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Ναι. Αλλά είμαι σίγουρη Μαρία, ότι η λογική σου ως δυνατότερη θα νικήσει το φόβο σου. Τόσοι άνθρωποι ταξιδεύουν! Πήγαινε και δεν θα χάσεις. Μην φοβάσαι τίποτα. Οι Ρώσοι περιμένουν.... (φέρε μου δωρο και μια μπαμπούσκα για την εμψύχωση):D

Ευχαριστω πολυ !!:)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό με τα ποτάμια τις θάλασσες και τις αμαζόνες πολύ μου άρεσε, κάτι σαν χρυσόμαλλο δέρας ένα πράμα! Ερση τα σκέφτεσαι μόνο η τα οργανώνεις κιόλας? γιατί αν το κάνεις αυτό έχεις βρει ήδη ένα πελατη!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτό με τα ποτάμια τις θάλασσες και τις αμαζόνες πολύ μου άρεσε, κάτι σαν χρυσόμαλλο δέρας ένα πράμα! Ερση τα σκέφτεσαι μόνο η τα οργανώνεις κιόλας? γιατί αν το κάνεις αυτό έχεις βρει ήδη ένα πελατη!
Τις αμαζονες και τις θαλασσες τις προσθεσε η φαντασια σου. Αυτο με τα ποταμια το ειχα διαβασει σε καποιο προγραμμα τουριστικου γραφειου. Μενει ο τουριστας στο πλοιο και καθοδον γινονται στασεις σε διαφορα μερη. Δεν ειναι τιποτε δυσκολο, βρωμαει ο τοπος απο τετοια προγραμματα. Αν κανεις μια προχειρη ερευνα στο Google βαζοντας "κρουαζερα απο Μοσχα στην Πετρουπολη" σου βγαζει αρκετα.
Τωρα για την αμαξα με τα αλογα, δεν εχω υποψη μου κατι τετοιο να γινεται απο Μοσχα σε Πετρουπολη, αλλα γινοταν απο Ελσινκι σε Πετρουπολη και ονομαζοταν ο "δρομος του Αρχιδουκα" γιατι το Ελσινκι ηταν στην διοοικηση του αρχιδουκα αδερφου του Τσαρου. Οποτε το προγραμμα αυτο ειχε ως εξης: εχωναν τον ενδιαφερομενο σε μια αμαξα με αλογα η οποια πηγαινε αυτον τον παλιο δρομο. Το βραδυ κοιμοταν στα πανδοχεια που κοιμοταν ο Αρχιδουκας κλπ. Καποτε μετα απο δυο τρεις ημερες εφθανε κανεις στον προορισμο του καταπιασμενος, υποθετω. Νομιζω οτι ακουγεται καλυτερο απο οτι πραγματικα θα ειναι. Αυτο το ειχα διαβασει σε ενα εντυπο της Finair κατα τη διαρκεια μιας πτησης. Δεν ξερω αν πραγματοποιειται ακομη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom