Ολλανδία Αϊντχόφεν με ryanair !!!!

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Με έδρα το σταθμό, έχεις τις εξής επιλογές:
- Προς Βορειοανοταλικά να πας στο TUe campus
- Να περάσεις από μια παλιά έπαυλη της οικογένειας Philips (να δεις και ένα υποτυπώδες κανάλι/ρυάκι)
- Να πας να δεις το γήπεδο απ'έξω. Όπως πηγαίνεις, δεξιά σου είναι το Mediamarkt και αριστερά ένα παλιό κτίριο Philips όπου πλέον έχει μια καφέτερια Usine.
(λίγο πιο νότια και προς κέντρο από το Usine είναι και το Μουσείο Philips. Κάπου εκεί μέσα στο πεζόδρομο, έχει και ενα ωραίο αλλά ακριβό μαγαζί για να τσιμπήσεις, Happiness Cafe).
- Να περπατήσεις στον κεντρικό πεζόδρομο με τα μαγαζιά μέχρι την εκκλησία.


https://www.dropbox.com/s/aowzhnfg91u7txi/ein_center.jpg?dl=0
Βασικά, αν έχεις όρεξη τα περπατάς όλα τα παραπάνω.
Ορεξη εχω, χρονο δε θαεχω γιατι πρεπει και να επιστρεψω στο αεροδρόμιο.
Σε ευχαριστώ ομως γισ τις πληροφορίες.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Επίσης, στο αεροδρόμιο, όταν βγεις από την κεντρική (όταν βγεις από τις βαλίτσες, στα δεξια είναι η κεντρική πύλη), κάνε αριστερά, περιμετρικά με το κτίριο ώσπου στα 20 μέτρα να βρεις ένα άνοιγμα στο φράχτη για το λεωφορείο (λόγω έργων τα λεωφορεία δεν μπαίνουν μέσα στο αεροδρόμιο αυτή την περίοδο).
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Επίσης, στο αεροδρόμιο, όταν βγεις από την κεντρική (όταν βγεις από τις βαλίτσες, στα δεξια είναι η κεντρική πύλη), κάνε αριστερά, περιμετρικά με το κτίριο ώσπου στα 20 μέτρα να βρεις ένα άνοιγμα στο φράχτη για το λεωφορείο (λόγω έργων τα λεωφορεία δεν μπαίνουν μέσα στο αεροδρόμιο αυτή την περίοδο).
Αυτη ειναι μια πολυ καλη πληροφορία. Σε ευχαριστώ πολυ
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Να ρωτήσω κ κατι ακομα. Για τα λεωφιρεια κ τα εισητηρια, μπορω να πληρώσω με την καρτα μου? Δεν θα εχω ευρω κ θα εχω μονο UK debit cards μαζι μου. Μππρω να κοψω ενα ticket κ να το εχω κ για την επιστροφή η απο το κεντρο να ξανα κόψω??
ευχαριστώ
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ναι πλέον μπορείς να πληρώσεις εισιτήριο και με κάρτα (μπαίνεις πάντα από μπροστά πόρτα). Δε γνωρίζω να υπάρχει εισιτήριο μετ' επιστροφής, δε νομίζω.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Ναι πλέον μπορείς να πληρώσεις εισιτήριο και με κάρτα (μπαίνεις πάντα από μπροστά πόρτα). Δε γνωρίζω να υπάρχει εισιτήριο μετ' επιστροφής, δε νομίζω.
Ευχαριστώ πολυ για ολες τις πληροφορίες.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Αξίζει ένα 3ημερο στο Αιντχόφεν ή δεν έχει τίποτα να δεις εκεί πέρα;Δεν έχω πάει Ολλανδία και τα 30 ευρώ πηγαινέλα με τη ryanair μου φαίνονται δελεαστικά.Όλοι λένε ότι Ολλανδία αξίζει μόνο το Άμστερνταμ,αλλά επειδή βγαίνει πολύ ακριβότερα,μπορεί το Αιντχόφεν να σε καλύψει σε κάποιο βαθμό;Ή να μαζέψω παραπάνω λεφτά και να πάω Αμστερνταμ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
To Αμστερνταμ, το Μααστριχτ, η Ουτρεχτη και η Αμβερσα απεχουν μια ωρα και κατι απο εκει. Δεν χρειαζεται να μεινεις στο Αιντχοφεν.. Το προβλημα ειναι οτι τα φτηνα εισιτηρια δεν θα κατεβασουν το κοστος της εκδρομης. Το Αμστερνταμ ειναι πολυ ακριβο. Πολυ φτηνοτερη η διαμονη στην Αμβερσα και αρκετα να δεις.
Κλεισε οπου βρεις φτηνη διαμονη απο τις προτεινομενες πολεις και οι μετακινησεις ειναι παιχνιδακι.
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Σε λίγες ημέρες θα πάμε στο Αϊντχόφεν. Φτάνουμε στις 08:00 το πρωί και φεύγουμε το βράδυ της επόμενης ημέρας. Αξίζει να μείνουμε εκεί ή σε κάποια κοντινή πόλη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τι να σου πω, αν ήταν άλλη εποχή θα έλεγα ότι άνετα περνάς ένα 48ωρο στο Αϊντχόφεν χωρίς να βαρεθείς.
Πέρα από τα διάφορα αξιοθέατα, η πόλη προσφέρει στους κατοίκους και στους επισκέπτες της πολλά πάρκα και δημόσιους κήπους. Επίσης στο ίδιο πλαίσιο και η λίμνη Karpendonkse, σχετικά κοντά στο κέντρο.
Το ερώτημά σου εξαρτάται και από τα ενδιαφέροντά σου, το μουσείο σύγχρονης τέχνης Φαν Άμπε είναι εξαιρετικό, ακόμη και αν δεν τα πας καλά με τις τέχνες. Στο μουσείο της Φίλιπς σκοπεύετε να πάτε;
Δείτε πως θα κυλήσει, και αν θέλετε, τη δεύτερη μέρα μπορείτε να κάνετε μια βόλτα Ουτρέχτη, είναι λιγότερο από ώρα με το τρένο.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Επειδή θα βρεθώ και εγώ Αϊντχόβεν σύντομα..... ποιες ημερήσιες εκδρομές προτείνετε και κοντινές;;; το Άμστερνταμ το έχω δει οπότε δε με ενδιαφέρει.
νομίζω Μπρέντα και Ουτρέχτη είναι απαραίτητες ε;;
Το Αϊντχόβεν είναι όντως τόσο βαρετό;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom