Ινδονησία Αύγουστος Μπαλί!

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Εξαιρετικες ολες οι απαντησεις των παιδιων, εφοσον ειστε παρεα κοριτσιων οπως λες, μειωνεις κοστος διαμονης και μετακινησεων. Κατ εμε ολα τα βράδια Ουμπουντ. Αν ειστε 4 πχ βαζεται ενα ποσο και νοικιαζεται βιλα με ιδιωτική πισίνα στο Ουμπουντ πολυ οικονομικα, τσεκαρε τιμες και θα δεις ποσο οικονομικα θα σας βγει για κατι ποιοτικο. Φτιαχνεις προγραμμα και κινεισαι με ταξι οπου θελεις οπου σου βγαινει παλι οικονομικα επειδη ειστε παρεα. Εκτινω 40 ευρω μαξιμουμ τη μερα ταξι, οδηγο. Ίσως και λιγο παραπανω αλλα μια χαρα θα ειστε. Στο Ουμπουντ θα πας για βολτισα στους ελεφαντες, στο παρκο μαιμουδων, θα πας να ψωνισεις στην αγορά και θα κανεις παζαρια αρκετα. Με ταξι κανεις εκδρομες, δες ναους, καντε μπανιο σε καμιά παραλια, βγες για το ποτακι και το φαγητακι σου, εχει ενα εκπληκτικο water park, νομιζω το ψηφιστηκε ως 3ο καλυτερο, ολιγον αλμυρη εισοδος βεβαια, καπου 30 με 35 ευρω. Αυτη ειναι η γνωμη μου, εσεις αποφασιζεται. Τα πιο πολλα στα ειπα επειδη θα ειστε παρεα μεγαλη. Νοικιαστε κατι ποιοτικο, δεν πρόκειται να ξαναβρεις ευκολα τετοιες τιμες. Υγεία σε ολους μας και καλα να περασετε!
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εξαιρετικες ολες οι απαντησεις των παιδιων, εφοσον ειστε παρεα κοριτσιων οπως λες, μειωνεις κοστος διαμονης και μετακινησεων. Κατ εμε ολα τα βράδια Ουμπουντ. Αν ειστε 4 πχ βαζεται ενα ποσο και νοικιαζεται βιλα με ιδιωτική πισίνα στο Ουμπουντ πολυ οικονομικα, τσεκαρε τιμες και θα δεις ποσο οικονομικα θα σας βγει για κατι ποιοτικο. Φτιαχνεις προγραμμα και κινεισαι με ταξι οπου θελεις οπου σου βγαινει παλι οικονομικα επειδη ειστε παρεα. Εκτινω 40 ευρω μαξιμουμ τη μερα ταξι, οδηγο. Ίσως και λιγο παραπανω αλλα μια χαρα θα ειστε. Στο Ουμπουντ θα πας για βολτισα στους ελεφαντες, στο παρκο μαιμουδων, θα πας να ψωνισεις στην αγορά και θα κανεις παζαρια αρκετα. Με ταξι κανεις εκδρομες, δες ναους, καντε μπανιο σε καμιά παραλια, βγες για το ποτακι και το φαγητακι σου, εχει ενα εκπληκτικο water park, νομιζω το ψηφιστηκε ως 3ο καλυτερο, ολιγον αλμυρη εισοδος βεβαια, καπου 30 με 35 ευρω. Αυτη ειναι η γνωμη μου, εσεις αποφασιζεται. Τα πιο πολλα στα ειπα επειδη θα ειστε παρεα μεγαλη. Νοικιαστε κατι ποιοτικο, δεν πρόκειται να ξαναβρεις ευκολα τετοιες τιμες. Υγεία σε ολους μας και καλα να περασετε!
Σε ευχαριστώ , τις βίλες με την πισίνα που τις βρίσκω; στο booking? Έχεις να προτείνεις κάποια ;
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Σε ευχαριστώ , τις βίλες με την πισίνα που τις βρίσκω; στο booking? Έχεις να προτείνεις κάποια ;
Κατ αρχην ποσες ειστε;;; πας στο μπουκινγκ κανε αναζητηση ουμπουντ, βαζεις φυσικα τις διανυκτερευσεις που θα μεινετε, και βαζεις φιλτρο, οτι θες, πχ. Βιλα, ιδιωτική πισίνα κτλ. Προσοχη, μην πας στο φθηνοτερο. Η αποφαση δικια σας. Αυτη είναι η γνωμη μου, φυσικα μπορειτε να κανετε κατι αλλο, πχ αν ειστε 5 ή 6 κοπελες θελετε 2 ταξι. Σκεψου τα ολα, και πραξε οπως νομιζεις. Το σίγουρο είναι ότι θα περασετε υπεροχα. Βαλτα κατω και σχεδιαστε πρόγραμμα. Σιγουρα μπορεις να σπασεις διανυκτερευσεις και να μεινεις σε 1,2,ακομα και 3 μέρη. Συζητηστε το και πραξτε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κατ αρχην ποσες ειστε;;; πας στο μπουκινγκ κανε αναζητηση ουμπουντ, βαζεις φυσικα τις διανυκτερευσεις που θα μεινετε, και βαζεις φιλτρο, οτι θες, πχ. Βιλα, ιδιωτική πισίνα κτλ. Προσοχη, μην πας στο φθηνοτερο. Η αποφαση δικια σας. Αυτη είναι η γνωμη μου, φυσικα μπορειτε να κανετε κατι αλλο, πχ αν ειστε 5 ή 6 κοπελες θελετε 2 ταξι. Σκεψου τα ολα, και πραξε οπως νομιζεις. Το σίγουρο είναι ότι θα περασετε υπεροχα. Βαλτα κατω και σχεδιαστε πρόγραμμα. Σιγουρα μπορεις να σπασεις διανυκτερευσεις και να μεινεις σε 1,2,ακομα και 3 μέρη. Συζητηστε το και πραξτε.
Αν είναι 6 άτομα μπορούν να κανονίσουν οδηγό με βανάκι για 8 με 10 ώρες ανα ημέρα ο οποίος σε πηγαίνει όπου θες. Το κόστος είναι 30-35 ευρώ ανα ημέρα συνολικά (5-6 ευρώ ανά άτομο)
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατ αρχην ποσες ειστε;;; πας στο μπουκινγκ κανε αναζητηση ουμπουντ, βαζεις φυσικα τις διανυκτερευσεις που θα μεινετε, και βαζεις φιλτρο, οτι θες, πχ. Βιλα, ιδιωτική πισίνα κτλ. Προσοχη, μην πας στο φθηνοτερο. Η αποφαση δικια σας. Αυτη είναι η γνωμη μου, φυσικα μπορειτε να κανετε κατι αλλο, πχ αν ειστε 5 ή 6 κοπελες θελετε 2 ταξι. Σκεψου τα ολα, και πραξε οπως νομιζεις. Το σίγουρο είναι ότι θα περασετε υπεροχα. Βαλτα κατω και σχεδιαστε πρόγραμμα. Σιγουρα μπορεις να σπασεις διανυκτερευσεις και να μεινεις σε 1,2,ακομα και 3 μέρη. Συζητηστε το και πραξτε.
Είμαστε 3... το airbnb ξέρεις αν είναι αξιόπιστο;
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Είμαστε 3... το airbnb ξέρεις αν είναι αξιόπιστο;
Οσες φορες έκλεισα δεν ειχα προβλημα, φυσικα παντα κοιτάς κριτικες των ανθρωπων που μειναν εκει. Κανε εναν ελεγχο σε οποια μηχανη αναζητησης θες, μπες και στη σελιδα του ξενοδοχειου-βιλα που σ ενδιαφερει και στειλε μειλ,,, μερικες φορες εχω πετυχει πολυ καλυτερες τιμες απ το μπουκινγκ πχ. Μην αγχωνεσαι, μαζευτειτε και σχεδιαστε τι θελει η καθεμια, ετσι ωστε να μπορεσετε να τα "παντρεψετε" και να μεινετε ολοι ικανοποιημενοι. Δε μπορει πχ εσυ να θες ουμπουντ, η αλλη κουτα, και η τριτη κοπελα αλλου, βρειτε τη μεση λυση.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Καλησπερα,
Τον αυγουστο παω Μπαλι 13 μερες το προγραμμα εχει ως εξης:
  • Πρωτη και τελευταια μερα σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο.
  • 5 μερες κεντρο Ubud
  • 4 μερες λιγο εξω απο το Ubud σε αριζονες
  • 3 μερες που δεν εχω κλεισει ακομα.
Θελω την βοηθεια σας για αυτες τις 3 μερες. Επειδη θα ειμαι αρκετα μεσα στο πρασινο ελεγα αυτες τις μερες να εκλεινα να παω για καταδυση (εδω να πω οτι ειμαι ασχετος και πρωτη φορα θα το κανω) αξιζει? Υπαρζει κατι αλλο που αξιζει να κανω σε αυτο το χρονικο διαστημα που εχω? Δεν ειμαι της παραλιας οποτε να κατσω στα νοτια σε παραλιες δεν με ενδιαφερει.

Ευχαριστω.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλησπερα,
Τον αυγουστο παω Μπαλι 13 μερες το προγραμμα εχει ως εξης:
  • Πρωτη και τελευταια μερα σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο.
  • 5 μερες κεντρο Ubud
  • 4 μερες λιγο εξω απο το Ubud σε αριζονες
  • 3 μερες που δεν εχω κλεισει ακομα.
Θελω την βοηθεια σας για αυτες τις 3 μερες. Επειδη θα ειμαι αρκετα μεσα στο πρασινο ελεγα αυτες τις μερες να εκλεινα να παω για καταδυση (εδω να πω οτι ειμαι ασχετος και πρωτη φορα θα το κανω) αξιζει? Υπαρζει κατι αλλο που αξιζει να κανω σε αυτο το χρονικο διαστημα που εχω? Δεν ειμαι της παραλιας οποτε να κατσω στα νοτια σε παραλιες δεν με ενδιαφερει.

Ευχαριστω.
Θα πρότεινα να πας στο νησί Lembongan με την Gloryfastboboats.com ή www.scootcruise.com περίπου 40 euro return .Σε πέρνουν απο το ξενοδοχείο και σε γυρίζουν πάλι .Στο στο νησί Lembongan μπορείς να βρείς ξενοδοχείο με 30 euro/ απο το BOOKING ,να ενοικιάσεις vespa με 5 euro/ημέρα ,και να δεις τα τεράστια manda σαλάχια με 14 euro/οι δύο ώρες ,ενδεικτικά D and B Bungalow's .καλές διακοπές.
 

Alkis30

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα των ταξιδιωτών ! Νέος στο forum μιας και σε λιγότερο πλέον από 15 μέρες πετάμε με τη γυναίκα μου τον 1ο προορισμό στη ζωή μας εκτός Ευρώπης και η επιλογή ήταν το Μπαλί ! Εχω διαβάσει αρκετά post και οφείλω να ομολογήσω οτι συγκέντρωσα αρκετές πληροφορίες που πιστεύω να μας φανούν χρήσιμες στη 10ημερη παραμονή μας εκεί (χμμ οκ 8 μέρες αν αφαιρέσουμε τα πήγαινε-έλα..)...

Καθότι το ταξίδι που επιλέξαμε είναι ημί-οργανωμένο αφού αφήνει 5 μέρες ελεύθερες από το group και αφού διάβασα αρκετά για τα μέρη που αξίζει κανείς να επισκεφτεί εκεί, φτιάξαμε ένα πρόγραμμα -σε συννενόηση με email -με το πρακτορείο της Μαριλένας για όποιον γνωρίζει, προκειμένου να πάμε τις τοπικές εκδρομές που επιλέξαμε ! Το ερώτημα μου είναι τί θα πρέπει να κάνουμε και τί συμφέρει περισσότερο όσον αφορά τα κινητά ώστε να έχουμε δυνατότητα τοπικής επικοινωνίας εκεί. (Για την επικοινωνία με την Ελλάδα υπάρχει το internet μέσω wifi οπότε δεν θα χρειαστούμε κάτι άλλο..) Θα χρειαστεί όμως να μπορούμε να καλούμε τοπικά πχ τα κινητό των ανθρώπων του τοπικού πρακτορείου που θα έρχονται και θα μας πηγαίνουν τις εκδρομές, το ξενοδοχείο μας κτλ.. κάπου διάβασα για μια Planet SIM που κάνεις τη δουλειά , αλλά δεν ξέρω τί άλλες λύσεις υπάρχουν και τί συμφέρει περισσότερο.

Επίσης αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο tour guide ας μου πει εντυπώσεις και ορισμένα tips να έχω κατα νου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Χρειάζεται κάποιος εμβολιασμός πριν την επίσκεψη στο bali?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom