Ισπανία ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ.Παρουσιαση-Αποτυπωση αξιοθεατων σε google map, κατά α/α

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εκτιμω την οργανωτικοτητα και την καλη σου διαθεση για μοιρασμα. Ευχαριστουμε! :)

Κι εγω χρησιμοποιω πολυ τους google maps και ομαδοποιω, αποθηκευοντας με διαφορετικο συμβολο.
Μπορεις ομως να μου εξηγησεις πως βαζεις τους αριθμους πανω στον χαρτη;;;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Εκτιμω την οργανωτικοτητα και την καλη σου διαθεση για μοιρασμα. Ευχαριστουμε! :)

Κι εγω χρησιμοποιω πολυ τους google maps και ομαδοποιω, αποθηκευοντας με διαφορετικο συμβολο.
Μπορεις ομως να μου εξηγησεις πως βαζεις τους αριθμους πανω στον χαρτη;;;
Dina Z,επειδη δεν ειμαι σιγουρος,παραθεττω ολη την διαδικασια μου, για να καλυψω –σιγουρα- την ερωτηση σου
1.επιλεγω αξιοθεατα,που μ’ενδιαφερουν
2.τα καταχωρω στον χαρτη για μεταβαση σε αυτά, ΠΑΝΤΑ με περπατημα
κι εμφανιζεται η πορεια κινησης,η οποια αρχικα μπορει να είναι μπερδεμενη,με κυκλικες ή με αναιτιες μπρος πισω κινησεις.
Στην συνεχεια,οριζω ως σημειο εκκινησης κι επιστροφης μου ένα επιθυμητο σημειο (πχ ξενοδοχειο μου) και θεττω τον κοντινοτερο προορισμο αμεσως μετα το σημειο εκκινησης. Σειρα εχει ο κοντινοτερος προορισμος στο 2ο σημειο κ.ο.κ.
Με τον τροπο αυτό φαινεται και πορεια που βλεπεις στον χαρτη και τον οποιον ακολουθω στις περιηγησεις μου και φυσικα και οι ονομασιες οδων που θα κινηθω,για να μεταβω από τον έναν στον αλλον.ενω καταγραφονται επισης η συνολικη αποσταση και ο χρονος,που απαιτειται.
Την αποτυπωση του χαρτη με την επιθυμητη σειρα την αντιγραφω με “print screen” και την καταχωρω (paste) στην εφαρμογη Power Point. Στην συνεχεια με “Insert” επιλεγω γραφη Word Art και τους α/α (αυξοντες αριθμους) που γραφω τους επικολλω ακριβως στα σημεια των αξιοθεατων.Οταν τελειωσω με την τοποθετηση των αριθμων στα σωστα σημεια ξανακανω “print screen”, «φτιαxνω» την εικονα με format & crop και την επικολλω (paste) στο τελικο word αρχειο,στο οποιο αφου καταγραψω και τους α/α (οι οποιοι προεκυψαν από την τοποθετηση των αξιοθεατων στον χαρτη) εμπρος από την περιγραφη που αντιστοιχει στην αρχικη κατασταση των επιλεγμενων αξιοθεατων(ώστε να υπαρχει αντιστοίχιση του αριθμου αξιοθεατου στον χαρτη,με την αναλυτικη περιγραφη του), τελικα μετατρεπω σε pdf.
Ελπιζω η περιγραφη μου να ηταν κατατοπιστικη της μεθοδολογιας μου και να μπορεσεις να την χρησιμοποιησεις.
Αν χρειαστεις κατι επιπλεον, στην διαθεση σου
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστω πααααρα πολυ! :):):)
Μου εδωσες μια κατευθυνση. Παω αμεσως να ανοιξω τον υπολογιστη να το παλεψω!
Eχω δουλεια, πολλη δουλεια :haha:
 

Anasmeta

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
@chrgkoutz Καταπληκτική δουλειά και κατατοπιστικότατες οι οδηγίες σου !!!!!!!!! Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom