ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ...

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Δεν ξερω αν το ανοιξα το θεμα σε σωστο μερος αλλα εχω τρομερα νευρα:mad::mad::mad:
Λοιπον θυμαστε το υπεροχο δωρο που μου εκανε η κοπελα μου?Ε μαλλον δεν με παει καθολου το εξωτερικο.Για πειτε μου ρε παιδια γινοντε αυτα τα πραγματα????Μολις μας πηραν τηλ απο το πρακτορειο και μας ειπαν οτι μας ακυρωνουν τα εισητηρια γιατι μαζι με εμας ειχαν κλεισει και μια ομαδα 15 ανθρωπων οι οποιοι τελικα ακυρωσαν το ταξιδι και επειδη δεν συμπληρωνουμε αρκετα ατομα δεν θα γινει το ταξιδι.Λεφτα δεν επιστρεφοντε και να διαλεξουμε κατι αλλο!!!!Τι σ....α παπουτσια αγορασαμε??????Τι κανουμε ρε παιδια τωρα:(:(:(:(:(:(:(:(:(??????SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τι πάει να πει λεφτα δεν επιστρέφονται? οι υπόλοιποι που λες ότι ακύρωσαν κλείσαν άλλο ταξίδι? κι αν ήταν φθηνότερο? δε μας τα λεν καλά πιο γραφείο είναι αυτό?
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Τοσο γκαντεμης ειμαι ρε γαμωτο????Ολα τα στραβα σε μενα δηλαδη????Ξερεις κατι φοβαμαι μηπως μου λενε παλαβωμαρες και δεν συγκεντρωθηκαν τα απετουμενα ατομα και οχι οτι εγιναν ακυρωσεις.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
οι γονεις μου πέρσι είχαν κλείσει για κίνα και τελευταιες μέρες τους πήραν τάχα ακυρώθηκαν κρατήσεις, παραμύθι ήταν απλά αν ρωτήσεις στην αρχή σου λένε ότι έχει συμμετοχή κι ας είσαι και ο μόνος που έχει κλείσει, αυτοι ελπίζουν ότι μπορει κάποια στιγμη να έρθουν κι άλλοι ή ότι την τελευταια στιγμη ( αν έχει κάποια συμμετοχή μικρή ) να σου ζητήσουν επιπλέον χρήματα, έτσι κι έγινε και με τους γονείς μου, αυτοί υπέκυψαν και στο ταξίδι μάθαν ότι άλλοι πλήρωσαν κι άλλοι όχι τη διαφορά, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. δε τους νοιάζει παρά μόνο να κονομήσουν, χωρίς να ξέρω νομίζω ότι δικαιούσαι τα χρ'ηματα σου πίσω . δε μπορεί να σε αναγκάσουν να πας κάπου για να μη σου επιστρέψουν τα χρήματα. δηλαδή αν τα ταξίδια τα υπόλοιπα δε σου αρέσουν ή είναι πολύ ακριβά τι γίνεται, για ψάξτο λίγο. το γραφείο δε μας το είπες...:mad:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μου φαίνεται απίθανο να το ακυρώσουν 1 ολόκληρο μήνα πριν από την αναχώρηση. Οι ακυρώσεις γιατί δεν συμπληρώνονται τα άτομα γίνονται 4-5 μέρες νωρίτερα. Μήπως συμβαίνει τίποτε άλλο; Μήπως ήταν σε προσφορά το ταξίδι και τους φάνηκε ασύμφορο και θέλουν να το ξαναβγάλουν με άλλες τιμές ;:mad:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ελα σε επαφη με καποια καταναλωτική οργάνωση να σε συμβουλεψουν πιο υπευθυνα, εστω και με μια μικρη οικονομική συνδρομή...
Εχουν την τεχνογνωσια για τετοιες περιπτώσεις...
ΕΚΠΟΙΖΩ μου ερχεται στο μυαλο!

παρε τηλεφωνο και σε κανεναν Αυτια η Παπαδάκη το πρωι,,,
και θα δεις αν δεν σας επιστρεψουν πισω τα χρηματα σας!:haha:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Λετε να τους εκβιασω και να παω τσαμπαααααα......Μπαααα δεν νομιζω.Μας προτιναν καποιες που ειναι 100-200 ευρω πιο πανω.Καμια σχεση με αυτη που θελαμε.Δεν ηταν σε προσφορα ισα ισα μας ειπαν οτι ειναι μια εκδρομη που παει πολυς κοσμος.Μακαρι να ηξερα τι να κανω.Φοβαμαι οτι αν μπλεξω με διαδικαστηκα και με αλλα μεσα δεν θα παω πουθενα θα χασω χρονο χρημα και θα κανω και μαυρες γιορτες.Αυτο που σκεφτομαι και δεν ξερω αν γινετε ειναι να τους πω να παμε σε μια αλλη εκδρομη ακριβοτερη και να μου κανουν εκπτωση...Λετε να γινετε???
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
το γραφείο δε μας το είπες...:mad:Μου εβαλε χερι το boss και καλα κανε...Ξεφυγα λιγο...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Λετε να τους εκβιασω και να παω τσαμπαααααα......Μπαααα δεν νομιζω.Μας προτιναν καποιες που ειναι 100-200 ευρω πιο πανω.Καμια σχεση με αυτη που θελαμε.Δεν ηταν σε προσφορα ισα ισα μας ειπαν οτι ειναι μια εκδρομη που παει πολυς κοσμος.Μακαρι να ηξερα τι να κανω.Φοβαμαι οτι αν μπλεξω με διαδικαστηκα και με αλλα μεσα δεν θα παω πουθενα θα χασω χρονο χρημα και θα κανω και μαυρες γιορτες.Αυτο που σκεφτομαι και δεν ξερω αν γινετε ειναι να τους πω να παμε σε μια αλλη εκδρομη ακριβοτερη και να μου κανουν εκπτωσει...Λετε να γινετε???
ζήτα τους τρελά πράγματα κλάψου και΄λίγο πιάνει, ζήτα μια ακριβη εκδρομή με μεγαλη έκπτωση, παιξτο τρελίτσα ότι δεν σου αρέσει άλλη και τέτοια, ξεκίνα απο τρελά πράγματα για να πάρεις κάτι γιατί αν ξεκινήσεις με λίγα θα σε πάνε στο τίποτα, άκου με και δε θα χάσεις.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Ελα, μην σκας, δεν θα τους περάσει...
Απαράδεκτοι παντως!!!!!!!!!!! Αυτο που σε ενδιαφερει φιλε μου, ειναι το παρακάτω που στους ορους συμμετοχής του πρακτορειου παραλειπεται απο οτι ειδα. Θα τους παρεις αυριο και να ζητησεις τα χρηματα σου πισω...τοσα πρακτορεια υπάρχουν, να το κανεις με αλλους, το ταξιδι. Προσωπικά, μου εχουν κανει λάθος με οργανωμενο, μου εχουν κλεισει για Πράγα αντι για Βιέννη που ζητησα και δεν τεθηκε καν θεμα να μην παρω τα χρηματα μου πισω παρολο που ηταν ελαχιστες μερες πριν την αναχωριση!!!

Οδηγία 90/314/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 13ης Ιουνίου 1990 για τα οργανωμένα ταξίδια και τις οργανωμένες διακοπές και περιηγήσεις
(Προεδρικού Διατάγματος 339/1996, κατ’ εφαρμογή της Οδηγίας 90/314/ΕΟΚ)

Επίσημη Εφημερίδα αριθ. L 158 της 23/06/1990 σ. 0059 - 0064
Φινλανδική ειδική έκδοση: Κεφάλαιο 6 τόμος 3 σ. 0053
Σουηδική ειδική έκδοση: Κεφάλαιο 6 τόμος 3 σ. 0053

5.Όταν, πριν από την αναχώρηση, ο διοργανωτής υποχρεωθεί να τροποποιήσει, σε σημαντικό βαθμό, ένα από τα ουσιαστικά στοιχεία της σύμβασης, όπως η τιμή, πρέπει να το γνωστοποιήσει το ταχύτερο δυνατό στον καταναλωτή για να του επιτρέψει να λάβει τις κατάλληλες αποφάσεις, και συγκεκριμένα: - είτε να καταγγείλει τη σύμβαση χωρίς να υποστεί κυρώσεις,
- είτε να αποδεχθεί μια τροποποιητική πράξη της συμβάσεως που θα καθορίζει τις επελθούσες τροποποιήσεις και την επίπτωσή τους στις τιμές.
Ο καταναλωτής πρέπει να πληροφορήσει τον διοργανωτή ή τον πωλητή για την απόφασή του το συντομότερο δυνατό.
6. Σε περίπτωση που ο καταναλωτής καταγγείλει τη σύμβαση σύμφωνα με την παράγραφο 5 ή, για οιονδήποτε λόγο, άνευ υπαιτιότητας του καταναλωτή, ο διοργανωτής ματαιώσει το οργανωμένο ταξίδι πριν από τη συμφωνηθείσα ημερομηνία αναχώρησης, ο καταναλωτής δικαιούται να απαιτήσει:
α) είτε ένα άλλο οργανωμένο ταξίδι ιδίας ή ανώτερης ποιότητας, εφόσον ο διοργανωτής ή/και ο πωλητής μπορεί να του το προτείνει. Αν το προσφερόμενο οργανωμένο ταξίδι είναι κατώτερης ποιότητας, ο διοργανωτής υποχρεούται να καταβάλει στον καταναλωτή τη διαφορά τιμής·
β) είτε να ζητήσει την επιστροφή το συντομότερο δυνατό των καταβληθέντων από αυτόν ποσών βάσει της σύμβασης.
Στις περιπτώσεις αυτές δικαιούται, εφόσον αυτό είναι δικαιολογημένο, να ζητήσει ενδεχομένως αποζημίωση είτε από τον διοργανωτή είτε από τον πωλητή για μη πλήρωση της σύμβασης, ανάλογα με τη σχετική νομοθεσία του συγκεκριμένου κράτους μέλους, εκτός εάν:
i) η ματαίωση οφείλεται στο ότι ο αριθμός των εγγεγραμμένων προσώπων για το οργανωμένο ταξίδι είναι μικρότερος από τον απαιτούμενο ελάχιστο αριθμό και ο καταναλωτής πληροφορήθηκε τη ματαίωση, γραπτώς, εντός των προθεσμιών που προβλέπονται στην περιγραφή του οργανωμένου ταξιδιού ή
ii) η ματαίωση δεν οφείλεται σε υπεράριθμες κρατήσεις αλλά ανάγεται σε λόγους ανωτέρας βίας, δηλαδή σε περιστάσεις που είναι ξένες προς τη βούληση του ενδιαφερομένου, ασυνήθεις και απρόβλεπτες, των οποίων οι συνέπειες δεν θα μπορούσαν να αποφευχθούν όση επιμέλεια και αν είχε καταβληθεί.



περισσότερα εδω:EUR-Lex - 31990L0314 - EL
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ελα, μην σκας, δεν θα τους περάσει...
Απαράδεκτοι παντως!!!!!!!!!!! Αυτο που σε ενδιαφερει φιλε μου, ειναι το παρακάτω που στους ορους συμμετοχής του πρακτορειου παραλειπεται απο οτι ειδα. Θα τους παρεις αυριο και να ζητησεις τα χρηματα σου πισω...τοσα πρακτορεια υπάρχουν, να το κανεις με αλλους, το ταξιδι. Προσωπικά, μου εχουν κανει λάθος με οργανωμενο, μου εχουν κλεισει για Πράγα αντι για Βιέννη που ζητησα και δεν τεθηκε καν θεμα να μην παρω τα χρηματα μου πισω παρολο που ηταν ελαχιστες μερες πριν την αναχωριση!!!

, εκτός εάν:
i) η ματαίωση οφείλεται στο ότι ο αριθμός των εγγεγραμμένων προσώπων για το οργανωμένο ταξίδι είναι μικρότερος από τον απαιτούμενο ελάχιστο αριθμό και ο καταναλωτής πληροφορήθηκε τη ματαίωση, γραπτώς, εντός των προθεσμιών που προβλέπονται στην περιγραφή του οργανωμένου ταξιδιού ή
ii) η ματαίωση δεν οφείλεται σε υπεράριθμες κρατήσεις αλλά ανάγεται σε λόγους ανωτέρας βίας, δηλαδή σε περιστάσεις που είναι ξένες προς τη βούληση του ενδιαφερομένου, ασυνήθεις και απρόβλεπτες, των οποίων οι συνέπειες δεν θα μπορούσαν να αποφευχθούν όση επιμέλεια και αν είχε καταβληθεί.



περισσότερα εδω:EUR-Lex - 31990L0314 - EL
Με βαση το παραμανω δεν μπορω να κανω τιποτα???Εκτεθιμενως φουλ????Γιατι αυτο ισχυριστηκαν οτι δεν γεμισε το γκρουπ για τον α,β λογο..:mad::mad::mad::(:(:(
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αυτο που κράτησες, αφορα την αποζημιωση που μπορει να του ζητουσες.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom