Ινδία ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΝΔΙΑ

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
με μια εβδομαδα μονο γευση παιρνεις...
απο εκει και περα διαλεγει καθενας αναλογα με τι θελει να δει..
Αν θελει μνημεια και αξιοθεατα,σαφως η λυση του γραφειου,ωστε να προλαβει
Αν θελει να παρει "μια τζουρα" απο Ινδια,επικεντρωνεται σε ενα σημειο(εξαλλου ειναι τεραστια ) και βλεπει αυτο και μονο. Και την επομενη φορα πιο πολλα..
Εγω παντως εχω αφησει πολλους ανοικτους λογαριασμους...
mfish,κλεισαμε!!!! Βαρανασι,το λατρεψα και δεν μου εφτασε!!!:clap::clap:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
.
Αν θελει μνημεια και αξιοθεατα,σαφως η λυση του γραφειου,ωστε να προλαβει
"Ινδία" είναι ο μοναδικός τρόπος ζωής των σύγχρονων κατοίκων της και όχι απλά ναοί και μουσεία τα οποία -για εμένα- έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Αρα, φυσικά για τους ενδιαφερόμενους για την ιστορική Ινδία του παρελθόντος, καλό είναι να κλείσουν γραφείο και τουριστικές εκδρομές χωρίς ταλαιπωρία, χωρίς εμβάθυνση/ ουσιαστική γνωριμία με τον σύγχρονο τρόπο ζωής. Αλλά για αυτούς που θέλουν να ψάξουν το κάτι παραπάνω, η σόλο διερεύνηση είναι μονόδρομος.
Οι 7 ημέρες βέβαια είναι μεγάλο πρόβλημα, και προφανώς σωστή η ένσταση και η προτροπή για γραφείο. Τι να προλάβει να δει κανεις σε 7 ημέρες απο κατάλοιπα περασμένων εποχών στην Ινδία χωρίς αρωγή τουριστικού γραφείου? Προσωπικά θα αυξανα τις ημέρες μου σε 15 και θα πήγαινα χωρίς γραφείο.
Μέλι, να έρθω και εγώ μαζί σας? Θα κουβαλάω τας αποσκευάς, και θα προσέχω την τζαναμπέτα mfish. Παρακαλώ..... θα είμαι καλο κορίτσι. Σε παρακαλώωωωω
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
εγινε!!!!:clap:
Ποτε δεν λεω οχι σε καλη παρεα!!!
Ασε,που με το καρμα σου,θα πετυχουμε και καλο ξενοδοχειο....:bleh:
Αληθεια,σοβαρα το λεω,δεν κανονιζουμε ενα τρελοταξιδακι απο εδω μεσα? Εγω παντως ειμαι μεσα.Ετσι κι αλλιως παρεα απο το περιβαλλον μου δεν με ακολουθει.... :D Γιατι αραγε??:roll:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μέλι, να έρθω και εγώ μαζί σας? Θα κουβαλάω τας αποσκευάς, και θα προσέχω την τζαναμπέτα mfish. Παρακαλώ..... θα είμαι καλο κορίτσι. Σε παρακαλώωωωω


Για κάτσε καλά,το πόστο του κούλη το πρόλαβα.
Θα σε καταγγείλω στο συνδικάτο.Τι έγινε,σε έπιασε η κρίση και από εργοδότρια θέλεις να μας φας και την θέση;είσαι και κακοπληρώτρια...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
σιγα τη σκληροπυρηνικη εμπειρια....ουτε καν ντοπιο δεν βρισκεις σε τετοια θεση...εκτος κανα πλουσιο..

σε μια χωρα σα την Ινδια που ανθρωποι ταξιδευαν στοιβαγμενοι στα βαγονια και μαλλον ειδες σε τι συνθηκες ζουσαν συνηθως , με το να απαντας ουτε στο χειροτερο εχθρο μου μαλλον θα κανεις 1 δις ανθρωπους εχθρους( που ποτε στη ζωη τους ολη δε θα εχουν τη δυνατοτητα να ταξιδεψουν στη δευτερη θεση) .....
Εκτός από την έλλειψη χιούμορ, δεν γνωρίζεις πως ταξινομούν τις θέσεις των τραίνων στην Ινδία και δίνεις λανθασμένες συμβουλές. Αν ζητήσεις "second class" (βλ. δεύτερη θέση) εισιτήριο στον υπάλληλο, θα καταλήξεις unreserved second class. Το 2 στο AC2 που δεν δηλώνει θέση (class) αλλά είναι καθαρά αριθμητικό και δηλώνει tier (δηλαδή πόσες κουκέτες). Οι ουσιαστικές θέσεις στα Ινδικά τραίνα είναι πλέον δύο. AC (με όλα τα tiers) και Sleeper/Second. Γι'αυτό και δεν μπορείς να ζητήσεις fourth class εισιτήριο. Γι'αυτό και όταν δίνεις συμβουλές να εξηγείς ότι η δεύτερη είναι και η τελευταία. Παρακάτω δεν έχει.

Όσο για το "κάνα πλούσιο", όσες φορές έχω βρεθεί στη 2AC (με εξαίρεση μόνο μια φορά) ήμουν μαζί με Ινδούς. Ακόμα και στα lounges στα αεροδρόμια οι περισσότεροι πελάτες ήταν Ινδοί. Την τελευταία φορά στο LHR-BOM-CMB-DEL-LHR που έκανα στη BOM οι μοναδικοί δυτικοί πελάτες ήταν εγώ, ο φίλος μου και μια οικογένεια Ινδο-Εγγλέζων. Οι υπόλοιποι όλοι ήταν Ινδοί.

Δεν αδιαφορώ ούτε αγνοώ τη φτώχεια στην Ινδία. Αλλά υπάρχει Ινδία και πέρα απο το Dharavi. Αν θέλετε να κάνετε 12 ώρες ταξίδι όρθια μέσα στο καύσωνα, χωρίς σπιθαμή χώρου, δίπλα στις τουαλέτες για να καταλήξετε σε ένα hostel στο Varanasi με τον Ολλανδό 19χρονό είναι πρόβλημα σας. Μην αυταπατάστε όμως ότι θα δείτε περισσότερους ντόπιους ή κάτι πιο "αληθινό" απο αυτόν που θα κάνει το ταξίδι στη 2AC και θα μείνει στο Holiday Inn.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
το προβλημα λοιπον ηταν οτι εγραψα στα ελληνικα δευτερη θεση....αντι για ac2.......οποτε πιαστηκε απο αυτο...κατα τ'αλλα συμφωνουμε οτι ειναι ανθρωπινη θεση

οποιος θελει να διαβασει για τις θεσεις για αν ειναι καλυμμενος μπορει να τις βρει εδω καλυτερα απο οτι τις αναφερουμε εμεις

Train travel in India - a beginner's guide
 

guess

Member
Μηνύματα
11
Likes
29
Βρήκαμε με το γραφειο Savion Travel το εξης πρόγραμμα:
Αφιξη Δελχι πρωι και αναχωρηση κατευθειαν για Τζαϊπουρ οπου και διανυκτερεύουμε 2 μερες.Απο εκει οδικώς για Αγκρα και διανυκτερευση 1 βραδυ. Επομενη μερα περνουμε το βραδυνο τρενο για Βαρανασι οπου και φτανουμε την επομενη το πρωι. Διανυκτερευση 2 μερες Βαρανασι και απο εκει αεροπορικως για Δελχι οπου και μενουμε το βραδυ. Το πρωι αεροδρομιο. Πως το βλεπετε το πρόγραμμα? Αυτο που λιγο με χαλαει ειναι οτι στην Αγκρα θα μεινουμε σχεδον 2 μερες και μου φαινεται πολυ. Ολο το πακετο 320 ? μαζι με αεροπορικα Βαρανασι-Δελχι. Εχει καποιος εμπειρια απο αυτο το γραφειο?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μπορειτε να εκμεταλλευτειτε τον επιπλεον χρονο στη Αγκρα για να πατε faterpur Sikri

Fatehpur Sikri - Wikipedia, the free encyclopedia

ειναι πολυ κοντα στην αγκρα και αξιζει

παντως ψαξε το καλα το γραφειο, ιντερνετ κ.τλ γιατι καλυτερα να δωσεις εκατο παραπανω παρα να εχεις εκπληξεις....

νομιζω παραπανω ανεφεραν γραφεια δοκιμασμενα, αν σου κανουν καλη τιμη καλυτερα να πας στα σιγουρα, παιζει πολυ εξαπατηση Ινδια
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γι'αυτό και όταν δίνεις συμβουλές να εξηγείς ότι η δεύτερη είναι και η τελευταία. Παρακάτω δεν έχει.

.
Οχι. Δεν είναι η τελευταία. Η τελευταία πρακτικά είναι πάνω στην οροφή στο τρένο (αν και δεν την λαμβάνω υπόψη διότι δεν είναι νόμιμη, συνηθισμένη τώρα πια, και on line booking) και η σε όλους όσους έχουν πάει Ινδία γνωστή chair class για μικρές διαδρομές την ημέρα. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα....
Επίσης με το να εξισώνεις τις θέσεις στα ινδικά τρένα απλά σε δύο κατηγορίες, είναι τουλάχιστον αφελές, αφού παίζουν ρόλο πολλά και διάφορα , όπως η διαδρομή , το τρένο κλπ.... Βέβαια το κατανοώ , αφού σκοπός σου ήταν να μειώσεις την mfish και παράλληλα να κάνεις επίδειξη γνώσεων. Δεκτό... υπάρχει και αυτή η κατηγορία ανθρώπων, απλά την επόμενη φορά μελέτησε περισσότερο .....
(Μπράβο για την πρόοδό σου που δεν μας τα έγραψες στα αγγλικά, εμείς οι ιθαγενείς γνωρίζουμε μόνο την μητρική μας γλώσσα)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom