Τσεχική Δημοκρατία ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΑ

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Ετοιμαζομαι και εγω για Πραγα. εκλεισα για λιγο πριν τα Χριστουγεννα. Θα ειμαι εκει για 5 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις στο ζωολογικο κηπο. Μας αρεσουν παρα πολυ και δεν θυμαμαι να διαβασα σε καποια ιστορια αν πηγε καποιος. Αξιζει να αφιερωσουμε ενα πρωινο εκει ή δεν λεει και πολλα?
Από την στιγμή που σας αρέσουν, προτείνω να πάτε.
Ο συγκεκριμένος κήπος είναι πολύ ενδιαφέρον στο είδος του.
Φυσικά, καιρού επιτρέποντως, γιατί μου φαίνεται πιθανότερο να θέλετε εσείς να τρυπώσετε σε καφε-φωλιές, παρά η πολική αρκούδα! ;)

Καλό ταξίδι!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν μπορω να καταλαβω την μανια με το να μεινη καποιος κεντρο -ξενοδοχεια φαγητο τα παντα να ξερης εκτος κεντρου 1/5 της τιμης-και εχει πολυ καλο μετρο για κεντρο-την κυριακη που ειχα παει απιστευτο κρυο:)
Έλα ντε... που να την καταλάβεις... θέλει μεγάλη φιλοσοφία... ιδίως στην πανέμορφη Πράγα τα πάντα εκτός κέντρου είναι μαγικά...
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ειμαστε 4 άτομα (με λογικά 2 βαλίτσες) σύνολο, και φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Πράγας 11 το βράδυ. Πως είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να μεταβούμε στο ξενοδοχείο κοντά στην γέφυρα του Καρόλου; Μας παιρνει ένα ταξί; Κανείς μας δεν έχει ξαναπάει Πράγα.

Thanks
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ειμαστε 4 άτομα (με λογικά 2 βαλίτσες) σύνολο, και φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Πράγας 11 το βράδυ. Πως είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να μεταβούμε στο ξενοδοχείο κοντά στην γέφυρα του Καρόλου; Μας παιρνει ένα ταξί; Κανείς μας δεν έχει ξαναπάει Πράγα.

Thanks
Παραλάβαμε βαλίτσα και βγαίνοντας απο το terminal 1 περάσαμε την νησίδα και κάναμε κατα γράμμα αυτό που είχα μάθει καλά μέσω του travelstories
λεωφορείο Νο119 με εισιτήριο 30 κορώνες απο τον οδηγό και σε 25 λεπτα φτάσαμε στο metro πράσινη γραμμή
στον σταθμό DEJVICA με το ίδιο είσιτήριο 5 σταθμοί με μια ενδιάμεση αλλάγη στην κίτρινη γραμμή Β και είμαστε επιτέλους στην namesti Republic βγαίνοντας συναντας το Obenci dum ένα κατα την γμώμη απο τα ομορφότερα κτήρια της Πράγας(όπως διαπίστωσα εκ των υστέρων).
πίσω μας η εκκλησία sv.josef και πιο κάτω το όμορφα φωτεισμένο εμπορικό κέντρο
Palladium.
στο εγραψα ακριβως όπως το γραφω στην ταξιδιωτική μου ιστιρία για πράγα
αυτη ειναι η φθηνοτερη λύση
υπαρχει και η ακριβη λύση ταξί αλλα προσυμφωνήστε την τιμη απο πρίν
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
στο εγραψα ακριβως όπως το γραφω στην ταξιδιωτική μου ιστιρία για πράγα
αυτη ειναι η φθηνοτερη λύση
υπαρχει και η ακριβη λύση ταξί αλλα προσυμφωνήστε την τιμη απο πρίν
Σε ευχαριστώ Χρήστο. Μόνο που επειδή φτάνω αργά το βράδυ μήπως δεν μπορώ να βρω συγκοινωνία εκείνη την ώρα; 23:00 η ώρα η προσγείωση μέχρι να παραλάβουμε βαλίτσες θα πάει 23:45. Ξέρεις τι ισχύει;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ειμαστε 4 άτομα (με λογικά 2 βαλίτσες) σύνολο, και φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Πράγας 11 το βράδυ. Πως είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να μεταβούμε στο ξενοδοχείο κοντά στην γέφυρα του Καρόλου; Μας παιρνει ένα ταξί; Κανείς μας δεν έχει ξαναπάει Πράγα.

Thanks
Μπορείς να κάνεις και την έρευνά σου εδώ:
To and From the Airport - Prague, Czech Republic. Your on-line guide to airport travel.
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
mitsos7 εμείς κλείσαμε για ταχι στην σελίδα www.prague-airport-transfers.co.uk. Μας περίμενε ο οδηγός κρατώντας μια καρτέλλα με το όνομα μας και με 22? μας πήγε κατευθειαν στο ξενοδοχείο μας . Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για να μην ταλαιπωρήθειτε καθόλου βραδιάτικά σε μια ξένη πόλη και η τιμή δεν είναι καθόλου απαγορευτική. Επίσης μας έδωσε ένα πολύ κατατοπιστικό χάρτη της πόλης.
 
Last edited by a moderator:

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Επίσης, σε περίπτωση που δυσκολευτείτε να βρείτε εκείνη την ώρα ταξί στο αεροδρόμιο, υπάρχει και η δυνατότητα να στείλετε μήνυμα από το κινητό στον αριθμό 00420602393070 γράφοντας το μέρος στο οποίο βρίσκεστε και κάποιο όνομα. Το χρησιμοποίούσα συχνά όσο έμενα Πράγα. Από τα οικονομικότερα που μπορείς να βρείς. Α,λλιώς όπως προαναφέρθηκε, διαπραγματεύσου το με τους ταξιτζήδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom