Τσεχική Δημοκρατία ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΑ

EFOUL

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
πραγα

χαιρετε! αρχες Δεκεμβρη θα παω πραγα και θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε που με συμφερει να κανω συναλλαγμα? εδω ή εκει? και πού?
επισης υπαρχει κατι άλλο που θα έπρεπε να προσεξω? εχω ακουσει ότι κανουν θραυση εκει οι πορτοφολαδες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χαιρετε! αρχες Δεκεμβρη θα παω πραγα και θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε που με συμφερει να κανω συναλλαγμα? εδω ή εκει? και πού?
επισης υπαρχει κατι άλλο που θα έπρεπε να προσεξω? εχω ακουσει ότι κανουν θραυση εκει οι πορτοφολαδες.
Το χουμε απαντήσει 100 χιλιάδες φορές και μερικές ακόμα. Εν συντομία: Ξεχάστε τα ανταλλακτήρια. Κάντε ανάληψη από ATM εκεί, και πληρωμές όπου μπορείτε με πιστωτική κάρτα.

EDIT: Μας έχεις ζαλίσει τελευταία. Μια θές να πάς στον (αγιοποιημένο) Μαυρίκιο, μετά θες Πράγα, μετά το γυρνάς σε Βενετία, μετά πάλι σε Πράγα... Τι θα γίνει με σένα?
 

EFOUL

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Το χουμε απαντήσει 100 χιλιάδες φορές και μερικές ακόμα. Εν συντομία: Ξεχάστε τα ανταλλακτήρια. Κάντε ανάληψη από ATM εκεί, και πληρωμές όπου μπορείτε με πιστωτική κάρτα.

EDIT: Μας έχεις ζαλίσει τελευταία. Μια θές να πάς στον (αγιοποιημένο) Μαυρίκιο, μετά θες Πράγα, μετά το γυρνάς σε Βενετία, μετά πάλι σε Πράγα... Τι θα γίνει με σένα?
Συγνωμη αν σε ζαλισα! αλλά γι' αυτο ειμαστε εδω, για να ψαχνομαστε, να ρωταμε, να επιλεγουμε, να ταξιδευουμε κτλ.....
επομενες ερωτησεις για οποιον ξερει :
1/ ακουσα ότι κανει πολυ κρυο. ισχυει αυτο? κατι για -32 βαθμους κελσιου.........
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Συγνωμη αν σε ζαλισα! αλλά γι' αυτο ειμαστε εδω, για να ψαχνομαστε, να ρωταμε, να επιλεγουμε, να ταξιδευουμε κτλ.....
επομενες ερωτησεις για οποιον ξερει :
1/ ακουσα ότι κανει πολυ κρυο. ισχυει αυτο? κατι για -32 βαθμους κελσιου.........
Μμμ κρυο κανει αλλα οχι και τοσο! Παρε μαζι σου ισοθερμικα παντελονια και μπλουζες.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
ΚΡΥΟ οχι αστεια! ΚΡΥΟ! -8 πετυχα εγω! Παρε ζεστα ρουχα,και παντελονια του σκι αν εχεις!!!
Δεν αστειευεται ο καιρος εκει πανω!!! ΚΡΥΟ!!!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Το χουμε απαντήσει 100 χιλιάδες φορές και μερικές ακόμα. Εν συντομία: Ξεχάστε τα ανταλλακτήρια. Κάντε ανάληψη από ATM εκεί, και πληρωμές όπου μπορείτε με πιστωτική κάρτα........

να προσθέσουμε πάντως μια σημαντική πληροφορία (που και αυτή έχει αναφερθεί βέβαια, αλλά η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως :bleh: ) πως ο κανόνας που λέει ο Taver, έχει και μια εξαίρεση. Μερικές τράπεζες (όπως η Πειραιώς), χρεώνουν 5 ευρώ για κάθε συναλλαγή, ανεξάρτητα από το υψοςτου ποσού που θα κάνεις ανάληψη.

Καταλαβαίνετε βέβαια πως αν κάνεις ανάληψη 20 ευρώ από το ΑΤΜ … την πάτησες! Θα πληρώσεις 25% προμήθεια.:(
Αρα, ρωτήστε καλύτερα την τράπεζα σας πριν φύγετε.


Επίσης, άλλη μια εξαίρεση που πρέπει να αναφερθεί σε αυτά που έγραψε ο Taver, είναι πως δεν είναι όλα τα ανταλλακτήρια ασύμφορα. Βρήκα στο χώρο του σταθμού του Μετρό, στη στάση Staro Mestska (ή Malo Stranska, δεν είμαι σίγουρος), την καλύτερη ισοτιμία και φυσικά χωρίς προμήθεια. Βρήκα και άλλο ένα κοντά στον Αλχημιστή, αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς.

Οπότε, αν χρειαστείτε μετρητά, μην αποκλείσετε και τα ανταλλακτήρια. Καθώς κάνετε βόλτα, ρίχνετε και καμιά ματιά.

:)
 

Ioan

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδια
Ετοιμαζομαι και εγω για Πραγα. εκλεισα για λιγο πριν τα Χριστουγεννα. Θα ειμαι εκει για 5 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις στο ζωολογικο κηπο. Μας αρεσουν παρα πολυ και δεν θυμαμαι να διαβασα σε καποια ιστορια αν πηγε καποιος. Αξιζει να αφιερωσουμε ενα πρωινο εκει ή δεν λεει και πολλα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ετοιμαζομαι και εγω για Πραγα. εκλεισα για λιγο πριν τα Χριστουγεννα. Θα ειμαι εκει για 5 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις στο ζωολογικο κηπο. Μας αρεσουν παρα πολυ και δεν θυμαμαι να διαβασα σε καποια ιστορια αν πηγε καποιος. Αξιζει να αφιερωσουμε ενα πρωινο εκει ή δεν λεει και πολλα?
Ioan, καλύτερα ν'αφιερώσεις εδώ

Pivovarsk? Dv?r Ch?n?

ένα πρωινό, και ξέχνα τους ζωολογικούς κήπους! :haha::haha::haha:

Θα με θυμηθείς! ;)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ετοιμαζομαι και εγω για Πραγα. εκλεισα για λιγο πριν τα Χριστουγεννα. Θα ειμαι εκει για 5 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις στο ζωολογικο κηπο. Μας αρεσουν παρα πολυ και δεν θυμαμαι να διαβασα σε καποια ιστορια αν πηγε καποιος. Αξιζει να αφιερωσουμε ενα πρωινο εκει ή δεν λεει και πολλα?
παρα πολυ καλος εχει τα παντα τετοια εποχη ομως?δεν μπορω να καταλαβω την μανια με το να μεινη καποιος κεντρο -ξενοδοχεια φαγητο τα παντα να ξερης εκτος κεντρου 1/5 της τιμης-και εχει πολυ καλο μετρο για κεντρο-την κυριακη που ειχα παει απιστευτο κρυο:)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ετοιμαζομαι και εγω για Πραγα. εκλεισα για λιγο πριν τα Χριστουγεννα. Θα ειμαι εκει για 5 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν εχει παει κανεις στο ζωολογικο κηπο. Μας αρεσουν παρα πολυ και δεν θυμαμαι να διαβασα σε καποια ιστορια αν πηγε καποιος. Αξιζει να αφιερωσουμε ενα πρωινο εκει ή δεν λεει και πολλα?
Εγω δεν ηξερα καν οτι εχει ζωολογικο κηπο. Αν δεν εχεις παιδια, τι διαφορετικο θα δεις εκει? Καλυτερα να κανονισεις κανενα ταξιδακι στα περιχωρα η απλως να περπατησεις και να ανακαλυψεις γωνιες της πολης, λεω εγω... τωρα αν σου περισσευει τοσος χρονος πια, εσυ ξερεις καλυτερα το προγραμμα σου και τι σε ενδιαφερει να δεις!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
δεν ξερω κατα πόσο δεκεμβρη μηνα με πολύ κρυο που θα εχει αν θα μπορέσεις να δεις τα ζωα στο zoo park η θα είναι μεσα στο κλουβια και στις φωλιές τους ??

μαλλον αφιερωσε το πρωινό σου σε κατι άλλο
εκτος αν πας με μικρά παιδια που λατρέυουν τα ζώα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.861
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom