Βάσκικη γλώσσα

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Όσοι παρακολουθούν την προσωπική μου σελίδα θα έχουν δεί οτι έχω αρχίσει και γράφω για τη βάσκικη γλώσσα. Πολλά ιστορικά της γλώσσας δε ξέρω, αλλά στα αυτιά μου ακόμα μετα απο 5,5 χρόνια μου ακούγεται το ίδιο παράξενη όπως όταν την πρωτοάκουσα! Έκανα και μια αποτυχημένη προσπάθεια να τη μάθω, τελικά μόνο με το λεξιλόγιο έμεινα και με κάποιες φράσεις! Ίσως το ξαναπροσπαθήσω μιας και ο δήμος που μένω, προσφέρει μαθήματα για αλλοδαπούς, με το αστρονομικό ποσό των 10 ευρω όλο το χρόνο!!! Το θέμα είναι οτι αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει απο το μηδέν μαθήματα, είναι αρκετά δύσκολο μιας και όλοι υποτίθεται οτι ξέρουν τα βασικά, μιλάω πάντα για κάποιο φροντιστήριο, όχι για ιδιαίτερα!
Λοιπόν αν κάποιος ενδιαφέρεται να πάρει μια μικρή γεύση απο βάσκικα, να ξέρει οτι κάθε βδομάδα θα ανεβάζω καινούριο λεξιλόγιο, ήδη έχω βάλει ένα μέρος!

Και τελιώνοντας σας βάζω να ακούσετε ένα απο τα αγαπημένα μου βάσκικα τραγούδια:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Για να δούμε τί θα δούμε! εδώ δεν τα κατάφερες εσύ που βρίσκεσαι ανάμεσά τους 5,5 χρονια, τί να καταφέρουμε εμείς.....

Υ.Γ.: ωραίο τραγουδάκι!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αυτό που θυμάμαι πάντως από το ταξίδι στην Ισπανία, είναι ότι στην Βαλένθια, μέσα στο μετρό υπήρχαν τα πάντα σε δύο γλώσσες: Καστελλιάνο και Βαλενθιάνο. οπτικά φαίνονταν δύο διαφορετικές γλώσσες. Η Βάσκικη πάντως έχει την φήμη δύσκολης γλώσσας και μας το επιβεβαιώνεις, Ευαγγελία. όταν μάθω Ισπανικά (έ που θα πάει) θα ανατρέξω και στο λεξιλόγιό σου για συγκρίσεις!;)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Πωπω, φαίνεται πολύ δύσκολη γλώσσα... Κουράγιο και υπομονή, σκέψου ότι έχεις το πλεονέκτημα ότι ζεις εκεί, οπότε θα είναι πιο εύκολο να μάθεις κάποια πράγματα μέσω εμπειρίας και εξάσκησης!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
αυτό που θυμάμαι πάντως από το ταξίδι στην Ισπανία, είναι ότι στην Βαλένθια, μέσα στο μετρό υπήρχαν τα πάντα σε δύο γλώσσες: Καστελλιάνο και Βαλενθιάνο. οπτικά φαίνονταν δύο διαφορετικές γλώσσες. Η Βάσκικη πάντως έχει την φήμη δύσκολης γλώσσας και μας το επιβεβαιώνεις, Ευαγγελία. όταν μάθω Ισπανικά (έ που θα πάει) θα ανατρέξω και στο λεξιλόγιό σου για συγκρίσεις!;)
Και εδω θα τα δεις στις 2 γλωσσες. Πρωτα τα βασκικα και μετα τα ισπανικα. Οπτικα και οχι μονο ειναι εντελως διαφορετικες γλωσσες. Διοτι αν ξερεις ισπανικα, ε λιγο τα βαλενθιανο, βασικα τα καταλανικα, διοτι μοιαζουν πολυ, θα τα ψιλοκαταλαβεις, καμια σχεση ομως η συγκριση ισπανικα - βασκικα! Βεβαια δεν εισαι υποχρεωμενος να τα μαθεις, ο ανδρας μου δε τα μιλαει, ξερει, καταλαβαινει αλλα δε τα μιλαει. Υποχρεωτικο ειναι να ξερουν οσοι δουλευουν στο Δημοσιο τομεα. Λογικο ειναι στα χωρια να τα μιλανε πιο πολυ, αυτο φαινεται και απο τις διαφημισεις στο μετρο, οταν εισαι εντος πολεως ολα ειναι στα ισπανικα, καθως βγαινεις την ιδια διαφημιση την βλεπεις στα βασκικα. Επισης ενα κομματι βασκων ζει στη νοτιοδυτικη Γαλλια, και αυτοι μιλανε βασκικα αλλα διαφορετικα απο τους εδω, και στους 3 νομους εδω: Alava, Guipuzcoa, Bizkaia, υπαρχουν διαφορες.

Χαιρομαι που σας αρεσε το τραγουδι, παιζεται στις γιορτες, στα πανηγυρια και βλεπεις παρεες να κανουν ενα κυκλο και να το τραγουδουν!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθεσω οτι οι Βασκοι της Γαλλιας κατοικουν στην περιοχη που καποτε ονομαζοταν Γασκονη (Gascogne), το ονομα αυτο πια εχει εξαφανιστει απο την επισημη κατανομη των επαρχιων της Γαλλιας, αλλα εχει αρχισει να ανβιωνει ξανα για τουριστικους λογους. To ονομα αυτο ειναι παραφθορα του ονοματος Vascon. Ο πιο γνωστος μας διασημος γασκονος ειναι ο ηρωας των τριων σωματοφυλακων ντ' Αρτανιαν.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κι εγω επιβεβαιωνω οσα λεει η getxo (που τα ξερει καλυτερα γιατι μενει εκει) οτι τα βασκικα δεν εχουν καμια σχεση με τα castellano ή με καμια αλλη γλωσσα απο οτι εχει ερευνηθει! Κι εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολα! Παντως οταν ειχα παει San Sebastian ολο agur ελεγα (γεια) για να ειμαι λιγο μεσα στο κλιμα! (νομιζω οτι ακομα και οσοι βασκοι μιλανε μεταξυ τους castellano το agur το χρησιμοποιουν ετσι κι αλλιως!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολλά ιστορικά της γλώσσας δε ξέρω, αλλά στα αυτιά μου ακόμα μετα απο 5,5 χρόνια μου ακούγεται το ίδιο παράξενη όπως όταν την πρωτοάκουσα! Έκανα και μια αποτυχημένη προσπάθεια να τη μάθω, τελικά μόνο με το λεξιλόγιο έμεινα και με κάποιες φράσεις!
Δεν ξέρω κατά πόσον αληθεύει, αλλά άκουσα ότι τα βάσκικα, ουγγαρέζικα και φινλανδικά είναι συγγενείς γλώσσες, καταγόμενες όλες απο τον Αννιβα! :)

Αυτό που ξέρω είναι ότι ένας σπουδαίος Ελληνοκαναδός που γνωρίζω και μιλάει ΟΛΕΣ τις Ευρωπαιϊκές γλώσσες (συμπεριλαμβανομένων διαλέκτων Γιουγκοσλαβίας κλπ), οι 3 παραπάνω είναι οι μόνες που δεν μιλάει!!! Αυτό ίσως κάτι σημαίνει... :haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Κι εγω επιβεβαιωνω οσα λεει η getxo (που τα ξερει καλυτερα γιατι μενει εκει) οτι τα βασκικα δεν εχουν καμια σχεση με τα castellano ή με καμια αλλη γλωσσα απο οτι εχει ερευνηθει! Κι εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολα! Παντως οταν ειχα παει San Sebastian ολο agur ελεγα (γεια) για να ειμαι λιγο μεσα στο κλιμα! (νομιζω οτι ακομα και οσοι βασκοι μιλανε μεταξυ τους castellano το agur το χρησιμοποιουν ετσι κι αλλιως!
Ναι χρησιμοποιουν καποιες βασκικες λεξεις οταν μιλανε καστεγιανο, εκτος απο το Agur, aita (α'ι'τα) μπαμπας, amatxu (αματσου) μαμα, Zorionak (ζοριονακ) χρονια πολλα, συγχαρητηρια κτλ το συγκεκριμενο το χρησιμοποιουν για να ευχηθουν σε γαμο, βαφτισια, πτυχιο, Χριστουγεννα ουφ και οτι αλλο που ειναι χαρμοσυνο! Και για να τελιωσω σας γραφω πως ειναι το σε αγαπω: maite zaitut ( μα'ι'τε σα'ι'τουτ)!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Πολύ ωραίο το τραγούδι!!! :)
Όσο για τη γλώσσα, σε κάποια σημεία ούτε καν θυμίζει ισπανικά!
Τελικά, τι αποφάσισες? Το παιδί σας θα καταφέρει αυτό που δεν έχει καταφέρει η μαμά? Να μάθει και βάσκικα? ;)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πολύ ωραίο το τραγούδι!!! :)
Όσο για τη γλώσσα, σε κάποια σημεία ούτε καν θυμίζει ισπανικά!
Τελικά, τι αποφάσισες? Το παιδί σας θα καταφέρει αυτό που δεν έχει καταφέρει η μαμά? Να μάθει και βάσκικα? ;)
:haha::haha: Θα τα μαθει, διοτι ειναι δυσκολο να τη σκαπουλαρει, σε ολα τα σχολεια εχουν καποιο μαθημα στα βασκικα, αν δεν ειναι βασικη γλωσσα στο σχολειο, ακομα και η γυμναστικη μπορει να γινει στα βασκικα! Λες να μαθω τοτες; Ουφ εχω ακομα χρονο πολυ μπροστα μου! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom