Βέλγιο Πολωνία Τσεχική Δημοκρατία Βέλγιο ή Πολωνία ή μήπως Πράγα;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
επισης να ρωτησω κατι που ισως δε ταιριαζει εδω. εχω τρελαθει να παω Πραγα οπωσδηποτε καποια στιγμη
Ελπίζω να μην έχεις και άλλες χώρες στο μανίκι σου και αλλάζω πάλι τον τίτλο :bleh:
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
χαχαχα το "ή μηπως πραγα" με πεθανε. Τιποτα απλα πραγα εδω κ χρονια το χω καημο αλλα δεν βρισκω ποτε αεροπορικα κ μου χει μεινει το παραπονο. Για το τι αναζητω απο τον προορισμο θα σας πω οτι στο στυλ μου ειναι πολυ περισσοτερο η κρακοβια με μια πρωτη ματια. Πιο παραδοσιακη,πιο γραφικη απο βαρσοβια (εξου και το κολλημα με πραγα). Οποτε ναι αν πηγαινα πολωνια και ειναι φτηνα τα μεταφορικα για κρακοβια θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη και λογω διαφορων πραγματων που θελω να δω οπως ανεφερε και ο φιλος πριν αουσβιτς και αλατορυχεια.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
χαχαχα το "ή μηπως πραγα" με πεθανε. Τιποτα απλα πραγα εδω κ χρονια το χω καημο αλλα δεν βρισκω ποτε αεροπορικα κ μου χει μεινει το παραπονο. Για το τι αναζητω απο τον προορισμο θα σας πω οτι στο στυλ μου ειναι πολυ περισσοτερο η κρακοβια με μια πρωτη ματια. Πιο παραδοσιακη,πιο γραφικη απο βαρσοβια (εξου και το κολλημα με πραγα). Οποτε ναι αν πηγαινα πολωνια και ειναι φτηνα τα μεταφορικα για κρακοβια θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη και λογω διαφορων πραγματων που θελω να δω οπως ανεφερε και ο φιλος πριν αουσβιτς και αλατορυχεια.
Μπορείς να πας Πράγα μέσω Μιλάνου οικονομικά (με Rynair 40-45 με επιστροφή+άλλα 40-50ε να πας Μιλάνο). Να πας και οικονομικά και απευθείας δεν υπάρχει τρόπος. Αν θες οικονομικά υπάρχουν και οι ανάλογες "συνέπειες" (αναμονή στο αεροδρόμιο κτλ κτλ) :)
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Το θεμα ειναι οτι δεν με ενοχλει η ταλαιπωρια, γιατι σιγουρα θα περασω πολυ καλα, απλα αν το κανα ολο αυτο , επειδη κοιταξα και λεωφορεια-τραινα κτλπ χανονται αρκετες ωρες και μετα σκεφτομαι οτι ισως ο χρονος δε φτανει, οποτε προστιθενται κ τα λεφτα μιας ακομα διαμονης. Παντως ναι ειναι αυτο που θα θελα περισσοτερο απ τη μια κ απ την αλλη το πιο λογικο που ειναι η Πολωνια που επισης δεν αμφισβητω οτι θα περασω πολυ καλα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το θεμα ειναι οτι δεν με ενοχλει η ταλαιπωρια, γιατι σιγουρα θα περασω πολυ καλα, απλα αν το κανα ολο αυτο , επειδη κοιταξα και λεωφορεια-τραινα κτλπ χανονται αρκετες ωρες και μετα σκεφτομαι οτι ισως ο χρονος δε φτανει, οποτε προστιθενται κ τα λεφτα μιας ακομα διαμονης. Παντως ναι ειναι αυτο που θα θελα περισσοτερο απ τη μια κ απ την αλλη το πιο λογικο που ειναι η Πολωνια που επισης δεν αμφισβητω οτι θα περασω πολυ καλα.
Να σου πώ την αλήθεια και εμένα το επόμενο ταξίδι μου είναι Βαρσοβία/Κρακοβία την Πρωτοχρονία ;). Οπότε καλά θα είναι :)

Αλλα αν σου δοθεί η ευκαιρία πήγαινε Πράγα. Είναι φανταστική πόλη (μιλώντας για Ευρώπη).
 

deneuve

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Εκτός αν κλείσεις με RYAN εισιτήριο Αθήνα-Μπέργκαμο και μετά άλλο Μπέργκαμο-Πράγα, ανεβαίνει πολύ το κόστος όμως γιατί πλέον μιλάμε για 4 εισιτήρια(2 πήγαινε 2 έλα) *2 άτομα=8. Αυτό ουσιαστικά που σου πρότεινε και o x7777 παραπάνω
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εκτός αν κλείσεις με RYAN εισιτήριο Αθήνα-Μπέργκαμο και μετά άλλο Μπέργκαμο-Πράγα, ανεβαίνει πολύ το κόστος όμως γιατί πλέον μιλάμε για 4 εισιτήρια(2 πήγαινε 2 έλα) *2 άτομα=8. Αυτό ουσιαστικά που σου πρότεινε και o x7777 παραπάνω
Δεν είναι και πολύ. Μια πρόχειρη ματία για Νοέμβριο είναι στα 100ε πήγαινε έλα και τα 4 εισητήρια
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Απλα στα αλλα υπολογιζα 160 αεροπορικα και διαμονη και για πραγα που κοιταξα μου βγαινει καπου 190 με μια μερα παραπανω βεβαια. Δε ξερω εχω μπερδευτει λιγο κ εχω μπερδεψει κ εσας μαλλον :bleh:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Απλα στα αλλα υπολογιζα 160 αεροπορικα και διαμονη και για πραγα που κοιταξα μου βγαινει καπου 190 με μια μερα παραπανω βεβαια. Δε ξερω εχω μπερδευτει λιγο κ εχω μπερδεψει κ εσας μαλλον :bleh:
Aν κατάλαβα καλά ξεκινάτε από Θεσσαλονίκη; Οπότε πρέπει να υπολογίσετε και αυτό στο κοστος εισιτηρίων και χρόνου..
Έχω πάει και στους τρεις προορισμούς που σε ενδιαφέρουν (στο Βέλγιο δύο φορές) και σκέφτηκα να σου πω τη γνώμη μου...

Πράγα είχα πάει λίγο πριν τα Χριστούγεννα (2011 προς 2012) και είχε όμορφη γιορτινή ατμόσφαιρα.. Είναι αρκετά γραφική αλλά αν έχετε πάει ήδη Βουδαπέστη δε νομίζω να έχει και πολλά παραπάνω να προσφέρει.. Ίσα ίσα που από αξιοθέατα δεν έχει πολλά και χωρίς εκδρομές είναι για 3-4 μέρες το πολύ. Από οικονομική άποψη ήταν (και πιστεύω είναι ακόμα) καλά τα πράγματα. Μπορείς να βρεις οικονομικά καταλύματα και φαγητό/ποτό/καφέ για όλα τα βαλάντια.. Έχει βέβαια και tourist traps οπότε πρέπει να το έχεις ψάξει και να αποφυγεις τα πολύ τουριστικά μέρη για φαγητό. Οι μετακινήσεις είναι εύκολες και οικονομικές και αν μενετε κεντρικά θα πάτε σχεδόν παντού με τα πόδια. Εμείς είχαμε πάρει συγκοινωνία μόνο όταν πήγαμε στον ζωολογικό κήπο (από τους καλύτερους στην Ευρώπη) και στον λόφο Petrin.

Το Βέλγιο το επισκέπτηκα το 2011 και το 2015 και πήγαμε στις Βρυξέλλες, στην Μπριζ, στη Γάνδη και στην Αμβέρσα. Όλες οι πόλεις όμορφες και σίγουρα πριν τις γιορτές θαναι ακόμη πιο όμορφες. Για μένα είναι ο πιο ωραίος προορισμός από τους τρεις αλλά θέλει αρκετές μέρες και αρκετά χρήματα. Πολλά αξιοθέατα (αλλά και ακριβούτσικο κόστος εισιτηρίων), πολλές μετακινήσεις από πόλη σε πόλη (άρα έξτρα κόστος και απαιτούμενος χρόνος), ακριβό φαγητό σε εστιατόρια και όχι και ιδιαίτερα αξιόλογη κουζίνα..

Ο συνδυασμός Βαρσοβίας - Κρακοβίας (με έμφαση στην Κρακοβία) πιστεύω είναι ο καλύτερος από άποψη "value for money". Συνδυάζει ωραία ατμοσφαιρα, αξιοθέατα, καλό φαγητό σε πολύ οικονομικές τιμές. Όλες οι διαδρομές με τρένα είναι πολύ φτηνές (αν μπορείς να κλεισεις ενα μηνα πριν online ακομα καλυτερα) και μπορείς να πας Άουσβιτς και Wieliczka πολύ εύκολα μόνος σου χωρίς οργανωμένες εκδρομές. Φαγητό/ποτο/καφές/ψώνια/σουβενίρ είναι πιο φτηνά απότι στην Πράγα και γενικά όπου πήγαμε το ευχαριστηθήκαμε. Μιλάω κυρίως για την Κρακοβία που είναι πιο μαζεμένη και γραφική. Πήγαμε πέρσι αρχές νοεμβρη (Χριστουγεννιάτικη ατμοσφαιρα δεν υπήρχε ακόμη). Άνετα ξαναπήγαινα, ενώ Πράγα δε το νομίζω..

Ελπίζω κάπως να βοήθησα :)
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Λοιπον για να τα ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα. Απεκλεισα βελγιο λογω χρηματων εν τελει. Τωρα για τα αλλα... Για πραγα εχουμε κ λεμε 45 ευρω πηγαινε ελα θεσσαλονικη-βερολινο κ μετα 40 ευρω πηγαινε ελα λεωφορειο για πραγα 4-5 ωρες ειναι. Διαμονη επισης εχω κοιταξει κ το συνολο για 4 διανυκτερευσεις βγαινει 160 ευρω. Μετα για Πολωνια εχουμε κ λεμε, θεσσαλονικη-αθηνα 35 ευρω πηγαινε ελα , αθηνα βαρσοβια καπου στα 60 και μετα ισως μοιρασουμε τις μερες και με κρακοβια. αυτα! αρα οπως καταλαβαινετε ταλαιπωρια παιζει και στα δυο δε τη γλιτωνουμε χαχα. Αυτα. Αν η πτηση απο αθηνα ηταν κατευθειαν για κρακοβια δε θα το σκεφτομουν καν τωρα, οπως καταλαβαινετε η Βαρσοβια δε μου χει γεμισει και πολυ το ματι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Μα γιατι?Η Βαρσοβια ειναι πολυ ομορφη πολη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom