Γερμανία Βέρολινο Tourist Bus ...Αξιζει?

Jefry

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-μπόρα
Καλησπερα και απο μενα ...! Μολις γραφτηκα στο site γιατι εψαχνα να μαθω γενικα που ειναι καλα να παω μεσα στο Βερολινο και τι αξιζει..! με εχετε καλυψη στα παντα απο τισ περιοχες το μονο μου ερωτημα ειναι αν αξιζει να παρεις τουριστικο Bus και ποσα ευρω εχει...! αν εχει παρει καποιος να μου πει..! :D

Θελω να μου πειτε επισης αν η επιλογη μου ειναι καλη ...! Ειμαστε 4 ατομα παρεα
, εγω με την γυναικα μου και οι κουμπαροι μας! Παμε την πρωτοχρονια στο βερολινο , απο 29/12 εως 2/1 4 νυχτες .το ξενοδοχειο ειναι διπλα στην Kurfürstendamm kai 200 μετρα απο το Zoologischer Garten ...το Ξενοδοχειο λεγετε Hampton by Hilton Berlin City West , με 113 ευρω το δικλινο την βραδυα με πρωινο και free WiFi. Η επιλογη εγινε βαση πληροφοριων οτι απο την Kurfürstendamm περνανε ολα μεσα μαζικης μεταφορας...! Και απο τι ειδα στο booking ολοι στα στα σχολεια τους για την τοποθεσια της περιοχης το εχουν 9 βαθμο με 9,5 ...! Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας!



Ευχαριστω για την υπομονη σας...!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To location του ξενοδοχείου δεν είναι ότι καλύτερο... προσπάθησε να βρεις κάτι προς mitte μεριά... είσαι μακριά από τα πάντα εκτός από τα πανάκριβα μαγαζιά της kuddam και τον Ζωολογικό κήπο... αλλαξέ το...

Για το bus κοίταξε πόσο κοστίζει και κρίνε... εγώ πάντως δεν είμαι ιδιαίτερα θετικός... το Βερολίνο είναι εύκολη πόλη και με άριστο δίκτυο ΜΜΜ... με μια καλή οργάνωση και διάβασμα πιστεύω ότι θα δεις τα πάντα χωρίς να χρειαστείς το λεωφορείο...

Το τελευταίο που ρωτάς το αφήνω ασχολίαστο... εδώ είναι ταξιδιωτικό φόρουμ... αν έχεις ενοχές που αφήνεις το παιδάκι σου μόνο του στις γιορτές δεν νομίζω οτι μπορεί να σε βοηθείσει κανένας... εσύ αποφασίζεις...
 

Jefry

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-μπόρα
Για το τελευταιο εχεις δικιο...! το βγαζω ....συγνωμη ! Περιμενω και ακουσω λιγο και αλλες αποψεις ..αμα ειναι να το ακυρωσω γιατι εχω free Cancelation ...! Απλα εμενα γιατι μου ειπαν οτι ειναι καρα -κεντρο εκει περα? :p
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπήρξε το κέντρο του Δυτικού Βερολίνου. Όντως η Kurfürstendamm έχει κίνηση και μαγαζιά κλπ. Τον Ζωολογικό κήπο δε φαντάζομαι να τον επισκεφτείς μέσα στο καταχείμωνο. Αλλά πλέον το παιχνίδι μετά την ενοποίηση Ανατολικού και Δυτικού παίζεται αλλού: στο Mitte όπως λέει και ο Traveller.
Σε αυτή την τάξη μεγέθους που προτίθεσαι να δώσεις για ξενοδοχείο θα βρεις αρκετά στο Mitte.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Υπήρξε το κέντρο του Δυτικού Βερολίνου. Όντως η Kurfürstendamm έχει κίνηση και μαγαζιά κλπ. Τον Ζωολογικό κήπο δε φαντάζομαι να τον επισκεφτείς μέσα στο καταχείμωνο. Αλλά πλέον το παιχνίδι μετά την ενοποίηση Ανατολικού και Δυτικού παίζεται αλλού: στο Mitte όπως λέει και ο Traveller.
Σε αυτή την τάξη μεγέθους που προτίθεσαι να δώσεις για ξενοδοχείο θα βρεις αρκετά στο Mitte.
Ερση καλώς ξαναηρθες. Η απουσία σου ήταν αισθητή, εύχομαι να γράφεις συχνότερα...
Συγγνώμη γιά το oftopic.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Να συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για το Mitte, νομίζω ότι είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή και με πολύ καλά ξενοδοχεία.
Για το tourist bus πιστεύω ότι δεν αξίζει καθόλου, μπορείς αντίστοιχα να βγάλεις μια κάρτα ΜΜΜ και παίρνεις τα λεωφορεία 100 και 200 που η διαδρομή τους εξυπηρετεί από όλα τα τουριστικά σημεία.
 

Jefry

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-μπόρα
Πιστευω οτι εχετε δικιο...Σημερα ακυρωσα την κρατηση που εκανα και ξανα ψαχνω για hotel sto mitte πιστευω να βρω , αυτο χρειαζομαστε ειναι να εχει πρωινο μεσα στην τιμη και free WiFi . Αν εχετε να προτεινετε κατι κοντα 110 -120 ευρω την βραδυα πειτε μου!

Σκεφτομαι να ειναι κοντα στο Hackescher Markt οποτε το βραδυ να εχουμε κοντα την νυχτερινη εξοδο μας , μιας και παμε πρωτοχρονια , ενω το πρωι να μπορουμε να παρουμε το λεωφοριακη μας και να παμε μνημεια -μουσεια ανετα (αφου ειμαστε προετοιμασμενοι οτι θα εχει πολυ κρυο). Τι λετε για αυτο

Και αν μπορειτε να μου προτεινετε νυχτερινη εξοδο (περιοχες), Οχι CLubs ..ειμαι και 35 χρονων μαντραχαλος :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να μείνεις στο ηρωϊκό forum που κάποιοι ανιστόρητοι μετονόμασαν σε Park Inn... αν είναι δυνατόν.. είναι ακριβώς πάνω στην θρυλική Alexander platz με θέα το σοσιαλιστικό ρολόι που πάντα δείχνει ώρα Piongyang...

Booking.com: Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz, Βερολίνο, Γερμανία - 3440 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμείς μείναμε εδώ: Design Hotel Berlin - ARCOTEL John F Berlin - Near Gendarmenmarkt
και μείναμε ευχαριστημένοι.
Αλλά για κάπου πιο κοντά στην Hackescher Markt, που όντως έχει περισσότερο κίνηση και νυχτερινή ζωή θα μπορουσες να μείνεις το ξενοδοείο της ίδιας αλυσίδας το οποιο ειναι και φθηνότερο: Boutique Hotel Berlin - ARCOTEL Velvet Berlin - Oranienburger S.
Δεν εχω μείνει εκεί, αλλά εμεια σε αυτό της ίδιας αλυσίδας και εμεινα ευχαριστημένη.
Αλλά όρεξη να έχεις να ψάχνεις! Ενα σωρό θα βρεις: Αυτό που σου πρότεινε ο Traveller εχει το θετικό οτι βρισκεται πανω σε συγκοινωνιακό κόμβο, ετσι ώστε πας παντού, το αρνητικό του ειναι οτι είναι πολύβουο: 1000 δωμάτια είναι αυτά!
 

Jefry

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-μπόρα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom