Ισραήλ Βίζα Ισραήλ και σφραγίδα

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αααα σας ευχαριστώ για τα Info.
Ναι δουλεύει ένας φίλος μου από εκεί στην ΕL AL και είχα λάβει μέρος σε ένα διαγωνισμό που μου είχε πει και κέρδισα χοχο :D
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Στο Καναδικό έχω σφραγίδα εισόδου από την Αίγυπτο, λέτε να έχω πρόβλημα στα σύνορα;
Μην αγχωνεσαι. Εισαι ΟΚ. Ουτε που θα μηνεις δεν σε ρωτανε. ΣΤο ΕΜΠΑ γενικα δεν υπαρχει προβλημα. Ουτε στη διαμονη θα σε ενοχλησει κανενας. Στο ΕΒΓΑ πρεπει να πας τουλαχιστον 3,5 ωρες πριν γιατι θα περασεις απο πολλους ελεγχους. Εγω περασα απο 9 και προλαβα στο τσακ τη πτηση. Ετοιμασου για πολυ υπομονη και εκνευριστικη καθυστερηση. Σκαναρουν ρουχα, παπουτσια και διαβατηριο!!! Και φυσικα δεν σηκωνει τιποτα "μαγκιες" που θα εκανε καποιος στην Ελλαδα. Αν εισαι τυπικος δεν θα σε ενοχλησει κανενας.

ΥΓ. Δοκιμασε το "Εβραικο πρωινο" αν σου αρεσουν τα καπνιστα/παστα ψαρια.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σχετικα με το ποστ του joss.
Το οτι πρεπει να παει νωρις ισχυει. Αυτο που δεν ισχυει παντα ειναι οι ελεγχοι που μπορει να περασεις. Την πρωτη φορα που πηγαμε μας τσακισανε στους ελεγχους!! Ουτε και γω θυμαμαι ποσες φορες μου εψαξαν τον σακο , το ιδιο και οι συνταξιδιωτες μου.
Την δευτερη φορα (με κενο απο βιζες και σφραγιδες διαβατηριο) περασα και απο την "ανακριση" του πηγαινε , αλλα και του ελα τοσο ευκολα και τοσο ανενοχλητα που μου εκανε τρομερη εντυπωση.
Κανεις δεν μου ανοιξε το σακο, κανεις δεν μου ειπε το παραμικρο!!
Τοσο πολυ που ειλικρινα νοσταλγησα πολυ τον ελεγχο της προηγουμενης φορας.
Φυσικα ζητησα να μην σφραγισουν το διαβατηριο μου ευγενικα και αυτη τη φορα ΕΥΤΥΧΩΣ μου εκαναν τη χαρη , γιατι την πρωτη φορα μονο που δεν μου το πεταξαν στα μουτρα (υποπτες βιζες Συριας και Λιβανου στο παλιο διαβατηριο)
Στο τι θα ακολουθησει την πορεια σου προς το αεροπλανο την καθοριζει ενα μικρο αυτοκολλητο που κολλανε στο πισω μερος του διαβατηριου σου μετα την μινι "ανακριση" που σου κανουν οσο περιμενεις να περασεις τον ελεγχο. Αν μεινουν ικανοποιημενοι με τα λεγομενα σου, σου κολλανε ενα κιτρινο αυτοκολλητο και φευγεις σφαιρα.
Αν ομως για καποιο λογο δεν τους ικανοποιησεις , τοτε ενα πρασινο αυτοκολλητακι με ενα νουμερο παιρνει τη θεση του στο διαβατηριο σου και συ ετοιμαζεσαι να σε ξεπουπουλιασουν
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ΥΓ. Δοκιμασε το "Εβραικο πρωινο" αν σου αρεσουν τα καπνιστα/παστα ψαρια.
Πεθαινω ........ Τα τσακιζω , δεν εχω σταματημο ! Η καπνιστη ρεγγα ειναι η αγαπημενη μου
 

spastis

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Απλά ζητας να μη σου σφραγισουν το διαβατηριο. Δε θα εχεις προβλημα. Υπέροχη χώρα πέρα από τα αξιοθέατα και φοβερό φαγητό. Αν θα είσαι Τελ Αβιβ οπωσδηποτε στη Jaffo στον Abu Lafia (φουρνος που εχει κατι τέλεια ψωμια με γέμιση βουλγαρικο τυρι...δηλαδή μούφα φετα) και πραγματικα τουριστικο αξιοθεατο ο Abu Hassan (μόνο χούμους εχει και οι σερβιτοροι σε ενα μαγαζί 2χ3 φωναζουν στην κουζινα τις παραγγελιες...οι τσιριδες ειναι όλα τα λεφτα)

Γενικά γι'αυτή τη χώρα έχω πάρα πολλες πληροφοριες και δυστυχως δεν τις έχω μοιραστει ακομα στο forum. Υπεροχη χωρα και περιμενω ξανα την προσφορα 100? μετ'επιστροφης της aegean για να ξαναπαω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θυμήσου να πάρεις και την Ελληνική σου ταυτότητα μαζί. Θα σου φανεί χρήσιμη κατά την επιστροφή στο Ελ. Βενιζέλος (γλυτώνεις πολλή ουρά).
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
οσον αφορα τη ληξη του διαβατηριου ειναι στανταρ το εξαμηνο. Αν πχ ληγει 5 μηνες μετα την εισοδο σου τη χωρα εχεις προβλημα?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μία ερώτηση κι από εμένα... Η ιρανική βίζα θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;

Sent from my awesome iPad using Travel stories app
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μία ερώτηση κι από εμένα... Η ιρανική βίζα θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;

Sent from my awesome iPad using Travel stories app
Δεν σου απαγορευουν την εισοδο , αλλα ετοιμασου για ΠΟΛΥΥΥ ανακριση....
Φερε και κανα ταπερακι για να εχεις να τρως οσο σε ανακρινουν:haha::haha:
Σε εκαψε ο Αχμαντινετζαν.....
(να εισαι ξυρισμενος κοντρα οταν πας )
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει προβλημα με μικρες παρελευσεις του 6μηνου στην ισχυ του διαβατηριου? Συγνωμη που επαναλαμβανομαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει προβλημα με μικρες παρελευσεις του 6μηνου στην ισχυ του διαβατηριου? Συγνωμη που επαναλαμβανομαι.
Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξέρω άνθρωπο που μπήκε με 3 μήνες διάρκεια ακόμα στο διαβατήριό του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom