Κούβα Βίζα, κόστος και αεροπορικά για Κούβα

Meliti

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Μπραβο αν ειναι ετσι θα παρω τηλεφωνο να επιβεβαιωσω αν το δεχτουν και θα τα στειλω και εγω σε καποιο συγγενη στην Αθηνα να τα παει!!Ευχαριστω...
Πάντως, στην αρχή το παίζει λίγο σκληρή, οπότε λίγη επιμονή κι ένας βαθμός απελπισίας στη φωνή σου μπορεί να βοηθήσουν! ;)

όσο αφορά τα εισιτήρια, είχα βρει μια προσφορά για Μεξικό με Air France (γύρω στα 600 νομίζω) και το Μεξικό-Αβάνα κόστισε περίπου 200 με Cubana.
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αν ζεις επαρχια και στειλεις τα δέοντα με κουριερ ειναι 47 ευρω το ατομο η βιζα .
Αν πας εσυ 22 , αν στειλεις το πεθερό 47 δυστυχως !!
 

Meliti

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
αν ζεις επαρχια και στειλεις τα δέοντα με κουριερ ειναι 47 ευρω το ατομο η βιζα .
Αν πας εσυ 22 , αν στειλεις το πεθερό 47 δυστυχως !!
Σε μένα πάντως έπιασε η πίεση απ' το τηλέφωνο, δε χάνει τίποτα να το δοκιμάσει... Ίσως έπαιξε ρόλο ότι ήταν πατέρας μας κι όχι κάποιος άσχετος, φίλος π.χ. Ή μπορεί απλά να ήταν η τυχερή μου μέρα, τι να πω!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
με μένα δυστυχως δεν εχει πιασει ως τωρα , αν και γνωριζω τη κυρια 12 χρόνια .
Παντως γενικα η πρεσβεια εδω δεν το χειριζεται καλά το θεμα της βιζας. Αντι να σε διευκολυνουν να ταξιδεψεις εκει και να αφησεις χρηματα , αντιθετα σε ταλαιπωρουν και ζητουν και πολλα.Επειδη τα εχω φρεσκα , χρειαζονται για εμας που ζουμε επαρχια
Διαβατηριο που να μη ληγει σε 6 μηνες .
1 φωτογραφια
47 ευρω που τα καταθετεις στην Εθνικη και στελνεις το πρωτοτυπο της αποδειξης .
Ασφαλεια ταξιδιου - με MONDIAL 52 ευρω για 15 μερες
Αιτηση που στη στελνουν και τη στελνεις πισω συμπληρωμενη .

δηλ. μια τετραμελης οικογενια στο ξεκινημα θελει για βιζα 400 ευρω !
Λογικο ειναι αν δεν καιγεται για Κουβα συγκεκριμενα , να παει Αγιο Δομινικο ή Κανκουν που δεν χρειαζονται βιζα .

Αυτο που με τρελαινει ειναι οτι βγαζω απο εδω βιζα με ολα τα παραπανω ( συν 26 ευρω το κουριερ λογω επαρχιας ) , την τελευταια φορά το Νοεμβριο κατι εγινε με το κουριερ και εκανε 8 μερες να μου ελθει το διαβατηριο , κοντεψα να χασω τη αναχωρηση και στη πτηση Τοροντο - Αβανα περασε η αεροσυνοδος και μας εδωσε ΔΩΡΕΑΝ βιζες !
Περυσι δε που πεταξα 2 φορες Μεξικο - Αβάνα την εβγαζα στο αεροδρομιο τελευταια στιγμη με 18 ευρω !
Αντε μετά να μπεις στη λογική και στα εξοδα της εδω πρεσβειας
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Συμφωνώ κι εγώ. Κι εμάς στην πτήση Τορόντο-Αβάνα μας μοίραζαν δωρεάν βίζες. Το θέμα μου ήταν άλλο. Στο αεροδρόμιο της Κων/πολης που ήταν το πρώτο αεροδρόμιο, μου ζήτησαν ντε και καλά βίζα για Κούβα που ήταν ο τελικός προορισμός μας.
Αν δεν την είχα βγάλει τι θα γινόταν; Δεν θέλω να το σκέφτομαι. 630 ευρώ ήταν αυτά...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Συμφωνώ κι εγώ. Κι εμάς στην πτήση Τορόντο-Αβάνα μας μοίραζαν δωρεάν βίζες. Το θέμα μου ήταν άλλο. Στο αεροδρόμιο της Κων/πολης που ήταν το πρώτο αεροδρόμιο, μου ζήτησαν ντε και καλά βίζα για Κούβα που ήταν ο τελικός προορισμός μας.
Αν δεν την είχα βγάλει τι θα γινόταν; Δεν θέλω να το σκέφτομαι. 630 ευρώ ήταν αυτά...
μα αυτό λέμε , οτι βγαζουμε αναγκαστικα βιζα εδω με υψηλο κοστος και ταλαιπωρια , γιατι χωρις αυτην δεν φευγεις απο το Βενιζελος .
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Βέβαια σε εμάς που είχαμε μηχανογραφημένη βίζα, μας πέρασαν πολύ ποιο γρήγορα σε σχέση με τους άλλους επιβάτες.
 

bunny.manro

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Argentina
κάνεις τικ στο κουτάκι που σου προσφέρει ταξιδ. ασφάλιση την ώρα που κλείνεις το εισιτήριο. Εμένα πήγε τόσο (μετά είδα οτι ήταν της mondial assistance):
Κόστος ταξιδιωτικής ασφάλισης € 28,44
εμείς που βγάλαμε τα εισιτήρια χωρίς ασφάλιση τώρα πως μπορούμε να βγάλουμε ασφάλιση;
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
εμείς που βγάλαμε τα εισιτήρια χωρίς ασφάλιση τώρα πως μπορούμε να βγάλουμε ασφάλιση;
Ναι μπορεις και εγω ετσι το εκανα....εκανα την ταξιδιωτικη ασφαλεια της interamerican με κοστος 36 ευρω το ατομο.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αλο! ημουν ετοιμη να κλεισω εισιτηρια και μου βγαζει πριν προχωρησω στην πληρωμη (δεν προχωρησα τελικα, αυριο παλι), "προγραμμα ασφαλισης, καταλληλο για εκδοση βιζας εφοσον απαιτειται" και καπου εκει χτυπησαν κατι καμπανακια για κατι που ειχα διαβασει στο φορουμ. και μου αρεσει που ασχοληθηκα με καναδα αλλα οχι με κουβα. o_O
επομενως ισχυουν ακομα ολα τα παραπανω; θα πρεπει να παω να βγαλω βιζα απο την πρεσβεια; η ταξιδιωτικη ασφαλεια που μου προσφερει το σαιτ οταν παω να βγαλω το εισιτηριο αρκει; μπορει να κοιταξω καπου αλλου; σορρυ για τις ερωτησεις, θα κανω εντωμεταξυ μια αναζητηση και στα υπολοιπα θεματα με αποριες για την κουβα μηπως καλυφθω.

και κατι ακομα, να βγαλω τα εισιτηρια πριν βγαλω βιζα; παιζει να την πατησω; ειμαι λιγο αγχωτικη φαινεται ε;
 
Last edited by a moderator:

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μην εισαι τοσο αγχωμενη.. Θα σου δωσουν βιζα
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ευχαριστω! ασε ανεξελεγκτο!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom