Λιθουανία Βίλνιους

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει μεταφορά από το αεροδρόμιο του Κάουνας στο Βίλνιους?
Και δεύτερη ερώτηση, δύο μέρες είναι αρκετές για το Βίλνιους και μια για το Κάουνας, 3 μέρες έχω στην διάθεση μου.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει μεταφορά από το αεροδρόμιο του Κάουνας στο Βίλνιους?
Και δεύτερη ερώτηση, δύο μέρες είναι αρκετές για το Βίλνιους και μια για το Κάουνας, 3 μέρες έχω στην διάθεση μου.
Υπάρχει, το έχω χρησιμοποιήσει.
https://www.ollex.lt/en/express/Kaunas-airport/buy-a-ticket
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλημέρα, προγραμματίζω και εγώ ταξίδι στο βίλνιους για 3 μέρες.
ήθελα να μάθω αν τα αξιοθέατα είναι σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους και αν θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια? από ότι είδα είναι μικρή πρωτεύουσα άρα το hop on hop off πρέπει να είναι αχρείαστο?
θα πάω μια μέρα σίγουρα στο τρακαι. καλύτερα πρωι? ή απόγευμα? τι θεωρείτε ότι δεν πρέπει να χάσω με τίποτα?
λέω να μείνω στο comfort lt hotel είναι καλό από άποψη απόστασης? ή να κοιτάξω κάπου πιο κεντρικά?
Επίσης θα ήθελα λεπτομέρειες για το uber και αν είναι πιο φθηνό από το λεωφορείο. σίγουρα θα είναι πιο γρήγορο.

σας ευχαριστώ πολύ
https://www.booking.com/hotel/lt/comfort-vilnius-vilnius.en-gb.html?aid=311984;label=hotel-26530-lt-3gvUrXjBR682t0iWyPEuwQS86584603365:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t2:neg:fi:tikwd-1849907829:lp20215:li:dec:dm;sid=6ccccb0e076172d4ba51916f7c542a2f;dest_id=-2620663;dest_type=city;dist=0;hapos=2;hpos=2;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1564644556;srpvid=ff6f34a50e6c0003;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
 
Last edited:

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
καλημέρα, προγραμματίζω και εγώ ταξίδι στο βίλνιους για 3 μέρες.
ήθελα να μάθω αν τα αξιοθέατα είναι σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους και αν θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια? από ότι είδα είναι μικρή πρωτεύουσα άρα το hop on hop off πρέπει να είναι αχρείαστο?
θα πάω μια μέρα σίγουρα στο τρακαι. καλύτερα πρωι? ή απόγευμα? τι θεωρείτε ότι δεν πρέπει να χάσω με τίποτα?
λέω να μείνω στο comfort lt hotel είναι καλό από άποψη απόστασης? ή να κοιτάξω κάπου πιο κεντρικά?
Επίσης θα ήθελα λεπτομέρειες για το uber και αν είναι πιο φθηνό από το λεωφορείο. σίγουρα θα είναι πιο γρήγορο.

σας ευχαριστώ πολύ
https://www.booking.com/hotel/lt/comfort-vilnius-vilnius.en-gb.html?aid=311984;label=hotel-26530-lt-3gvUrXjBR682t0iWyPEuwQS86584603365:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t2:neg:fi:tikwd-1849907829:lp20215:li:dec:dm;sid=6ccccb0e076172d4ba51916f7c542a2f;dest_id=-2620663;dest_type=city;dist=0;hapos=2;hpos=2;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1564644556;srpvid=ff6f34a50e6c0003;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
Ημουν εκει πριν 15 μερες περιπου. Ετοιμασου για αρκετο περπατημα, γιατι η πολη αν και των 500.000 περιπου κατοικων, ειναι αρκετα απλωμενη...... Στο ιστορικο κεντρο υπαρχουν αρκετα αξιοθεατα που μπορεις να τα δεις κοβοντας δρομο μεσα απο τα στενακια που ειναι και πολυ ομορφα. Ευτυχως εχουν στα περισσοτερα κεντρικα σημεια ταμπελες με πληροφοριες και αποσταση για τα αξιοθεατα. hop on hop off θα χρειαστεις για να παρεις μια καλη γευση της πολης. Εγω τουλαχιστον χρησιμοποιησα.
Τρακαι, ειναι μαγευτικα! Πηγα πρωι και μου αρεσε. Βεβαια θα βρεις αρκετο κοσμο που ευτυχως μετα το καστρο οι περισσοτεροι αναχωρουν. οποτε αν μεινεις θα χαρεις ολο το υπεροχο τοπιο....
Πυργο Gediminas οπωσδηποτε, την εκκλησια San Bernantine's, , το παλατι του μεγαλου Δουκα, την Ουζουπη. Απο μουσεια, πολυ ενδιαφερον το Μουσειο Συγχρονης Τεχνης.
Για το ξενοδοχειο που αναφερεις και την uber δεν γνωριζω να σε βοηθησω.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ημουν εκει πριν 15 μερες περιπου. Ετοιμασου για αρκετο περπατημα, γιατι η πολη αν και των 500.000 περιπου κατοικων, ειναι αρκετα απλωμενη...... Στο ιστορικο κεντρο υπαρχουν αρκετα αξιοθεατα που μπορεις να τα δεις κοβοντας δρομο μεσα απο τα στενακια που ειναι και πολυ ομορφα. Ευτυχως εχουν στα περισσοτερα κεντρικα σημεια ταμπελες με πληροφοριες και αποσταση για τα αξιοθεατα. hop on hop off θα χρειαστεις για να παρεις μια καλη γευση της πολης. Εγω τουλαχιστον χρησιμοποιησα.
Τρακαι, ειναι μαγευτικα! Πηγα πρωι και μου αρεσε. Βεβαια θα βρεις αρκετο κοσμο που ευτυχως μετα το καστρο οι περισσοτεροι αναχωρουν. οποτε αν μεινεις θα χαρεις ολο το υπεροχο τοπιο....
Πυργο Gediminas οπωσδηποτε, την εκκλησια San Bernantine's, , το παλατι του μεγαλου Δουκα, την Ουζουπη. Απο μουσεια, πολυ ενδιαφερον το Μουσειο Συγχρονης Τεχνης.
Για το ξενοδοχειο που αναφερεις και την uber δεν γνωριζω να σε βοηθησω.
ευχαριστώ πάρα πολύ. hop on hop off πηρες για 24 ώρες? πόσες μέρες έκανες στο βίλνιους? είδα και την vilnius pass αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. εσύ σε ποιο ξενοδοχείο έμενες? έχεις κανένα εστιατόριο να προτείνεις?
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
ευχαριστώ πάρα πολύ. hop on hop off πηρες για 24 ώρες? πόσες μέρες έκανες στο βίλνιους? είδα και την vilnius pass αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. εσύ σε ποιο ξενοδοχείο έμενες? έχεις κανένα εστιατόριο να προτείνεις?
Ναι, πηρα για 24 ωρες με κοστος στα 15€. Κι εκανα τρεις μεγαλες διαδρομες σε διαφορα σημεια κι αξιοθεατα της πολης. Εμεινα για 4 μερες στο Βιλνιους εκ των οποιων την μια την διεθεσα για το Τρακαι. Νομιζω οτι ηταν ικανοποιητικο το χρονικο διαστημα για το συγκεκριμενο ταξιδι.
Αν θελεις να επισκεφτεις αρκετα μουσεια και να χρησιμοποιησεις μμμ πιστευω οτι η vilnius pass συμφερει κι εξυπηρετει.
Ξενοδοχειο εμεινα στο Domus Maria. Πολυ κοντα στην Πυλη της Αυγης και στο ιστορικο κεντρο.
Απο εστιατορια θα βρεις αρκετα και με διαφορες κουζινες. Εμενα μου αρεσε ενα λιθουανικο εστιατοριο κοντα στο ξενοδοχειο, απεναντι απο το κτιριο της Φιλαρμονικης. ETNO DVARAS λεγεται και θα το γνωρισεις απο τα χαρακτηριστικα τραπεζομαντηλα στα τραπεζια...
Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο, ελευθερα.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! το ξενοδοχείο καλό? ναι πιθανόν να επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις. το ειστιατόριο αυτό το έχουν προτείνει αρκετοί και να μαστε καλά έχω σκοπό να παω!
 
Last edited:

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! το ξενοδοχείο καλό? ναι πιθανόν να επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις. το ειστιατόριο αυτό το έχουν προτείνει αρκετοί και να μαστε καλά έχω σκοπό να παω!
Ναι, πολυ καλο. Η αναλογια ποιοτητας-τιμης ειναι πολυ καλη. Και πολυ εξυπηρετικο το προσωπικο στην reception. Επισης σε πολυ καλη θεση στο ιστορικο κεντρο και κοντα στα πιο σημαντικα αξιοθεατα.
Να πας και αν σου αρεσει το καλο κρασι, ζητησε ποτηρι με το ντοπιο κοκκινο γλυκο κρασι και θα με θυμηθεις...Απαιχτο!
Να επανελθεις οποτε θελεις.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, πολυ καλο. Η αναλογια ποιοτητας-τιμης ειναι πολυ καλη. Και πολυ εξυπηρετικο το προσωπικο στην reception. Επισης σε πολυ καλη θεση στο ιστορικο κεντρο και κοντα στα πιο σημαντικα αξιοθεατα.
Να πας και αν σου αρεσει το καλο κρασι, ζητησε ποτηρι με το ντοπιο κοκκινο γλυκο κρασι και θα με θυμηθεις...Απαιχτο!
Να επανελθεις οποτε θελεις.
ευχαριστώ !!!!
 

kostasb

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Είμουν Βίλνιους πριν μια βδομάδα. Για το uber που ρώτησες το χρησιμοποίησα αρκετά. Για διαδρομές μέσα στην πόλη ξεκινάει απο 2€ μέχρι το πολύ 3€. Πιστεύω ότι εξυπηρετεί πολύ σε σχέση με τα μέσα μεταφοράς γιατί σε παίρνει από εκεί που είσαι και σε πάει όπου ακριβώς θέλεις. Από αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο που ήταν το ξενοδοχείο 8€. Εγώ έμενα στο Real House B&B με 50€ τη βραδιά με ένα απλό πρωινό που στο φέρνουν στο δωμάτιο. Για φαγητό θα σου προτεινα και το Georgian House με Γεωργιανή κουζίνα.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ! Θα δω και αυτό το ξενοδοχείο! Από αεροδρόμιο για κέντρο αν είδα καλά έχει και λεωφορεία ?
Θα βάλω και αυτό το εστιατόριο στη λίστα. Για τρακαι καλύτερα πρωί ή απόγευμα?
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ευχαριστώ πολύ! Θα δω και αυτό το ξενοδοχείο! Από αεροδρόμιο για κέντρο αν είδα καλά έχει και λεωφορεία ?
Θα βάλω και αυτό το εστιατόριο στη λίστα. Για τρακαι καλύτερα πρωί ή απόγευμα?
Έχει αστικό λεωφορείο και πληρώνεις στον οδηγό . Αν θυμάμαι καλά είναι 1ευρω . Τρακαι είχα πάει πρωί και δεν το μετάνοιωσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom