Λιθουανία Βίλνιους

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είμαι συνήγορος πρακτορείων..και τελικά αλλοιώνουμε και το εδώ θέμα αλλά τι να κάνω...Μιλάτε με γενικεύσεις και "τσουβαλιάζετε",ναι την ξαναλέω την λέξη.Πρακτορείο με πρακτορείο έχει διαφορά και στην ίδια πόλη και με αθήνα θεσσαλονίκη..άλλος κάνει την εκδρομή αυτή σε 7 μέρες άλλος σε 10.,,εκδρομή των ΙΔΙΩΝ ημερών κοστολογείται από ενα πρακτορείο 900 ευρώ και από άλλο 1300.-1500...,άλλο πρακτορείο έχει έλληνα ξεναγό για όλα και ΑΛΛΟ εχει τοπικούς ξεναγούς!(αγγλοφωνες ΝΤΟΠΙΟΥς στην κάθε πόλη με άπταιστα αγγλικά και πολύ καλή γνώση του αντικειμένου (η αναφορά η δική μου αφορά στους ντόπιους,η Λιθουανή δεν είχε λόγο να μας πει για τη Ριγα ότι είναι μεγαλύτερη κλπ ,αν εκανε λάθος οκ δεν θα κάνω την τρίχα τριχιά όπως βλέπω να την κάνετε...).
Και υπάρχουν ξέρετε αν δεν ξέρετε να το μάθετε και εκδρομές γκρουπαρισμένες -κλειστά γκρούπ λίγων ατόμων...άλλο να έχεις μια ομάδα 50 ατόμων και άλλο μια ομάδα 20 -25 ατόμων που πάνε με αφορμή κάποιο επαγγελματικό ας πούμε γεγονός (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες )και ακολουθούν διαφορετικό και προσαρμόσιμο και πιό ευέλικτο πρόγραμμα ανάλογοα με τις ανάγκες του γκρούπ
Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ποιότητα των πρακτορείων και τις υπηρεσίες τους. Έχει να κάνει αποκλειστικά με τους ανθρώπους που επιλέγουν να ταξιδέψουν εντός Ευρώπης με οποιοδήποτε ελληνικό πρακτορείο και το πως ΕΓΩ αξιολογώ τις εμπειρίες που μεταφέρουν, σε σχέση πάντα με αυτά που ΕΓΩ ζητάω... Δεν καταδικάζω κανένα, αλλά εκφράζω συγκεκριμένη προσωπική άποψη.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.997
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ευχαριστώ πάρα πολύ!μόλις ετοίμασα και το πρόγραμμα μου. θα βγει εκτός το μουσείο kgb και ο πύργος της τηλεόρασης.
Θα σου προτεινα το KGB μουσειο να μην το αφησεις εκτος...Ειναι εμπειρία.Ηταν στα τοπ 3 Βιλνιους.Λαθος να μην το επισκεφθεις κατ'εμέ!
Στο ξενοδοχείο που προτεινες παραπανω,μειναμε τον Μαρτη.Ηταν φοβερο,το καλυτερο που μειναμε σε ολο το ταξιδι μας στη Βαλτική. Και δεν μου φανηκε μακρια, ετσι κ αλλιως περπατησαμε απειρα!
Το Βιλνιους η καλυτερη απο τις 3 πρωτευουσες...Δεν του το ειχα,με τιποτα!Πηγαινα φουλ για Να "τρελαθω" απο το Ταλιν,αλλα το Βιλνιους με εξέπληξε!Εχω γραψει ιστορια προσφατα σχετικα,αν θελεις μπορεις να την διαβάσεις!Καλα να περάσεις!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα! ευχαριστώ πολύ! δηλαδή από το ξενοδοχείο με τα πόδια στο κέντρο σωστά?
αχ να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο να πάω να το δω..γι αυτό το άφησα λίγο εκτός όχι ότι δεν αξίζει! θα το ξανασκεφτώ
ναι την διάβασα την ιστορία σου!! με βοήθησε αρκετά! ήταν και ένας λόγος επιλογής του ξενοδοχείου.
βρήκα και αυτό
https://www.booking.com/hotel/lt/artis.html
αλλά δεν ξέρω αν αξίζει 30 ευρώ το βράδυ περισσότερα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.997
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ναι και εγω μετα θυμηθηκα οτι τα ξαναειπαμε διαδικτυακα!Εμεις με τα ποδια ημασταν.Δεν μου φανγκε μακρια η αποσταση απο το κεντρο...Και ηταν κ κοντά στο σταθμό των λεωφορειων,αν θελετε να πατε καποια εκδρομη (εμεις πηγαμε Τρακαι)Για το KGB ,οντως ειναι "εντονο" ως χωρος....Ειδα προσφατα και τη σειρα Τσερνομπίλ, και αναγνωρισα τον χωρο των κρατητηρίων σε κάποιες σκηνες!Εγω δεν θα ελεγα οτι φοβηθηκα οταν ημουν μεσα,αλλα οτι ηταν αρκετα βαρια η ατμόσφαιρα...
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι και εγω μετα θυμηθηκα οτι τα ξαναειπαμε διαδικτυακα!Εμεις με τα ποδια ημασταν.Δεν μου φανγκε μακρια η αποσταση απο το κεντρο...Και ηταν κ κοντά στο σταθμό των λεωφορειων,αν θελετε να πατε καποια εκδρομη (εμεις πηγαμε Τρακαι)Για το KGB ,οντως ειναι "εντονο" ως χωρος....Ειδα προσφατα και τη σειρα Τσερνομπίλ, και αναγνωρισα τον χωρο των κρατητηρίων σε κάποιες σκηνες!Εγω δεν θα ελεγα οτι φοβηθηκα οταν ημουν μεσα,αλλα οτι ηταν αρκετα βαρια η ατμόσφαιρα...
ναι τα είπαμε ξανά! αν είναι με τα πόδια δεν με πειράζει, φαντάζομαι περπατάς ευχάριστα έχει κάτι να δεις στη διαδρομή. θα πάμε και τρακαι.
αυτό με προβληματίζει να μην είναι έντονο νοιώθω από τώρα ότι θα φοβηθώ γι αυτό το άφησα κάτω κάτω στο πρόγραμμα.
είπα πρώτη μέρα βόλτα στο κέντρο, δεύτερη μέρα να δω το λόφο με το πύργο κλπ και το λόφο με τους 3 σταυρούς και τις εκκλησίες με το πάρκο δίπλα από την εκκλησία της αγίας άννας. τρίτη μέρα τρακαι και uzupis . φαγητό στο Etno Dvaras
Στο Dziugas στο "Aline Leiciai" και στο Amatininkų užeiga . στο Senoji Kibinine στο τρακαι στην Užupio Kavinė ή στο Prie Angelo
έβαλα στο πρόγραμμα και μια αγορά Hales Turgus
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα θα πάω vilnious 19 με 24 μαιου επειδή νομίζω είναι πολλές μέρες για εκεί και τρακαι και Κάουνας έλεγα να κάνω μια διανυκτέρευση εκτός Λιθουανίας έλεγα η ρίγα η οσλο. Αξίζει να νοικιάσω αμάξι? Αν ναι θα μπορώ να πάω ρίγα με το νοικιασμένο αμάν. Αν πάω Όσλο δεν θα νοικιάσω βέβαια αμάξι γυ είναι ποιο ακριβά και δεν βγαίνει και για αμάξι τι προτείνετε εσείς?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
4 μέρες και στην ουσια δεν είναι πολλες για Βιλνιους Καουνας Τρακαι. Αν πήγαινα Ριγα θα προτιμουσα λεωφορείο πρωινό και θα γυρνούσα την αλλη μερα το πρωί. Εκτός αν το κανεις 2 μέρες Βιλνιους και 2 Ριγα. Καλη επιλογη θεωρώ
 

domino

Member
Μηνύματα
291
Likes
272
Καλησπέρα θα πάω vilnious 19 με 24 μαιου επειδή νομίζω είναι πολλές μέρες για εκεί και τρακαι και Κάουνας έλεγα να κάνω μια διανυκτέρευση εκτός Λιθουανίας έλεγα η ρίγα η οσλο. Αξίζει να νοικιάσω αμάξι? Αν ναι θα μπορώ να πάω ρίγα με το νοικιασμένο αμάν. Αν πάω Όσλο δεν θα νοικιάσω βέβαια αμάξι γυ είναι ποιο ακριβά και δεν βγαίνει και για αμάξι τι προτείνετε εσείς?
Αν πάω Όσλο δεν θα νοικιάσω βέβαια αμάξι γυ είναι ποιο ακριβά και δεν βγαίνει και για αμάξι τι προτείνετε εσείς?
Τραινο -
 
Μηνύματα
5
Likes
0
4 μέρες και στην ουσια δεν είναι πολλες για Βιλνιους Καουνας Τρακαι. Αν πήγαινα Ριγα θα προτιμουσα λεωφορείο πρωινό και θα γυρνούσα την αλλη μερα το πρωί. Εκτός αν το κανεις 2 μέρες Βιλνιους και 2 Ριγα. Καλη επιλογη θεωρώ
6 μέρες θα είμαι Λιθουανία και λέω να κάνω μια διανυκτέρευση κάπου. Οσλο που δα πολύ ακριβά δωμάτια άρα πάει για απόρριψη

6 μέρες θα είμαι Λιθουανία και λέω να κάνω μια διανυκτέρευση κάπου. Οσλο που δα πολύ ακριβά δωμάτια άρα πάει για απόρριψη
Δεν κοίταξα πριν κλείσω να οργανώσω καλύτερα το ταξίδι είδα φθηνά εισιτήρια και λέω δεν πάμε και εκεί που δεν το ΧΑ στο πρόγραμμα και κοιτάω τι έχω να δω που να πάω και Μ μένει μια μέρα κενή και είμαι από αυτούς που δεν μπορώ να κάτσω σε ταξίδι χαλαρός έστω μια μέρα γτ θέλω να βλέπω να εξερευνώ ελπίζω να με καταλαβαίνετε έχω αφήσει 2 μέρες Αθήνα πριν πάω δουλειά για ξεκουραση
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
6 μέρες θα είμαι Λιθουανία και λέω να κάνω μια διανυκτέρευση κάπου. Οσλο που δα πολύ ακριβά δωμάτια άρα πάει για απόρριψη
Το Όσλο συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως θα μπορούσες να το βάλεις στο πρόγραμμα απο Βιλνιους.. Τεσπα οτι και να αποφασίσεις πάντως καλα θα περάσεις..
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.997
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα θα πάω vilnious 19 με 24 μαιου επειδή νομίζω είναι πολλές μέρες για εκεί και τρακαι και Κάουνας έλεγα να κάνω μια διανυκτέρευση εκτός Λιθουανίας έλεγα η ρίγα η οσλο. Αξίζει να νοικιάσω αμάξι? Αν ναι θα μπορώ να πάω ρίγα με το νοικιασμένο αμάν. Αν πάω Όσλο δεν θα νοικιάσω βέβαια αμάξι γυ είναι ποιο ακριβά και δεν βγαίνει και για αμάξι τι προτείνετε εσείς?
Προτείνω Ρίγα. Κάναμε και εμείς ένα ταξίδι σε Ριγα-βιλνιους(ημερήσια Τρακαι)-Ταλιν-Ελσινκι το '19. Βίλνιους-Ριγα είναι κοντά,εμείς με λεωφορείο κάναμε ένα 4ωρο αν θύμαμαι καλά.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Το Όσλο συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως θα μπορούσες να το βάλεις στο πρόγραμμα απο Βιλνιους.. Τεσπα οτι και να αποφασίσεις πάντως καλα θα περάσεις..
Έχει πτήση από Βίλνιους και έλεγα να κάνω μια διανυκτέρευση εκεί αλλά δεν θα το κάνω με το ποιο φθηνό δωμάτιο στα 96 ευρώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.486
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom