Βαθμολόγηση Ταξιδίων

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να μας πεις και σε τι θέση έβαλες στην γνωστή πια λίστα βαθμολογίας που φτιάχνεις, τις χώρες που πήγες τελευταία. :) Όχι μόνο Βανουάτου κλπ. αλλά και την Ιρλανδία σε τι θέση την βάζεις. Είμαι σίγουρη πως θα έχεις ήδη συμπληρώσει την λίστα και βαθμολογήσει.
Αμέσως!
Βανουάτου 72 βαθμοί, δηλαδή 21η θέση
Ιρλανδία 68 βαθμοί, δηλαδή 29η θέση
Νέα Ζηλανδία 70 βαθμοί, 25η θέση

Η πρώτη δεκάδα εξακολουθεί να είναι ανέγγιχτη και δε νομίζω να κλονιστεί κι εύκολα, στα φαβορί έχουμε πάει (και θα ξαναπάμε):

Peru
India
Mexico
Nepal
Greece
Spain
Iran
China
Indonesia
Bolivia
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Η πρώτη δεκάδα εξακολουθεί να είναι ανέγγιχτη και δε νομίζω να κλονιστεί κι εύκολα, στα φαβορί έχουμε πάει (και θα ξαναπάμε):

Peru
India
Mexico
Nepal
Greece
Spain
Iran
China
Indonesia
Bolivia

Να υποθέσω η Ιρλανδία ήταν η μοναδική χώρα της Ευρώπης που δεν είχες πάει ως τώρα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η πρώτη δεκάδα εξακολουθεί να είναι ανέγγιχτη και δε νομίζω να κλονιστεί κι εύκολα, στα φαβορί έχουμε πάει (και θα ξαναπάμε):

India
Να συνεχίσω λίγο το off topik αλλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση η θέση 2 στην Ινδία. Μάλιστα σε έχω δει να το αναφέρεις ξανά σε μια συζήτηση και με έβαλε σε σκέψεις για μια χώρα που δεν είχα καν στα υπόψιν έως τωρα. Θα ήθελα να διαβάσω τη τοποθέτηση σου επ' αυτού (αν δεν υπάρχει ήδη) κάποια στιγμή γιατί έχει πολύ μεγάλη βαρύτητα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Να συνεχίσω λίγο το off topik αλλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση η θέση 2 στην Ινδία. Μάλιστα σε έχω δει να το αναφέρεις ξανά σε μια συζήτηση και με έβαλε σε σκέψεις για μια χώρα που δεν είχα καν στα υπόψιν έως τωρα. Θα ήθελα να διαβάσω τη τοποθέτηση σου επ' αυτού (αν δεν υπάρχει ήδη) κάποια στιγμή γιατί έχει πολύ μεγάλη βαρύτητα.
Νομίζω γενικά θα ήταν ενδιαφέρον ένα θέμα με τοπ-10 των κρατών που έχουμε πάει. Σίγουρα θα υπήρχε μεγάλη ποικιλομορφία απαντήσεων. Βέβαια για να βαθμολογήσει κανείς μια ολόκληρη χώρα θα πρέπει να την έχει γυρίσει σε μεγάλο βαθμό, όχι να έχει πάει π.χ. μόνο city break στην πρωτεύουσα και να βαθμολογήσει όλη την χώρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω γενικά θα ήταν ενδιαφέρον ένα θέμα με τοπ-10 των κρατών που έχουμε πάει. Σίγουρα θα υπήρχε μεγάλη ποικιλομορφία απαντήσεων. Βέβαια για να βαθμολογήσει κανείς μια ολόκληρη χώρα θα πρέπει να την έχει γυρίσει σε μεγάλο βαθμό, όχι να έχει πάει π.χ. μόνο city break στην πρωτεύουσα και να βαθμολογήσει όλη την χώρα.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εκεί εκ των πραγμάτων θα τοποθετηθούν ελάχιστοι, καθώς πόσοι μπορεί να είναι αυτοί που είδαν αναλυτικά μια χώρα και όχι μόνο επιλεκτικά κάποιες πόλεις;
Ακόμα λιγότεροι ίσως, που θα μπορούν να έχουν ικανοποιητικό αριθμό επισκέψεων για να αρχίσουν να συγκρίνουν τις χώρες μεταξύ τους...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εκεί εκ των πραγμάτων θα τοποθετηθούν ελάχιστοι, καθώς πόσοι μπορεί να είναι αυτοί που είδαν αναλυτικά μια χώρα και όχι μόνο επιλεκτικά κάποιες πόλεις;
Ακόμα λιγότεροι ίσως, που θα μπορούν να έχουν ικανοποιητικό αριθμό επισκέψεων για να αρχίσουν να συγκρίνουν τις χώρες μεταξύ τους...
Κοίτα δεν λέω να έχεις δει απολύτως τα πάντα, (απλώς δεν γίνεται) αλλά κι εγώ όταν επιστρέφω από μια χώρα , ειδικά μετά από πολυήμερο ταξίδι που περιλαμβάνει διάφορες πόλεις, μοιραίως κάνω στο μυαλό μου μια σύγκριση με άλλες χώρες και κάπως βαθμολογώ. Προσωπικά πιο πολύ δυσκολεύομαι στις πρώτες θέσεις γιατί κάποιες χώρες είναι τόσο κοντά μεταξύ τους και τις αγαπώ τόσο που δεν μπορώ εύκολα να τις βάλω κάπου μεταξύ 1ης-2ης-3ης θέσης. Ξέρω απλώς πως κάπως θα μοιραστούν την κορυφή.
Αλλά αν δεις γενικά θέματα εδώ, συχνά μέλη του φόρουμ περιγράφοντας προορισμούς λένε π.χ. "τη θεωρώ από τις ωραιότερες/πιο ενδιαφέρουσες χώρες ". Πιστεύω πως όλοι σχεδόν έχουμε μια κάποια κατάταξη στο μυαλό μας.

Θεωρώ πως δεν παίζει ρόλο μόνο ο αριθμός επισκέψεων αλλά και η διάρκεια. Μπορεί να πήγε κάποιος μόνο 2-3 φορές σε μια χώρα αλλά να έμεινε 20-25 μέρες την φορά.
Ή να πήγε 4-5 φορές αλλά να έκατσε μόνο 3ημερα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να υποθέσω η Ιρλανδία ήταν η μοναδική χώρα της Ευρώπης που δεν είχες πάει ως τώρα;
Όχι, λείπουν πολλές, πάνω από 20, ενώ και σε πολλές από αυτές που έχω πάει (π.χ. Γαλλία, μου λείπουν τεράστιες επαρχίες ολόκληρες). Μου λείπουν σχεδόν όλα τα Βαλκάνια, μεγάλα κομμάτια της ευρωπαϊκής πρώην ΕΣΣΔ, χώρες τύπου Φινλανδία και άλλες. Κάποιες θα περιμένουν, κάποιες άλλες είναι σε πρόγραμμα για άμεσα (Ουκρανία, Ρουμανία, Μολδαβία και κάτι Υπερδνειστερίες).

Για την Ινδία τι να πει κανείς, άλλος πλανήτης είναι η χώρα. Τα έχει σχεδόν όλα (αν τα είχε όλα θα ήταν το Περού...), είναι μοναδική, πολυσχιδής, με φαγητάρες, τρομερή ποικιλία φύσης, κουλτούρας, θρησκειών, ατέλειωτη ιστορία, δραστηριότητες από τρέκινγκ στη ζούγκλα μέχρι ορειβασία στα βουνά, με σχεδόν καθόλου τουρισμό, χαμένες φυλές (το χειμώνα πάω στη ΒΑ Ινδία, μούρλια)

Φύση Αρχαια Αρχιτεκτ. Ανθρωποι Κοστος Ασφάλεια Μοναδικ Αυθεντικ Φαγητό Ποικιλία
8​
4​
8​
9​
10​
9​
10​
10​
10​
9​
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Όχι, λείπουν πολλές, πάνω από 20, ενώ και σε πολλές από αυτές που έχω πάει (π.χ. Γαλλία, μου λείπουν τεράστιες επαρχίες ολόκληρες). Μου λείπουν σχεδόν όλα τα Βαλκάνια, μεγάλα κομμάτια της ευρωπαϊκής πρώην ΕΣΣΔ, χώρες τύπου Φινλανδία και άλλες. Κάποιες θα περιμένουν, κάποιες άλλες είναι σε πρόγραμμα για άμεσα (Ουκρανία, Ρουμανία, Μολδαβία και κάτι Υπερδνειστερίες).

Για την Ινδία τι να πει κανείς, άλλος πλανήτης είναι η χώρα. Τα έχει σχεδόν όλα (αν τα είχε όλα θα ήταν το Περού...), είναι μοναδική, πολυσχιδής, με φαγητάρες, τρομερή ποικιλία φύσης, κουλτούρας, θρησκειών, ατέλειωτη ιστορία, δραστηριότητες από τρέκινγκ στη ζούγκλα μέχρι ορειβασία στα βουνά, με σχεδόν καθόλου τουρισμό, χαμένες φυλές (το χειμώνα πάω στη ΒΑ Ινδία, μούρλια)

Φύση Αρχαια Αρχιτεκτ. Ανθρωποι Κοστος Ασφάλεια Μοναδικ Αυθεντικ Φαγητό Ποικιλία
8​
4​
8​
9​
10​
9​
10​
10​
10​
9​
Προσυπογράφω για Ινδία. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την πρώτη μέρα στο Δελχί που φτάσαμε στο ξενοδοχείο συναντήσαμε μια κυρία από Ηνωμένο Βασίλειο και για την οποία ήταν η τελευταία της μέρα στη χώρα μετά από 20 μέρες ταξιδιού. Στην κουβέντα που κάναμε μας είπε "Κοιτάξτε έξω από το παράθυρο, και σκεφτείτε ότι με αυτούς ζούμε στον ίδιο κόσμο". Ίσως είναι η μόνη χώρα από αυτές που έχω πάει και θέλω να ξαναπάω. Μοναδικός προορισμός.
Στα άλλα μου κάνει εντύπωση η Κίνα στο top-10. Πότε είχες πάει ? Πιθανόν παίζει και αυτό το ρόλο του.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Νομίζω γενικά θα ήταν ενδιαφέρον ένα θέμα με τοπ-10 των κρατών που έχουμε πάει. Σίγουρα θα υπήρχε μεγάλη ποικιλομορφία απαντήσεων. Βέβαια για να βαθμολογήσει κανείς μια ολόκληρη χώρα θα πρέπει να την έχει γυρίσει σε μεγάλο βαθμό, όχι να έχει πάει π.χ. μόνο city break στην πρωτεύουσα και να βαθμολογήσει όλη την χώρα.
Υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα με τοπ10 πρωτεύουσες...
https://www.travelstories.gr/commun...-top-10-Πρωτεύουσες.39433/page-59#post-758006
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Ναι το ξέρω. Έχω απαντήσει πολλές φορές σε αυτό αλλά μια και μου το θύμησες, βαθμολόγησα και το Άμστερνταμ που δεν το είχα βαθμολογήσει ως τώρα.:)
Ενδιαφέρον και το θέμα με τις πρωτεύουσες βέβαια αλλά επειδή αφορά μόνο ομορφιά, προσωπικά δεν με καλύπτει απόλυτα. Αν βαθμολογούσαμε και άλλα στοιχεία όπως γαστριμαργικό ενδιαφέρον, ιστορία και πολιτισμός κλπ. θα έδινα διαφορετικές βαθμολογίες. Πάντως πρέπει να έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στην κατάταξη, μιας και πέρασαν χρόνια από την τελευταία καταμέτρηση.
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Να πω και εγώ την άποψή μου, μιας και επανήλθε το ποστ μετά από καιρό. Στην Ινδία δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, ωστόσο το Μεξικό θεωρώ πως σίγουρα δεν είναι η χώρα που θα σε κάνει να νιώσεις λες και είσαι σε άλλον πλανήτη. Σίγουρα η πιο δυτικοποιημένη και αμερικανοποιημένη της Κεντρικής Αμερικής, χωρίς φυσικά να σημαίνει αυτό ότι δεν αξίζει να πας. Η χώρα έχει όντως απίστευτη ποικιλία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H καλύτερη φράση που έχω ακούσει για την Ινδία ήταν από μια νέα κοπελίτσα που μου είχε πει "είναι απίστευτο ότι αυτό που βλέπουμε εμείς ως επισκέπτες και παθαίνουμε την πλάκα μας, γι' αυτούς είναι η καθημερινότητά τους" (το ίδιο θα έλεγα ότι ισχύει και για την Κούβα, αν και οι περισσότεροι επισκέπτες δεν καταλαβαίνουν τη μοναδικότητα της καθημερινότητας στη χώρα).

Στην Κίνα πήγα πριν τους Ολυμπιακούς της Αγώνες, το 2006-2007, για αρκετούς μήνες. Μεγάλο της κομμάτι το έκανα με τα πόδια, ατελείωτα τρεκ σε απομονωμένα χωριά όπου έβγαιναν οι κάτοικοι να χαιρετίσουν, έμενα σε σπίτια αγροτών, φοβερές κοινότητες με παραδοσιακούς οικισμούς, έφαγα περίεργα πράγματα (κάποια εξαιρετικά, κάποια αδιάφορα, κάποια μαύρο χάλι), περνούσαν ημέρες καμία φορά και εβδομάδα μέχρι να βρω έναν άνθρωπο με τον οποίον μπορούσα να συνεννοηθώ, απόλαυσα τα αρχαία, διάβαζα και ωραία βιβλία για την ιστορία της Κίνας (στο μεγαλύτερο διάστημα ήμουν μόνος μου και οι αποστάσεις ακόμη και με τραίνα και λεωφορεία ήταν τεράστια) και μπόρεσα να δω πολλά από αυτά που γλίτωσαν από το δράμα της Πολιτιστικής Επανάστασης. Τεράστια χώρα, τρομερή ποικιλία, διαφορετικός κόσμος (μέχρι και η κλασική παντομίμα δεν πιάνει στην Κίνα), μοναδική εμπειρία, αλλά και ταυτόχρονα τεράστια ταλαιπωρία και θλίψη για πολλά από αυτά που βλέπει ο επισκέπτης (από την καταστροφή της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής -πέρασα σε διάστημα 4 μηνών 4 φορές από το Πεκίνο και κάθε φορά έλειπε κι από ένα κομμάτι των hutong- μέχρι το οικολογικό κομμάτι, νομίζω 2 μέρες είδα τον ήλιο όλες κι όλες). Αλλά η μοναδικότητα και αυθεντικότητα της χώρας ήταν φοβερή. Ξαναλέω, δεν πήγα Καντόνα, Σαγκάη, Χονγκ Κονγκ κλπ, κινήθηκα κυρίως σε επαρχίες. Χαμηλό κόστος, μεγάλη ασφάλεια, υψηλός βαθμός μοναδικότητας και αυθεντικότητας, αρχαία (στο Σινικό τείχος πήγα σε 3 περιοχές, από τα σύνορα με τη Βόρειο Κορέα όταν πέρασα από κει μέχρι στο πιο τουριστικό κομμάτι και σε ένα εντελώς άγνωστο) και άνθρωποι που , μέσα στην άγνοιά τους, σκίζονταν να βοηθήσουν το λασπωμένο λευκό τύπο με το σακίδιο που έφτανε στο χωριό τους. Και βέβαια στη βαθμολογία συμπεριλαμβάνεται και το Θιβέτ, που μπήκαμε παράνομα (έδερναν μοναχούς και δεν επέτρεπαν ξένους επισκέπτες) και βγηκαμε με το ολοκαίνουριο τότε τραίνο για να πάμε να δούμε τα panda. Τη χόρτασα, δε θα την ξεχάσω, κι έχω βάλει στο μάτι κι άλλες επαρχίες, θα πρέπει όμως να επενδύσω πάλι 3-4 μήνες .

Κατανοώ ότι άλλοι την είδαν σε άλλες εποχές κι ενδεχομένως έχοντας λιγότερο χρόνο πήγαν σε περιοχές που πια είναι τουριστικά overwhelmed, εγώ δεν το έζησα αυτό, το αντίθετα θα έλεγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom