Βαθμολόγηση Ταξιδίων

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
θα εξηγήσω εγώ τα κριτήριά μου και όποιος θέλει κάνει τη λίστα του
Επίσης, ποιες χώρες έχεις εντάξει στη λίστα σου? Αυστηρά τα UN nations? Kαι επίσης, τι ορίζεις επίσκεψη σε μια χώρα, το ρωτάω γενικά. Προφανώς παίζει ρόλο και το μέγεθος της. πχ ναχεις τουλάχιστον μια διανυκτέρευση?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης, ποιες χώρες έχεις εντάξει στη λίστα σου? Αυστηρά τα UN nations?
Νομίζω το σωστό είναι αυτό. Τώρα δε με χαλάει αν βάλει κανείς το Κόσοβο ή υπεράκτιες κτήσεις που πολιτιστικά δεν έχουν καμία σχέση με την υπόλοιπη χώρα. Αλλά νομίζω το πιο έυκολο είναι οι χώρες αναγωνρισμένες από τον ΟΗΕ, μη βάζουμε τώρα Σκωτίες και Καταλωνίες.

Kαι επίσης, τι ορίζεις επίσκεψη σε μια χώρα, το ρωτάω γενικά. Προφανώς παίζει ρόλο και το μέγεθος της. πχ ναχεις τουλάχιστον μια διανυκτέρευση?
Το απόλυτο μίνιμουμ θα ήταν αυτό. Αν και ιδανικά θα έλεγα να βαθμολογεί ο καθένας μόνο τις χώρες που θεωρεί υποκειμενικά πως έχει ψιλοκαλύψει. Επίσκεψη στην Πράγα μόνο δεν είναι ενδεικτική της Τσεχίας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Λοιπόν εξηγώ τις κατηγορίες και τα κριτήρια:
Φύση: Εντάξει, σαφής είναι αυτή η κατηγορία νομίζω.

Αρχαιολογία: Επειδή υπάρχει ένα μικρό χάσμα εδώ να πω ότι για μένα ο Μυστράς είναι αρχαιολογία αλλά η εκκλησία του Αγίου Πέτρου όχι. Το πρώτο δε χρησιμοποιείται πια και ανήκει στη μη βιομαχινή εποχή, το δεύτερο χρησιμοποιείται για τους ίδιους λόγους για τους οποίους κατασκευάστηκε, άρα θα το βαθμολογήσω ως αρχιτεκτονική.

Αρχιτεκτονική: Πόλεις, κτίρια, χωριά, εκκλησίες, τα πάντα όλα.

Άνθρωποι: Όχι μόνο το αν ήταν καλοί κι ευγενικοί, που φυσικά μετράει, αλλά και το πόσο ενδιαφέροντες ήταν. Π.χ. στην Κούβα θα στα πρήξουν πολλοί, αλλά πού αλλού γνωρίζεις στο ίδιο πεθαμένο μπαρ της επαρχίας ανθρώπους που έκαναν τον κατάσκοπο στην Αργεντινή, εστάλησαν να κάνουν πολιτική δολοφονία στην Ισπανία, μόλις βγήκαν από τη φυλακή ως πολιτικοί κρατούμενοι ή εργάζονται ως "αποθαρρυντές διαδήλωσης";

Κόστος : 1 η πιο ακριβή, 12 η πιο φτηνή.

Ασφαλεια: Όχι το αν εσένα προσωπικά σου συνέβη κάτι, αλλά η γενική αίσθηση ασφάλειας στη χώρα, κατά πόσο μπορείς να κινηθείς ελεύθερα παντού κλπ.

Μοναδικότητα: Έχει κάτι η χώρα που δεν έχει καμία άλλη; Φοβερή η Γουατεμάλα, αλλά σε μεγάλο βαθμό θυμίζει Μεξικό, Μπελίζε ή και Νικαράγουα. Μοναδική η Βόρειος Κορέα, η Αιθιοπία, το Ισραήλ για να δώσω παραδείγματα.

Αυθεντικότητα: Ακολουθείται κάποιος παραδοσιακός τρόπος ζωής, αρχέγονα έθιμα, είναι η ζωή διαφορετική από αυτό που λέμε παγκοσμιοποιημένος αχταρμάς; Πρπφανώς οι φτωχότερες και ιστορικότερες κοινωνίες έχουν πλεονέκτημα, αλλά δεν είναι αποκλειστικό τους προνόμιο. Πχ η Ιαπωνία παίρνει υψηλό βαθμό κι ας είναι πλούσιο και υπερσύγχρονο κράτος.

Φαγητό: Προσωπικά δεν είναι καν απαραίτητο να είναι η εθνική κουζίνα, αν και παίρνει έξτρα πόντους αν είναι. Αν έφαγα καλά, σκοράρει καλά.

Ποικιλία: Να μην είναι μονόπατη η χώρα. Μια χώρα που έχει το ίδιο τοπίο, μόνο μοναστήρια (όσο ωραία κι αν είναι), το ίδιο κλίμα, μία θρησκεία, την ίδια γλώσσα σε όλη την επικράτεια, δε σκίζει από ποικιλία. Η άλλη που έχει παγετώνες, ζούγκλα και αρχαία και φύση και extreme sports και δεν απευθεύνεται μόνο σε μονομανείς, σκοράρει καλύτερα.

Βαθμολογία από το 1 μέχρι το 10, αλλά σε κάθε κατηγορία η μία που είναι καλύτερη από όλες τις άλλες χωρες, παίρνει 12. Γιουροβίζιον φάση.


Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να γράψεις την αναλυτική βαθμολογία της Ισπανίας και της Ιταλίας; Με αυτές τις κατηγορίες μπήκε 10αδα η Ισπανία κι όχι η Ιταλία; Το βλέπω να ξεκινάει war!
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λοιπόν εξηγώ τις κατηγορίες και τα κριτήρια:
Φύση: Εντάξει, σαφής είναι αυτή η κατηγορία νομίζω.

Αρχαιολογία: Επειδή υπάρχει ένα μικρό χάσμα εδώ να πω ότι για μένα ο Μυστράς είναι αρχαιολογία αλλά η εκκλησία του Αγίου Πέτρου όχι. Το πρώτο δε χρησιμοποιείται πια και ανήκει στη μη βιομαχινή εποχή, το δεύτερο χρησιμοποιείται για τους ίδιους λόγους για τους οποίους κατασκευάστηκε, άρα θα το βαθμολογήσω ως αρχιτεκτονική.

Αρχιτεκτονική: Πόλεις, κτίρια, χωριά, εκκλησίες, τα πάντα όλα.

Άνθρωποι: Όχι μόνο το αν ήταν καλοί κι ευγενικοί, που φυσικά μετράει, αλλά και το πόσο ενδιαφέροντες ήταν. Π.χ. στην Κούβα θα στα πρήξουν πολλοί, αλλά πού αλλού γνωρίζεις στο ίδιο πεθαμένο μπαρ της επαρχίας ανθρώπους που έκαναν τον κατάσκοπο στην Αργεντινή, εστάλησαν να κάνουν πολιτική δολοφονία στην Ισπανία, μόλις βγήκαν από τη φυλακή ως πολιτικοί κρατούμενοι ή εργάζονται ως "αποθαρρυντές διαδήλωσης";

Κόστος : 1 η πιο ακριβή, 12 η πιο φτηνή.

Ασφαλεια: Όχι το αν εσένα προσωπικά σου συνέβη κάτι, αλλά η γενική αίσθηση ασφάλειας στη χώρα, κατά πόσο μπορείς να κινηθείς ελεύθερα παντού κλπ.

Μοναδικότητα: Έχει κάτι η χώρα που δεν έχει καμία άλλη; Φοβερή η Γουατεμάλα, αλλά σε μεγάλο βαθμό θυμίζει Μεξικό, Μπελίζε ή και Νικαράγουα. Μοναδική η Βόρειος Κορέα, η Αιθιοπία, το Ισραήλ για να δώσω παραδείγματα.

Αυθεντικότητα: Ακολουθείται κάποιος παραδοσιακός τρόπος ζωής, αρχέγονα έθιμα, είναι η ζωή διαφορετική από αυτό που λέμε παγκοσμιοποιημένος αχταρμάς; Πρπφανώς οι φτωχότερες και ιστορικότερες κοινωνίες έχουν πλεονέκτημα, αλλά δεν είναι αποκλειστικό τους προνόμιο. Πχ η Ιαπωνία παίρνει υψηλό βαθμό κι ας είναι πλούσιο και υπερσύγχρονο κράτος.

Φαγητό: Προσωπικά δεν είναι καν απαραίτητο να είναι η εθνική κουζίνα, αν και παίρνει έξτρα πόντους αν είναι. Αν έφαγα καλά, σκοράρει καλά.

Ποικιλία: Να μην είναι μονόπατη η χώρα. Μια χώρα που έχει το ίδιο τοπίο, μόνο μοναστήρια (όσο ωραία κι αν είναι), το ίδιο κλίμα, μία θρησκεία, την ίδια γλώσσα σε όλη την επικράτεια, δε σκίζει από ποικιλία. Η άλλη που έχει παγετώνες, ζούγκλα και αρχαία και φύση και extreme sports και δεν απευθεύνεται μόνο σε μονομανείς, σκοράρει καλύτερα.

Βαθμολογία από το 1 μέχρι το 10, αλλά σε κάθε κατηγορία η μία που είναι καλύτερη από όλες τις άλλες χωρες, παίρνει 12. Γιουροβίζιον φάση.
Μήπως μπορείς να μας ανεβάσεις την ολοκληρωμένη λίστα ?Αν φυσικά θες και μπορείς!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Επίσκεψη στην Πράγα μόνο δεν είναι ενδεικτική της Τσεχίας.

Έχω ακριβώς την ίδια γνώμη για αυτό το θέμα. Προφανώς δεν θα βαθμολογήσω ολόκληρη την Ουρουγουάη έχοντας δει μόνο την Colonia del Sacramento (ή κάποιος άλλος έχοντας δει μόνο το Montevideo).
Αλλά χώρα που έχω πάει 3 βδομάδες(μπορεί και λίγο παραπάνω) σαφώς και θα την βαθμολογήσω γιατί έχω μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη έστω κι αν δεν τα έχω δει όλα.
Το ίδιο ισχύει π.χ. και για χώρα που έχω πάει μόλις 2 φορές, όμως από 15 μέρες κάθε φορά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισπανία-Ιταλία:
Φύση: 7-7, ίσως να αδίκησα την Ισπανία, έχει στοιχεία που η Ιταλία δεν έχει (από τις Κανάριες μέχρι τις Islas Cies), αλλά δεν έχω πάει στη Σαρδηνία.
Αρχαία 4-7, ξεκάθαρο προβάδισμα η Ιταλία
Αρχιτεκτονική: 12-10 Εξαιρετική η Ιταλία στον τομέα, αλλά η Ισπανία δεν πιάνεται κατά τη γνώμη μου, απλά έχει τις ωραιότερες (συνολικά) πόλεις στον κόσμο. Τώρα αν κάποιοι έχουν πάει μόνο στις άσχημες (Μαδρίτη και Βαρκελώνη) δε φταίω εγώ.
Άνθρωποι: 10-8 Πιο έξω καρδιά οι Ισπανοί, πιο γλετζέδες, έξω μέχρι τις 3, να κάτσουν στο τραπέζι σου επειδή είσαι ξένος κι έχουν περιέργεια, όχι τόσο μπουχτισμένοι από τον τουρισμό όσο οι Ιταλοί διότι ο τουρισμός τους διαχέεται αλλού (σε άθλια παραλιακά συγκροτήματα). Αγάπη για τη νότιο Ιταλία πάντως, φτάνει στα επίπεδα της Ισπανίας
Κόστος: 6-4 Αισθητά πιο φτηνή η Ισπανία, ειδικά τα καλύτερα κομμάτια της χώρας (Γαλικία, Εξτρεμαδούρα, Καντάμπρια, Αστούριας)
Ασφάλεια: 9-9 Πολύ ασφαλείς και οι δύο.
Μοναδικότητα: 9-9 Ξεχωριστή ιστορία και οι δύο, μοναδικές πόλεις, κουλτούρες, δε μοιάζουν με τους γείτονες.
Αυθεντικότητα: 8-7 Αρκετές παραδόσεις και στις δυο χώρες, μεγαλύτερη επέλαση μαζικού τουρισμού στην Ιταλία, σε βαθμό ενοχλητικό σε πολλά κατά τ' άλλα πανέμορφα μέρη.
Φαγητό: 10-8 Ξεκάθαρο προβάδισμα η Ισπανία, αφού είναι πολλές κουλτούρες σε μία και η ποικιλία είναι απλά τεράστια. Η Ιταλία σκοράρει σχετικά ψηλά για το slow food και τις πολύ καλές πρώτες ύλες αλλά φαντασία και ποικιλία της λείπει σε σχέση με την Ισπανία.
Ποικιλία 8: Πολλά διαφορετικά γούστα ικανοποιούν και οι δύο, ίσως να αδικώ λίγο την Ισπανία όπου υπάρχουν περισσότερες κουλτούρες, γλώσσες κλπ

Disclaimer: Συνολικά μάλλον αδικώ περισσότερο την Ιταλία διότι τη γνωρίζω λιγότερο. Αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής, έτσι πάει η βαθμολογία, όταν θα γυρίσω την Ιταλία (πιο δύσκολο διότι σε αντίθεση με την Ισπανία έχει περιοχές που χρειάζονται αυτοκίνητο) το πιθανότερο είναι να ανέβει η βαθμολογία της και μάλλον σημαντικά.

Ξαναλέω η Ισπανία έχει την "ατυχία" ο πολύς της τουρισμός (και υποδέχεται πολύ περισσότερο τουρισμό από την Ιταλία) να επισκέπτεται κάτι άθλια παραλιακά συγκροτήματα και Μαδρίτη-Βαρκελώνη. Το αποτέλεσμα είναι αφενός οι περισσότεροι επισκέπτες να αγνοούν τα ομορφότερα κομμάτια της χώρας και αφετέρου -ως ευτυχές αποτελεσμα- αυτά να μην έχουν τον κορεσμό που έχουν οι αντίστοιχες πόλεις της Ιταλίας (που έχουν το μείον της κατάρας των κρουαζιερόπλοιων αφού είναι πιο κοντά σε λιμάνια). Προσωπικά στα χάιλάιτς της Ισπανίας που θα σχεδίαζα για κάποιον για 3 εβδομάδες δε θα έβαζα Μαδρίτη και μάλλον οριακά την Καταλονία.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ισως εχει ενδιαφέρον να περιοριστουμε στο υποσυνολο των Ευρωπαϊκών χωρων, με τις οποιες οι περισσοτεροι απο το φορουμ έχουμε αρκετη οικιοτητα ώστε να μπορούμε να βαθμολογισουμε στις κατηγοριες που προτεινει ο @Yorgos. Ειναι και πιο κοντινες μεταξυ τους ωστε οι συγκρισεις να ειναι πιο αμεσες και διαχειρισιμες σε πρώτη φάση. Θα ειχε πχ. ενδιαφερον να ειχαμε ενα μεσο όρο βαθμολογιας των μελων του φορουμ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν εξηγώ τις κατηγορίες και τα κριτήρια:
Φύση: Εντάξει, σαφής είναι αυτή η κατηγορία νομίζω.

Αρχαιολογία: Επειδή υπάρχει ένα μικρό χάσμα εδώ να πω ότι για μένα ο Μυστράς είναι αρχαιολογία αλλά η εκκλησία του Αγίου Πέτρου όχι. Το πρώτο δε χρησιμοποιείται πια και ανήκει στη μη βιομαχινή εποχή, το δεύτερο χρησιμοποιείται για τους ίδιους λόγους για τους οποίους κατασκευάστηκε, άρα θα το βαθμολογήσω ως αρχιτεκτονική.

Αρχιτεκτονική: Πόλεις, κτίρια, χωριά, εκκλησίες, τα πάντα όλα.

Άνθρωποι: Όχι μόνο το αν ήταν καλοί κι ευγενικοί, που φυσικά μετράει, αλλά και το πόσο ενδιαφέροντες ήταν. Π.χ. στην Κούβα θα στα πρήξουν πολλοί, αλλά πού αλλού γνωρίζεις στο ίδιο πεθαμένο μπαρ της επαρχίας ανθρώπους που έκαναν τον κατάσκοπο στην Αργεντινή, εστάλησαν να κάνουν πολιτική δολοφονία στην Ισπανία, μόλις βγήκαν από τη φυλακή ως πολιτικοί κρατούμενοι ή εργάζονται ως "αποθαρρυντές διαδήλωσης";

Κόστος : 1 η πιο ακριβή, 12 η πιο φτηνή.

Ασφαλεια: Όχι το αν εσένα προσωπικά σου συνέβη κάτι, αλλά η γενική αίσθηση ασφάλειας στη χώρα, κατά πόσο μπορείς να κινηθείς ελεύθερα παντού κλπ.

Μοναδικότητα: Έχει κάτι η χώρα που δεν έχει καμία άλλη; Φοβερή η Γουατεμάλα, αλλά σε μεγάλο βαθμό θυμίζει Μεξικό, Μπελίζε ή και Νικαράγουα. Μοναδική η Βόρειος Κορέα, η Αιθιοπία, το Ισραήλ για να δώσω παραδείγματα.

Αυθεντικότητα: Ακολουθείται κάποιος παραδοσιακός τρόπος ζωής, αρχέγονα έθιμα, είναι η ζωή διαφορετική από αυτό που λέμε παγκοσμιοποιημένος αχταρμάς; Πρπφανώς οι φτωχότερες και ιστορικότερες κοινωνίες έχουν πλεονέκτημα, αλλά δεν είναι αποκλειστικό τους προνόμιο. Πχ η Ιαπωνία παίρνει υψηλό βαθμό κι ας είναι πλούσιο και υπερσύγχρονο κράτος.

Φαγητό: Προσωπικά δεν είναι καν απαραίτητο να είναι η εθνική κουζίνα, αν και παίρνει έξτρα πόντους αν είναι. Αν έφαγα καλά, σκοράρει καλά.

Ποικιλία: Να μην είναι μονόπατη η χώρα. Μια χώρα που έχει το ίδιο τοπίο, μόνο μοναστήρια (όσο ωραία κι αν είναι), το ίδιο κλίμα, μία θρησκεία, την ίδια γλώσσα σε όλη την επικράτεια, δε σκίζει από ποικιλία. Η άλλη που έχει παγετώνες, ζούγκλα και αρχαία και φύση και extreme sports και δεν απευθεύνεται μόνο σε μονομανείς, σκοράρει καλύτερα.

Βαθμολογία από το 1 μέχρι το 10, αλλά σε κάθε κατηγορία η μία που είναι καλύτερη από όλες τις άλλες χωρες, παίρνει 12. Γιουροβίζιον φάση.
Λοιπόν, θα επιχειρήσω κι εγώ βαθμολόγηση (θα πάρει κάποιες μέρες λογικά), αλλά επί των κριτιρίων θα διαφοροποιηθώ:
1. Θα αφαιρέσω την κατηγορία "Αρχαιολογία", που για μένα δεν είναι και τόσο σημαντική, και στη θέση της θα βάλω την κατηρογία "Ιστορία", περιλαμβάνοντας εκεί οτιδήποτε ιστορικό ή αρχαιολογικό έχει να επιδείξει η χώρα, ως δημόσιο ή επισκέψιμο χώρο. Στην ίδια κατηγορία δηλαδή περιλαμβάνω και το Angkor Wat, και την Conciergerie, και το Ellis Island, και το τείχος του Βερολίνου.
2. Θα εννοποιήσω τις κατηγορίες "Κόστος" και "Ασφάλεια" σε μία μεγάλη "Προσβασιμότητα", και θα περιλαμβάνει πλέον εκτός από τις τιμές και την αίσθηση ασφάλειας, και άλλους παράγοντες, π.χ. τη δυσκολία της βίζας, τα μεταφορικά μέσα από/προς αλλά και εντός του τόπου, τη δυνατότητα χρήσης πλαστικού χρήματος κλπ.
3. Θα προσθέσω και μια κατηγορία "Τέχνη", καλύπτοντας οτιδήποτε καλλιτεχνικό έχει να επειδείξει η χώρα, είτε αρχαίο είτε σύγχρονο είτε οτιδήποτε. Από τους πίνακες και τα αγάλματα στο μουσείο ως τη μουσική του δρόμου.
4. Για την κατηγορία "αυθεντικότητα" έχω πολλές επιφυλάξεις. Τόσο για το αν μπορώ να την κρίνω, όσο και για το αν οι αλλαγές είναι πέρα από τα πλάισια της φυσιολογικής εξέλιξης. Γιατί δεν ξέρω αν είναι ηθιξό να δώσω βαθμούς αυθεντικότητας σε μια κοινότητα για κάτι που συνεπάγεται ότι δεν τηρεί π.χ. τους κανόνες υγιεινής, ότι δεν στέλνει τα παιδιά της στο σχολείο ή ότι κακοποιεί κάποια ζώα για να τηρήσει το χψζ έθιμο. Θα δω πως θα τη χειριστώ κατά τη βαθμολόγηση.

Κατά τα λοιπά, δε θα βαθμολογήσω απαραίτητα ολόκληρες χώρες. Σε πολλές περιπτώσεις, έχει νόημα να διαφοροποιήσεις κάποιες επαρχίες (π.χ. Χιλή με Νησί του Πάσχα, Φαρόες από Δανία, Σκωτία από Ηνωμένο Βασίλειο κλπ. επειδή ταξιδιωτικά - όχι απαραίτητα και πολιτικά - διαφοροποιούνται). Η Βαθμολογία θα αφορά, φυσικά, αποκλειστικά στο μέρος του τόπου που έχω επισκεφθεί, και το πότε και για πόσο το έκανα είναι και θα παραμείνει άμεσα διαθέσιμο στον οποιοδήποτε από τον ταξιδιωτικό χάρτη στο προφίλ μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ισως εχει ενδιαφέρον να περιοριστουμε στο υποσυνολο των Ευρωπαϊκών χωρων, με τις οποιες οι περισσοτεροι απο το φορουμ έχουμε αρκετη οικιοτητα ώστε να μπορούμε να βαθμολογισουμε στις κατηγοριες που προτεινει ο @Yorgos. Ειναι και πιο κοντινες μεταξυ τους ωστε οι συγκρισεις να ειναι πιο αμεσες και διαχειρισιμες σε πρώτη φάση. Θα ειχε πχ. ενδιαφερον να ειχαμε ενα μεσο όρο βαθμολογιας των μελων του φορουμ.
Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις κατηγορίες που προτείνει ο Γιώργος, νομίζω πως ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και δεν είναι απαραίτητο να τις ακολουθήσεις κατά γράμμα. Π.χ. ο @travelbreak στην αρχή του θέματος δεν έχει ακριβώς τα ίδια κριτήρια.
Το ίδιο ισχύει για τον καθέναν από εμάς. Για εμένα π.χ. όσο διαφορετική ή όμορφη κι αν είναι μια χώρα, όχι μόνο δεν θα της έβαζα υψηλό βαθμό αν υπήρχαν λιθοβολισμοί γυναικών και αλλόθρησκων, αλλά μάλλον θα την έβαζα στον πάτο.
Ακόμα και σε απλά θέματα όπως π.χ. φαγητό μπορεί να υπάρχουν τέτοιες διαφωνίες. Απλώς καλό είναι όπως έκαναν ο @Yorgos και ο @travelbreak που βαθμολόγησαν ήδη, να αναφέρουν τα κριτήρια τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις κατηγορίες που προτείνει ο Γιώργος, νομίζω πως ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και δεν είναι απαραίτητο να τις ακολουθήσεις κατά γράμμα. Π.χ. ο @travelbreak στην αρχή του θέματος δεν έχει ακριβώς τα ίδια κριτήρια.
Συμφωνώ απολύτως. Δηλώνω και σοκαρισμένος που υπάρχει κόσμος που δεν τον ενδιαφέρει η αρχαιολογία, αλλά κατανοώ (κι ας μην το λάμβανα ποτέ υπόψη) όσους θεωρούν παράγοντα την καθαριότητα.

Στο θέμα "αυθεντικότητα" ήθελα να πω πως άλλη παράμετρος που λαμβάνω υπόψη πλέον της παραδοσιακότητας, είναι το κατά πόσο αυτό που βλέπω είναι εκεί επειδή είναι για τους ντόπιους ή αν στήθηκε για να το βλέπουν οι επισκέπτες. Ένα πανηγύρι σε ένα ελληνικό νησί παίρνει υψηλότερο βαθμό από "παραδοσιακούς χορούς των Μασάι" από ανθρώπου που ντύνονται Μασάι και μπαίνουν σε ένα βανάκι για να πάνε σε ένα ξενοδοχείο να χορέψουν για το Χ γκρουπ Ολλανδών. Μια πόλη μόνο με τουριστομάγαζα σχεδόν χωρίς καθόλου ντόπιους (Βενετία π.χ.) παίρνει χαμηλότερο βαθμό αυθεντικότητας από μια πόλη με κανονικούς κατοίκους, που τα μαγαζιά της απευθύνονται σε αυτούς και υπάρχει μια νορμάλ καθημερινότητα της οποίας ο τουρισμός αποτελεί απλά μια παράλληλη δραστηριότητα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ισπανία-Ιταλία:
Φύση: 7-7, ίσως να αδίκησα την Ισπανία, έχει στοιχεία που η Ιταλία δεν έχει (από τις Κανάριες μέχρι τις Islas Cies), αλλά δεν έχω πάει στη Σαρδηνία.
Αρχαία 4-7, ξεκάθαρο προβάδισμα η Ιταλία
Αρχιτεκτονική: 12-10 Εξαιρετική η Ιταλία στον τομέα, αλλά η Ισπανία δεν πιάνεται κατά τη γνώμη μου, απλά έχει τις ωραιότερες (συνολικά) πόλεις στον κόσμο. Τώρα αν κάποιοι έχουν πάει μόνο στις άσχημες (Μαδρίτη και Βαρκελώνη) δε φταίω εγώ.
Άνθρωποι: 10-8 Πιο έξω καρδιά οι Ισπανοί, πιο γλετζέδες, έξω μέχρι τις 3, να κάτσουν στο τραπέζι σου επειδή είσαι ξένος κι έχουν περιέργεια, όχι τόσο μπουχτισμένοι από τον τουρισμό όσο οι Ιταλοί διότι ο τουρισμός τους διαχέεται αλλού (σε άθλια παραλιακά συγκροτήματα). Αγάπη για τη νότιο Ιταλία πάντως, φτάνει στα επίπεδα της Ισπανίας
Κόστος: 6-4 Αισθητά πιο φτηνή η Ισπανία, ειδικά τα καλύτερα κομμάτια της χώρας (Γαλικία, Εξτρεμαδούρα, Καντάμπρια, Αστούριας)
Ασφάλεια: 9-9 Πολύ ασφαλείς και οι δύο.
Μοναδικότητα: 9-9 Ξεχωριστή ιστορία και οι δύο, μοναδικές πόλεις, κουλτούρες, δε μοιάζουν με τους γείτονες.
Αυθεντικότητα: 8-7 Αρκετές παραδόσεις και στις δυο χώρες, μεγαλύτερη επέλαση μαζικού τουρισμού στην Ιταλία, σε βαθμό ενοχλητικό σε πολλά κατά τ' άλλα πανέμορφα μέρη.
Φαγητό: 10-8 Ξεκάθαρο προβάδισμα η Ισπανία, αφού είναι πολλές κουλτούρες σε μία και η ποικιλία είναι απλά τεράστια. Η Ιταλία σκοράρει σχετικά ψηλά για το slow food και τις πολύ καλές πρώτες ύλες αλλά φαντασία και ποικιλία της λείπει σε σχέση με την Ισπανία.
Ποικιλία 8: Πολλά διαφορετικά γούστα ικανοποιούν και οι δύο, ίσως να αδικώ λίγο την Ισπανία όπου υπάρχουν περισσότερες κουλτούρες, γλώσσες κλπ

Disclaimer: Συνολικά μάλλον αδικώ περισσότερο την Ιταλία διότι τη γνωρίζω λιγότερο. Αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής, έτσι πάει η βαθμολογία, όταν θα γυρίσω την Ιταλία (πιο δύσκολο διότι σε αντίθεση με την Ισπανία έχει περιοχές που χρειάζονται αυτοκίνητο) το πιθανότερο είναι να ανέβει η βαθμολογία της και μάλλον σημαντικά.

Ξαναλέω η Ισπανία έχει την "ατυχία" ο πολύς της τουρισμός (και υποδέχεται πολύ περισσότερο τουρισμό από την Ιταλία) να επισκέπτεται κάτι άθλια παραλιακά συγκροτήματα και Μαδρίτη-Βαρκελώνη. Το αποτέλεσμα είναι αφενός οι περισσότεροι επισκέπτες να αγνοούν τα ομορφότερα κομμάτια της χώρας και αφετέρου -ως ευτυχές αποτελεσμα- αυτά να μην έχουν τον κορεσμό που έχουν οι αντίστοιχες πόλεις της Ιταλίας (που έχουν το μείον της κατάρας των κρουαζιερόπλοιων αφού είναι πιο κοντά σε λιμάνια). Προσωπικά στα χάιλάιτς της Ισπανίας που θα σχεδίαζα για κάποιον για 3 εβδομάδες δε θα έβαζα Μαδρίτη και μάλλον οριακά την Καταλονία.

Είσαι σαφής. Περιμένω παρέμβαση @Samion! Θα άνοιγα war αλλά δεν μου πάει η καρδιά να επιτεθώ στην Ισπανία που αγαπώ.

Με εξαίρεση τις κατηγορίες άνθρωποι και ασφάλεια που θα τις έβαζα ίσες και το κόστος που κερδίζει η Ισπανία σε όλα τα άλλα κερδίζει η Ιταλία έστω οριακά.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom