Βαθμολόγηση Ταξιδίων

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλώνω και σοκαρισμένος που υπάρχει κόσμος που δεν τον ενδιαφέρει η αρχαιολογία
Αν αναφέρεσαι σε μένα, με ενδιαφέρει, απλώς όχι τόσο όσο να την έχω σε διακριτή κατηγορία. Στην "Ιστορία" μαζί με όλες τις περιόδους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προσωπικά στα χάιλάιτς της Ισπανίας που θα σχεδίαζα για κάποιον για 3 εβδομάδες δε θα έβαζα Μαδρίτη και μάλλον οριακά την Καταλονία.
Αυτό εδώ με τα highlights θέλεις να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο;
Τι θα πρότεινες πχ σε κάποιον που δεν έχει δει τίποτε από τη χώρα;
Εχεις αναφερθεί ξανά στη πόλη Sandiago de Compostela αν δε κάνω λάθος, και οι προτάσεις σου εδω αφορούν κυριότερα το Βορρα.
Το Νότο και συγκεκριμένα την Ανδαλουσία τη βάζεις στο πρόγραμμα;
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Η αλήθεια είναι ότι το κανω και εγώ αυτό με τις βαθμολογίες, παρόλο τον περιορισμένο αριθμό ταξιδιών που έχω κάνει!
Όχι τόσο στο να δώσω βαθμούς, όσο για να κάνω μια κατάταξη των πόλεων που έχω πάει.

Εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για πόλεις.
Για χώρες για να βγει συμπερασμα πρέπει κάποιος να έχει γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και να έχει περάσει πολύ χρόνο εκεί.

Αυτα που θεωρώ εγώ σημαντικά για μια πόλη είναι με τυχαία σειρά:
1. Η γενικότερη ατμόσφαιρα που βασίζεται κυρίως στην αρχιτεκτονική, τη γραφικότητα, την ιδιαίτερότητα της κάθε πόλης και γενικότερα το feeling που σου δημιουργεί.
2. Το ιστορικό ενδιαφέρον που έχει μια πόλη, είτε είναι αρχαία(πχ Ρώμη) είτε είναι μνημεία (πχ Άουσβιτς) είτε το γενικότερο ιστορικό ενδιαφέρον της πόλης (πχ Βερολίνο με Β' παγκόσμιο και ψυχρό πόλεμο).
3. Το σύγχρονο ενδιαφέρον. Δηλαδή να έχει ενδιαφέρον στο σήμερα ανάλογα με τα γούστα/χομπι του καθενός.

Σε αυτα τα τρία δίνω τη μεγαλύτερη βαρύτητα και ακολουθούν η σχέση ποιότητας-τιμής, το φαγητό κ η διασκέδαση, τα οποία επίσης παίζουν ρόλο για εμένα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό εδώ με τα highlights θέλεις να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο;
Τι θα πρότεινες πχ σε κάποιον που δεν έχει δει τίποτε από τη χώρα;
Εχεις αναφερθεί ξανά στη πόλη Sandiago de Compostela αν δε κάνω λάθος, και οι προτάσεις σου εδω αφορούν κυριότερα το Βορρα.
Το Νότο και συγκεκριμένα την Ανδαλουσία τη βάζεις στο πρόγραμμα;
Nαι, αλλά είμαστε εκτός θέματος. Κάνε ένα σχετικό θέμα να γράψουμε όλοι τις προτάσεις μας.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αυτό εδώ με τα highlights θέλεις να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο;
Τι θα πρότεινες πχ σε κάποιον που δεν έχει δει τίποτε από τη χώρα;
Εχεις αναφερθεί ξανά στη πόλη Sandiago de Compostela αν δε κάνω λάθος, και οι προτάσεις σου εδω αφορούν κυριότερα το Βορρα.
Το Νότο και συγκεκριμένα την Ανδαλουσία τη βάζεις στο πρόγραμμα;
Ο Yorgos να έχει αναφερθεί στο Santiago de Compostela;
Μπα, αποκλείεται, κάποιο λάθος θα κάνεις!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είσαι σαφής. Περιμένω παρέμβαση @Samion! Θα άνοιγα war αλλά δεν μου πάει η καρδιά να επιτεθώ στην Ισπανία που αγαπώ.
Το εθεσες ωραια. Σε προσωπικη βαθμολογηση που εχει αξια μονο στον καθρεφτη οποιου τη βαζει τι να πουμε? Στο χωριο μου βαζω 10 κ στη Ρωμη 9. Στην Ελλαδα 10, Ιταλια 9 κ στα απολοιφαδια 5 κ κατω.
Βοηθησα? Σε war διασκεδαζουμε κιολας, ανοιξε το..
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Ισπανία-Ιταλία:
Φύση: 7-7, ίσως να αδίκησα την Ισπανία, έχει στοιχεία που η Ιταλία δεν έχει (από τις Κανάριες μέχρι τις Islas Cies), αλλά δεν έχω πάει στη Σαρδηνία.
Αρχαία 4-7, ξεκάθαρο προβάδισμα η Ιταλία
Αρχιτεκτονική: 12-10 Εξαιρετική η Ιταλία στον τομέα, αλλά η Ισπανία δεν πιάνεται κατά τη γνώμη μου, απλά έχει τις ωραιότερες (συνολικά) πόλεις στον κόσμο. Τώρα αν κάποιοι έχουν πάει μόνο στις άσχημες (Μαδρίτη και Βαρκελώνη) δε φταίω εγώ.
Άνθρωποι: 10-8 Πιο έξω καρδιά οι Ισπανοί, πιο γλετζέδες, έξω μέχρι τις 3, να κάτσουν στο τραπέζι σου επειδή είσαι ξένος κι έχουν περιέργεια, όχι τόσο μπουχτισμένοι από τον τουρισμό όσο οι Ιταλοί διότι ο τουρισμός τους διαχέεται αλλού (σε άθλια παραλιακά συγκροτήματα). Αγάπη για τη νότιο Ιταλία πάντως, φτάνει στα επίπεδα της Ισπανίας
Κόστος: 6-4 Αισθητά πιο φτηνή η Ισπανία, ειδικά τα καλύτερα κομμάτια της χώρας (Γαλικία, Εξτρεμαδούρα, Καντάμπρια, Αστούριας)
Ασφάλεια: 9-9 Πολύ ασφαλείς και οι δύο.
Μοναδικότητα: 9-9 Ξεχωριστή ιστορία και οι δύο, μοναδικές πόλεις, κουλτούρες, δε μοιάζουν με τους γείτονες.
Αυθεντικότητα: 8-7 Αρκετές παραδόσεις και στις δυο χώρες, μεγαλύτερη επέλαση μαζικού τουρισμού στην Ιταλία, σε βαθμό ενοχλητικό σε πολλά κατά τ' άλλα πανέμορφα μέρη.
Φαγητό: 10-8 Ξεκάθαρο προβάδισμα η Ισπανία, αφού είναι πολλές κουλτούρες σε μία και η ποικιλία είναι απλά τεράστια. Η Ιταλία σκοράρει σχετικά ψηλά για το slow food και τις πολύ καλές πρώτες ύλες αλλά φαντασία και ποικιλία της λείπει σε σχέση με την Ισπανία.
Ποικιλία 8: Πολλά διαφορετικά γούστα ικανοποιούν και οι δύο, ίσως να αδικώ λίγο την Ισπανία όπου υπάρχουν περισσότερες κουλτούρες, γλώσσες κλπ

Disclaimer: Συνολικά μάλλον αδικώ περισσότερο την Ιταλία διότι τη γνωρίζω λιγότερο. Αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής, έτσι πάει η βαθμολογία, όταν θα γυρίσω την Ιταλία (πιο δύσκολο διότι σε αντίθεση με την Ισπανία έχει περιοχές που χρειάζονται αυτοκίνητο) το πιθανότερο είναι να ανέβει η βαθμολογία της και μάλλον σημαντικά.

Ξαναλέω η Ισπανία έχει την "ατυχία" ο πολύς της τουρισμός (και υποδέχεται πολύ περισσότερο τουρισμό από την Ιταλία) να επισκέπτεται κάτι άθλια παραλιακά συγκροτήματα και Μαδρίτη-Βαρκελώνη. Το αποτέλεσμα είναι αφενός οι περισσότεροι επισκέπτες να αγνοούν τα ομορφότερα κομμάτια της χώρας και αφετέρου -ως ευτυχές αποτελεσμα- αυτά να μην έχουν τον κορεσμό που έχουν οι αντίστοιχες πόλεις της Ιταλίας (που έχουν το μείον της κατάρας των κρουαζιερόπλοιων αφού είναι πιο κοντά σε λιμάνια). Προσωπικά στα χάιλάιτς της Ισπανίας που θα σχεδίαζα για κάποιον για 3 εβδομάδες δε θα έβαζα Μαδρίτη και μάλλον οριακά την Καταλονία.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι βαθμολογήσεις σου γενικά(έχω δει και τα συνολικά στο excel αρκετές φορές), ωστόσο τον παράμετρο της αυθεντικότητας δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τον ορίζεις. Δεν μπορώ να καταλάβω πχ πως γίνεται να παίρνει η δεύτερη σε επισκεψιμότητα χώρα στον κόσμο 8 στα 10; Εντάξει δεκτό ότι σε ορισμένες επαρχίες της Ιταλίας υπάρχουν παραδοσιακά χώρια, αλλά αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο, παντού συμβαίνει, δεν είναι δυνατόν σε μία χώρα με τέτοιο μέγεθος κάθε χωριό να βουλιάζει στους τουρίστες. Ήδη η συγκεκριμένη χώρα έχει ουκ ολίγα μέρη όπου οι Ασιάτες τουρίστες είναι πολλαπλάσιοι από τους ντόπιους, σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα σε πρωτοφανές βαθμό(βλέπε Βενετία).

Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι είναι, αν η Ισπανία και η Ιταλία παίρνουν 7 και 8, τότε χώρες όπου(στην πρωτεύουσα, και όχι σε κάποιο ξεχασμένο χωριό), δεν προλαβαίνεις να κάνεις 20 βήματα πριν κάποιος έρθει και σου μιλήσει, σε προσκαλέσει σπίτι του να γνωρίσεις την οικογένειά του ή απλά είναι περίεργος να μιλήσει μαζί σου(δεν αναφέρομαι σε touts), τι έπρεπε να παίρνουν, 15;

Φυσικά όλα αυτά στα λέω φιλικά, και επειδή είμαι περίεργος να δω πως αντιλαμβάνεσαι το συγκεκριμένο κομμάτι σε σχέση με μένα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ενδιαφέρουσες οι βαθμολογήσεις σου γενικά(έχω δει και τα συνολικά στο excel αρκετές φορές), ωστόσο τον παράμετρο της αυθεντικότητας δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τον ορίζεις. Δεν μπορώ να καταλάβω πχ πως γίνεται να παίρνει η δεύτερη σε επισκεψιμότητα χώρα στον κόσμο 8 στα 10; Εντάξει δεκτό ότι σε ορισμένες επαρχίες της Ιταλίας υπάρχουν παραδοσιακά χώρια, αλλά αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο, παντού συμβαίνει, δεν είναι δυνατόν σε μία χώρα με τέτοιο μέγεθος κάθε χωριό να βουλιάζει στους τουρίστες. Ήδη η συγκεκριμένη χώρα έχει ουκ ολίγα μέρη όπου οι Ασιάτες τουρίστες είναι πολλαπλάσιοι από τους ντόπιους, σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα σε πρωτοφανές βαθμό(βλέπε Βενετία).

Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι είναι, αν η Ισπανία και η Ιταλία παίρνουν 7 και 8, τότε χώρες όπου(στην πρωτεύουσα, και όχι σε κάποιο ξεχασμένο χωριό), δεν προλαβαίνεις να κάνεις 20 βήματα πριν κάποιος έρθει και σου μιλήσει, σε προσκαλέσει σπίτι του να γνωρίσεις την οικογένειά του ή απλά είναι περίεργος να μιλήσει μαζί σου(δεν αναφέρομαι σε touts), τι έπρεπε να παίρνουν, 15;

Φυσικά όλα αυτά στα λέω φιλικά, και επειδή είμαι περίεργος να δω πως αντιλαμβάνεσαι το συγκεκριμένο κομμάτι σε σχέση με μένα.
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Στο θέμα αυθεντικότητα είχα πει να έχω δύο μέρη, όπου θα έδινα 5 πόντους στο καθένα. Ένα για τη διατήρηση των παραδόσεων, γι αυτό που λέμε intangible cultural heritage ( σε αυτό η Ισπανία σκίζει, από τις rapas das bestias στη Γαλικία ως τα απίθανα φεστιβάλ που κάνουν στην Εξτρεμαδούρα και τις προσφορές σε κέλτικα πνεύματα, άσχετα αν εγκρίνουμε κάποια από αυτά, γενικά δεν εξετάζω το ηθικό κομμάτι) κι ένα για το πόσο overrun είναι από τον τουρισμό και το κατά πόσο αυτό που βλέπω είναι εκεί επειδή έρχονται τουρίστες.

Έχεις δίκιο ειδικά από την Ιταλία πρέπει να κόψω σίγουρα, ενδεχομένως και από την Ισπανία. Γενικά θέλει revising η λίστα. Κάθε λίγους μήνες την ξανακοιτάω και διορθώνω κάθετες στρεβλώσεις. Δηλαδή η σύγκριση γίνεται για την ίδια κατηγορία συγκρίνοντας τη μία χώρα μετά την άλλη.

Αυτό που δεν έχω λύσει ακόμη στο μυαλό μου είναι το αν η βαθμολογία θα είναι με βάση αυτό που έζησα εγώ στη χώρα (ενδεχομένως πριν πολλά χρόνια) ή με βάση το πώς είναι σήμερα. Η κοιλάδα του Όμο ας πούμε στην Αιθιοπία ήταν ένα μέρος όπου, μόλις έβγαινες λίγο από τον κεντρικό άξονα, έβρισκες φοβερά χωριά. Ε τώρα είναι μια τουριστίλα, το ίδιο ισχύει με τη λίμνη Τιτικάκα, αλλού αλλάζουν οι τιμές (π.χ. η ισοτιμία της Αργεντινής και της Βραζιλίας κάνουν απίθανες διαφοροποιήσεις οπότε επηρεάζεται το κόστος).

Σωστή η παρατήρησή σου, πάμε για αφαίρεση πόντων σε πολλές περιπτώσεις.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ως άνθρωποι δε μένουμε ίδιοι και με το πέρασμα του χρόνου αλλάζουμε τις απόψεις μας. Σήμερα λοιπόν, στην ηλικία των δεύτερων –ήντα, νομίζω ότι το να βαθμολογούμε τα ταξίδια μας αξίζει μόνο ως παιγνίδι (και όχι παιχνίδι). Δε λέω ότι δεν κάθομαι καμιά φορά (τώρα τελευταία όχι) να βάζω πόντους σε κάθε ταξίδι, αλλά σίγουρα το θεωρώ τελείως προσωπικό και εφήμερο, δηλαδή σήμερα οι πόντοι μιας χώρας είναι τόσοι, αύριο ίσως είναι λίγο πιο πάνω ή πιο κάτω.

Εξαρτάται και τι τρόπο ταξιδιού επιλέγει ο καθείς. Εγώ προτιμώ τη συνεχή μετακίνηση, άλλοι πάνε να δουν και να γνωρίσουν τους ντόπιους και τις εκδηλώσεις τους. Εγώ θα ασχοληθώ με «λεπτομέρειες» μόνο τυχαία αν συμβεί, αφού η προτεραιότητα που έχω είναι να δω επιλεγμένα σημεία ενδιαφέροντος. Μακάρι να είχα χρόνο να μετακινούμαι πιο αργά ώστε να απολαμβάνω όλες τις ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής. Επί πλέον, αλλιώς θα βαθμολογήσω μια χώρα που επισκέφτηκα για δέκα μέρες και αλλιώς αν μείνω εκεί 20 μέρες. Γι’ αυτούς τους λόγους νομίζω είναι απατηλό να βάζουμε βαθμούς στα ταξίδια. Θα προτιμούσα απόψεις του στυλ:
  • Πέρασα πολύ ωραία.
  • Είχε φανταστική φύση.
  • Μεταξύ των χωρών Α και Β προτιμώ την Α.
  • Μου άρεσε και η Γ και η Δ χώρα. Δε μπορώ να διαλέξω μεταξύ αυτών των δύο.
  • Στη χώρα Ε μου άρεσε η φύση ενώ στη χώρα Ζ μου άρεσαν οι δραστηριότητες.
Και πολλά άλλα.

Στην αρχή του θέματος, ανοίγοντάς το πριν 4 χρόνια, είχα εκθέσει συνοπτικά τις απόψεις μου για τα κριτήρια που έβαζα και υπενθυμίζω ότι ήταν τέσσερα: η κουλτούρα, τα μνημεία, η φύση και η διασκέδαση. Εννοείται ότι είναι πολύ γενικά και στο μυαλό μου ό,τι και να σκεφτεί κάποιος για ένα μέρος εγώ το εντάσσω σε ένα από αυτά τα κριτήρια. Ας μην κολλάμε στα ονόματα.
 
Last edited:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ακόμα μια φορά που για έναν προορισμό μαθαίνω απο το φορουμ και εντυπωσιάζομαι ευχάριστα.
@Yorgos Δεν είχα καμια αμφιβολία ότι η χώρα είναι πολύ ιδιαίτερη, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σκοράρει τόσο ψηλά στη λίστα σου.
Δεν είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι ακούγεται, μάλλον το αντίθετο, ωστόσο η Ινδία είναι μια χώρα που τους περισσότερους μόνο καλά συναισθήματα δε τους προκαλεί στο άκουσμα της. Έννοιες όπως η ανασφάλεια, ο φόβος (ειδικά στις γυναίκες), η βρωμιά, η φτώχεια σε σημείο εξαθλίωσης, συνοδεόυν τα σχόλια όλων για τη χώρα αυτή. Βέβαια όσοι πηγαίνουν έχουν να πουν μόνο τα καλύτερα. Πρόσφατα πήγε συνάδελφος από τη δουλειά (στο τσακ πρόλαβε) και μου είπε απλά ότι είναι ''ένα ταξίδι που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε''.
Δε ξέρω, μου κινήσατε τη περιέργεια και μάλλον πρέπει να αρχίσω να διαβάζω...
Δε θα ξέρεις πού να πρωτοπάς, από το Darjeeling μέχρι την Κεράλα και την Καλκούτα μέχρι το Cherrapunjee η χώρα είναι απλά ανεξάντλητη. Αν είχε και αρχαία πρώτης κλάσης θα ήταν ανυπέρβλητη. Γνώμη μου, διάλεξε 3 επαρχίες και αφιέρωσε 10 μέρες στην καθεμία, οτιδήποτε παραπάνω είναι αυτοκτονία. Βαρανάσι υποχρεωτικά, για ξεκίνημα.
Θα ήμουν συνολικά σχεδόν 3 μήνες στην Ινδία εάν δεν ξεκίναγε όλη αυτή η ιστορία με τον κορονοϊό. Ετσι αναγκάστηκα να φύγω άρον-άρον ένα μηνα νωρίτερα από τη χώρα. Κατά τύχη προλαβα τις τελευταίες πτήσεις από Ινδια προς αλλους προορισμούς. Δυστύχως έχασα το κομμάτι της Ινδίας που περιμενα πως και πως, τη ΒΑ Ινδια με τις φυλές, τα ξεχασμένα χωριά, βουνά, κλπ. Εφτάσα μεχρι το Darjeeling...

Τώρα, στον 1,5-2 μήνες που έκατσα Ινδία, μπορώ να πω με σιγουριά ότι ούτε 1 λεπτό δεν ένιωσα ανασφάλεια. Είναι η πρώτη φορά σε ταξίδι που κάποια από τα στανταρ μετρα προφύλαξης που παίρνω πάντα όταν κυκλοφορώ στους δρόμους, δεν χρειάστηκε να τα πάρω!
Ο φόβος (ειδικά στις γυναίκες): Οκ, έχουν υπάρξει περιστατικά βιασμών, αλλα συγκριτικά με το μέγεθος και πληθυσμό της χώρας είναι ενα μικρό ποσοστό. Προφανώς κατακριτέο (δεν τίθεται κουβέντας επ αυτού!) αλλά δεν είναι λόγος για να υπάρχει αυτή η φοβία. Οι ανθρωποι ειναι καλοί και αν παραβλέψεις αυτους που σε ζαλίζουν στα τουριστικά μέρη (αυτοί υπάρχουν σε κάθε χωρα), οι Ινδοί είναι τοσο καλοσυνάτοι!
Η βρώμα και η φτώχεια δυστυχώς υπάρχουν. Αν είσαι προκατειλημμένος και αρνητικός σε αυτά καλύτερα μη πας! Θα σου βγει ξινό το ταξίδι. Είναι μερος (ξανα λέω δυστυχώς) της κουλτούρας (βλ. κάστες), της καθημερινοτητας.

Στο διάστημα που έκατσα, κινήθηκα, Gujarat, Rajasthan και μεταξύ Madhya Pradesh και Uttar Pradesh πριν πάω βόρεια Δυτική Βεγγάλη (Darjeeling και πέριξ). Το Βαρανάσι το επισκέφτηκα ενάμισι μήνα αφού έφτασα στη χώρα. Πολύ εύκολα μπορει να μετατραπεί σε μια σοκαριστική, βρωμερή, (και τουριστική) πόλη. Νομίζω ότι επειδή το βίωμα, οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι συνθήκες είναι αρκετά δυνατές είναι προτιμότερο να έχεις ήδη εγκλιματιστεί και έχεις κατανοήσει έστω και στο ελάχιστο την καθημερινότητα, τον τρόπο σκέψης των Ινδών (ινδουιστών και μουσουλμάνων) πριν το επισκεφτείς.


Τώρα όσο αφορά τη βαθμολόγηση των ταξιδιών μου, αδυνατώ να την κάνω διότι η υποκειμενικότητα παιζει τον μέγιστο ρόλο και είναι παντελώς άχρηστη για τους άλλους. Δηλαδή για παράδειγμα, μπορεί να έχω δει πολύ πιο εντυπωσιακά μερη από τη Σρι Λανκα, αλλά για μένα η Σρι Λανκα έχει ίσως την πιο ξεχωριστή θέση μεταξύ των ταξιδιών μου λόγω των βιωμάτων μου εκεί. Ωστόσο, για άλλους η Σρι Λάνκα είναι μια μέτρια χώρα.
Πάντως, χαίρομαι να διαβάζω τις δικές σας λίστες! ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα ήμουν συνολικά σχεδόν 3 μήνες στην Ινδία εάν
Πολύ ωραία και ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις, για μια χώρα που πρέπει να ψάξω ενδελεχώς όταν με το καλό αποκατασταθεί η ισορροπία.
Παρακολουθούσα και τις καταπληκτικές φωτογραφίες σου στο instagram!
Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι όλοι οι έμπειροι ταξιδιώτες αντιμετωπίζετε με τις καλύτερες κριτικές τη συγκεκριμένη χώρα, κάτι που κάνει όλους εμάς να αναθεωρήσουμε και να δούμε πολλά πράγματα με τελείως διαφορετική ματιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.678
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom