Βαρετη Αμοργος

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Με τέτοια ζέστη Αθήνα? Είναι σίγουρα καλή ιδέα;;
Δεν εχω αλλα λεφτα.

-Καινουρια φαση: Βλεπω μια κυρια με ενα ωραιο σκυλακι. Τι ρατσα ειναι τη ρωταω. Χαμογελαει και δε μου απανταει. Θα ειναι ξενη σκεφτομαι. What breed is your dog? Φαρμακο μου απανταει και μου δειχνει μια μπουκια μορταδελα στο χεει της.

Μιλατε ελληνικα;
Ναι.
Απλα ρωτησα τι ρατσα ειναι το σκυλακι σας.
Ναι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Breed μεταφράζεται επίσης τρέφω και εκτρέφω, οπότε δεν είναι ότι δεν σου απάντησε ή τουλάχιστον όχι τόσο περίεργα. Τελικά μάλλον υπάρχει ένα θέμα αντίληψης και συννενόησης που εξηγεί κάποια πράγματα...
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Breed μεταφράζεται επίσης τρέφω και εκτρέφω, οπότε δεν είναι ότι δεν σου απάντησε ή τουλάχιστον όχι τόσο περίεργα. Τελικά μάλλον υπάρχει ένα θέμα αντίληψης και συννενόησης που εξηγεί κάποια πράγματα...
Ξερω αρκετα καλα αγγλικα πιστεψε με. Αλλα προσπερασες το οτι την ρωτησα δυο φορες στα ελληνικα.

Εδω στο δημοτικο καμπινγκ οι περισσοτεροι κατασκηνωτες ειναι υπαλληλοι σεζον (σερβιτορες κλπ). Εχουν τις δικες τους κλικες και δεν ανακατευονται με μας τους τουριστες
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Στο τελος θα γραψω και μια σουμα απο τις εντυπωσεις μου. Ο υπνος στην παραλια μετα το ξενυχτι δεν ηταν πολυ καλος γιατι πρωινοι Γαλλοι με ξυπνησαν προωρα. Στο καφε του καμπ κουτουλουσα. Να δουμε αν θα μπορεσω να κοιμηθω στη σκηνη. Καινουριοι γειτονες.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Ουφ ηρθε ο τετοιος της Γερμανιδας εκει που καθομουν στο καφε. Ξαφνικα τον επιασε το ενδιαφερον πως τα περναω και που πηγαινω. Με ειχε δει που ξεστησα και δυστυχως φευγουν κι εκεινοι σημερα.... Ηθελε να μαθει ο παξιμαδας σε ποια θεση θα κατσω στο καραβι για να με αποφυγουν......

Εκανα σμολ τοκ, αλλα καπου εκει εσκασα και του λεω δεν ξερω ρε φιλε, εσεις που θα κατσετε; Αντε, καλο ταξιδι!

Βλαμμενα ατομα, ουτε γεια δεν εχουμε πει μια εβδομαδα, απο που κι ως που να θελω να ερθω κοντα σας;
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Επρεπε να του πω θα κατσω μακρια απο σας. Και αν μας βαλουν σε διπλανες θεσεις, θα παω να δεθω στο καταρτι σαν τον Οδυσσεα.

Επειδη δεν εχω το θαρρος να απανταω ετσι στους λαλακες, εχω τοσα προβληματα στη ζωη μου.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Τους αφησα να προπορευτουν για να τους αποφυγω. Αγορασα μια τυροπιτα. Επιβιβαστηκα απο τους τελευταιους. Ο τυπος με περιμενε στο χωρο των αποσκευων. Μολις αφησα τη βαλιτσα μου, ηρθε απο πισω μου και αφησε διπλα ακριβως τη δικη του. Help! ☠
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Στο τελος θα γραψω και μια σουμα απο τις εντυπωσεις μου. Ο υπνος στην παραλια μετα το ξενυχτι δεν ηταν πολυ καλος γιατι πρωινοι Γαλλοι με ξυπνησαν προωρα. Στο καφε του καμπ κουτουλουσα. Να δουμε αν θα μπορεσω να κοιμηθω στη σκηνη. Καινουριοι γειτονες.
Λοιπον ειχα μεινει στους καινουριους γειτονες.

Ειχε ερθει ενα γκρουπ Γαλλων που κοιμονταν στρωματσαδα. Εδωσαν ζωντανια στο καμπ. Αλλα σημερα φωναζαν και εκαναν πολυ φασαρια. Εγω προσπαθουσα να κοιμηθω. Πιο νωρις γνωρισα δυο παλικαρια γειτονες. Ο ενας ειχε τη σκηνη του στημενη καμια βδομαδα, και ηρθε τωρα. Εβαλε αιωρα, καφασια, ιστοριες. Εμπειρος κατασκηνωτης και πιο ομιλητικος. Το αλλο παλικαρι ηταν κι αυτος μονος του πολλες ημερες. Του ειπα την ιστορια με την τρελη που με πηγε πεζοπορια. Καλυτερα μονος παρα με κακη παρεα.

Οι Γαλλοι εβαλαν μουσικη στη διαπασων. Αυτο ηταν βασανιστηριο κανονικο, να μη σε αφηνουν να κοιμηθεις μετα απο ξενυχτι. Ακουγοταν σαν να ειχαν βαλει το ηχειο ακριβως στα αριστερα μου.

Ξυπνησα στις 8μμ. Ο καινουριος φιλος μού ειπε, ρε συ Κωστα ειχαμε βαλει μουσικες, δεν ακουσες τιποτα; Μου πηρε λιγη ωρα συνειδητοποιησω οτι η μουσικη που με βασανιζε δεν προερχοταν απο τους Γαλλους.

Τελος παντων, τα λαθη ειναι ανθρωπινα. Μαλλον δεν ηξερε οτι κοιμομουν. Το βραδακι πηγαμε και οι τρεις, μπακουροπαρεα, στο βοτανικο παρκο, οπου καποιοι καταπληκτικοι τυποι επαιζαν λαιβ ηλεκτρονικη μουσικη με μπαγλαμα! Ακουστε!
VID_20230721_225145.mp4

IMG_20230721_225128.jpg



Ακομα δεν ειχα αποφασισει αν ηθελα να φυγω Σαββατο ή Κυριακη για να γλιτωσω την πιο ζεστη μερα στην ιστορια της Αθηνας. Το πρωι ειδα ενα αγχωτικο ονειρο με το σκυλο μου, κι αυτο ηταν αρκετο για να με πεισει να βγαλω το εισιτηριο. Ο,τι ηταν να δω, το ειδα. Η Αμοργος και το ασχημο δημοτικο καμπινγκ με τα πεταμενα μπαζα, δεν ειχαν κατι αλλο να μου δωσουν. Σαν τον τζογαδορο που τραβαει ξανα και ξανα το μοχλο στα φρουτακια ελπιζοντας αυτην τη φορα να βγαλει κατι, ηλπιζα καθε μερα που καθομουν παραπανω οτι θα δω ή θα ζησω κατι που θα με ικανοποιησει. Αυτο ομως στην Αμοργο ειναι αδυνατο.
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.242
Σόρρυ ας πούμε αλλά οι επιλοχιαι του φορουμ ημων, τι κάνουν;

Γιατί δεν έχει γίνει στικυ το θέμα;
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Πηγα για ενα τελευταιο πρωινο μπανιο στην παραλια διπλα στο νεκροταφειο. Ειναι ησυχα και το νερο βαθαινει σιγα σιγα. Περπατησα μια αποσταση και εβγαλα φωτογραφιες μεσα απ' το νερο.
IMG_20230721_204956.jpg

IMG_20230721_205022.jpg
IMG_20230721_205036.jpg IMG_20230721_205058.jpg IMG_20230721_205025.jpg

Δεν καταλαβαινω γιατι εχουν παντου πινακιδες απαγορευεται ο γυμνισμος. Εγω αν ημουν δημαρχος θα χαρακτηριζα τις παραλιες μεχρι το Μελτεζι επισημες παραλιες γυμνιστων. Τα Καταπολα δε θα γινουν ποτε ουτε Σαντορινη, ουτε Κερκυρα. Γιατι να μην στοχευσουν στον εναλλακτικο τουρισμο;

Πισω στο καμπ, μιλησα μια τελευταια φορα με τους καινουριους φιλους πριν πανε για μπανιο. Τους αφησα το λεκανακι και το tide για να πλενουν ρουχα. Μου εδωσαν ενα σχοινι που χρειαζομουν για το σακο μου. Τους αποχαιρετησα με την προτροπη να μιλανε σε κοπελες και θελω να φανταζομαι οτι τωρα κανουν τις διακοπες που δε μπορεσα να κανω εγω: Οτι ειναι χαρουμενοι, ξεγνοιαστοι, οτι γελανε, ακουνε ωραιες μουσικες σε κεφατα μπαρ, και ισως να περασαν μια ωραια βραδια σε μια ταβερνα οπου ολοι γιναν μια μεγαλη παρεα πινοντας βαρελισιο κρασι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom