Βαρετη Αμοργος

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Άργησα να πάρω χαμπάρι το θέμα αυτό, ήμουν διακοπές Σύρο. Το μεγάλο σου λάθος Κώστα, αν μου επιτρέπεις, είναι η λάθος προσέγγιση σου σε όλα τα θέματα. Είσαι σφιγμένος, αλλιώς τα είχες στο μυαλό σου και από τη στιγμή που δεν ήταν έτσι, τα έβαλες μαύρα. Θα μείνω σε κάτι που έγραψες στην αρχή, ρώτησες που είναι τα βράδια οι Γαλλίδες που έβλεπες τα πρωινά. Γιατί δε πηγές να μιλήσεις το πρωί; Πολλοί έχουμε πάει σόλο διακοπές και περάσαμε τέλεια. Και το τέλεια δε μεταφράζεται (μόνο) στο αν γ@μήσαμε ή γ@μηθήκαμε, για να το πω ωμά, αλλά γνωρίσαμε κόσμο, μιλήσαμε, ήπιαμε, περάσαμε καλά.
Γιαννη, στην Αμοργο βρεθηκα κατ' αναγκη μετα απο καποια σοβαρα περιστατικα στο καμπινγκ Αντιπαρος που αφορουσαν αναρμοστη συμπεριφορα του καινουριου φυλακα στο εστιατοριο του καμπινγκ και κατα την επιστροφη μου ενα βραδυ που μου απαγορευσε την εισοδο. Παραπονεθηκα στους ιδιοκτητες οι οποιοι μού ειπαν οτι αν το ξανακανει θα τον διωξουν, αλλα θεωρησα πολυ σοβαρα αυτα που ειχαν γινει, για να παραμεινω.

Ηταν διακοπες που τις περιμενα ενα χρονο, και σκοπευα να παραμεινω στην Αντιπαρο ακομα και ολο τον Ιουλιο αν περνουσα καλα.

Αποχωρωντας εχασα πολλες ευκαιριες να γνωρισω κοσμο, να μιλησω, να γλεντησω, γιατι η Αντιπαρος ειναι ενα νησι οπου μπορεις να τα ζησεις ολα αυτα, οντας εργενης. Η Αμοργος οχι. Η Αμοργος ειναι μονο για παρεες.

Οι Γαλλιδες που εβλεπα ηταν παντα σε παρεες τουλαχιστον τριων ατομων. Οι Ελληνιδες το ιδιο. Γενικα ολοι ειχαν την παρεα τους και δεν επικοινωνουσαν ιδιαιτερα με τις αλλες παρεες.

Οσο για το πως βλεπουν εναν αντρα που καθεται σε ενα τραπεζι μονος του; Σαν καποιον που καραδοκει να τους κλεψει το κινητο οταν θα σηκωθουν ή που περιμενει να ξεμοναχιασει μια γυναικα για να την βιασει.

Σαν καποιον που του λειπει κατι που εχουν, και θελει να τους το παρει. Αδυνατουν να σκεφτουν οτι βρισκεται εκει για την παρτη του, και δεν τους εχει αναγκη. Ή ακομη περισσοτερο, οτι μπορει να εχει κατι να συνεισφερει στην παρεα τους, να την κανει καλυτερη. Απο το σχολειο ηδη, αυτες ειναι οι νοοτροπιες.

Ειμαστε μια κοινωνια εντονων αποκλεισμων, χωριατικη, μικρομυαλη. "Εγω εχω, εσυ δεν εχεις. Εγω ειμαι, εσυ δεν εισαι". Ζηλια και συγκριση.

Ακομα και αυτοι που το παιζουν αντιρατσιστες με τατουαζ, δεν ανεχονται το διαφορετικο.

Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ για τα ιδρυματα και τον απο/ιδρυματισμο. Γυριστηκε στο ΠΙΚΠΑ. Ενα νεο παιδι αναπηρο, που επικοινωνουσε μεσω οθονης με συνθετικη φωνη, μιλαγε για τα ονειρα του. "Νεος, νεος, νεος. Θελω οσο ειμαι νεος να δω τον κοσμο".

Για πειτε μου, κατα ποσο ειναι η βλαβη στο σωμα του που τον εμποδιζει να ταξιδεψει, και κατα ποσο οι δικες μας προκαταληψεις;

Ισως κουβαλουσα μια αμαρτια και οι ασχημες διακοπες στην Αμοργο ηταν η τιμωρια μου. Στην Αντιπαρο ενα βραδυ ενας Πακιστανος καθοταν στο μπαρ του καμπινγκ παρεα με αλλα ατομα. Με ειδε μονο πισω πισω και με προσκαλεσε να κατσω μαζι τους και να με κερασει μια μπυρα. Επεμενε και πηγα για να μην προσβαλω την παρεα. Μου ειπε την ιστορια του. Ηταν 24 χρονων. Ειχε κανει 5 χρονια φυλακη στην Ελλαδα, και τωρα δουλευε στο νησι. Μου ειπε μια φραση που μου εμεινε στο μυαλο: Οταν καποιος ειναι μονος του, κανεις δεν τον κανει παρεα. Αυτο δεν το παρατηρουσε απλα, αλλα επιχειρουσε να το αλλαξει. Οποιον εβλεπε μονο του, ηθελε να τον κερασει και να του μιλησει. Ηταν λιγο φορτικος, αλλα εδινε απλοχερα αυτο που του ελειπε: την αποδοχη. Μου μιλησε για τα μικροτερα αδερφια του στο Πακισταν και για το ονειρο του να κανει οικογενεια. Δεν ειχα ξαναμιλησει με ανθρωπο που εχει κανει φυλακη. Το χερι του γεματο ουλες απο μαχαιριες. Να τον πιστευα οτι ειναι καλο παιδι; Βγαινει κανεις αθικτος ψυχικα απο τη φυλακη;
Στα ματια του δεν ειδα υποκρισια. Ειδα αγνη χαρα. Αντιθετα, στα ματια του φυλακα ειδα την κλανομαγκια και το "ξερεις ποιος ειμαι εγω". Στα ματια του Γκλεν, θρασος με κουταμαρα.

Πιστευω οτι αν η κοινωνια πει στους ανθρωπους που βγηκαν απο τη φυλακη "δε με νοιαζει αν πλεον εισαι νομοταγης ή εγκληματιας, για εμενα εισαι σκουπιδι", θα ειναι η κοινωνια υπολογη για τις συνεπειες.

Καταληγω στην αμαρτια μου: Εγω δεν πηγα ποτε σε καποιον μονο του να του πιασω την κουβεντα, ουτε μετα απο ολες αυτες τις σκεψεις. Ειχα την ευκαιρια. Θυμαμαι εναν κυριο γκριζομαλλη που καθοταν μονος στο εστιατοριο. Τα βλεμματα μας διασταυρωθηκαν δυο-τρεις φορες. ΟΚ, μπορει να μη χρειαζοταν παρεα, αλλα τι θα εβλαπτε να παω στο τραπεζι του και να τον ρωτησω; Αντρες ειμαστε, δεν υπαρχει παρεξηγηση.

Δισταζα, βαρεθηκε ο ανθρωπος καποια στιγμη κι εφυγε. Και ποσες φορες ακομα εχασα την ευκαιρια, οχι να προσφερω απο λυπηση, αλλα να απολαυσω ολα οσα ο μοναχικος ανθρωπος ειχε σε εμενα να δωσει.

Και ηταν μονο η ελλειψη θαρρους που με απετρεψε;

Ισως εχω μεσα μου μια κρυφη αλαζονια. Ισως υποτιμω τους ανθρωπους που μου θυμιζουν τον εαυτο μου τωρα ή στο μελλον. Ισως πιστευω οτι εγω δεν ειμαι σαν αυτους, οτι σε εμενα θα αξιζε να καθομαι στο τραπεζι των δημοφιλων, με τις ωραιες κοπελες και τους κοινωνικα πετυχημενους τυπους, που παντα δειχνουν να περνανε τοσο ευχαριστα, και να εχουν γινει τοσο καλοι φιλοι. Παρεες διχως ιχνος μιζεριας, που ζουν μονο υψηλης ευφοριας στιγμες.

Οτι αυτη ειναι η πραγματικη μου αξια, και οτι απο καποια συνωμοσια της μοιρας βρεθηκα στο ιδιο σημειο με τους outsiders.

(Ταυτοχρονα αμφιβαλλοντας κατα ποσο οι φιλιες των δημοφιλων θα αντεξουν στα δυσκολα, ποσο θα αλληλουποστηριχτουν οταν τους χτυπησει την πορτα η αρρωστια και ο θανατος)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.710
Αγαπητέ Κώστα, αυτό που πρέπει να δεις και να προσπαθήσεις είναι να περνάς όμορφα και ποιοτικά μόνος σου. Όταν κανεις καλή παρέα με τον εαυτό σου, θα κανεις και με άλλους, εφόσον το επιλέξεις και όχι από ανάγκη. Φιλικα, Γιώργος.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.242
Αγαπητέ Κώστα, αυτό που πρέπει να δεις και να προσπαθήσεις είναι να περνάς όμορφα και ποιοτικά μόνος σου. Όταν κανεις καλή παρέα με τον εαυτό σου, θα κανεις και με άλλους, εφόσον το επιλέξεις και όχι από ανάγκη. Φιλικα, Γιώργος.
χίλια δίκια εχει ο GTS, αλλωστε το ειπε και ο φυγοκεντροφθαλμών αναρχοαπλυτος της Μονμάρτης.

Αν αισθάνεσαι μοναξιά όταν είσαι μόνος, (και δεν μπαιζει πουθενά Πάριο)* έχεις κακιάνε παρέα.

* προσθηκη της αυτού Αιωνιότητος του Εγω aka duty_free
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.248
χίλια δίκια εχει ο GTS, αλλωστε το ειπε και ο φυγοκεντροφθαλμών αναρχοαπλυτος της Μονμάρτης.
Ο Χριστος κι ο Αποστολος. Εκπροσωπει τον μπουρζουα υπαρξισμο.
Αλλος ηταν ο αναρχοαπλυτος και γι αυτο γινανε μπιλιες.
Φιλε Κωστα, μην τους ακους.

Μοναχικες διακοπες δεν υπαρχουν οπου υπαρχουν φραγκα. Αγοραζεις παρεα. Ολα αγοραζονται.
Αν ο μπουρζουα με τα τσιτατα ερχοταν για διακοπες στην Ελλαδα δεν θα εμενε στο δημοτικο καμπινγκ της Αμοργου αλλα σε βιλιτσα μπροστα στο κυμα για να λεει ππες περι αστικης μοναξιας.
 
Last edited:

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Αγαπητέ Κώστα, αυτό που πρέπει να δεις και να προσπαθήσεις είναι να περνάς όμορφα και ποιοτικά μόνος σου. Όταν κανεις καλή παρέα με τον εαυτό σου, θα κανεις και με άλλους, εφόσον το επιλέξεις και όχι από ανάγκη. Φιλικα, Γιώργος.
👍
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.710
Ο Χριστος κι ο Αποστολος. Εκπροσωπει τον μπουρζουα υπαρξισμο.
Αλλος ηταν ο αναρχοαπλυτος και γι αυτο γινανε μπιλιες.
Φιλε Κωστα, μην τους ακους.

Μοναχικες διακοπες δεν υπαρχουν οπου υπαρχουν φραγκα. Αγοραζεις παρεα. Ολα αγοραζονται.
Αν ο μπουρζουα με τα τσιτατα ερχοταν για διακοπες στην Ελλαδα δεν θα εμενε στο δημοτικο καμπινγκ της Αμοργου αλλα σε βιλιτσα μπροστα στο κυμα για να λεει ππες περι αστικης μοναξιας.
Κι εγώ ως μπουρζουά δήθεν εργατική τάξη & χωρίς τσιτάτα μια χαρα γύρισα μονος κι έρημος (υπόκρουση μπαγλαμαδάκι) τρεις χώρες στη Λατ. Αμερική και χωρίς βιλιτσες. Οι βιλιτσες γίνονται όταν έχω παρέα, δίκασε με και γι αυτό άτιμη κενωνια (κλείσιμο με θλιμμένο βιολί).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.248
Κι εγώ ως μπουρζουά δήθεν εργατική τάξη & χωρίς τσιτάτα μια χαρα γύρισα μονος κι έρημος (υπόκρουση μπαγλαμαδάκι) τρεις χώρες στη Λατ. Αμερική και χωρίς βιλιτσες. Οι βιλιτσες γίνονται όταν έχω παρέα, δίκασε με και γι αυτό άτιμη κενωνια (κλείσιμο με θλιμμένο βιολί).
Δεν υπηρχε τιποτε προσωπικο, αλλωστε ειναι γνωστη η δημοσια κριτικη στον Σαρτρ.
Αλλα οντως κανεις δεν μπορει να κουνησει το δαχτυλο σε οποιον μενει στο καμπινγκ μετρωντσς τα εξοδα του γιαουρτιου που τρωει και αυτες ειναι οι διακοπες που μπορει κι οχι αυτες που θα αποδειξει οτι ειναι και για τα αλωνια και για τα σαλονια και εννοω φυσικα αξιοσεβαστη μεριδα ταξιδιωτων και τιποτε το προσωπικο. Αλλωστε πολλα χρονια νωριτερα το ειδα σε κατι Νισυρους και τοιαυτα νησισ που αηδιασα free campers που το επαιζαν ιστορια αλλα η επιλογη της βιλιτσας υπηρχε παντα και αξιοποιουνταν συντομα οταν υπερισχυε το μπλαζε του χαρακτηρος.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Δεν υπηρχε τιποτε προσωπικο, αλλωστε ειναι γνωστη η δημοσια κριτικη στον Σαρτρ.
Αλλα οντως κανεις δεν μπορει να κουνησει το δαχτυλο σε οποιον μενει στο καμπινγκ μετρωντσς τα εξοδα του γιαουρτιου που τρωει και αυτες ειναι οι διακοπες που μπορει κι οχι αυτες που θα αποδειξει οτι ειναι και για τα αλωνια και για τα σαλονια και εννοω φυσικα αξιοσεβαστη μεριδα ταξιδιωτων και τιποτε το προσωπικο. Αλλωστε πολλα χρονια νωριτερα το ειδα σε κατι Νισυρους και τοιαυτα νησισ που αηδιασα free campers που το επαιζαν ιστορια αλλα η επιλογη της βιλιτσας υπηρχε παντα και αξιοποιουνταν συντομα οταν υπερισχυε το μπλαζε του χαρακτηρος.
Σε τρεις μερες πηρα ο,τι κιλα εχασα σε δυο εβδομαδες. 😒
 

Robert

Member
Μηνύματα
116
Likes
257
Οσο για το πως βλεπουν εναν αντρα που καθεται σε ενα τραπεζι μονος του; Σαν καποιον που καραδοκει να τους κλεψει το κινητο οταν θα σηκωθουν ή που περιμενει να ξεμοναχιασει μια γυναικα για να την βιασει.

Σαν καποιον που του λειπει κατι που εχουν, και θελει να τους το παρει. Αδυνατουν να σκεφτουν οτι βρισκεται εκει για την παρτη του, και δεν τους εχει αναγκη. Ή ακομη περισσοτερο, οτι μπορει να εχει κατι να συνεισφερει στην παρεα τους, να την κανει καλυτερη. Απο το σχολειο ηδη, αυτες ειναι οι νοοτροπιες.

Ειμαστε μια κοινωνια εντονων αποκλεισμων, χωριατικη, μικρομυαλη. "Εγω εχω, εσυ δεν εχεις. Εγω ειμαι, εσυ δεν εισαι". Ζηλια και συγκριση.
Να πω την αλήθεια,κι εγώ αν δεν βρεθεί παρέα,αποφεύγω τα ταξίδια εντος Ελλάδος.Προτιμώ να κρατήσω λεφτά και να κάνω ταξίδια έξω από Σεπτέμβριο και μετά.Έχω χάσει πολύ από το ελληνικό καλοκαίρι,ακριβώς γιατί δεν θέλω να πηγαίνω μόνος,ακόμα και σε μέρη με πολύ τουρισμό και νυχτερινή ζωή.Τις 1-2 φορές που το έχω κάνει,το πρόσημο ήταν μάλλον αρνητικό,γιατί ένιωσα την έλλειψη παρέας.Ενώ στο εξωτερικό,αυτό δεν το νιώθω καθόλου ή μπορεί να το νιώσω σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Συμφωνώ πάντως σ'αυτό που λες στην αρχή,έναν άντρα που κάθεται μόνος του σε τραπέζι ή γενικά γυρνάει μόνος του,πολύ δύσκολα να του μιλήσει κανεις.Ενώ αντίθετα μια γυναίκα,και χωρίς παρέα να πάει διακοπές,θα την προσεγγίσουν σίγουρα αρκετοί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.710
Δεν υπηρχε τιποτε προσωπικο, αλλωστε ειναι γνωστη η δημοσια κριτικη στον Σαρτρ.
Αλλα οντως κανεις δεν μπορει να κουνησει το δαχτυλο σε οποιον μενει στο καμπινγκ μετρωντσς τα εξοδα του γιαουρτιου που τρωει και αυτες ειναι οι διακοπες που μπορει κι οχι αυτες που θα αποδειξει οτι ειναι και για τα αλωνια και για τα σαλονια και εννοω φυσικα αξιοσεβαστη μεριδα ταξιδιωτων και τιποτε το προσωπικο. Αλλωστε πολλα χρονια νωριτερα το ειδα σε κατι Νισυρους και τοιαυτα νησισ που αηδιασα free campers που το επαιζαν ιστορια αλλα η επιλογη της βιλιτσας υπηρχε παντα και αξιοποιουνταν συντομα οταν υπερισχυε το μπλαζε του χαρακτηρος.
Ναι το ξερω, δε το πήρα προσωπικά απλά ήθελα να ξανατονισω ότι εμάς τους μισάνθρωπους μια χαρά μας βολεύει το κατά μονας, κι ότι η πολυτέλεια εκεί δε πολύ χρειάζεται. Αλλά, για μένα πάντα, πολυτέλεια πχ είναι επίσης να αποφύγεις τον Μουρο στην Αμοργο όπου δε βρίσκεις να απλώσεις πετσέτα κ να πας δίπλα όπου δεν είναι κανεις. Επιλογες είναι αυτές.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Να πω την αλήθεια,κι εγώ αν δεν βρεθεί παρέα,αποφεύγω τα ταξίδια εντος Ελλάδος.Προτιμώ να κρατήσω λεφτά και να κάνω ταξίδια έξω από Σεπτέμβριο και μετά.Έχω χάσει πολύ από το ελληνικό καλοκαίρι,ακριβώς γιατί δεν θέλω να πηγαίνω μόνος,ακόμα και σε μέρη με πολύ τουρισμό και νυχτερινή ζωή.Τις 1-2 φορές που το έχω κάνει,το πρόσημο ήταν μάλλον αρνητικό,γιατί ένιωσα την έλλειψη παρέας.Ενώ στο εξωτερικό,αυτό δεν το νιώθω καθόλου ή μπορεί να το νιώσω σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Συμφωνώ πάντως σ'αυτό που λες στην αρχή,έναν άντρα που κάθεται μόνος του σε τραπέζι ή γενικά γυρνάει μόνος του,πολύ δύσκολα να του μιλήσει κανεις.Ενώ αντίθετα μια γυναίκα,και χωρίς παρέα να πάει διακοπές,θα την προσεγγίσουν σίγουρα αρκετοί.
Ψαχνω στα τουριστικα μερη ψηγματα απο αυτα που βρισκεις εσυ στο εξωτερικο. Η πολυπολιτισμικη ατμοσφαιρα και οι αλληλεπιδρασεις μου με ξενους τουριστες ειναι το πιο ευχαριστο μερος των διακοπων. Το side-eye και ο τσαμπουκας των Ελληνων, το πιο δυσαρεστο.

Σκεφτομουν σαν επομενο προορισμο το κατω Κουφονησι οπου συναντησα φιλικους ανθρωπους, τη Σαμοθρακη που μοιαζει με παραδεισο, την Ικαρια και την Κρητη οπου εχω ακουσει οτι ακομα συναντας φιλοξενους ντοπιους...

Ομως νομιζω οτι και εκει θα δοκιμασω τις ιδιες απογοητευσεις. Καλυτερα στο εξωτερικο απο εδω κι εμπρος.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
954
Επειδή εχω πάει και έχω μείνει και σε κάποια μέρη που έγραψες, βρες το πιο φθηνό χοστελ σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, πηγαινε να απελευθερωθείς πρώτα και γαζωζε τα νησιά αργότερα γιατί αλλιώς στραφη θα πάνε. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού 🍦🍦
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.322
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom