Βαρετη Αμοργος

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Εάν υπήρχε άμεση συγκοινωνία μεταξύ των, θα σου έλεγα να τα μαζέψεις και να κατέβεις Ανάφη, από την οποία μόλις γύρισα με άριστες εντυπώσεις. Πιο ιδανική και χαλαρή για solo travellers (είδα αρκετους), παραλιαρες παρθένες (χωρίς ξαπλώστρες), και γυμνισμός σχεδόν παντού. Λίγες μάλλον επιλογές διασκεδασης (υπάρχει αφτεραδικο πάντως), αλλά γενικώς υπάρχει παρειστικη φάση. Παίζει κ αρκετό ελεύθερο camping.
Ω ρε φιλε το κυνηγανε το ελευθερο Αναφη και δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο, ντους, φτυαρι, γκαζακι. Τα αλλα ακουγονται υπεροχα, ειδικα αν υπαρχει ξενος τουρισμος και δεν ειναι μονο Ελληνες

La Luna δεν είναι τίποτα, μια κατηγορια μόνη της.
H Q ε'ιναι 24ωρη και διοργανώνει συχνά-πυκνά πάρτυ, τσέκαρε στο Fb για πληροφορίες

Επίσης ξέχασα να σου πω τις μικρές εκδρομές για μπάνιο σε Νικουριά και Γραμβούσα, τις νησίδες δίπλα στην Αμοργό.


Εννοείται!


Οι διακοπές σε νησί solo είναι από τα καλύτερα χόμπυ που υπάρχουν εκεί έξω! :cool:
Το ενα παρτυ το εχασα. Θα παω στο επομενο και θα γυρισω με το πρωινο λεωφορειο. Και θα ρωτησω στο καμπινγκ Αιγιαλη μηπως εχουν καμια θεση αν και τη βλεπω τη φαση εκει να μην ειναι για τριανταρηδες.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Γιατί στην Αμοργό δεν παίζει παρειστικη φάση;
Χαμός γίνεται αλλά αν διαμαρτύρεται γιατί παίζουν μουσική πως θα λειτουργήσει το πράγμα;
Η Αμοργος δεν εχει τιποτα να προσφερει σε ενα αντρα μονο του. Τωρα αν εισαι γυναικα, ναι, βρισκεις παρεα την ιδια μερα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ω ρε φιλε το κυνηγανε το ελευθερο Αναφη και δεν εχω και τον καταλληλο εξοπλισμο, ντους, φτυαρι, γκαζακι. Τα αλλα ακουγονται υπεροχα, ειδικα αν υπαρχει ξενος τουρισμος και δεν ειναι μονο Ελληνες
Υπάρχουν αρκετοί ξένοι, κυρίως Γάλλοι κ Ιταλοί. Έχει φυσικά και Έλληνες...
Αυτή ειδικά την εποχή, που ο κόσμος είναι τοσος όσος, το νησί είναι όνειρο. Για τον Αύγουστο, ειλικρινά δεν ξέρω (πρώτη φορά επισκέφθηκα το νησί φέτος). Γενικά παντως παίζει το ελεύθερο στις παραλίες. Το αστείο είναι ότι σε όλες τις παραλίες βλέπεις ταμπέλες "Απαγορεύεται η κατασκήνωση και ο γυμνισμός/Free camping and nudism are forbidden", αλλά πραγματικά ουδείς ασχολείται (και μάλλον ορθώς πράττει που δεν ασχολείται)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Υπάρχουν αρκετοί ξένοι, κυρίως Γάλλοι κ Ιταλοί. Έχει φυσικά και Έλληνες...
Αυτή ειδικά την εποχή, που ο κόσμος είναι τοσος όσος, το νησί είναι όνειρο. Για τον Αύγουστο, ειλικρινά δεν ξέρω (πρώτη φορά επισκέφθηκα το νησί φέτος). Γενικά παντως παίζει το ελεύθερο στις παραλίες. Το αστείο είναι ότι σε όλες τις παραλίες βλέπεις ταμπέλες "Απαγορεύεται η κατασκήνωση και ο γυμνισμός/Free camping and nudism are forbidden", αλλά πραγματικά ουδείς ασχολείται (και μάλλον ορθώς πράττει που δεν ασχολείται)
Δε θα το ρισκαρω. Παντως μεγαλη νιλα στα Καταπολα. Ολο το καμπινγκ εφυγε, πηγαν Αιγιαλη; Χωρα; Δεν ξερω. Δεν γνωρισα κανεναν, παρα μια Γερμανιδα που με καλεσε για πρωινη πεζοπορια και μετα μου εριξε κλασιμο μεγατονων. Τωρα καθεται με την παρεα της στο παρακμιακο καφε του Δημοτικου καμπινγκ - μονο αυτοι εχουν μεινει, κι εγω μονος μου, και δεν εχω πουθενα να παω! Στην Αντιπαρο ειχε και μπαρακια και ωραια μερη ησυχα να κατσω τη νυχτα.

Mαγευτικο μερος τα (σ)καταπολα.
 

Attachments

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254
Mαγευτικο μερος τα (σ)καταπολα.
Χαχαχα

Θυμάμαι μια χρονιά (έχω πάει κάμποσες) να αράζω τόσο πολύ στην χώρα ώστε (παρότι σχεδόν καθημερινώς σε εκδρομάς με τουτού) να μην βούτηξα ούτε άπαξ στην θάλασσα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Παντως μεγαλη νιλα στα Καταπολα. Ολο το καμπινγκ εφυγε,
Το δημοτικό κάμπινγκ δεν είναι μέσα στα Κατάπολα αλλά στον ευάερο συνοικισμό Ραχίδι. (Προσοχή στον συλλαβισμό!)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.448
Έχει και άλλα ονόματα.
Γλαμοργός, s Κατάπολα, αναγραμματισμός του Ραχιδίου.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Εμ μόνος σου Αμοργό και χωρίς αμάξι αρκετά δύσκολο όντως!

Αρχικά μεγάλο λάθος το κάμπινγκ Κατάπολα και όχι Αιγιάλη!

Πάντως το q φέρνει προς la luna και κρατάει σίγουρα μέχρι τις 6 το πρωί! Επίσης δεν είναι άσχημα για 30αρηδες (και εμείς πέρσι πήγαμε στα 29 μας)!

Για γυμνισμό να πας στη Νικουρια αλλά όχι στην κεντρική παραλία που σε αφήνει το καικι! Ανέβα μέχρι το εκκλησάκι της Παναγιάς και πήγαινε στην από πίσω παραλία! Δεν είναι απολύτως γυμνιστών αλλά είναι πολύ πιο ήσυχη και αν μείνεις ως αργά πιθανόν να είσαι και μόνος σου.

Άλλη λύση πάρε Σκοπελίτη πήγαινε Κουφονήσια και θα περάσεις πολύ καλύτερα αν έχω καταλάβει καλά το τι θες 😅
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Αμοργος δεν εχει τιποτα να προσφερει σε ενα αντρα μονο του. Τωρα αν εισαι γυναικα, ναι, βρισκεις παρεα την ιδια μερα.
Θλιβερό, γραφικό και απόλυτο κλισέ...
Διαφωνώ λέξη προς λέξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom