Βαρετη Αμοργος

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ειμαι Αιγιαλη. Προκειται για ενα συμπαθητικο παραθαλασσιο οικισμο. Την ημερα ειναι πολυ φωτεινος και αισιοδοξος. Στην κεντρικη παραλια θα βρειτε αρκετα καφε-εστιατορια. Πιο δεξια βρισκεται η παραλια Λεβρωσος που μαζευει μπολικο κοσμο και εχει μπιτς μπαρ. Εκει μπορειτε να κανετε paddleboard ενω δημοφιλες ειναι στο νησι το snorkelling.

Τη νυχτα η Αιγιαλη ειναι αρκετα βαρετη. Η περιβοητη ντισκο Q για την οποια ακουγα τοσα πολλα, δεν ειναι ντισκο γιατι δεν εχει πιστα και κανεις δε χορευει. Ειναι ενα απλο μπιτς μπαρ με καθισματα σε εξωτερικο χωρο, χαμηλο φωτισμο, και μουσικουλα. Θα παω πιο μετα που θ'αδειασει να πιω μιση μπυρα.

Προς το παρον ακουω Μεταλλικα στο παγκακι μπροστα στη θαλασσα.

Περιμενα να συναντησω Γαλλιδες να σουλατσαρουν, καθοτι τις βλεπω την ημερα στις παραλιες, αλλα τζιφος. Εχουν πεσει για υπνο.

Ο κοσμος που κυκλοφορει ειναι Ελληνες 15-18 ετων που απλα περπατανε πανω κατω σε ομαδες, σα να βγαζουν βολτα το σκυλο.
Μηπως μετα απο αυτα αναθεωρησες και για την Ίο που τοσο εκραξες;
Πιστευω ο επομενος σου σταθμος να μην ειναι η Αστυπαλαια γιατι φοβαμαι τα ιδια θα λεμε...χαχαχα
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Έχει πίστα, μπες μέσα. Δεν ξέρω την φάση τώρα. Το q ήταν after. Κοιμόμασταν απ'έξω στην παραλία μέχρι τις 2-3 που άρχιζε και μαζεύονταν εκεί όλοι.
Aν εχει πιστα μεσα ειναι αδεια(διορθωση: γεμισε, αλλα απλα στεκονται ορθιοι) Ειμαστε ολοι εξω καθιστοι και ακουμε ωραια μουσικουλα. Συμπαθητικα ειναι, δε λεω, αλλα αφησα την Αντιπαρο και τη Λα Λουνα για να ερθω εδω.
 
Last edited:

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Μηπως μετα απο αυτα αναθεωρησες και για την Ίο που τοσο εκραξες;
Πιστευω ο επομενος σου σταθμος να μην ειναι η Αστυπαλαια γιατι φοβαμαι τα ιδια θα λεμε...χαχαχα
Στην Ιο ειδα το χειροτερο πραγμα που θα μπορουσα ως Ελλην πολιτης. Αστυνομικους με φουλ πανοπλια, να ανηφοριζουν απο λιμανι, να σχηματιζουν φυσουνα εξω απ' το ελληναδικο και να ελεγχουν τους νεαρους που πηγαν με την ελπιδα να τον βρεξουν, αν εχουν παει στρατο...

Τη μαγκια ειναι αυτη, ποιος τη διεταξε, γιατι την ανεχονται οι ντοπιοι δεν ξερω...

Κατα τα αλλα τον Μυλοποτα οπου τα ζευγαρια εκαναν ερωτα ολη νυχτα κατω απο τ' αστρα, τον καταντησαν παραγκα του καραγκιοζη. Στην πολη γινοταν το αδιαχωρητο απο Αυστραλους, και οι ντοπιοι μαγαζατορες εσπρωχναν τον κοσμο σα να ηταν γελαδια για να προχωραει...
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Ηπια μια μπυρα και τεζαρα στην ξαπλωστρα. Το αλκοολ μου φερνει υπνηλια. Ξυπνησα κατα τις 5 και ευτυχως υπηρχαν ατομα στην πιστα σκληροπυρηνικα. Βεβαια οι ατσαλες χορευτικες κινησεις μου προκαλουν περιεργες αντιδρασεις. Ενας τυπος με κοιταζε επιθετικα με το πλαι του ματιου και μετα πηγε σε μια κοπελα και της ψιθυρισε κατι κοιταζοντας με. Μια αλλη κοπελα καθως πλησιαζα ανησυχησε και μαζεψε το κινητο απο τραπεζι. Λιγο προσβλητικη χειρονομια, αλλα συνεχισα ακαθεκτος να χορευω μονος μου. Ο φοβερος dj Τασος εσωσε την παρασταση και μας κρατησε το κεφι μεχρι αυτη την ωρα.
 

Attachments

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Η γκαντεμια συνεχιζεται. Ηθελα να παρω τον Σκοπελιτη για Κουφονησι, αλλα εχασα το καραβι για ενα λεπτο!

Τι να κανω ολη μερα στην Αμοργο τωρα; Αιγιαλη ειναι δυσκολο να παω γιατι με πιανει υπνηλια και ζαλαδα στο πουλμαν, γυρναει το κεφαλι μου πισω.

Αυριο εχει ενα μαγαλο δρομολογιο που κανει πολλες στασεις και γυρναει αργα. Αξιζει αυτο;

Δρομολόγια
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Η γκαντεμια συνεχιζεται. Ηθελα να παρω τον Σκοπελιτη για Κουφονησι, αλλα εχασα το καραβι για ενα λεπτο!

Τι να κανω ολη μερα στην Αμοργο τωρα; Αιγιαλη ειναι δυσκολο να παω γιατι με πιανει υπνηλια και ζαλαδα στο πουλμαν, γυρναει το κεφαλι μου πισω.

Αυριο εχει ενα μαγαλο δρομολογιο που κανει πολλες στασεις και γυρναει αργα. Αξιζει αυτο;

Δρομολόγια
Να πας στη χώρα να φας ένα γλυκό στην Καλλιστώ και μετά να προσπαθήσεις να φτάσεις Νικούρια. Βέβαια, αν λες ότι ζαλίζεσαι μέχρι Αιγιάλη για Νικούρια θα τα παίξεις!

Αν βρεις τρόπο να πας Αρκεσίνη στη Μαρουσώ να φας το ωραιότερο φαγητό της ζωής σου, μήπως αλλάξεις γνώμη για Αμοργό! Πολύ ενδιαφέρον άνθρωπος και ο γιος της μαγείρισσας και ιδιοκτήτης της ταβέρνας, ο οποίος είναι αρχιτέκτονας και μας ανέλυσε όλη την αρχιτεκτονική του νησιού!

Το αυριανό ναι αξίζει γιατί έχεις αρκετές ώρες στα Κουφονήσια. Απλά να ξέρεις έχει περπάτημα για τις παραλίες ή καραβάκι.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Να πας στη χώρα να φας ένα γλυκό στην Καλλιστώ και μετά να προσπαθήσεις να φτάσεις Νικούρια. Βέβαια, αν λες ότι ζαλίζεσαι μέχρι Αιγιάλη για Νικούρια θα τα παίξεις!

Αν βρεις τρόπο να πας Αρκεσίνη στη Μαρουσώ να φας το ωραιότερο φαγητό της ζωής σου, μήπως αλλάξεις γνώμη για Αμοργό! Πολύ ενδιαφέρον άνθρωπος και ο γιος της μαγείρισσας και ιδιοκτήτης της ταβέρνας, ο οποίος είναι αρχιτέκτονας και μας ανέλυσε όλη την αρχιτεκτονική του νησιού!

Το αυριανό ναι αξίζει γιατί έχεις αρκετές ώρες στα Κουφονήσια. Απλά να ξέρεις έχει περπάτημα για τις παραλίες ή καραβάκι.
Ευχαριστω. Μπορει να παω Δονουσα αντι για Κουφονησια. Ή Ηρακλεια.

Αμοργο βαρεθηκα. Μου εκλεψαν το φορτιστη του κινητου απ'τη σκηνη και τα μινι μαρκετ χτυπανε ο,τι τιμες θελουν, οσες φορες θελουν. Πρεπει καθε φορα να τσεκαρω την αποδειξη.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.598
Ευχαριστω. Μπορει να παω Δονουσα αντι για Κουφονησια. Ή Ηρακλεια.

Αμοργο βαρεθηκα. Μου εκλεψαν το φορτιστη του κινητου απ'τη σκηνη και τα μινι μαρκετ χτυπανε ο,τι τιμες θελουν, οσες φορες θελουν. Πρεπει καθε φορα να τσεκαρω την αποδειξη.
Επεφτε «μπροστα» μ ο τίτλος αλλα τωρα μπηκα μεσα κ ειδα κ επεσα απ τα γελια.

Συμβουλη:αν βαριεσαι ή νιωθεις μονος,πανε στις «Ταξιδιωτικές ιστοριες σε εξελιξη» ανοιξε νεο νημα «βαρετή αμοργος», μετέφερε φωτογραφιες π εβαλες εδω,γραψε τη δικη σου εμπειρια κ «πυροβόλα» με φωτογραφιες ολη την ωρα!

Το χεις με το γράψιμο!

Καλα να περνας…
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
54
Εγώ σε καταλαβαίνω. Πραγματικα.
Πέρσι ήμουν Νάξο, συνέχισα Αστυπάλαια κι ενώ είχε προσφορά η Bluestar για/απο Αμοργο, ξαναπηγα Ναξο να συνεχισω επειδη ειχα μερες. Δε θα πω αν εχω παει ή οχι, δεν ξερω ποια εκδοχη ειναι χειροτερη.

Όπου ακούς έχει κάτι η αυρα στη χώρα, τα νερά είναι φανταστικα και φλου αρτιστικ, ετοιμάσου για δημιουργικη ασαφεια με ένα ‘ν’.

Συνέχισε να γράφεις εδώ πάντως (πλας ότι εμφανίζεται στα ελληνικά νησιά>αμοργος κ έχει ήδη πολλές απαντήσεις), καλος και ο τίτλος, μπας και σωθεί κανένας άλλος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom