Ισπανία Βαρκελωνη 3 μερες

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Λοιπον εχουμε και λεμε.Επειδη διαβασα παρα πολλα και ακρη τελικα δεν εβγαλα γιατι η πληροφοριες ειναι παρα πολλες ανοιξα νεο θεμα,μονο για μενα :DΕπειδη οι μερες ειναι λιγες(3)κλεισαμε ξενοδοχειο στο κεντρο,50μετρα απο την Plaça Catalunya.Φτανουμε Δευτερα απογευμα στην Βαρκελωνη και φευγουμε πεμπτη μεσημερι(μαλλον) για Χιρονα.Το θεμα ειναι τωρα μεσα σε 3 μερες τι να πρωτοδεις????Τουλαχιστον να δουμε τα πχ το top 10 της Βαρκελωνης.Δεν εχουμε προβλημα με το περπατημα και με την ξεκουραση γιατι παμε Βαρκελωνη να δουμε και να χαρουμε την πολη.Αν θελαμε ξεκουραση θα καθομουνα σπιτι μου και θα ξεκουραζωμουνα :D :D :DΑρα απο το πρωι εως το βραδυ θελουμε να γυρισουμε οσα πιο πολλα πραγματα προλαβουμε.Μπορει καποιος να μου πει ενα σχετικο προγραμμα που μπορει να το εχει κανει?Πιστευω να δουμε αρκετα πραγματα γιατι σε μουσεια δεν θελουμε να παμε αλλα στον ναο camp nou θα παμε σιγουρα :D Ξερω ειναι λιγες οι μερες και μας χαλαει λιγο οτι πεταμε απο χιρονα 7 το πρωι και πρεπει η να καθισουμε στην Βαρκελωνη και την Πεμπτη ολη μερα και να φυγουμε ξημερωματα Παρασκευης απο Βαρκελωνη η Πεμπτη μεσημερι για Χιρονα και χανουμε μιση μερα απο Βαρκελωνη.Αυτο ακομα δεν το ξερουμε αλλα μαλλον κατα 99% θα παμε και μια μερα Χιρονα.Αυτα τα λιγα και οποιος μπορει ας βοηθησει για ενα σχετικο προγραμμα. :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01: :spain01:
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Τοσο μεγαλο χαμο απο απαντησεις δεν τον περιμενα.Ευχαριστω
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω,νομιζω,οτι βασει ιστοριων και συζητησεων,πρεπει να εντοπισεις τα κυριωτερα αξιοθεατα,τα οποια,σιγουρα εχουν γραφτει....μετα,βαλτα στον χαρτη της Βαρκελωνης και χωρισε τις περιοχες,ωστε καθε μερα να βλεπεις ενα κομματι.Εγω,πηγα,πριν πολλα χρονια και δεν μπορω να σε βοηθησω,με ημερησιο προγραμμα.
Οταν,το ετοιμασεις,γραφτο μας,για να δουμε αν θεωρουμε,οτι τα προλαβαινεις,η να αφαιρεσεις η να προσθεσεις...
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
H γνώμη μου είναι να μην πας Χιρόνα και να κάτσεις όλες τις ημέρες στην Βαρκελώνη.
Συμφωνώ με πανπαν. Εμείς πήγαμε Απρίλιο, φτάσαμε Παρασκευή μεσημέρι και φύγαμε Δευτέρα 7 το πρωί από Χιρόνα. Οι μέρες για Βαρκελώνη είναι πολύ λίγες, βλέπεις μεν αρκετά πράγματα αλλά με πολλή κούραση. Οπότε εσύ που θα έχεις μια μέρα παραπάνω πιστεύω ότι θα τα δεις πιο άνετα και δεν αξίζει να πας και αλλού για μισή μέρα. Έχει δρομολόγιο για το αεροδρόμιο της Χιρόνα στις 03:45, βάζουν πολλά λεώφορεία γιατί ξέρουν ότι φεύγει πολύς κόσμος με Ράιν, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Το λεωφορείο κάνει περίπου 1 ώρα και 15'.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγώ απλά θα πω νοικιάστε ποδήλατο να γυρίσετε την πόλη..
Θα πάρετε πολύ καλύτερη εικόνα...
 

helenalalala

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Βαρκελώνη 3 μέρες είναι όντως λίγες. Να πάτε οπωσδήποτε στο σπίτι του Gaudi και στο μουσείο του Picasso. 2 μουσεία για 3 μέρες είναι μια χαρά. Άλλωστε αυτό που αξίζει στην Βαρκελώνη είναι η πόλη και καλό θα είναι να την γυρίσετε. Το parc guell είναι όμορφο, ωστόσο είναι γεμάτο τουρίστες. Εγώ προτίμησα την βόλτα από το arc de triomph και προς τα κάτω. Επίσης να πάτε οπωσδήποτε στην Barcelonetta και στις γειτονιές της Βαρκελώνης όπως El Gotic και El Raval. Όταν πέφτει το ηλιοβασίλεμα τα κτίρια παίρνουν ένα πολύ όμορφο χρώμα και αυτή η ώρα είναι ότι πρέπει για περιπλάνηση. Sagrada famillia δεν αξίζει να μπείτε μέσα, περάστε απ'έξω να την δείτε. Ούτε το ενυδρείο αξίζει κατά την γνώμη μου...Πεταμένα λεφτά. Να βγείτε το βράδυ έξω και να πιείτε sangria η Βαρκελώνη έχει πολύ ωραία bars.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλημερα και απο μενα! παω και εγω Βαρκελωνη για σχεδον 3,5 μερες τον Ιανουαριο. θα ηθελα να δω οσα περισσοτερα γινεται. να παω στη γοτθικη συοικια, το Montjuic και στο συντριβανι να δω σαγκραντα φαμιλια τα σπιτια τοθ γαοθδι να περαπτησω στη παραλια να παω στο παρκο Γκιουελ. οπως καταλαβαινεται θελω οσα μπορω να τα δω. το θεμα μου εινα πως ακομα δε μπορω να καταλαβω,να φτιαξω το προγραμμα μου για το που ειναι που. υπαρχει κανεις που θα μπορουσε να μου προτεινω πως να χωρισω τις περιοχες ωστε να προλαβω να δω τα αξιοθεατα ?φτανω παρασκευη πρωι και φευγω δευτερα μεσημερακι
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Επειδή βρισκομαι σε μιά παρόμοια κατάσταση ποστάρω και εγώ το πρόγραμμα που -περιπου- σχεδιάζω και αν θέλει ο panpan διορθώνει

Α' μέρα (μισή) : Κέντρο : Ciutadella Park,Barceloneta,Columbus Monument,La Rambla. Πρώτη μέρα περιπατητή θα πάει...

Β' μέρα : Κέντρο : Τουριστικό λεωφορείο και έχουμε και λέμε : La Sagrada Família , Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau , La Pedrera , Casa Batlló , Casa Amatller , Casa Lleó Morera , Picasso Museum , Barcelona Cathedral, MACBA , Palace of Catalan Music. Επίσκεψη σε Sagrada , Picasso , MACBA , τα υπόλοιπα περιπατητά.

Γ' μέρα : Μονζουίκ : Spanish Village , Montjuïc Castle , Olympic Stadium , Miró Museum , National Art Museum of Catalonia , Magic Fountain

Δ' μέρα και τελευταία για διασκέδαση : Barcelona Museum and Camp Nou Stadium , Güell Park , Temple of the Sacred Heart , L'Aquarium de Barcelona

Γεμάτο και κοπιαστικό . Διορθώσεις δεκτές .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.008
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom