Ισπανία Πορτογαλία Βαρκελώνη ή Λισσαβώνα?

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Από τις 2 πόλεις που αναφέρεις έχω πάει μόνο Βαρκελώνη όπως και σε πολλά άλλα μέρη της Ισπανίας... Λισσαβώνα θέλω σαν τρελή να πάω..

Στην περιπτωσή σου αν δεν έχεις θέμα οικονομικό αλλά μονο προορισμου θα σου έλεγα λισσαβώνα είναι πιο ρομαντική και παραδοσιακή με όμορφα τοπία που έχω δει μέσω φίλων που έχουν πάει και μου την συστηνουν και εμενα..

Βαρκελώνη είναι πιο πολύ για να ξεδωσεις ως οργισμενο νιατο και την προτιμω το καλοκαίρι λόγω θαλασσας και γενικότερης διάθεσης...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κάπως έτσι ειναι και η δική μου ερώτηση, αλλά αφορά σε παραλίες κοντά στις δύο περιοχές.

΄Εχω 6 μερες στη διάθεσή μου πριν την επαναπάτρισή μου και σκέφτομαι πού να τις επενδύσω. Προσωπικά τείνω προς Πορτογαλία, ο συνταξιδιώτης προς Ισπανία. Οι επιλογές είναι
α) Πορτογαλία (Κασκάις και Σεσίμπρα)
β) Κόστα Μπράβα, παραλίες κοντά στη Τζιρόνα

Το β) είναι πιο πρακτικό για μένα γιατί έχω την πτήση από Τζιρόνα, το α) όμως μιλάει πιο πολύ στην καρδιά μου.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1)Στο α) έχετε πάει; Θα το συστήνατε για διακοπές παραλίας; Έχετε κάποια αντιπρόταση;
2) Στο β) κοντά σε ποιό μέρος θα προτείνατε να νοικιάσουμε δωμάτιο; Θα συστήνατε την Κόστα Μπράβα για διακοπές παραλίας;

Οι προορισμοί είναι άκρως τουριστικοί, όμως ψάχνω τον λιγότερο τουριστικό από τους δύο, με όσο το δυνατόν περισσότερη φυσική ομορφιά και άσπιλες αμόλυντες άφθαρτες παραλίες (αν υπάρχουν τέτοιες).
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Κάπως έτσι ειναι και η δική μου ερώτηση, αλλά αφορά σε παραλίες κοντά στις δύο περιοχές.

΄Εχω 6 μερες στη διάθεσή μου πριν την επαναπάτρισή μου και σκέφτομαι πού να τις επενδύσω. Προσωπικά τείνω προς Πορτογαλία, ο συνταξιδιώτης προς Ισπανία. Οι επιλογές είναι
α) Πορτογαλία (Κασκάις και Σεσίμπρα)
β) Κόστα Μπράβα, παραλίες κοντά στη Τζιρόνα

Το β) είναι πιο πρακτικό για μένα γιατί έχω την πτήση από Τζιρόνα, το α) όμως μιλάει πιο πολύ στην καρδιά μου.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1)Στο α) έχετε πάει; Θα το συστήνατε για διακοπές παραλίας; Έχετε κάποια αντιπρόταση;
2) Στο β) κοντά σε ποιό μέρος θα προτείνατε να νοικιάσουμε δωμάτιο; Θα συστήνατε την Κόστα Μπράβα για διακοπές παραλίας;

Οι προορισμοί είναι άκρως τουριστικοί, όμως ψάχνω τον λιγότερο τουριστικό από τους δύο, με όσο το δυνατόν περισσότερη φυσική ομορφιά και άσπιλες αμόλυντες άφθαρτες παραλίες (αν υπάρχουν τέτοιες).
Καλησπερα! Εχω παει κ Βαρκελωνη κ Πορτογαλια οχι ομως καλοκαιρι οποτε δεν ξερω κατι να σου πω για παραλιες!!! Η Βαρκελωνη ειναι για μενα πολυ πιο ομορφη απο τη Λισαβονα και η Γιρονα ειναι υπεροχη!!! Οποτε εγω νομιζω Ισπανια θα προτιμουσα!!! Τωρα για Πορτογαλια εχω να σου πω οτι εμενα μου αρεσε περισσοτερο το Πορτο οπου εχεις κ ωραιες επιλογες για επισκεψεις σε οινοποιεια! Επισης η Πορτογαλια εχει κ αλλα ωραια μερη!! Εγω ενθουσιαστηκα με το Γκιμαραες που εχει κ καστρο κ επισης ειναι υπεροχο χωριουδακι το Ομπιτους αλλα και η Μπαταλια!!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Aννουλα σ ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω πάει και στις δύο πόλεις (προτιμώ Λισσαβώνα χωρίς να τρελάθηκα κιόλας :p), με ενδιαφέρουν οι παραλίες στις γύρω περιοχές. Οι περιοχές που λες είναι μάλλον πιο βόρεια (το Ομπίτους δε μπόρεσα να το βρω) και δεν ειναι παραθαλάσσιες, θα ήθελα να είμαι κοντά στη Λισσαβώνα για να κλείσω σχετικά φθηνή πτήση για Τζιρόνα. Θα κρατήσω τις συμβουλές σου ωστόσο για την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την Πορτογαλία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οπότε οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1)Στο α) έχετε πάει; Θα το συστήνατε για διακοπές παραλίας; Έχετε κάποια αντιπρόταση;
Έχω πάει στο Cascais Αύγουστο και ήταν πολύ όμορφο.. Είχε πολλή ζέστη αλλά δε ξέρω κατά πόσο το προτείνω για διακοπές παραλίας.. Οι παραλίες ήταν όμορφες και με αρκετό κόσμο αλλά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ παγωμένες.. εννοείται δε κολύμπησα, μόνο ηλιοθεραπεία.. Ηταν τόσο κρύο το νερό που ούτε πατούσες δε μπορούσες να βρέξεις.. Λίγο πάτησα για να ελέγξω τη θερμοκρασία και μετά είχα μουδιασμενα πόδια από το κρύο..
Γενικά πάντως η Λισαβώνα μου άρεσε περισσότερο από τη Βαρκελώνη, και προτεινω και ημερήσια στην Σίντρα..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τόσο πολύ? Πωπω, κατάλαβα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το έχω στα υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Είναι όλες οι πορτογαλικές θάλασσες τόσο παγωμένες;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τόσο πολύ? Πωπω, κατάλαβα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το έχω στα υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Είναι όλες οι πορτογαλικές θάλασσες τόσο παγωμένες;
Εντάξει μωρέ, είναι Ατλαντικός, γι' αυτό. Δεν είναι όμως παντού στην Πορτογαλία τόσο εξτριμ. Έχω κάνει μπάνιο ανοιχτά της Μαδέρας και ήταν μια χαρα. Βέβαια μιλάμε για αρκετά πιο νότια , απέναντι από το Μαρόκο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Cascais Μ΄ άρεσε σαν μέρος αλλά όπως είπε η Echo το νερό παγωμένο.Με έπεσαν τα νύχια μόλις έβαλα το πόδι μου.
Βούτηξα αλλά βγήκα γρήγορα.Ήταν και Σεπτέμβριος .Έχει ωραίο φαγητό με λογικές τιμές.
Από Καταλονία ρίξε μια ματιά σε Pals platja (playa)
https://www.google.gr/search?q=pals...-LnjAhUByoUKHYAQCwwQ_AUIECgB&biw=1366&bih=625
Δεν ξέρω από τιμές πως πάνε την τελευταία στιγμή.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χαχαχα! Καλή περιγραφή!:haha::haha:
Χαρά στο κουράγιο σου που μπήκες!
Κι άλλος κρυουλιαρης εδώ. Σε παραλία μεταξύ Κασκαις και Λισαβόνας ίσα που έβαλα το πόδι μου λίγο μέσα και δεν αποπειράθηκα για περισσότερα. Επίσης όλη η σειρά παραλιών μέχρι Κασκαις έχουν υπερβολικά πολύ κόσμο, τουλάχιστον αρχές Ιουλιου που είχα πάει. Γενικά για διακοπές παραλίας δε θα τα συνιστούσα κι ας προτιμώ τη Λισαβόνα από τη Βαρκελώνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom