Ισπανία Βαρκελώνη με μηχανάκι η με μετρό??

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Καταρχήν καλή χρονιά με υγεία και πολλά πολλά ταξίδια!!!!
Έχω ένα δίλημμα και θα ήθελα την βοήθεια σας.. Κλείσαμε εφτά ημέρες το καλοκαίρι αρχές Ιουλίου για Βαρκελώνη (καθαρές πέντε μέρες) και σκεφτόμουν να νοικιάσουμε ενα μηχανάκι για να γυρίσουμε την πόλη. Ξέρω οτι εχει εξαιρετικό μετρό αλλα θεωρω οτι αλλη αισθηση εχει να γυριζεις μια πολη με μηχανακι.. βλεπεις πραγματα που με το μετρο τα χάνεις και γενικα εχεις αλλη αισθηση, ετσι γυρίσαμε και τη Ρώμη και ισως κι αυτος ειναι ένας λογος που τη λατρεψα.. ομως επειδη θα ειμαστε δυο ζευγαρια και δεν μπορω να παρω μονη μου την αποφαση σκεφτηκα να απευθυνθώ σε σας που κατι παραπανω θα γνωριζεται να μου πειτε τη γνωμη σας.. Απο οικονομικης πλευρας η καρτα για πεντε μερες του μετρο κοστιζει 28 ευρω το ατομο και βρηκα μηχανακι που σου δινουν φοιτητικη εκπτωση και για πεντε μερες βγαινει μαζι με την ασφαλεια 86 ευρω, αρα το ατομο 43 που δεν ειναι και τρελη διαφορα.. απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταλληλοι οι δρομοι γιατι στη Ρωμη οι πλακοστρωτοι δρομοι μας ταλαιπωρησαν λιγο και αν θα εχουμε προβλημα με το παρκαρισμα.. Α και κατα ποσο ελαστικη ειναι η τροχαια..

ουφ τα πα και ηρεμησα!!! Παρτε το κατι σαν γκαλοπ, απο εσας θα κριθει η αποφαση μας..
 

kelloks89

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσισκο, Νεα Υορκη
Για μηχανακι δεν εχω και παρα πολλα να σου πω! Εγω παντως που χρησιμοποιουσα το μετρο εκανε μια χαρα την δουλεια του αφου εχει παντου σταση και ειναι αρκετα γρηγορο. Επισης ειναι και καθαρο! Παρατηρησα παντως οτι οι αστυνομικοι σταματαγανε πιο πολυ αυτους με τα μηχανακια παρα με τα αυτοκινητα! Για παραδειγμα το 2ο πρωι που κατεβηκα στο δρομο σταματαει ενας αστυνομικος ενα μηχανακι που λογικα ετρεχε και αρχιζε να του φωναζει για τουλαχιστον 4-5 λεπτα! χαχα! Και βεβαια παντα κρανος δεν υπηρχε ουτε ενα μηχανακι χωρις κρανος!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταλληλοι οι δρομοι γιατι στη Ρωμη οι πλακοστρωτοι δρομοι μας ταλαιπωρησαν λιγο και αν θα εχουμε προβλημα με το παρκαρισμα.. Α και κατα ποσο ελαστικη ειναι η τροχαια..

ουφ τα πα και ηρεμησα!!! Παρτε το κατι σαν γκαλοπ, απο εσας θα κριθει η αποφαση μας..
Οι δρομοι ειναι αψογοι και παντου υπαρχουν ειδικοι χωροι παρκαρισματος
για μηχανακια.Πως ειναι στην Ελλαδα?Καμια σχεση.
Η τροχαια δεν ειναι καθολου ελαστικη.
Προσωπικα δεν σας το συνιστω,για πολλους λογους.
Τελικα θα ερθετε ιουλιο η ιουνιο?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Οι δρομοι ειναι αψογοι και παντου υπαρχουν ειδικοι χωροι παρκαρισματος
για μηχανακια.Πως ειναι στην Ελλαδα?Καμια σχεση.
Η τροχαια δεν ειναι καθολου ελαστικη.
Προσωπικα δεν σας το συνιστω,για πολλους λογους.
Τελικα θα ερθετε ιουλιο η ιουνιο?
Πες μας και τους λόγους ντε!
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Οι δρομοι ειναι αψογοι και παντου υπαρχουν ειδικοι χωροι παρκαρισματος
για μηχανακια.Πως ειναι στην Ελλαδα?Καμια σχεση.
Η τροχαια δεν ειναι καθολου ελαστικη.
Προσωπικα δεν σας το συνιστω,για πολλους λογους.
Τελικα θα ερθετε ιουλιο η ιουνιο?

Καλε ναι, πες μας και τους λογους.. 28-6/4-7 θα ειμαστε Βαρκελωνη.. Αφου οι δρομοι ειναι αψογοι κι εχει και χωρους παρκαρισματος για μηχανακια δεν καταλαβαινω το λογο να μην το συνιστας.. εννοειται οτι κρανος θα φοραμε και οι δυο.. Οποτε για explain!!!
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Λοιπον, Αγγελικη μη σκας καθολου η Βαρκελωνη ειναι το δευτερο σπιτι μου.....και θα τα περασεις τελεια....αν εχω χρονο θα σου πω που να πας και αξιζει και εκει που να μη πας και χασετε χρονο....
Κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να παρεις μηχανακι, αλλα ΠΟΔΗΛΑΤΟ....οι ποδηλατοδρομοι διασχιζουν σχεδον ολη την πολη και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι ακομα και να χαθεις (σου δινουν ποδηλατικο χαρτη)....ε ανεβαινεις και κανα πεζοδρομιο και κοβεις δρομο, καμια πλατεια, ολοι το κανουν, ειναι πολυ χαλαροι με τα ποδηλατα χαμος γινεται...επισης με το ποδηλατο μπορεις να διασχισεις ολη τη Μπαρτσελονετα, κατι που με τα μηχανακια μαλλον δε στο συνιστω γιατι θα σε τσακωσει η αστυνομια....με απλα λογια με το ποδηλατο πας παντου..μπορει να κουραστεις λιγο περισσοτερο, ειδικα σε καποιες περιοχες που εχει ανηφορα, αλλα ειναι αλλη αισθηση..ειδικα καλοκαιρακι ποδηλαταδα στη Μπαρτσελονετα και μετα ποτακι στο W Hotel ειναι το κατι αλλο.....
Τα ποδηλατα δεν ειναι και τα πιο φτηνα...αλλα ξερω ενα ποδηλαταδικο στη Plaza de España που τα νοικιαζει 5 ευρω τη μερα..βεβαια θα πρεπει να δωσετε και μια εγγυηση που επιστρεφεται....MATIAS BIKES λεγεται.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ κλεβουν ποδηλατα...θα σας πουν πως να τα δενετε μεταξυ τους.....Οτι θες εδω ειμαι.....ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.....
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Χρήστο αν θέλεις δώσε εξτρα πληροφορίες για ποδηλατάκι! Για εκεί πήγαινα ούτως ή άλλως αλλά διαβάζοντας αυτά που λες το έχω πλέον σχεδόν σίγουρο! :xmas_cheesygrin:
Στο χοστελάκι που θα το αφήνω? Έχει τις κλασικές θέσεις-υποδοχές που μπαίνει η ρόδα για να το κλειδώσεις?
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Λοιπον, Αγγελικη μη σκας καθολου η Βαρκελωνη ειναι το δευτερο σπιτι μου.....και θα τα περασεις τελεια....αν εχω χρονο θα σου πω που να πας και αξιζει και εκει που να μη πας και χασετε χρονο....
Κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να παρεις μηχανακι, αλλα ΠΟΔΗΛΑΤΟ....οι ποδηλατοδρομοι διασχιζουν σχεδον ολη την πολη και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι ακομα και να χαθεις (σου δινουν ποδηλατικο χαρτη)....ε ανεβαινεις και κανα πεζοδρομιο και κοβεις δρομο, καμια πλατεια, ολοι το κανουν, ειναι πολυ χαλαροι με τα ποδηλατα χαμος γινεται...επισης με το ποδηλατο μπορεις να διασχισεις ολη τη Μπαρτσελονετα, κατι που με τα μηχανακια μαλλον δε στο συνιστω γιατι θα σε τσακωσει η αστυνομια....με απλα λογια με το ποδηλατο πας παντου..μπορει να κουραστεις λιγο περισσοτερο, ειδικα σε καποιες περιοχες που εχει ανηφορα, αλλα ειναι αλλη αισθηση..ειδικα καλοκαιρακι ποδηλαταδα στη Μπαρτσελονετα και μετα ποτακι στο W Hotel ειναι το κατι αλλο.....
Τα ποδηλατα δεν ειναι και τα πιο φτηνα...αλλα ξερω ενα ποδηλαταδικο στη Plaza de España που τα νοικιαζει 5 ευρω τη μερα..βεβαια θα πρεπει να δωσετε και μια εγγυηση που επιστρεφεται....MATIAS BIKES λεγεται.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ κλεβουν ποδηλατα...θα σας πουν πως να τα δενετε μεταξυ τους.....Οτι θες εδω ειμαι.....ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.....
Ωωωωω σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! οσο για το ποδηλατο θα το σκεφτω.. αν ηταν ανοιξη η φθινοπωρο θα το νοικιαζα χωρις δευτερη σκεψη.. Αλλα Ιουλιο μηνα και μετα την τρελη ζεστη που εφαγα περισυ τον ιδιο καιρο στη Μαδριτη ειμαι πολυ επιφυλακτικη γι αυτο ειπα και για το μηχανακι, γιατι με το μετρο ταλαιπωρηθηκαμε πολυ.. Περιμενω να μου πεις λεπτομερειες για την πολη και μερικα tips για ποτακι (το W Hotel το κραταω..) και εννοειται για φαγητο, καπου που να ειναι και οικονομικα.. Σ'ευχαριστω και παλι..
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Χρήστο αν θέλεις δώσε εξτρα πληροφορίες για ποδηλατάκι! Για εκεί πήγαινα ούτως ή άλλως αλλά διαβάζοντας αυτά που λες το έχω πλέον σχεδόν σίγουρο! :xmas_cheesygrin:
Στο χοστελάκι που θα το αφήνω? Έχει τις κλασικές θέσεις-υποδοχές που μπαίνει η ρόδα για να το κλειδώσεις?

Φιλε μου, ειναι η καλυτερη λυση και μαλιστα ανεξοδη...αφου ειναι στην ουσια 5 ευρω τη μερα...αν παρεις μετρο, δε θα δεις τιποτα...αφου θα εισαι σαν τυφλοποντικας και το χειροτερο ειναι οτι δεν θα καταλαβεις πως ζει και πως κινηται η πολη αυτη....απλα θα βγαινεις απ τον σταθμο του μετρο και θα λες τωρα που ειμαι....με το ποδηλατο πρωτα απ ολα θα μαθεις την πολη απ εξω και ανακατωτα, δεν ειναι δυσκολη πολη, αφου εχει θαλασσα και ολοι οι δρομοι οδηγουν εκει....Ειναι απιστευτη εμπειρια..εμπιστεψου με.
Πρωτα απ ολα θα νοικιασεις ενα ποδηλατο κατα το δυνατον κοντα εκει που μενεις για να μην τρεχεις να το αφησεις μετα στην αλλη ακρη της πολης. Για μενα φτηνα ποδηλατα εχει το Mattias46 αν θυμαμαι καλα....εχει ενα στην plaza de Espana...5 ευρω τη μερα....τα αλλα rent a bike εχουν πιο αλμυρες τιμες.....Μη φοβασαι τους δρομους, ειδικα στην Gran Via ειναι διπλης κατευθυνσης ποδηλατοδρομοι....λες και ειναι δρομοι....αλλα γενικα δεν υπαρχει φοβος...ειναι λες και οδηγεις αμαξι...εχει και φαναρια.....για τα ποδηλατα, απλα μην οδηγεις και τελειως χυμα....Τωρα για το που μπορεις να πας θα σου δωσουν χαρτη με τους ποδηλατοδρομους αλλα εγω παω παντου....τα πεζοδρομια ειναι τεραστια...καταλαβαινεις...ελληναρας...φυσικα ολοι το κανουν...Η ωραιοτερη παδηλαταδα ειναι στη Μπαρτσελονετα μακραν.....μια τεραστια παραλια που νομιζεις οτι εισαι στο Μαϊμι.....:xmas_lol:. Eπισυναψα μια εικονα βγαλμενη πανω στο τελεφερικ.....

ΥΓ. Επειδη κλεβουν θα σου δωσουν κλειδαριες και αλυσιδες για να τα δενετε και θα σας πουν πως να τα δενετε γιατι δε κλεβουν μονο ποδηλατα αλλα και τις ροδες...μου χαλασε η δικια μου παιρνω τη δικια σου.....Οσο για τα stands για ποδηλατα τις περισσοτερες φορες ειναι πιασμενα....αλλα εχει παντου αν ψαξεις...αλλα αν δεν εχει εξω απ εκει που μενεις σε κανα δεντρο, αλλιως αν ειστε παρεα τα δενετε ολα μαζι ωστε να γινουν μια ενοτητα...θα σας δειξουν εκει μην αγχωνεσαι....
 

Attachments

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
ωωωωω....
Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ για τα τips! Ποδηλατάκι θα πάρουμε σίγουρα, γιατί συνδυάζει όλα αυτά που είπες + ότι γουστάρουμε γενικά το ποδήλατο.
2 φιλαράκια θα είμαστε και θα μείνουμε εδώ Hotel Coronado, Barcelona, Spain

Οποιοδήποτε άλλο tip καλοδεχούμενο.. Αρχές Μαρτίου θα πάμε!
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
ωωωωω....
Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ για τα τips! Ποδηλατάκι θα πάρουμε σίγουρα, γιατί συνδυάζει όλα αυτά που είπες + ότι γουστάρουμε γενικά το ποδήλατο.
2 φιλαράκια θα είμαστε και θα μείνουμε εδώ Hotel Coronado, Barcelona, Spain

Οποιοδήποτε άλλο tip καλοδεχούμενο.. Αρχές Μαρτίου θα πάμε!

Α...ναι κατι μου λεει πρεπει να ειναι κοντα στο Λιμανι το ξενοδοχειο και στην Paral-lel..καλο μερος, μπορειτε να πατε σε πολλα μερη....ακομα και με τα ποδια....αλλα ειπαμε ποδηλατο....Καλα να περασετε....

ΥΓ. Πιστεψε με οτι με το ποδηλατο θα ανακαλυψετε tips που ουτε καν τα φανταστηκατε....καθε ποδηλαταδα θα ειναι και μια εκπληξη...ασε που θα ριξετε και πολυ γελιο.....
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Ωωωωω σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! οσο για το ποδηλατο θα το σκεφτω.. αν ηταν ανοιξη η φθινοπωρο θα το νοικιαζα χωρις δευτερη σκεψη.. Αλλα Ιουλιο μηνα και μετα την τρελη ζεστη που εφαγα περισυ τον ιδιο καιρο στη Μαδριτη ειμαι πολυ επιφυλακτικη γι αυτο ειπα και για το μηχανακι, γιατι με το μετρο ταλαιπωρηθηκαμε πολυ.. Περιμενω να μου πεις λεπτομερειες για την πολη και μερικα tips για ποτακι (το W Hotel το κραταω..) και εννοειται για φαγητο, καπου που να ειναι και οικονομικα.. Σ'ευχαριστω και παλι..
Αγγελικη μη φοβασαι τον καιρο το καλοκαιρι, μια χαρα ειναι, λιγο υγρασια, αλλα εχει δροσια θαλασσα βλεπεις...λεμε τωρα..ισως εγω εχω συνηθισει. Απλα με μηχανακι θα περιοριστεις πολυ....στα μερη που πρεπει να πας δε θα ειναι προσβασιμο και ειναι αυστηροι...Φαντασου να σου πω περιστατικο οτι κατεβαινα για μπανιο Barceloneta με το ποδηλατο ειχα το σακο με τα μπανιαρικα μου και δεν φορουσα μπλουζα.....ε ναι λοιπον με σταματησε η αστυνομια για να μου την πει...με τα μηχανακια δεν χαμπαριαζουν....απλα ενα παραδειγμα....
Για μενα το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να μη δεις την πολη σαν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ, αλλα να την ανακαλυψεις μονη σου, σε καθε στενο,σε καθε σοκακι, σε καθε δρομο, σε καθε διαδρομη, να την ΖΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. Υπαρχουν πραγματα που μπορει να σου πω να μην κανεις αλλα ειναι τελειως υποκειμενικο....γιατι εσυ εκει μπορει, αναλογα με τις καταστασεις να περασεις απιστευτα....Γι αυτο επιμενω ποδηλατο....ειναι ενα εισητηριο γνωριμιας με την πολη και το ρυθμο της....

ΥΓ. Το φαγητο στη Μαδριτη για μενα ειναι μακραν καλυτερο...μη περιμενεις να χορτασεις....λογικα αναλογα την διαδρομη που κανετε καθε μερα..θα ειστε και σε αναζητηση του καταλληλου φαγαδικου αναλογα και με τις προτιμησεις σας και την τσεπη σας.....Αν καποιοι ειναι περιεργοι στο φαγητο....την πατησατε....θα γυρισετε με 10 κιλα λιγοτερα ή κατευθειαν για αποτοξινωση απο την πολλη σαγκρια και τα ταπας. Αν θες μπορει να σου πω καποια αλλα δε θελω να σε παρω και στο λαιμο μου....
ΥΓ2. Θα πατε για ποτο στο W Hotel ειναι στην παραλια...(βλ φωτο)...για ποτο εχει κατω στην πισινα αλλα και ενα κλαμπακι στον 26 οροφο...απιστευτη θεα, αθλια μουσικη....Γενικοτερα στην παραλια θα βρειτε πολλα κλαμπ..οπως το SHOKO, το CARPE DIEM LOUNGE CLUB, το CATWALK......και φυσικα το RAZZMATAZZ ενα απο τα καλυτερα κλαμπ στην Ευρωπη, βρισκεται στην carrer de Pamplona...τριτη παραλληλη απο την carrer de la Marina....
ΥΓ3. Αν εχετε χρονο να πατε και στην Costa Brava.....
http://maps.google.gr/maps/place?ci...tAaMmf2cBQ&sig2=8qx-NnqAguxrjQOJMIMw9Q&dtab=2
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom