Ισπανία Βαρκελώνη τον Ιανουάριο

petrostr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. ΥΟΡΚΗ
Θα πάω ένα 5νθήμερο ταξίδι στη Βαρκελώνη τον Ιανουάριο 22-26. Μου προτείναν κάποιοι
γνωστοί που έχουν πάει στη Βαρκελώνη, να μην κλείσω ξενοδοχείο στο κέντρο-Βαρκελώνη γιατί είναι σαν βιομηχανική περιοχή. Μου πρότειναν και έκλεισα ξενοδοχείο στη Plaza Catalunya.

1. Μπορεί κάποιος να μου πεί γνώμη για την περιοχή γενικά;
2. Κάτι που σίγουρα θα πρέπει να δώ, μην χάσω με τίποτα στη Βαρκελώνη;
3. Ταυρομαχίες υπάρχει η δυνατότητα να δούμε και πού;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ααχχ! Βαρκελώνη! είσαι πολύ τυχερός. Και χρόνο να έχεις να διαβάζεις ιστορίες εδώ μέσα από τα παιδιά.. έχουν γράψει αρκετά...

Η περιοχή που έκλεισες είναι μια χαρά! Τουλάχιστον εμένα μου αρέσει πολύ:
(1) και προς τα πάνω η βόλτα στην αγαπημένη Passeig de Gracia (έναν υπέροχο δρόμο με φανταστικά κτίρια, αλλά και φοβερά εμπορικά μαγαζιά) (2) και προς τα κάτω στην περίφημη La Rambla (την πιο τουριστική βόλτα της πόλης :p) αλλά κυρίως (3) τη μέσα διαδρομή στα στενάκια μέχρι το πολυλατρεμένο Barri Gotic και τη Ribera...
(Πλάκα πλάκα έχω κι εγώ μια ιστορία από το καλοκαιρινό μου ταξιδάκι στη Βαρκελώνη.. είναι λίγο παλιά, αλλά, αν θέλετε, μπορώ να τη βάλω.. αν και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές για την πόλη εδώ μέσα)

Τώρα για το τι να δεις, νομίζω αν διαβάσεις τις ιστορίες θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα... Αν είναι η πρώτη επίσκεψή σου, θα επικεντρωθείς στα βασικά αξιοθέατα, ώστε όταν με το καλό ξαναπάς να είσαι πιο χαλαρός να πάρεις περισσότερο κλίμα πόλης (που ίσως έχει μεγαλύτερη σημασία σε κάθε ταξίδι από τα αξιοθέατα)... Συνοπτικά ως αξιοθέατα αν και είναι λίγο πολύ γνωστά θα σου πρότεινα.. Sagrada Familia, Park Guell, τα δύο σπίτια του Gaudi (Casa Mila-Pedrera και Casa Battlo) έστω και απ' έξω, το πολυλατρεμένο MNAC (φανταστικό κτίριο), φυσικά βόλτες στο Bari Gotic, το Maremagnum και τις περιοχές που προανέφερα και είναι κοντά στο ξενοδοχείο σου (αλλά και παντούυυ η πόλη είναι υπέροχη!), το φανταστικά Palau de la Musica Catalana, το πολύ καλό L´aquarium, Zoo, και ό,τι άλλο σου γυαλίσει από τον οδηγό σου, καθώς η πόλη προσφέρει αμέτρητες επιλογές τουριστικές ή μη...

Ταυρομαχίες ξέρω ότι πιθανότατα γίνονται μία μέρα την εβδομάδα σε 1 σημείο (νομίζω Κυριακή) αλλά γενικά να ξέρεις ότι στη Βαρκελώνη δε πολυσυμπαθούν το σπορ (και καλά κάνουν), οπότε καλύτερα να το αφήσεις για όταν επισκεφτείς κάποια άλλη ισπανική πόλη. Αν θες ντε και καλά να πας, ρώτα γι΄αυτό το σημείο που σου είπα... Αν πας σε κάποιο tourist info (έχει και στην Placa Catalunya) θα ξέρουν να σου πουν περισσότερα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα πάω ένα 5νθήμερο ταξίδι στη Βαρκελώνη τον Ιανουάριο 22-26. Μου προτείναν κάποιοι
γνωστοί που έχουν πάει στη Βαρκελώνη, να μην κλείσω ξενοδοχείο στο κέντρο-Βαρκελώνη γιατί είναι σαν βιομηχανική περιοχή. Μου πρότειναν και έκλεισα ξενοδοχείο στη Plaza Catalunya.

1. Μπορεί κάποιος να μου πεί γνώμη για την περιοχή γενικά;
2. Κάτι που σίγουρα θα πρέπει να δώ, μην χάσω με τίποτα στη Βαρκελώνη;
3. Ταυρομαχίες υπάρχει η δυνατότητα να δούμε και πού;
Καλως ήρθες στην ταξιδιαρικη παρεα και καλή με υγεια χρονια να εχεις!:cool:
Νομιζω οτι η πλασα καταλουνια είναι το κεντρικώτερο σημείο της Βαρκελώνης και φυσικά μονο βιομηχανική περιοχή δεν ειναι.

Σε οτι αφορα το 1, μπορεις να διαβάσεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες που υπάρχουν για την Βαρκελώνη.
Οπως επίσης μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στην ενοτητα για ταξιδι στην Βαρκελώνη οπου υπαρχουν πολύ χρησιμες πληροφορίες:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/2123-%F4%E1%EE%E9%E4%E9-%F3%F4%E7%ED-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%F9%ED%E7.html
Μπορείς επισης και επιβάλλεται να διαβάσεις τον σχετικό οδηγό στην Travelpedia για την πολη της Βαρκελώνης
http://www.travelstories.gr/travelp...5%E9%E1/2514-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
.
Σε οτι αφορα το 2, γνωμη μου ειναι να μην χασεις το βραδυ της Παρασκευής η του Σαββατου τα μαγικά συντριβάνια στην Πλάσα ντι Σπάνια, επισκεψη στο γήπεδο Νου Καμπ της F.C. Barcelona, ξενάγηση στο παλάτι της Μουσικής Palau de la Musica, επισκεψη σε ενα τουλαχιστον εργο του Α. Gaudi (Casa Battlo, εκλησία Famila Sagrada, Parc Guell, Casa Mila). Εχει ομως η πολη τοσα πολλά που δεν πρεπει με τιποτα να χάσεις που αδυνατώ να τα παραθέσω όλα!

Σε οτι αφορά το 3, ιδέα δεν εχω!

Υ.Γ.:
ααχχ! Βαρκελώνη!
(Πλάκα πλάκα έχω κι εγώ μια ιστορία από το καλοκαιρινό μου ταξιδάκι στη Βαρκελώνη.. είναι λίγο παλιά, αλλά, αν θέλετε, μπορώ να τη βάλω.. αν και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές για την πόλη εδώ μέσα)
Και φυσικά ειναι επιβεβλημένη η καταθεση ταξιδιωτικής ιστοριας, ιδιως απο Βαρκελώνη. :haha:
Eκτός και αν υπάρχει ως οριο ανωτατος αριθμός ιστορίων απο συγκεκριμένη πόλη!:roll::haha:
Ειπαμε: αλλοι φτιάχνονται με ουσίες, και άλλοι με ταξιδιωτικές ιστορίες, :haha:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά...η Plaza Catalunya είναι ίσως το κεντρικότερο σημείο της Βαρκελώνης, χε χε!

Πολύ καλό σημείο και έχεις πρόσβαση σε όλα! Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδιά που ήδη σου απάντησαν!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά...η Plaza Catalunya είναι ίσως το κεντρικότερο σημείο της Βαρκελώνης, χε χε!

Πολύ καλό σημείο και έχεις πρόσβαση σε όλα! Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδιά που ήδη σου απάντησαν!
εγω θα παω ιούνιο..η αρχη της ramblas στο μετρό drassanes τι λέει?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πολλά λεει η Ράμπλα στο σημείο Ντρασάνες.
Υπαρχει πανω απο τη σταση του μετρό το αγαλμα του Κολόμβου.
Και λιγο πιο κατω αρχιζει η "παραθαλάσσια" ραμπλα ντελ μαρ, που οδηγεί στο Μαρεμαγκνουμ αλλα και στην Μπαρσελονέτα.
Επίσης λιγα μετρα μακρυα απο την ραμπλα στη σταση του μετρο ντρασάνες βρισκεται το γνωστο μουσειο ναυτιλίας αλλα και το ενδιαφέρον αλλα καπως ακριβό μουσείο κερινων ομοιωμάτων. Και καπου κοντά στην αρχή της μπαρσελονέτα κάνει τέρμα το τελεφερικ, προερχόμενο απο το μοναδικό λόφο του Μονζουίκ.
Περισσότερες πληροφορίες υπαρχουν στην travelpedia και στον σχετικό οδηγό για την Βαρκελώνη:
http://www.travelstories.gr/travelpedia-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DE-%E5%E3%EA%F5%EA%EB%EF%F0%E1%DF%E4%E5%E9%E1/2514-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html?garpg=9#content_start
:cool:
και εδω μια εικόνα για την ραμπλα!
La Rambla, Barcelona - Wikipedia, the free encyclopedia
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πολλά λεει η Ράμπλα στο σημείο Ντρασάνες.
Υπαρχει πανω απο τη σταση του μετρό το αγαλμα του Κολόμβου.
Και λιγο πιο κατω αρχιζει η "παραθαλάσσια" ραμπλα ντελ μαρ, που οδηγεί στο Μαρεμαγκνουμ αλλα και στην Μπαρσελονέτα.
Επίσης λιγα μετρα μακρυα απο την ραμπλα στη σταση του μετρο ντρασάνες βρισκεται το γνωστο μουσειο ναυτιλίας αλλα και το ενδιαφέρον αλλα καπως ακριβό μουσείο κερινων ομοιωμάτων
:cool:
και εδω μια εικόνα για την ραμπλα!
La Rambla, Barcelona - Wikipedia, the free encyclopedia
οκ, σε ευχαριστώ πολύ...θα ζητήσω αργοτερα και άλλες πληροφορίες για φαγητό κυρίως!!
 

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Πριν απο μια εβδομαδα γυρισα απο Βαρκελωνη, εμεινα σε ενα πολυ καλο και φθηνο ξενοδοχειο και γι'αυτο θελω να το προτεινω σε οποιον παει, ειναι το Silkcen Concordia το οποιο βρισκεται κοντα στην plaza de Espania. ( ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ | Ξενοδοχεια στην Βαρκελώνη, ταξιδιωτ&#9 ). Απεναντι απο το ξενοδοχειο εχει σταση μετρο και στα 500 μετρα βρισκεται το Montjuïc το οποιο για μενα ηταν το μονο αξιοθεατο που μου εκανε πραγματικη εντυπωση ( Στο sagra familia γινονται εργασιες συντηρησεις και ειναι περιτρυγηρισμενο απο γερανους )

Επισης σου προτεινω να μην δοκιμασεις κανενα εστιατοριο στην περιοχη Rablas, πηγα σε 3 και ολα ηταν χαλια...απο τα χειροτερα που εχω φαει στην ζωη μου.

Ωραια ειναι επισης να πας στο μουσειο Picaso και σε ολην την τριγυρω γοτθικη συνοικια.

Καλο ταξιδι!!!!!!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πριν απο μια εβδομαδα γυρισα απο Βαρκελωνη, εμεινα σε ενα πολυ καλο και φθηνο ξενοδοχειο και γι'αυτο θελω να το προτεινω σε οποιον παει, ειναι το Silkcen Concordia το οποιο βρισκεται κοντα στην plaza de Espania. ( ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ | Ξενοδοχεια στην Βαρκελώνη, ταξιδιωτ&#9 ). Απεναντι απο το ξενοδοχειο εχει σταση μετρο και στα 500 μετρα βρισκεται το Montjuïc το οποιο για μενα ηταν το μονο αξιοθεατο που μου εκανε πραγματικη εντυπωση ( Στο sagra familia γινονται εργασιες συντηρησεις και ειναι περιτρυγηρισμενο απο γερανους )

Επισης σου προτεινω να μην δοκιμασεις κανενα εστιατοριο στην περιοχη Rablas, πηγα σε 3 και ολα ηταν χαλια...απο τα χειροτερα που εχω φαει στην ζωη μου.

Ωραια ειναι επισης να πας στο μουσειο Picaso και σε ολην την τριγυρω γοτθικη συνοικια.

Καλο ταξιδι!!!!!!!!!
σε ευχαριστώ πολύ.το είδα φαινεται πολύ καλό...θα ειναι στα υπόψιν.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
στη Sagrada Familia δε γίνονται εργασίες συντήρησης... Στην ουσία, δεν έχει ολοκληρωθεί ποτέ (ούτε από τον Gaudi, ούτε μετά το θάνατό του) και αναμένεται να τελειώσει σε αρκετά χρόνια...

Μάλλον όμως εννοείς τον καθεδρικό ναό, όπου όντως γίνονται εργασίες συντήρησης και δεν μπορεί κανείς να τον απολαύσει οπτικά εξωτερικά...

Για τα εστιατόρια πάνω στη Rambla ναι έχεις δίκιο.. :) Ακόμη και ταξιδιωτικό οδηγό να διαβάσεις, σου τα απορρίπτει με τη μία... Γύρω-γύρω όμως βρίσκεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ;)

Εγώ την πρώτη φορά έμενα κοντά στο σταθμό του Barcelona Sants (ως περιοχή δε λέει και πολλά) αλλά έχει απευθείας σύνδεση με το αεροδρόμιο (μέσω τρένου), περνάνε από εκεί οι 2 βασικές γραμμές μετρό (πράσινη & μπλε) και γενικά με καραβόλεψε! Οι τιμές στα hotels εκεί είναι προσιτότατες για το επίπεδο υπηρεσιών που σου προσφέρουν. Έμεινα στο Expo Hotel, 4 αστέρων, με άψογο πρωινό, πολύ καλό σέρβις και ευκολίες στο δωμάτιο, με πολύ λιγότερα χρήματα από όσα έδωσα τη δεύτερη φορά σε ξενοδοχείο 3 αστέρων στη La Rambla, που οκ ήταν μια χαρά αλλά δεν έφτανε το επίπεδο του Expo. Ok, καλό είναι να είσαι στο κέντρο, αλλά το value for money στην πρώτη περίπτωση ήταν σαφώς καλύτερο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom