Ισπανία Βαρκελώνη τον Ιανουάριο

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εννοείται ότι στο Κέντρο είναι πιο ακριβά τα ξενοδοχεία σύμφωνα με αυτά που παρέχουν, αλλά έχει να κάνει κυρίως με το τι επιδιώκει κανείς από τις διακοπές του. Άλλωστε και τα δύο ξενοδοχεία που προτείνετε έχουν το διπλάσιο κόστος από το δικό μου ξενοδοχείο, το οποίο δεν ήταν σαφώς τόσο ποιοτικό όσο το δικό σας αλλά ήταν αξιοπρεπέστατο.

Επίσης, θα συμφωνήσω μαζί σας για τα εστιατόρια στην Ramblas...δεν έλεγε τόσο το φαγητό.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
καλωσηρθες petrostr!νεο μελος και με ταξιδι στην βαρκελωνη ,την εκανες λαχειο!νομιζω οτι για αυτην την πολη εχουν γραφτει αρκετα πραγματα(βεβαια ποτε δεν ειναι αρκετα!βλεπε την περιπτωση του thanosh,δεν μπορει να ξεκολλησει με τιποτα!)εγω εμεινα στο apsis milleni 4* ειναι διπλα στη σταση μετρο parallel με την πρασινη γραμμη ειναι 4στασεις απο την placa catalunya.με λιγα λογια διπλα.ειμαι σιγουρη οτι αν διαβασεις ολα οσα εχουν γραφτει για την βαρκελωνη ,θα εισαι πανετοιμος .δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα ειναι ενας πανευκολος προορισμος.και παλι καλοσωρισες!:)
 

petrostr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
Κάποιοι φίλοι-φίλες που πήγαν Βαρκελώνη, έμειναν στην περιοχή Plaza Catalunya και μάλιστα μου πρότειναν το ίδιο ξενοδοχείο που είχαν μείνει και αυτοί, το Hotel Principal.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αν σε καλύπτει οικονομικά και έχεις ακούσει καλές κριτικές από φίλους που εμπιστεύεσαι το γούστο τους...τότε κλείστο και μην τυραννιέσαι με αυτό το θέμα! Έχεις τόσα άλλα να διαβάσεις γι' αυτή την πόλη μέχρι να πας! ;-)
 

petrostr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. ΥΟΡΚΗ
Έριξα μία ματιά για ενοικίαση αυτοκινήτου να δω τι παίζει σε τιμές, για ένα μικρό αυτοκίνητο για τις ημέρες που θα είμαι εκεί κοστίζει γύρω στα 60 ?.
Είναι καλή ιδέα ή να μην μπλεχτώ με τέτοια και να προτιμήσω Μετρό, Λεωφορεία και λοιπά μεταφορικά μέσα;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Το μετρό σε πάει παντού... Δε χρειάζεται να μπλέξεις.. Βγάζεις και μια Barcelona Card (για απεριόριστη πρόσβαση στα μέσα μαζικής μεταφοράς και σημαντικές εκπτώσεις στα αξιοθέατα) και είσαι άρχοντας! Αυτοκίνητο μόνο αν θέλεις να κάνεις κάποια κοντινή απόδραση σε Καταλονία... Αλλά 5 μέρες που θα πας καλύτερα να απολαύσεις τη Βαρκελώνη :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Έριξα μία ματιά για ενοικίαση αυτοκινήτου να δω τι παίζει σε τιμές, για ένα μικρό αυτοκίνητο για τις ημέρες που θα είμαι εκεί κοστίζει γύρω στα 60 ?.
Είναι καλή ιδέα ή να μην μπλεχτώ με τέτοια και να προτιμήσω Μετρό, Λεωφορεία και λοιπά μεταφορικά μέσα;
θα πάω και εγώ τον ιουνιο..αλλά για μεσα στην πόλη δεν νομιζω οτι χρειαζεται...με το μετρο πας σε όλα τα αξιοθέατα σε σύντομο χρ'ονο και χωρίς αγχος..που να παρκάρεις...θα ήταν πολύ καλό όμως αφού τελειώσεις με την πόλη να νοικιασεις ενα και να βγεις πιο έξω να δεις την υπαιθρο....η κόρη μου ηταν εκει χριστούγεννα και με νοικιασμένο αυτοκίνητο νομιζω 122 ευρω για 2 μέρες πήγαν σε ενα φανταστικό χωριό das λέγεται, και ειναι προς τα σύνορα της γαλλίας βόρεια....θα το βρεις στο google.. εκει το ειδα και εγώ...η να πας φιγκουερες στο μουσειο νταλί και να εξερευνησεις την γύρω περιοχή.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Νομίζω ότι το αυτοκίνητο είναι περιττό! Ούτε καν Barcelona Card χρειάζεται....το Τ10 σε καλύπτει απόλυτα αφού περπατιέται η πόλη και δεν έχεις την ανάγκη να είσαι συνέχεια στο μετρό.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Για μένα η Barcelona Card συμφέρει τρελά... Έχει εκπτώσεις σχεδόν στο σύνολο των αξιοθέατων... ακόμη και σε 5-6 να πας, τα λεφτά της βγαίνουν... Τσέκαρε τη λίστα, δε λείπει σχεδόν τπτ. Επιπλέον, δωρεάν ανάβαση στο άγαλμα του Κολόμβου, βόλτα με καραβάκι και αρκετά μικρά μουσεία, κάποια από τα οποία έχουν ενδιαφέρον...

(Καμία σχέση με την αντίστοιχη κάρτα του Βερολίνου που δεν προσφέρει ούτε τα μισά...)

Βέβαια, αν δεν έχει σκοπό να κάνει tour στα αξιοθέατα, αλλά χαλαρές βόλτες, ψώνια, ποτάκια, φαγητά κλπ, οκ ίσως του είναι περιττή ;)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
προσωπικα δεν δεχομαι καν συζητηση για αυτοκινητο.εμεις να φανταστεις χρησιμοποιησαμε ταξι μονο μια φορα!ολα με το μετρο το οποιο ειναι σουπερ ευκολο και σε παει παντου.ακομα και αν θες να πας καπου εκτος να ναι καλα τα τρενα της renfe.εμεις πηγαμε figueres με το τρενο.μην μπερδευεσαι με το αμαξι καθολου.τωρα για την barcelona card ειναι και αυτο υποκειμενικο.εγω δεν την πηρα γιατι θα με δεσμευε.ηθελα να ειμαι τελειως ελευθερη.επισης ιανουαριο μηνα δεν πιστευω οτι θα εχει και τρελες ουρες .βλεπεις και κανεις!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
θα συμφωνήσω με τα προλαλήσαντα μέλη!
το αυτοκίνητο ειναι περιττό.
με το μετρό κ λεωφορείο κινείται κανεις άνετα, ευκολα, και χωρις αγχος!
μπαρσελονετα, μονζουικ, ραμπλα και πασει ντε γκρασια, 4 σημεια με ουκ ολιγα αξιοθεατα,ανετα τα βλεπεις χωρις αυτοκινητα, οπως βεβαια και ολα τα υπολοιπα.
Κατα τη γνωμη μου τζαμπα λεφτά. Καλυτερα τα λεφτα αυτα να τα διαθέσεις για καμια παρασταση στο παλατι της μουσικής, η στο λισεου η δες κανενα ματς στο νου καμπ!

και οπως ειπαν οι αγαπητοι φιλοι κ φιλες, αναλογα με το προγραμμα που εχεις χρησιμοποιείς την barcelonacard η οχι η οποια και δωρεαν μετακινησεις προσφερει αλλα και καθε λογης εκπτωσεις σε πολλα αξιοθεατα. προσωπικά αγορασα την 5θημερη barcelonacard, ασχετα αν την αξιοποιησα στα μουσεία κ στα αξιοθέατα ελάχιστα.
Θυμάμαι στην καζα battlo του γκαουντί που ειχε εκπτωση απο 16Ε που ηταν το κανονικό εισητήριο, καπου στα 13,5!
Καλά κ αξεχαστα να περάσεις παντως!
 

petrostr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. ΥΟΡΚΗ
θα συμφωνήσω με τα προλαλήσαντα μέλη!
το αυτοκίνητο ειναι περιττό.
με το μετρό κ λεωφορείο κινείται κανεις άνετα, ευκολα, και χωρις αγχος!
μπαρσελονετα, μονζουικ, ραμπλα και πασει ντε γκρασια, 4 σημεια με ουκ ολιγα αξιοθεατα,ανετα τα βλεπεις χωρις αυτοκινητα, οπως βεβαια και ολα τα υπολοιπα.
Κατα τη γνωμη μου τζαμπα λεφτά. Καλυτερα τα λεφτα αυτα να τα διαθέσεις για καμια παρασταση στο παλατι της μουσικής, η στο λισεου η δες κανενα ματς στο νου καμπ!

και οπως ειπαν οι αγαπητοι φιλοι κ φιλες, αναλογα με το προγραμμα που εχεις χρησιμοποιείς την barcelonacard η οχι η οποια και δωρεαν μετακινησεις προσφερει αλλα και καθε λογης εκπτωσεις σε πολλα αξιοθεατα. προσωπικά αγορασα την 5θημερη barcelonacard, ασχετα αν την αξιοποιησα στα μουσεία κ στα αξιοθέατα ελάχιστα.
Θυμάμαι στην καζα battlo του γκαουντί που ειχε εκπτωση απο 16Ε που ηταν το κανονικό εισητήριο, καπου στα 13,5!
Καλά κ αξεχαστα να περάσεις παντως!
Να σε ευχαριστήσω κατ αρχήν για τη βοήθεια σου.
Ανέφερες πριν για κάποια παράσταση σε παλάτι περί μουσικής, για μάτς, κτλ...
μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι' αυτά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom