• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 11ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Συναυλίες και Ταξίδια!! - κλικ εδώ

Πολωνία Βαρσοβία

VasilisG

Member
Καλημερα σας και πάλι!!Λοιπον αποφασίστηκε και κλείστηκε το μισό μέρος του ταξιδιού!!οι διανυκτερεύσεις θα είναι 5 εκ των οποίων οι 2 στη βαρσοβια!!Κλεισαμε στο Novotel μιας και διαβάσαμε αρκετά καλές κριτικές εδώ...τις επόμενες τρεις διανυκτερεύσεις θα τις περάσουμε στην Κρακοβία όπου εκκρεμεί το ξενοδοχείο και πίσω στην βαρσοβια για επιστροφή (μιας και τα εισιτήρια είχαν κλειστεί νωρίτερα προς και από βαρσοβια). Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια..Με μια αναζήτησή που κάναμε βρήκαμε τα εισιτήρια πήγαινε-έλα για 2 άτομα στα 80€..Μας φάνηκαν πολύ τσιμπημένα...αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει λίγο τους σταθμούς(ποιος δηλαδή βολεύει από βαρσοβια) θα χαιρόμουν πολύ...μένει λοιπόν η μεταφορά προς και από κρακοβια και το ξενοδοχείο εκεί...μόλις έχω νέα θα ξανακάνω ποστ..
Ευχαριστώ

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Καλημερα σας και πάλι!!Λοιπον αποφασίστηκε και κλείστηκε το μισό μέρος του ταξιδιού!!οι διανυκτερεύσεις θα είναι 5 εκ των οποίων οι 2 στη βαρσοβια!!Κλεισαμε στο Novotel μιας και διαβάσαμε αρκετά καλές κριτικές εδώ...τις επόμενες τρεις διανυκτερεύσεις θα τις περάσουμε στην Κρακοβία όπου εκκρεμεί το ξενοδοχείο και πίσω στην βαρσοβια για επιστροφή (μιας και τα εισιτήρια είχαν κλειστεί νωρίτερα προς και από βαρσοβια). Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια..Με μια αναζήτησή που κάναμε βρήκαμε τα εισιτήρια πήγαινε-έλα για 2 άτομα στα 80€..Μας φάνηκαν πολύ τσιμπημένα...αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει λίγο τους σταθμούς(ποιος δηλαδή βολεύει από βαρσοβια) θα χαιρόμουν πολύ...μένει λοιπόν η μεταφορά προς και από κρακοβια και το ξενοδοχείο εκεί...μόλις έχω νέα θα ξανακάνω ποστ..
Ευχαριστώ
Βασίλη πολύ καλή επιλογή ξενοδοχείου έκανες. Εμεινα πολύ ευχαριστημένος από το Νοβοτέλ το καλοκαίρι προσπάθησε να πάρεις δωμάτιο πάνω από τον 20 όροφο να έχεις θέα (μην σε τρομάζει το ύψος)!!

Για να πας κρακοβία βάλε στην ιστοσελίδα https://www.intercity.pl/en/
Warszawa Centralna για Βαρσοβία και Kraków Główny για Κρακοβία
Όσο πιο νωρίς το αγοράσεις τόσο πιο φτηνό θα είναι και 1 μήνα νωρίτερα κερδίζεις μέχρι και 55% έκπτωση. Π.Χ. 15/1 έχει δρομολόγιο των 10.45 που κάνει 2 ώρες και 15 λεπτά και κοστίζει μόνο 49 Ζλότι).
Προτίμησε τα EIP & IC που φτάνουν σε περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά. Οι τιμές δεν είναι ίδιες σε όλα τα δρομολόγια δες πιο είναι πιο φτηνό σε συνδυασμό με την ώρα που σε βολεύει. Έαν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα βρες κανένα TLK που κάνει γύρω στις 3,5 ώρες (έχει και κάποια που κάνουν 4,5 ώρες) και είναι πολύ οικονομικό.

STKF

Member
Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια.
Φίλε το novotel απέχει 10 λεπτά με τα πόδια από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Βαρσοβίας. Ο google maps το δίνει 700 μέτρα. Ισχύει γιατί και εμείς μείναμε novotel και πήραμε τραίνο για Κρακοβία.

Alexandros1976

New Member
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ονομάζομαι Αλέξης και προκειται να ταξιδέψω Βαρσοβία 1-6 Απριλίου 2018. Έχετε κάποιες εισηγήσεις να μου προτείνεται το πουνα πάω , τι μέσα να χρησιμοποιήσω, τι να προσέξω?

MinaA

New Member

Danah

New Member
Γεια σας,εχω κλείσει με την παρέα μου 6 μέρες για Βαρσοβία τον Μάρτιο!!συζητάμε αν θα πάμε 2 μέρες Κρακοβία.βέβαια έχουμε κλείσει διαμονή για όλες τις νύχτες στην Βαρσοβία.πιστεύετε ότι αξίζει να πάμε και 1 η 2 νύχτες κρακοβια;Τ πηγαινε-έλα είναι 10 ώρες περίπου και δε θελουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.Από την άλλη θέλουμε πολύ ν παμε στο Άουσβιτς.να παμε;

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Γεια σας,εχω κλείσει με την παρέα μου 6 μέρες για Βαρσοβία τον Μάρτιο!!συζητάμε αν θα πάμε 2 μέρες Κρακοβία.βέβαια έχουμε κλείσει διαμονή για όλες τις νύχτες στην Βαρσοβία.πιστεύετε ότι αξίζει να πάμε και 1 η 2 νύχτες κρακοβια;Τ πηγαινε-έλα είναι 10 ώρες περίπου και δε θελουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.Από την άλλη θέλουμε πολύ ν παμε στο Άουσβιτς.να παμε;
6 ημέρες είναι πολλές για μόνο Βαρσοβία! αν μπορείτε να ακυρώσετε τη διαμονή καλό θα ήταν να πάτε 2-3 ημέρες Κρακοβία ή Βρότσλαβ ή Γκντάνσκ!

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Eγώ πάντως σε 3,5 ημέρες δεν είδα όλα όσα θα ήθελα στη Βαρσοβία.
Σε 3.5 ημέρες θα ηταν χρήσιμο να μας πεις τι ειδες και τι δενδπρολαβες να δεις Εννοειται αν θέλει κάποιος να δει τα πάντα μουσεια κλπ δεν φτάνουν ουτε 15 ημέρες

Marios_Gr

Member
Σε 3.5 ημέρες θα ηταν χρήσιμο να μας πεις τι ειδες και τι δενδπρολαβες να δεις Εννοειται αν θέλει κάποιος να δει τα πάντα μουσεια κλπ δεν φτάνουν ουτε 15 ημέρες
Υπάρχει σχετική ιστορία μου που περιλαμβάνει το τι είδα. Όχι, δεν μιλάω για τα πάντα, αλλά για 10 πράγματα που αξίζει να δεις στη Βαρσοβία. Εκτός αν τρέχεις με τη ψυχή στο στόμα και κάνεις πασαλείμματα, που προσωπικά δεν μου αρέσει να το κάνω. Το θέμα είναι να εντάσσεσαι στη ζωή μίας πόλης και όχι να την ξεπετάς ως τουρίστας πηγαίνοντας στα 5 χτυπητά αξιοθέατα και ας άλλες 5 τουριστοπαγίδες.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.828
Μέλη
35.504
Νεότερο μέλος
dimagag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom