Πολωνία Βαρσοβία

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χρόνια πολλά , Χριστός Ανέστη. Σε λίγες ημέρες ταξιδεύω με την κοπέλα μου για Βαρσοβία, θα είμαστε εκεί 4 ημέρες. Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει περάσει πάνω κάτω τις ίδιες μέρες στην πόλη, πόσο είναι ένα ικανοποιητικό μπάτζετ για δύο άτομα ; Έχουμε στο μυαλό μας να τρώμε 1 φορά τη μέρα σε κάποιο εστιατόριο με παραδοσιακή κουζίνα (τα υπόλοιπα θα είναι "πρόχειρα" γεύματα), κάποια βράδια θα πιούμε και τα ποτάκια μας και θα επισκεφθούμε 2-3 μουσεία και πάρκα. Είμαστε γενικά λάτρεις της βόλτας :bleh: . Ευχαριστώ εκ των προτέρων !


Στην παλιά πόλη είχαμε φάει 2 φορές σε αυτό :
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html

Αν θες Ιταλικό (και να κάνεις κ πρόταση γάμου ...:xalara:) δοκίμασε αυτό :
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...e-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html


προσοχή :
αν κάνεις κράτηση , ζήτησε τραπέζι στον πάνω όροφο και όχι στο ισόγειο..Απίστευτος χώρος , πολύ ρομαντικός και υπέροχο φαγητό.:)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σου!Το budget εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.Αρχικά,αν έχεις φοιτητικό πάσο το δέχονται σχεδον σε όλες τις εισόδους. Τα ΜΜΜ είναι ο πιο οικονομικός τρόπος μετακίνησης με φοιτητικό πάσο είναι στα 50 λεπτά του ευρώ η απλή διαδρομή ή στα 80 λεπτα το ολόκληρο.Τα ταξί επίσης έχουν λογικές τιμές.Τα εισητήρια των μουσείων κινούνται απο 6-8€.Το φαγητό στην παλιά πόλη οπου βρίσκονται κυρίως τα εστιατόρια με τοπική κουζίνα εχουν λογικές τιμές στα πιάτα τους (7-8€ το πιάτο)αλλά δεν ξετρελάθηκε κανείς μας με τις γεύσεις τους.Για αγορά σουβενίρ υπολόγιζε 3-4€ το μαγνητάκι.Σημαντικό ρόλο παίζει να βρεις ανταλλακτηριο με καλή ισοτιμία (η καλύτερη που βρήκαμε ηταν στο ανταλλακτήριο ακριβώς κάτω απο εμπορικό κέντρο zlote tarasy).
Τέλος,μπορείς να κλείσεις σε καλή τιμή λεωφορείο για την μετακίνηση αεροδρομιο-ξενοδοχειο μέσω internet γιατί αν τα αγορασεις στο εκδοτήριο οι τιμες είναι πιο αυξημένες.Επίσης,υπάρχουν taxi έξω απο το αεροδρόμιο το οποίο μας χρέωσε 40€ τα 5 άτομα ως το κέντρο της πόλης.
Για το Μοντλιν λες φαντάζομαι. Για να παω στο Chopin μου πήραν 30 ζλοτυ, δηλαδη λιγότερο από 8€. Επίσης στην Πολωνία να ξέρετε ότι η φθηνότερη λύση είναι το uber! Παίρνουν τα μισά χρήματα από τα ταξί :)
 

Demetrialial

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα !!! Είμαι καινούργια στην παρεα!!! Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με την παρέα μου στη Βαρσοβια στην Πολωνία για 4 μέρες και θέλω να ρωτήσω με ποσά χρήματα πάνω κάτω θα είμαστε εντάξει η καθεμία !!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Τα χρήματα που θα σου χρειαστούν εξαρτάται από το πόσα θέλεις να ξοδέψεις για φαγητό διασκεδαση μουσεία μετακινήσεις από και προς αεροδρόμιο ταξι ημερήσιες εκδρομές αναμνηστικά δωράκια κλπ. Πιστεύω ότι γυρω στα 200 ευρώ θα σου φτάσουν.

καλησπέρα !!! Είμαι καινούργια στην παρεα!!! Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με την παρέα μου στη Βαρσοβια στην Πολωνία για 4 μέρες και θέλω να ρωτήσω με ποσά χρήματα πάνω κάτω θα είμαστε εντάξει η καθεμία !!!
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπέρα τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Βαρσοβία 4ημερες. Έχω διαβάσει σχετικά με το modlin bus και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Στο σαιτ τους αν κλείσω ονλαιν κοστίζει πάνε έλα στο άτομο περίπου 12€ και υπάρχει θέμα με τις ώρες γιατι θα είμαστε οριακά με ένα μισάωρο όταν φτάνουμε εκεί. Γνωρίζει κάποιος την τιμή αν τα αγοράσω εκεί? Επίσης δέχονται ευρώ ή θα πρέπει να έχω επιτόπου συνάλλαγμα?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις μεταφορές εκεί. Θα μείνουμε στο ξενοδοχείο metropol. Συμφέρει να βγάλω κάποια κάρτα μεταφορών ή κόβω εισιτήρια παντού?

Περί συναλλαγματος. Να κάνω χρήματα από εδώ? Διάβασα πως τα ανταλλακτηρια στο αεροδρόμιο εκεί είναι "φυλακή". Υπάρχουν αρκετά τέτοια που κοιτάνε τα δαγκώσουν λεφτά από κόσμο ή τα περισσότερα είναι οκ?
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Βαρσοβία 4ημερες. Έχω διαβάσει σχετικά με το modlin bus και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Στο σαιτ τους αν κλείσω ονλαιν κοστίζει πάνε έλα στο άτομο περίπου 12€ και υπάρχει θέμα με τις ώρες γιατι θα είμαστε οριακά με ένα μισάωρο όταν φτάνουμε εκεί. Γνωρίζει κάποιος την τιμή αν τα αγοράσω εκεί? Επίσης δέχονται ευρώ ή θα πρέπει να έχω επιτόπου συνάλλαγμα?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις μεταφορές εκεί. Θα μείνουμε στο ξενοδοχείο metropol. Συμφέρει να βγάλω κάποια κάρτα μεταφορών ή κόβω εισιτήρια παντού?

Περί συναλλαγματος. Να κάνω χρήματα από εδώ? Διάβασα πως τα ανταλλακτηρια στο αεροδρόμιο εκεί είναι "φυλακή". Υπάρχουν αρκετά τέτοια που κοιτάνε τα δαγκώσουν λεφτά από κόσμο ή τα περισσότερα είναι οκ?
Αν το χάσεις το μπορείς να πάρεις το επόμενο λεωφορείο της ίδιας εταιρίας εφόσον υπάρχουν θέσεις.Η τιμή αν το αγοράσεις εκεί είναι 10 ευρώ μόνο η μια διαδρομή άμα το κλείσεις καιρό πριν το βρίσκεις και με 2 ευρώ.Εγω την πάτησα που δεν το έκλεισα φεύγω σε λίγες μέρες και θα πάω και θα γυρίσω αεροδρόμιο μοντλιν με το τρένο που κάνει κοντά στα 3 ευρώ ευρώ.Αμα τα κλείσεις ονλαιν Κάνε συνάλλαγμα κατευθείαν στην πόλη,διάβασα στο ανταλλακτήριο που βρίσκεται στο εμπορικό κέντρο δίπλα απ τον σταθμό τρένων της Βαρσοβίας έχει την καλύτερη ισοτιμία αλλιώς κάνε στο αεροδρόμιο του μοντλιν συνάλλαγμα ίσα ίσα για το λεωφορείο και τα υπόλοιπα από την πόλη καθώς όλα τα αεροδρόμια έχουν πολύ κακες ισοτιμίες.Για ανταλλακτήριο στην Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα και αυτά δεν δίνουν καλές ισοτιμίες.Το ξενοδοχείο σου απ ότι βλέπω είναι κοντά στον σταθμο και δεν θα πρότεινα να βγάλεις κάρτα μέσων μεταφοράς γιατί δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσεις κιόλας καθώς όλες οι αποστάσεις είναι αρκετά κοντινές.Ζητημα να το χρησιμοποιησιες 1-2 φορές μπορεί και καθόλου...Αυτά από εμένα,Καλά να περάσουμε :)
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Αν το χάσεις το μπορείς να πάρεις το επόμενο λεωφορείο της ίδιας εταιρίας εφόσον υπάρχουν θέσεις.Η τιμή αν το αγοράσεις εκεί είναι 10 ευρώ μόνο η μια διαδρομή άμα το κλείσεις καιρό πριν το βρίσκεις και με 2 ευρώ.Εγω την πάτησα που δεν το έκλεισα φεύγω σε λίγες μέρες και θα πάω και θα γυρίσω αεροδρόμιο μοντλιν με το τρένο που κάνει κοντά στα 3 ευρώ ευρώ.Αμα τα κλείσεις ονλαιν Κάνε συνάλλαγμα κατευθείαν στην πόλη,διάβασα στο ανταλλακτήριο που βρίσκεται στο εμπορικό κέντρο δίπλα απ τον σταθμό τρένων της Βαρσοβίας έχει την καλύτερη ισοτιμία αλλιώς κάνε στο αεροδρόμιο του μοντλιν συνάλλαγμα ίσα ίσα για το λεωφορείο και τα υπόλοιπα από την πόλη καθώς όλα τα αεροδρόμια έχουν πολύ κακες ισοτιμίες.Για ανταλλακτήριο στην Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα και αυτά δεν δίνουν καλές ισοτιμίες.Το ξενοδοχείο σου απ ότι βλέπω είναι κοντά στον σταθμο και δεν θα πρότεινα να βγάλεις κάρτα μέσων μεταφοράς γιατί δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσεις κιόλας καθώς όλες οι αποστάσεις είναι αρκετά κοντινές.Ζητημα να το χρησιμοποιησιες 1-2 φορές μπορεί και καθόλου...Αυτά από εμένα,Καλά να περάσουμε :)
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είσαι σίγουρος σχετικά με το αν χάσω το λεωφορείο μπορώ να πάρω το επόμενο αν υπάρχει θέση γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο σαιτ τους. Θεωρητικά φτάνουμε 8.15 το πρωί στο αεροδρόμιο και το λεωφορείο φεύγει για κέντρο στις 8.55. Εκτός απροόπτου καθυστέρησης της πτήσης υπάρχει πιθανότητα να μας καθυστερησουν εκεί στο αεροδρόμιο, βαλίτσες κτλ ή είναι αρκετός χρόνος τα 40 λεπτά που υπαρχουν?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είσαι σίγουρος σχετικά με το αν χάσω το λεωφορείο μπορώ να πάρω το επόμενο αν υπάρχει θέση γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο σαιτ τους. Θεωρητικά φτάνουμε 8.15 το πρωί στο αεροδρόμιο και το λεωφορείο φεύγει για κέντρο στις 8.55. Εκτός απροόπτου καθυστέρησης της πτήσης υπάρχει πιθανότητα να μας καθυστερησουν εκεί στο αεροδρόμιο, βαλίτσες κτλ ή είναι αρκετός χρόνος τα 40 λεπτά που υπαρχουν?
Κάπου το είχα διαβάσει εδώ στο φορουμ ή στο σαιτ του modlin bus.Δεν ξέρω πόση ώρα μπορείς να καθυστερήσεις ειδικά αν πετάς με ραιαν αρκετές φορές μου έχει τύχει να αργήσει να αναχωρήσει η πτήση περίπου 30 λεπτά εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το τρένο κατά την άφιξή που βγάζεις εισιτήριο απ το αεροδρόμιο εκείνη την στιγμή και είναι γύρω στα 3-4 ευρώ περιλαμβάνει και αστικό που σε πάει απ το αεροδρόμιο στον σταθμο τρένων μοντλιν και στην επιστροφή που είμαι σίγουρος για την ώρα που θα ξεκινήσω θα έκλεινα modlin bus
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Κάπου το είχα διαβάσει εδώ στο φορουμ ή στο σαιτ του modlin bus.Δεν ξέρω πόση ώρα μπορείς να καθυστερήσεις ειδικά αν πετάς με ραιαν αρκετές φορές μου έχει τύχει να αργήσει να αναχωρήσει η πτήση περίπου 30 λεπτά εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το τρένο κατά την άφιξή που βγάζεις εισιτήριο απ το αεροδρόμιο εκείνη την στιγμή και είναι γύρω στα 3-4 ευρώ περιλαμβάνει και αστικό που σε πάει απ το αεροδρόμιο στον σταθμο τρένων μοντλιν και στην επιστροφή που είμαι σίγουρος για την ώρα που θα ξεκινήσω θα έκλεινα modlin bus

Σε ευχαριστώ. Θα μπορούσες να μου δώσεις το λινκ από το σαιτ των τρένων να το ψάξω?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σε ευχαριστώ. Θα μπορούσες να μου δώσεις το λινκ από το σαιτ των τρένων να το ψάξω?
Να στο δώσω αλλά δεν χρειάζεται κράτηση τα βγάζεις από μηχάνημα στο αεροδρόμιο τα εισιτήρια του τρένου
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Ευχαριστώ για το κόπο. Εν τέλει έκλεισα ένα φλεξ στο πάνε λόγο ώρας και επειδή με την ryanair μου έχουν τύχει αρκετές ταρζανιες δε θέλω να ρισκάρω, και το τρένο πρωί πρωί λόγο κούρασης μου φάνηκε ζόρικο. Πάνε έλα το λεωφορείο για 2ατομα στα 25€
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom