1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Πολωνία Βαρσοβία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος kon, στις 10 Μαρτίου 2011.

1. serginio

serginio Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νάπολι,Ιταλία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ενδεικτικα για cosmote ισχύουν τα εξής
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/free_roaming_res.html

2. romeohellas

romeohellas Member

παλια πολη ,βολτα περιμετρικα του τειχους,το σοβιετικο ανακτορο ανεβασμα στο παρατηρητηριο,πεζοδρομο εκει που ειναι το πανεπιστημιο μεχρι την πλατεια κοπερνικου αυτα οπωσδηποτε αλλα η κρακοβια δεν παιζεται!!!!!!!!σκεψου το

3. romeohellas

romeohellas Member

η wινδ καρτοκινητο το πακετο μηνυματα ομιλια ιντερνετ δουλευε οπως στην ελλαδα κανονικα οτι εχεις εδω ισχυει και εκει τον αυγουστο πηγα

greco likes this.
  4. pan82

pan82 Member

Έχουμε κλείσει και εμείς για τριήμερο 25ης Βαρσοβία. Φτάνουμε με aegean πρωί Σαββάτου με Δευτέρα απόγευμα επιστροφή. Οπότε θα περιοριστούμε στη Βαρσοβία μόνο και θα κάνουμε λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα, η Κρακοβία σε μελλοντικό ταξίδι. Είχαμε κλείσει το novotel από καιρό (113€ τα δύο βράδια) αλλά έβγαλε μια προσφορά το hampton Hilton (98€ τα 2 βράδια και με πρωινό όμως) οπότε μάλλον για το δεύτερο μας βλέπω, έχει και αυτό εξαιρετική βαθμολογία στο booking δε ξέρω αν έχει κανένας εμπειρία. Γενικά περίμενα πιο ζεστό καιρό αλλά όπως το βλέπω θα είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία αν δεν αλλάξει κάτι.
    Έχει κανένας εμπειρία από τέλη Μαρτίου αν έχουν πρασινίσει τα πάρκα και αξίζει επίσκεψη ή ακόμα είναι σαν βαρυχειμωνιά;
    Επίσης για αγορά ρούχων έχει φθηνή αγορά η σαν Ελλάδα παίζουν οι τιμές, γιατί αν αξίζει να κάνουμε και καμιά σύντομα επίσκεψη σε κάποιο εμπορικό αλλιώς να μην ασχοληθούμε.

5. Triplover

Triplover Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ελβετία
    Δεν ειναι βαρυχειμωνιά αλλά έχει ένα σχετικό κρύο. Παγωμενα και χιονισμένα δεν θα είναι τα πάρκα.
    Όσον αφορα τα ψώνια, πάνω κατω τα ιδια με εδώ είναι. Δεν είναι Ηνωμένο Βασίλειο.

Earth Citizen likes this.
  6. Earth Citizen

Earth Citizen Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Τα πάρκα πρασινίζουν από Μάη. Αλλά η επίσκεψη για μένα αξίζει όλες τις εποχές! Με εμπορικά να μην ασχοληθείτε, μόνο αν θέλετε να δείτε καμιά αλυσίδα που δεν έχουμε εδώ. Αλλά από τιμές τα ίδια σχεδόν.

7. alice~

alice~ Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iceland
    Θα ήθελα μερικες προτάσεις για φαγητό και στην Βαρσοβια :p Θα πάω με παρεα που θέλει να δοκιμάσει πολωνική κουζίνα και εγώ εκεί έτρωγα κυριως ιταλικό όποτε δεν ξέρω που να τους πάω :p Έχετε να προτείνετε κάτι καλό; Ή ίσως κανένα άλλο καφε ή μαγαζακι που να αξίζει; Πχ μια φορά είχαμε φάει ισραηλινο,vegan πρωινό :bleh: θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τέτοιες νέες γεύσεις.

8. Tonia L.

Tonia L. Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ρώμη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία
    Στην Βαρσοβία δεν είχα καταφέρει να κάνω ιδιαίτερα πετυχημένες επιλογές.
    Από εστιατόρια πήγαμε στο
    https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html και στο
    https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Και τα 2 έχουν πολύ ωραίο περιβάλλον, τα ορεκτικά ήταν πολύ καλά αλλά τα κυρίως πιάτα δεν με ενθουσίασαν.
    Αρκετά φολκλόρ και τουριστικό αλλά με πολλές επιλογές σε πολωνικές γεύσεις και πολύ φτηνό είναι το
    https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...k-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Είναι αλυσίδα εστιατορίων και θα το συναντήσετε σε αρκετά σημεία της πόλης.
    Θα σου πρότεινα να πας και στην περιοχή της Praga, όπου υπάρχουν πολλά νεανικά στέκια. Δυστυχώς εγώ είχα πάει μόνο για πρωινό.
    Σε καφέ προτείνω ανεπιφύλακτα το αγαπημένο μου
    https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...e-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Όμορφος και ζεστός χώρος, ωραίος καφές και πεντανόστιμα γλυκά (να πάρετε apple crumble!!!).
    Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Να περάσετε τέλεια στην αγαπημένη μου Βαρσοβία!

Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2019
    Tsdimitris likes this.
  9. Tsdimitris

Tsdimitris New Member

Καλησπερααα, εγω πηγα πασχα Βαρσοβια-κρακοβια.Δοκιμασαμε τοπικη κουζινα στη Βαρσοβια στο Zapiecek πολυ ωραιο μαγαζι. Σου σερβιρουν με παραδοσιακες φορεσιες οι σερβιτορες καθως τα φαγητα τους ειναι πολυ νοστιμα! Μην ξεχασετε να δοκιμασετε τα παραδοσιακα τους pierogies/pierogi καπως ετσι τα λενε. Πιστευω θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι!

10. alice~

alice~ Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iceland
    Τέλεια! Η αληθεια ειναι οτι στην Βαρσοβια οσες φορες εχω παει, ποτε δεν ψαχναμε από πριν που να φαμε, παντα πηγαιναμε όπου μας έβγαζε ο δρόμος, αλλά αυτή την φορά η παρέα έχει άλλες απαιτήσεις :bleh: Ευχαριστώ πολυ! Όλες οι προτασεις ειναι χρησιμες :)

Tsdimitris likes this.
  11. Marios_Gr

Marios_Gr Member

Περιποιημένο, καλό φαγητό, νορμάλ τιμές, θέα στην κεντρική πλατεία και στο παλάτι.

d3195ef780422d5873f2e42627f5bb3c.jpg

https://pl.tripadvisor.com/Restaura...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html

greco and alice~ like this.
  12. Angelka

Angelka Member

Καλησπέρα σε όλους αν και παρακολουθώ και διαβάζω τα θέματα γράφω πρώτη φορά. Ο λόγος που γράφω είναι ένα ταξίδι που θα κάνω με την σύζυγό μου στις 15/10 για 4 ημέρες στην Βαρσοβία. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άρθρα και θέματα για την Βαρσοβία αλλά λόγο πολύ περιορισμένου χρόνου δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα και θα παρακαλούσα για πληροφορίες για πρωινό και φαγητό.
    Ευχαριστώ πολυ