Πολωνία Βαρσοβία

Anim

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα! Σκεφτόμαστε με τη φίλη μου να επισκεφτούμε τη βαρσοβια στις 2 του Γενάρη, επειδή κλείνουμε τελευταία στιγμή τα εισητηρια και λόγο εορτών είναι στο θεό η τιμή καο θα ήθελα να μάθω αν είναι ακριβή η πόλη εκεί, θα μείνουμε τέσσερις μέρες.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπερα! Σκεφτόμαστε με τη φίλη μου να επισκεφτούμε τη βαρσοβια στις 2 του Γενάρη, επειδή κλείνουμε τελευταία στιγμή τα εισητηρια και λόγο εορτών είναι στο θεό η τιμή καο θα ήθελα να μάθω αν είναι ακριβή η πόλη εκεί, θα μείνουμε τέσσερις μέρες.
Η Πολωνία είναι πάμφθηνη, μην ανησυχείτε :p
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Η Πολωνία είναι πάμφθηνη, μην ανησυχείτε :p
Σήμερα γυρίσαμε απο Βαρσοβία και πραγματικά δεν την βρήκαμε πάμφθηνη εκτός και αν εξαιρέσεις τα εισητήρια των ΜΜΜ και ίσως τα μουσεία. Κατά τα άλλα οι τιμές ήταν Ελλάδας πάνω κάτω.Ενδεικτικά: 2 καφέδες και ενα κομμάτι πάβλοβα σε green caffe nero πληρώσαμε 50 ζλότυ. Ισως είναι ακριβή η συγκεκριμένη αλυσίδα καφέ ..δεν ξέρω μπορεί ,γιατί δεν δοκιμάσαμε αλλού καφέ. 2 zapiekanki (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) και 1 hot wine ποτήρι σε κατάστημα στη nowy sviet 49,90 ζλότυ.
Να συμπληρώσω ότι ούτε για shopping ενδείκνυνται γιατί και εκεί δεν ήταν φτηνά.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σήμερα γυρίσαμε απο Βαρσοβία και πραγματικά δεν την βρήκαμε πάμφθηνη εκτός και αν εξαιρέσεις τα εισητήρια των ΜΜΜ και ίσως τα μουσεία. Κατά τα άλλα οι τιμές ήταν Ελλάδας πάνω κάτω.Ενδεικτικά: 2 καφέδες και ενα κομμάτι πάβλοβα σε green caffe nero πληρώσαμε 50 ζλότυ. Ισως είναι ακριβή η συγκεκριμένη αλυσίδα καφέ ..δεν ξέρω μπορεί ,γιατί δεν δοκιμάσαμε αλλού καφέ. 2 zapiekanki (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) και 1 hot wine ποτήρι σε κατάστημα στη nowy sviet 49,90 ζλότυ.
Να συμπληρώσω ότι ούτε για shopping ενδείκνυνται γιατί και εκεί δεν ήταν φτηνά.
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ που γύρισα πριν λίγες μέρες τα περίμενα όλα πάμφθηνα αλλά και πάλι τα περισσότερα είναι πιο φθηνά σε σχέση με Ελλάδα.Στα περισσότερα εστιατόρια πλην των τουριστικών σκας και πίνεις με 10 ευρώ/άτομο (πλήρωσα και 8 2 φορές),οι μπύρες σε κάποια μαγαζιά μου φάνηκαν πολύ φθηνές,σε άλλα ίδια τιμή με Ελλάδα,τα ποτά είναι πολύ πιο φθηνά απο Ελλάδα 3 ευρώ περίπου η βότκα αλλά ποσότητα βότκας όσο ένα ποτήρι σφηνάκι και με χυμό η τιμή πάει στα 5 ευρώ και ουσιαστικά πίνεις χυμό με βότκα (αυτό είναι από τα λίγα που με απογοήτευσε) και τα σούπερ μάρκετ είναι πολύ πιο φθηνά από Ελλάδα ενδεικτικά κάναμε ψώνια της τάξεως των 25 ευρώ ενώ στην Ελλάδα για τα ίδια πράγματα θα πληρώναμε 50,επίσης οι πολωνικές βότκες στα σουπερ μαρκετ κυμαίνονται στην τιμή των 6-7 ευρώ.Στα green cafe nero πηγαίναμε και εμεις και δεν μου φάνηκαν ούτε φθηνά ούτε ακριβά νορμάλ πλαίσια.Γενικά είχα ακούσει ότι είναι όλα πολύ φθηνά,δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό αλλά μπορεί κάποιος να κάνει αρκετά πράγματα με low budget ή να κάνει πράγματα που σε κάποια άλλη χώρα πχ Ιταλία θα χρειαζόταν περισσότερα χρήματα
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και εμεις πριν 10μερες γυρίσαμε απο Βαρσοβία. Παμφθηνη δεν λες,ουτε κ ακριβή ομως. Κάποια πράγματα ειναι οντως φθηνά κ κάποια σαν την Ελλάδα. Στο green cafe που πηραμε κ εμεις καφε ηταν οντως ακριβά,σε αλλα καφε που πηγαμε μετα ηταν κ πιο φθηνά κ πιο καλος ο καφες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Η συγκριση ειναι σκοπιμη σε σχεση με δυτικο-βορειο- ευρωπαικες χωρες. Η Ελλαδα δεν ανηκει στις ακριβες χωρες οποτε δυσκoλο να βρει καποιος μια φθηνοτερη χωρα στη διαβιωση.
 
Last edited:

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Στα πλαίσια της εξόρμησης της παρέας στο Λονδίνο, επισκέφτηκαμε και την γραφική Βαρσοβία. Μείναμε περίπου 1,5 μέρα και θα ήθελα να μεταφέρω εντυπώσεις και οποιουδήποτε είδους πληροφορίες που συνέλεξα.
Προσγειωθήκαμε στο Modlin με πρωινή πτήση της Ryanair από Stansted κατά της 10. Κατά τον έλεγχο των ταξιδιωτικών εγγράφων, διέκρινα μια ανεξήγητη εμμονή και αντιμετώπιση δεδομένου ότι οι δυο εξ ημών είχαμε και πρόσφατο διαβατήριο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους ενδιέφερε αν τα εισιτήρια στοίχιζαν 30 ή 50 ευρώ. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι είτε έκαναν πλάκα είτε περίμεναν φιλοδώρημα. Ωστόσο όταν τους είπα να επικοινωνήσουν με την ελληνική πρεσβεία, εντός λεπτού μας επέτρεψαν να εισέλθουμε για να θέσουμε σε εφαρμογή τα τρομοκρατικά μας σχέδια.
Από το μικρό αεροδρόμιο μεταβήκαμε στο σταθμό των τρένων με λεωφορείο σε δέκα λεπτά και από εκεί τρένο για την πόλη που έφτασε στο σταθμό Gdanska μέσα σε 30-40 λεπτά. Τα εισιτήρια μιας διαδρομής κόστιζαν 15 zloty (1€=4,1 zloty) και περιλάμβαναν λεωφορείο, τρένο και μέσα εντός πόλης. Το συγκεκριμένο μέσω ήταν πιο οικονομικό από το ModlinBus.
Μείναμε στο Warsaw City Hostel που βρίσκεται επί της Rynek Nowego Miasta και σε απόσταση αναπνοής από την Παλιά Πόλη. Είναι κάτι σαν οικοτροφείο – σχολείο κοινωνικής πρόνοιας και λειτουργεί ως ξενοδοχείο - hostel μόνο σαββατοκύριακο και το καλοκαίρι. Φοβερό μεγάλο δωμάτιο με έπιπλα, κρεβάτια μονά. Ιδανικό για οικογένεια. 4αρι από 45 ζλοτι το κρεβάτι. Πεντακάθαρο και εξαιρετικά εξυπηρετικές οι κυρίες που το διαχειρίζονται.
Η Βαρσοβία μια πόλη γραφική, με ωραία κτήρια και πολλά χρώματα. Από αξιοθέατα εισήλθαμε μόνο στο Wilanow Palace, που είχε είσοδο 20/15 ζλότι κανονικό και μειωμένο αντίστοιχα και για τους κήπους 5 και 3. Ένα συμπαθητικό παλάτι, που αξίζει μια επίσκεψη. Κατά τα άλλα επιλέξαμε να περπατήσουμε όσο μας βαστούσαν τα ποδαράκια μας μετά το εξοντωτικό πρόγραμμα του Λονδίνου.
Θα συμβούλευα ακόμη να ανεβείτε σε ένα κτήριο στην πλατεία της Παλιάς Πόλης, που προσφέρει φοβερή θέα και ένα ιδανικό μέρος για τους λάτρεις των φωτογραφικών φακών. Είσοδος 5/4 ζλότι.
Από φαγητό δοκιμάσαμε διάφορες γεύσεις που προσφέρονται στους πολυάριθμους φούρνους – μίνι μάρκετ τους. Για πιο παραδοσιακές καταστάσεις επιλέξαμε το Milky Bar Familijny επί της Nowy Swiat 39. Ουρά μέχρι έξω από το μαγαζί. Oλοι ντόπιοι. Κατάλογος στον τοίχο μόνο στα πολωνικά. Πληρώνεις, δίνεις την απόδειξη στις κυρίες στην κουζίνα και αυτές σου φέρνουν κάποιο πιάτο και αυτό που δεν το παίρνει κανείς μάλλον είναι το δικό σου αξιαγάπητε τουρίστα. Πολύ οικονομικά. Δοκίμασα το Zurek και κάτι άλλο. Πλήρωσα κοντά στα 6 ζλότι για τα δυο, ενώ παρήγγειλα για συνταξιδιώτη μου μια σούπα που αποδείχθηκε φασολάδα με μπόλικο ζουμί από παντζάρι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ωραία εμπειρία. Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη.
Για βράδυ επιλέξαμε κάτι πιο ατμοσφαιρικό. Το Restauracja Zapiecek στην Freta 18. Ωραίος χώρος, υπέροχη ατμόσφαιρα, ωραίο το ντύσιμο το κοριτσιών με παραδοσιακά (;) φουστάνια και υπέροχο φαγητό. Πήραμε, μεταξύ άλλων, διάφορα λουκάνικα και μια σούπα την Grochovka που ήταν πολύ νόστιμη με κομμάτια λουκάνικου μέσα. Ακόμα, δοκίμασα και ζεστή μπύρα που ήταν αδιάφορη. Ο λογαριασμός ήταν 173 ζλοτι για 4 άτομα.
Μετά το υπέροχο φαγητό, πήραμε το δρόμο για την Mazoviecka στην οποία είναι μαζεμένα κάμποσα κλαμπ. Ωραίος κόσμος, πανέμορφες καλλίγραμμες γυναίκες, συμπαθητικός χώρος. Δεν συναντάς εκκεντρικές συμπεριφορές όπως στα κλαμπ του Λονδίνου.
Τα αναμνηστικά ήταν πανάκριβα. Διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές σε σχέση με Λονδίνο. Μαγνητάκια 12+ ζλότι. Ελάχιστα βρίσκεις πιο φθηνά. Για τα υπόλοιπα ούτε λόγος. Ακόμα παρατήρησα ότι δεν δέχονται παζάρια.
Αλλάξτε το ελάχιστο δυνατό συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο. Η διαφορά της ισοτιμίας είναι απλά ληστρική. Ενδεικτικά σας αναφέρω διαφορά ενός ζλότι σχεδόν για μια αγγλική λίρα.
Η γενική εντύπωση από την Βαρσοβία ήταν θετική. Μου έδωσε την αίσθηση ότι η Πολωνία είναι μια χώρα με παράδοση στην κουζίνα. Επίσης, δεν μιλάνε σε γενικές γραμμές αγγλικά, ενώ και οι μετανάστες πρέπει να είναι περιορισμένοι, τουλάχιστον οι εξ Αφρικής ή ανατολάς. Θεωρώ ότι με μια σημαντική επένδυση και αναβάθμιση των σάπιων όχθεων του Visla μπορεί να εξελιχθεί σε μια ακόμα πιο όμορφη πόλη, σε ένα προορισμό ακόμα πιο ελκυστικό αλλάζοντας ίσως και επίπεδο.
καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιστορία σου!να κάνω μια ερώτηση βέβαια μπορεί να μην θυμάσαι!Με κάποια συγκεκριμένη εταιρεία μετακινηθήκατε απο το αεροδρόμιο στην πόλη ; γιατί βρίσκω αυτό :
https://en.modlinairport.pl/page/train
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιστορία σου!να κάνω μια ερώτηση βέβαια μπορεί να μην θυμάσαι!Με κάποια συγκεκριμένη εταιρεία μετακινηθήκατε απο το αεροδρόμιο στην πόλη ; γιατί βρίσκω αυτό :
https://en.modlinairport.pl/page/train
Πήραμε το αστικό για το σταθμό των τρένων και από εκεί το τρένο για την πόλη. Είναι ενιαίο το εισιτήριο
 

viki2004

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Kαλησπερα, θα ταξιδεψω κι εγω στη Βαρσοβια τον φεβρουαριο και θα ηθελα να μου πει καποιος τι πρεπει οπωσδηποτε να δω σε αυτη την πολη.θελω να κανω ενα χαλαρο προγραμμα,οπου θα δω τα βασικα σημεια ενδιαφεροντος χωρις ομως να τρεχω σαν την τρελη να δω τα παντα. θελω προτασεις κυριως για γραφικα σημεια της πολης .!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Kαλησπερα, θα ταξιδεψω κι εγω στη Βαρσοβια τον φεβρουαριο και θα ηθελα να μου πει καποιος τι πρεπει οπωσδηποτε να δω σε αυτη την πολη.θελω να κανω ενα χαλαρο προγραμμα,οπου θα δω τα βασικα σημεια ενδιαφεροντος χωρις ομως να τρεχω σαν την τρελη να δω τα παντα. θελω προτασεις κυριως για γραφικα σημεια της πολης .!
Οι 15 σελίδες του παρόντος θέματος υπερκαλύπτουν τις ερωτήσεις σου. Κάνε έναν κόπο να τις διαβάσεις. Και ψάξε και στην αναζήτηση του φόρουμ, υπάρχουν κι άλλα θέματα για Βαρσοβία.
 

viki2004

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Οι 15 σελίδες του παρόντος θέματος υπερκαλύπτουν τις ερωτήσεις σου. Κάνε έναν κόπο να τις διαβάσεις. Και ψάξε και στην αναζήτηση του φόρουμ, υπάρχουν κι άλλα θέματα για Βαρσοβία.
Εχω ξεκινησει ηδη την αναγνωση,απλα δεν ξερω αν λογω πιεσης χρονου καταφερω να διαβασω ολες τις σελιδες .....ειναι και η πρωτη μου φορα εδω μεσα...οποτε οπως καταλαβαινεις το ψαχνω ακομη...ευχαριστω παντως.!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom