Πολωνία Βαρσοβία

Angelsoul

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Έμεινα στο Dream Hostel τον Οκτώβρη που πήγα Βαρσοβία. Ωραίο και καθαρό είναι. Ολοκαίνουργιο. Η τοποθεσία είναι πολύ καλή επίσης, με τα πόδια μετακινείσαι άνετα. Απο κάτω έχει και ενα εστιατόριο το Zapiecek, μέτριο φαγητό αλλα κερδίζει λογω εγγύτητας.
Τέλεια,Σ ευχαριστώ πολύ.θα έχουμε δίκλινο δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο στο hostel.γενικά αν έχεις κάτι να προτείνεις κάτι ,κάποιο tips κλπ ,καλοδεχούμενο ...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το κρύο καλά είναι. Χθες έκανα και μπάνιο στο Gdańsk (-1 βαθμοί, θερμοκρασία νερού +4)
Μπουφάν, γάντια, καλά παπούτσια (χιονίζει) και κασκόλ.
 

Attachments

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Καλημερα σε ολους. Σε 3 εβδομαδες παω Βαρσοβία. Φτανουμε παρασκευή απογευμα. Και φεύγουμε δευτερα πρωι. Τι πιστευετε οτι προλαβαίνω να δω αυτο το χρονικο διαστημα?? Δεν ξερω τι να κανουμε παρασκευή απογευμα μαλλον πως θα προχωρήσουμε στο κεντρο στους εμπορικους δρομους...Σιγουρα το σαββατο θα παμε παλια πολη, βασιλικο καστρο, βασιλικο δρομο...και αν προλαβουμε που να παμε μετα? Στο μεγαρο πολιτισμου κ επιστημων η να παμε παρκο lazienki η wilanow? Σιγουρα την κυρακη θα παμε σε οτι περισσέψει. Απλα δεν ξερω ποιο ειναι πιο κοντα ωστε να συνδυαζα δυο αξιοθεατα την κυριακη. Επισης τα εμπορικα κεντρα zloty tarasy και arkadia ειναι ανοιχτα κυριακη?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Την Κυριακή πολλά αξιοθέατα είναι δωρεάν. Το μουσείο της Κιουρι μου άρεσε επίσης και το μουσείο Σοπέν.
 

La_viajera

Member
Μηνύματα
21
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Tel Aviv
Ταξίδι-Όνειρο
Colombia
Μπορείτε να κάνετε και κάποιο από τα θεματικά free walking tours που προσφέρονται. https://freewalkingtour.com/warsaw/
Είναι πολύ ενδιαφέροντα κ θα μπορέσετε να κατατοπιστείτε πιο εύκολα στην πόλη.
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Παιδια απο οτι διαβασα στο ίντερνετ στο κεντρο της βαρσοβιας πηγαίνουν τα λεωφορεία 175 και 188 καθως επίσης κ καποια τρενα. Ξερουμε κοστος για τα εισιτήρια? Θελω να κανω συναλλαγμα αλλα ισα οσα για τα βασικα καθως μετα θα βγαλουμε χρηματα απο καποιο atm απο εκει..
Γεια σας
Πλησιάζουν επιτέλους οι μέρες για Βαρσοβια και θα ήθελα να μου πείτε τι αξίζει να επισκεφθώ στις 2 1/2 μέρες που θα είμαι εκεί.
Θα μείνω στη παλιά πόλη
Ευχαριστώ
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδιά θα είμαι μόνο ένα βράδυ στη Βαρσοβία,πούνα πάω βόλτα βραδυνή;
Κάνα ωραίο φαγητό φθηνό με ωραία θέα η ωραίο μαγαζάκι για φαγητό;
Ή γενικά που προτείνετε για βραδυνό περπάτημα σε όμορφο σκηνικό;

Ότι μπορείτε να προτείνετε για βράδυ πειτε. Παλιά πόλη θα μένω.
Για ποτό αργά δε με ενδιαφέρει μόνο φαγητό καφέ και περπάτημα βολτιτσα
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας φευγω Βαρσοβια την τριτη μπορειτε να μου πειτε εκτος από την πλατεια και τις 2 μεγαλες οδους που αλλου να παω?Καποιο μαγαζι για φαγητο η καποια μπυραρια..Ευχαριστω
 

konstantinos_at

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα !!! Καινούργιος εδώ. Το επόμενό μου ταξίδι είναι στις 5 Δεκέμβρη στη Βαρσοβία όπου θα είναι και το πρώτο ταξίδι που κάνω μόνος μου. Θα μείνω στο Dream Hostel στο κέντρο από τρίτη μέχρι σάββατο ! Τι να δω? Αρχικά η σκέψη μου ήταν να μείνω 2 μέρες Βαρσοβία και άλλες 2 στη Κρακοβία όπου θα πήγαινα και Άουσβιτς και αλατωρυχείο αλλα ξέφευγε πολύ σε έξοδα οπότε θα μείνω μόνο στη Βαρσοβία .
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλημέρα !!! Καινούργιος εδώ. Το επόμενό μου ταξίδι είναι στις 5 Δεκέμβρη στη Βαρσοβία όπου θα είναι και το πρώτο ταξίδι που κάνω μόνος μου. Θα μείνω στο Dream Hostel στο κέντρο από τρίτη μέχρι σάββατο ! Τι να δω? Αρχικά η σκέψη μου ήταν να μείνω 2 μέρες Βαρσοβία και άλλες 2 στη Κρακοβία όπου θα πήγαινα και Άουσβιτς και αλατωρυχείο αλλα ξέφευγε πολύ σε έξοδα οπότε θα μείνω μόνο στη Βαρσοβία .
Όπως έγραψα και στην ιστορία μου για τη Βαρσοβία, η οδός Miodova στο ιστορικό κέντρο έχει πολύ ενδαφέροντα κτήρια, αλλά συχνά αγνοείται από τους τουρίστες. Όμως μην περιοριστείς μόνο στην παλιά πόλη, βγες και στις λίγο πιο έξω συνοικίες, όπως και στο νέο κομμάτι με τους ουρανοξύστες που είναι πολύ ενδιαφέρον. Εδώ η ιστορία για να πάρεις κάποιες ιδέες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Υπό-τη-σκιά-της-πολεμοχαρούς-γοργόνας.57513/
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλημέρα !!! Καινούργιος εδώ. Το επόμενό μου ταξίδι είναι στις 5 Δεκέμβρη στη Βαρσοβία όπου θα είναι και το πρώτο ταξίδι που κάνω μόνος μου. Θα μείνω στο Dream Hostel στο κέντρο από τρίτη μέχρι σάββατο ! Τι να δω? Αρχικά η σκέψη μου ήταν να μείνω 2 μέρες Βαρσοβία και άλλες 2 στη Κρακοβία όπου θα πήγαινα και Άουσβιτς και αλατωρυχείο αλλα ξέφευγε πολύ σε έξοδα οπότε θα μείνω μόνο στη Βαρσοβία .
Τι εννοείτε ξεφευγε σε έξοδα; Φαντάζομαι θα είδατε είτε αεροπορική είτε σιδηροδρομικη διασύνδεση. Τσεκάρετε την polskibus. Αν κλείσετε από τώρα το πολύ με ένα δεκαευρω θα έχετε με επιστροφή. Νομίζω το πλάνο 2+2 είναι καλύτερο. Σε δύο γεμάτες μέρες έχετε δει τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Βαρσοβίας.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Διαφωνώ ότι για τη Βαρσοβία είναι αρκετές 2 μέρες. Εκτός αν μιλάμε για ένα απλό τουριστικό "πασάλειμμα", που όμως έτσι ούτε βλέπεις, ούτε πολύ περισσότερο ζεις την πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom