Πολωνία Βαρσοβία

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σε δύο μέρες έχεις δει το σύνολο των βασικών και κάτι παραπάνω. Και όταν λέω βασικά εννοώ παλιά πόλη και τριγύρω στη νέα πόλη. Εννοώ ξεκινώντας 08.00 το πρωί και γυριζοντας μέχρι τις 18.00 . Αντε και μια ακόμα μέρα να πας στο παλάτι Wilanow και σε κάνα δεύτερο μουσείο.
Νομίζω το πλάνο 2+2 είναι μια χαρά. Αλλά θα πρέπει να έχεις δύο γεμάτες.
Για πασαλιμα διαφωνώ κάθετα. Αν οι δύο μέρες για Βαρσοβία είναι πασαλιμα τότε και το αντίστοιχο διάστημα για πόλεις όπως το Λονδίνο και το Παρίσι είναι στις δύο βδομάδες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα !!! Καινούργιος εδώ. Το επόμενό μου ταξίδι είναι στις 5 Δεκέμβρη στη Βαρσοβία όπου θα είναι και το πρώτο ταξίδι που κάνω μόνος μου. Θα μείνω στο Dream Hostel στο κέντρο από τρίτη μέχρι σάββατο ! Τι να δω? Αρχικά η σκέψη μου ήταν να μείνω 2 μέρες Βαρσοβία και άλλες 2 στη Κρακοβία όπου θα πήγαινα και Άουσβιτς και αλατωρυχείο αλλα ξέφευγε πολύ σε έξοδα οπότε θα μείνω μόνο στη Βαρσοβία .
Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για το τι να κάνει κάποιος στη Βαρσοβία και στην παρούσα και σε άλλες συζητήσεις. Θα έλεγα να ξεκινήσεις το ψάξιμο! Με Polskibus, όπως ειπώθηκε ήδη, πας πολύ φτηνά στην Κρακοβία. Και με τρένο ακόμα δεν είναι απαγορευτικό το κόστος.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
εγω εμεινα 2 μερες βαρσοβια και 2 μερες κρακοβια το καλοκαιρι.... με υπεροχο καιρο απολαυσα το ταξιδι..γραψαμε 10-15 km την ημερα..γυρισα χορτασμενη και ανανεωμενη ..μπορεις να διαβασεις την ιστορια μ!!

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κρακοβία-Βαρσοβία-με-τις-καλύτερες-εντυπώσεις.57468/

θεωρω οτι σε 2 μερες βλεπεις τα περισσοτερα με καλο προγραμμα κ 1-2 μουσεια!!!

με το τρενο ειναι αρκετα φθηνα αρκει να τα κλεισεις καιρο πριν... οσο περνανε οι μερες οι τιμες ανεβανουν..

γρηγορο με αργο τρενο εχουν μιση ωρα διαφορα στη χρονικη διαρκεια του ταξιδιου οποτε δες τις διαφορες στις τιμες και σκεψου τι σε συμφερει!!!
 

Vas1pand2

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και από μένα παιδιά .Θελω να ρωτήσω κάτι αν πάρω ταξί από το αεροδρόμιο της βαρσοβιας για να πάω στο εμπορικό Αρκάδια ποσά ζλότι θα πληρώσω ;Τα ανταλλακτήρια στα εμπορικά καταστήματα έχουν καλή ισοτιμία ;Και στην συνέχεια από το εμπορικό Αρκαδια στην παλιά πόλη ;(πάνω κάτω δεν είπα ακριβώς ).Σας ευχαριστώ πολυ .Να είστε καλά
 

k_kmaria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, διαβάζω καιρό τωρα από το συγκεκριμένο φορουμ και οργανώνω τα ταξίδια μου. Παρόλα αυτά δεν εγραψα ποτέ. Σήμερα έφτασα Βαρσοβία και θα είμαστε εδώ για 6 ημέρες και απογοητευτικα λίγο. Έχω κάποια πράγματα στο νου μου να δούμε (μουσεία,πάρκα) τις επόμενες μέρες, τι θα μου προτείνατε; Αξίζει κάποια μονοήμερη; Υπάρχει κάποια περιοχή για ψώνια που να αξίζει; Απο σουβενιρ- δωράκια τι προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γεια σας, διαβάζω καιρό τωρα από το συγκεκριμένο φορουμ και οργανώνω τα ταξίδια μου. Παρόλα αυτά δεν εγραψα ποτέ. Σήμερα έφτασα Βαρσοβία και θα είμαστε εδώ για 6 ημέρες και απογοητευτικα λίγο. Έχω κάποια πράγματα στο νου μου να δούμε (μουσεία,πάρκα) τις επόμενες μέρες, τι θα μου προτείνατε; Αξίζει κάποια μονοήμερη; Υπάρχει κάποια περιοχή για ψώνια που να αξίζει; Απο σουβενιρ- δωράκια τι προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ
Δεν καταλαβαίνω γιατί μόλις έφτασες απογοητεύτηκες!! τι είδες και δεν σου άρεσε?
για πληροφορίες και ιδέες που θα επισκεφτείς διάβασε την ιστορία https://www.travelstories.gr/community/threads/Υπό-τη-σκιά-της-πολεμοχαρούς-γοργόνας.57513/

Αρχικά πάνε στο Παλάτι της κουλτούρας να βρεις το Tourist information office να προμηθευτείς χάρτη και φυλλάδια με αξιοθέατα.

1. Παλιά και νέα πόλη
2.Βασιλικό κάστρο
3. Μουσείο Σοπέν

4. Πάρκο Βασιλικών Λουτρών (Park Łazienki Królewskie)
5. Βασιλικό Ανάκτορο Βιλάνοβ
6. Συνοικία Πράγα
7. Κήπος της Σαξονίας
8. Εθνικό Μουσείο της Πολωνίας
9. Παλάτι Πολιτισμού και Επιστημών
10.οδός krakowskie przedmiescie

Σουβενιρ - δωράκια:
έχει μαγαζάκια για σουβενίρ στη παλιά πόλη, στα mall. Μπορείς να αγοράσεις κεραμικά , κούκλες , μαγνητάκια, σοκολάτες Wedel, γάντια-πιάστρες-ποδιές κουζίνας.

Για ημερήσια η πιο κοντινή πόλη είναι το Λοτζ γύρω στη 1,5 ώρα
 
Last edited:

k_kmaria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δεν καταλαβαίνω γιατί μόλις έφτασες απογοητεύτηκες!! τι είδες και δεν σου άρεσε?
για πληροφορίες και ιδέες που θα επισκεφτείς διάβασε την ιστορία https://www.travelstories.gr/community/threads/Υπό-τη-σκιά-της-πολεμοχαρούς-γοργόνας.57513/

Αρχικά πάνε στο Παλάτι της κουλτούρας να βρεις το Tourist information office να προμηθευτείς χάρτη και φυλλάδια με αξιοθέατα.

1. Παλιά και νέα πόλη
2.Βασιλικό κάστρο
3. Μουσείο Σοπέν

4. Πάρκο Βασιλικών Λουτρών (Park Łazienki Królewskie)
5. Βασιλικό Ανάκτορο Βιλάνοβ
6. Συνοικία Πράγα
7. Κήπος της Σαξονίας
8. Εθνικό Μουσείο της Πολωνίας
9. Παλάτι Πολιτισμού και Επιστημών
10.οδός krakowskie przedmiescie

Σουβενιρ - δωράκια:
έχει μαγαζάκια για σουβενίρ στη παλιά πόλη, στα mall. Μπορείς να αγοράσεις κεραμικά , κούκλες , μαγνητάκια, σοκολάτες Wedel, γάντια-πιάστρες-ποδιές κουζίνας.

Για ημερήσια η πιο κοντινή πόλη είναι το Λοτζ γύρω στη 1,5 ώρα
Δεν καταλαβαίνω γιατί μόλις έφτασες απογοητεύτηκες!! τι είδες και δεν σου άρεσε?
για πληροφορίες και ιδέες που θα επισκεφτείς διάβασε την ιστορία https://www.travelstories.gr/community/threads/Υπό-τη-σκιά-της-πολεμοχαρούς-γοργόνας.57513/

Αρχικά πάνε στο Παλάτι της κουλτούρας να βρεις το Tourist information office να προμηθευτείς χάρτη και φυλλάδια με αξιοθέατα.

1. Παλιά και νέα πόλη
2.Βασιλικό κάστρο
3. Μουσείο Σοπέν

4. Πάρκο Βασιλικών Λουτρών (Park Łazienki Królewskie)
5. Βασιλικό Ανάκτορο Βιλάνοβ
6. Συνοικία Πράγα
7. Κήπος της Σαξονίας
8. Εθνικό Μουσείο της Πολωνίας
9. Παλάτι Πολιτισμού και Επιστημών
10.οδός krakowskie przedmiescie

Σουβενιρ - δωράκια:
έχει μαγαζάκια για σουβενίρ στη παλιά πόλη, στα mall. Μπορείς να αγοράσεις κεραμικά , κούκλες , μαγνητάκια, σοκολάτες Wedel, γάντια-πιάστρες-ποδιές κουζίνας.

Για ημερήσια η πιο κοντινή πόλη είναι το Λοτζ γύρω στη 1,5 ώρα
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, μάλλον η περιοχή που μένουμε δεν είναι στα γούστα μου γιατί τώρα ειμαι στην παλιά πόλη δε θέλω να φύγω αν και βράδιασε.
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα και απο εμένα!Παρακολουθω και σχεδιάζω εδώ και πολύ καιρό τα ταξίδια μου με βάση τα σχόλια σας..Αλλά γράφω πρώτη φορά.Σχεδιαζω ταξίδι στις αρχές Ιανουαρίου στην Βαρσοβια για 6 μέρες..Έχω διαβάσει ήδη πολλά σχόλια αλλά αν μπορείτε θα ήθελα κάποια συνοπτικά πράγματα.
1)Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνουμε;
2)Αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι;Αν όχι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς;
3)Που να φάμε;;
4)Ποιες είναι οι δραστηριοτητες που θα πρέπει οποσδηποτε να κάνουμε;
5)Και τελος επειδή είμαστε φανατικοί των Escape rooms αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλό θα θέλαμε να μας ενημερώσει και να μας προτείνει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλησπέρα και απο εμένα!Παρακολουθω και σχεδιάζω εδώ και πολύ καιρό τα ταξίδια μου με βάση τα σχόλια σας..Αλλά γράφω πρώτη φορά.Σχεδιαζω ταξίδι στις αρχές Ιανουαρίου στην Βαρσοβια για 6 μέρες..Έχω διαβάσει ήδη πολλά σχόλια αλλά αν μπορείτε θα ήθελα κάποια συνοπτικά πράγματα.
1)Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνουμε;
2)Αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι;Αν όχι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς;
3)Που να φάμε;;
4)Ποιες είναι οι δραστηριοτητες που θα πρέπει οποσδηποτε να κάνουμε;
5)Και τελος επειδή είμαστε φανατικοί των Escape rooms αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλό θα θέλαμε να μας ενημερώσει και να μας προτείνει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Γεια σου Βασίλη! Πέρσυ είχα πάει τέτοια εποχή Βαρσοβία κ έμεινα στο hotel metropol. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Από καθαριότητα σούπερ και πολύ ωραίο πρωινό. Είναι ένα βήμα από το Ανάκτορο του πολιτισμού κ της επιστήμης, δίπλα σχεδόν. Έχει ακριβως απ'εξω μετρο κ στάση λεοφ όπου χρησιμοποιήσαμε για το αεροδρόμιο. Στην παλιά πόλη πηγαίναμε με πόδια κανά τεταρτακι. Εκεί γύρω έχει πολλά ξενοδοχεία να διαλέξεις. Για φαγητό πήγαμε σε πολλά άλλα αυτό π μας έμεινε είναι ένα π λέγεται Aioli και έχει burgers, pizza, μακαρονάδες. Πήγαμε τρεις φορές και είναι δέκα λεπτά με πόδια από ξενοδοχείο. Μας το σύστησε φίλη ταξιδιάρα και το συστήνω κ εγώ!
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα και απο εμένα!Παρακολουθω και σχεδιάζω εδώ και πολύ καιρό τα ταξίδια μου με βάση τα σχόλια σας..Αλλά γράφω πρώτη φορά.Σχεδιαζω ταξίδι στις αρχές Ιανουαρίου στην Βαρσοβια για 6 μέρες..Έχω διαβάσει ήδη πολλά σχόλια αλλά αν μπορείτε θα ήθελα κάποια συνοπτικά πράγματα.
1)Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνουμε;
2)Αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι;Αν όχι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς;
3)Που να φάμε;;
4)Ποιες είναι οι δραστηριοτητες που θα πρέπει οποσδηποτε να κάνουμε;
5)Και τελος επειδή είμαστε φανατικοί των Escape rooms αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλό θα θέλαμε να μας ενημερώσει και να μας προτείνει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
1. Εγώ έμεινα ακριβώς απέναντι από το Metropol που έμεινε η Κρίστι στο Novotel και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις ότι μου έδωσαν το δωμάτιο στις 14.00 η ώρα by the book. Να φανταστείς απέναντι από τη ρεσεπσιόν είχε μονίμως ένα άτομο με υπολογιστή που έδινε πληροφορίες για ότι ήθελες να ρωτήσεις για τη πόλη, ημερήσιες εκδρομές κλπ. Στο Μετροπολ από κάτω έχει ένα μαγαζί για σουβενίρ. Η περιοχή βολεύει πολύ δίπλα στο σταθμό μόλις φτάσεις πας κατευθείαν με τα πόδια. Μπροστά ακριβώς στη λεωφόρο περνάνε λεωφορεία για να πας όπου θέλεις, αν βαριέσαι να περπατήσεις μέχρι το κέντρο που είναι κανένα 15λεπτο.
2. Σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου εξαρτάται που θέλεις να πας. Κατά τη γνώμη μου έχουν καλά τρένα και βολεύουν να πας όπου θέλεις. Εννοείται ότι αν μείνεις και τις 6 ημέρες στη Βαρσοβία δεν σου χρειάζεται το αυτοκίνητο. Θα σου πρότεινα να μείνεις και κανένα διήμερο στη Κρακοβία.
3. Για φαγητό έχει αρκετά μέρη για φαί στη πλατεία της παλιά πόλης με τη γοργόνα, στη πλατεία του κάστρου, σε όλο το μήκος του δρόμου Krakowskie Przedmieście, αλλά και στο mall του σταθμού στον επάνω όροφο για κάτι πιο πρόχειρο.
4. Ποιά μέρη και αξιοθέατα θα επισκεφτείς διάβασε σε παραπάνω μηνύματα.
5. Ετοιμάσου για πολύ κρύο πάρε ζεστά ρούχα και ομπρέλες.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Ισχύει ότι 6 μέρες είναι πολλές για Βαρσοβία. Αμάξι μόνο αν θες να γυρίσεις μέρη, και θα στο συνιστούσα γιατί προλαβαίνεις! Αλλά και Κρακοβία να σκεφτείς να πας νομίζω το τρένο είναι βολικό εξίσου. Πήγαινε και στο Επιστημονικό Κέντρο Κοπέρνικος και γράψε μας και εντυπώσεις γιατί όταν είχα πάει ήταν κλειστό κ δεν πρόλαβα να το δω κ ακόμα το φυσάω κ δεν κρυώνει!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.796
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom