Ελβετία Βασιλεια

TOULKIAS

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
PRAGUE
Ταξίδι-Όνειρο
ALASKA
Καλησπέρα παιδια.Μια βοήθεια λίγο για Βασιλεια.Δεν μπορεσα να βρω κατι στο forum.Σκεφτομαι για ενα 3ημερο εκει μιας και εχω βρει καλες τιμες στα εισιτηρια.Αξιζει?
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Εγω θα έλεγα ότι είναι πιο βολικό να συνεχίσουμε εδώ τα της Βασιλείας.

Και εμείς μπορεί να επισκεφτούμε τη Βασιλεία στα πλαίσια της εκδρομής στο Φράιμπουργκ για 1 ημερίσια εκδρομή

Για πείτε..
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Τα μαζεύω λίγο εδω

Αξιζει, παιδια, η Βασιλεια! Ειναι πανεμορφη, εχεις να δεις πολλα, για παραδειγμα μια απο τις μεγαλυτερες πινακοθηκες, ...συνοικιες απο δω απ το Ρηνο, συνοικιες απο κει απ το Ρηνο...,επιβλητικοτατος καθεδρικος ναος...τι να πρωτοπω!
Και βεβαια μπορεις να πας ημερησια Βερνη, Ζυριχη αλλα και Μελανα Δρυμο Φραιμπουργκ!
Πηγαινετε! Μην το σκεφτεστε!

Εγώ είχα κάνει ημερήσια στη Βασιλεία, με τρένο από Ζυρίχη...Όπως είχα γράψει και πιο πάνω η συγκοινωνίες τους είναι άψογες, σχεδόν μια ώρα ταξίδι.. Η πόλη αξίζει να τη περπατάς και να την ξαναπερπατάς και έχει πράγματα να δεις και να κάνεις. Από καταλύματα δεν έχω να προτείνω κάτι αφού δεν διανυκτέρευσα, τώρα σε ό,τι αφορά το κρύο, Δεκέμβρη που πήγα κι εγώ πρέπει να φανταστείς κάτι ανάλογο με μπότα, σκουφί κασκόλ και γάντια. Αν δεν φυσάει και έχει μόνο το κρύο του χιονιά θα το ευχαριστηθείτε κιόλας- ταιριάζει με τη γιορτινή ατμόσφαιρα ;)
Πηγα φετος τον Ιουλιο, δεν μπορω να σου πω για χειμερινες θερμοκρασιες. Ποσο κρυο να κανει, δεν ειναι και στο βορειο πολικο κυκλο!
Απο διαμονη επισης δεν ξερω , μεναμε Ααραου και καναμε μονοημερη προς Βασιλεια-Μελανα Δρυμο-Φραιμπουργκ-Τιτιζεε. Ενδεχομενως να βρεις φτηνοτερο καταλυμα περνωντας τα γερμανικα συνορα. Ψαξτο!
Συνοψιζοντας αυτά που ειπωθηκαν εδω αλλα και σε αλλο κομματι του forum σχετικα με την Βασιλεία.
Παρα πολυ καλη η προσφορά απο Θεσ/νικη για Βασιλεία ακομη περισσοτερο και τωρα με τις εκπτώσεις.
Η Βασιλεια ειπαν ολοι ειναι ομορφη πολη αλλα ολοι πηγαν εκει με μονημερη εκδρομη αφου μενανε καπου αλλου στην περιοχή....τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα(Ελβετια γαρ) οσο εψαξα δεν βρηκα νορμαλ τιμες... ουτε κανεις προτεινε κανενα ξενοδοχειο....
Οποτε καλη η προσφορα (α ρε ΔΝΤ) αλλα τι κανουμε στη Βασιλεια τρεις μερες θα μας βγει το ιδιο με ενα αλλο ταξιδι?.
Πολλοι λενε να μεινεις καπου παραπερα αλλα κανενας δεν εδωσε συγκεκριμενα στοιχεια για πολεις και ξενοδοχεια.
Προτασεις δεκτες και για Βασιλεια αλλά και για κατι κοντινο πιο οικονομικο απο Βασιλεια
Σκέψου ότι σε απόσταση αναπνοής από την πανέμορφη Βασιλεία υπάρχουν Ζυρίχη-Στρασβούργο-Λουκέρνη-Φράιμπουργκ_Βέρνη και Ζυρίχη όλα τους μαγικά
Αν δε σε δεσμεύουν οι μέρες μη το σκέφτεσαι καθόλου...
Στο Freiburg Γερμανία και οικονομικά και όμορφα και κοντά σε όλα αυτά τα μέρη που άκουσες πιο μπροστά.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε έμεινα στο Mercure Hotel Freiburg Am Muenster που βρίσκεται σε βολικότατη τοποθεσία στο κέντρο και γενικά ήταν αρκετά καλό.
Booking.com: hotel Mercure Freiburg am M?nster, Freiburg im Breisgau, Germany - 455 Guest reviews. Book your hotel now!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν συμφέρει να μείνεις Βασιλεία (ούτε σε άλλη ελβετική πόλη). Στα 20 χλμ, στη Γαλλία είναι η Μυλούζ με το ένα τρίτο στις τιμές.
Απο εδώ μπορείς να περάσεις μια ολόκληρη μέρα στη Βασιλεία και μετά να πας σε κοντινές γαλλικές ή γερμανικές πόλεις ή ακόμη και στις ελβετικές κοντινές.
Το μόνο καλό, από άποψη οικονομική, που έχει η Βασιλεία είναι ότι σε δίνει εισητήριο ελευθέρας για τις συγκοινωνίες εντός πόλης. Βέβαια πρέπει να κλείσεις σε ξενοδοχείο εντός της πόλης και το κυριώτερο, θα χρειαστείς ελάχιστα τη συγκοινωνία καθώς η πόλη δεν είναι ακριβώς και η Νέα Υόρκη, καμαρούλα μια σταλιά δύο επί τρία...
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Παιδιά περίμενα καιρό να ανοίξουν τα εισητήρια για Βασιλεία το Πάσχα και τώρα βλέπω ότι δεν υπάρχουν τα δρομολόγια Δευτέρας και τετάρτης. Σκέφτηκα να πάω Μιλάνο και να γυρίσω από Βασιλεία το οποίο γίνετε. Μέχρι τώρα δε βρήκα εταιρεία που να νοικιάζει αυτοκίνητο με διαφορετικό τόπο παράδοσης - παραλαβής. Εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας και αν βρω, θέλω ιδέες για το πρόγραμμα.
Το ταξίδι θα είναι περίπου τρισίμιση μέρες, γονείς και δύο παιδιά (11 και 12 ετών). Στο μυαλό μου έχω μία μέρα και κάτι στη διαδρομή από Μιλάνο μέσα στην Ελβετία και τις υπόλοιπες στην Αλσατία (Κολμάρ και Στρασβούργο) και όσο προλαβαίνω στο Φράιμπουργκ Γερμανία.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Με μια δοκιμή θα δεις ότι και η Europcar και η Hertz σου επιτρέπουν να παραλάβεις αυτοκίνητο στο Μιλάνο και να το παραδώσεις στη Βασιλεία. Πιθανότατα θα βρεις και άλλες εταιρείες. Βέβαια το κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο του να το άφηνες στον τόπο παράδοσης.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
mariath σε ευχαριστώ πολύ. Ξαναδοκίμασα με τη Europcar αλλά η τιμή που μου δίνει είναι απαγορευτική. Μάλλον απορρίπτω την περίπτωση Μιλάνο Βασιλεία.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! Βλέπω ότι μαζεύτηκαν εδώ τα της Βασιλείας - καλό αυτό γιατί ενδιαφέρει αρκετό κόσμο προφανώς..Φεύγω μεθαύριο για ένα τριήμερο και αγχώθηκα λίγο γιατί δεν έχει κλείσει/ψάξει πολλά πράγματα. Βλέπετε ήταν να ακυρωθεί το ταξίδι λόγω δουλειάς και τελευταία στιγμή το σώσαμε! Ελπίζω όταν γυρίσω να έχω να προσθέσω και μια ταξιδιωτική ιστορία αποκλειστικά για Βασιλεία, μέχρι τότε όμως μήπως κάποιος από εσάς που ενδιαφερόσασταν για πληροφορίες έκανε ήδη το ταξίδι; Το θέμα των ξενοδοχείων το έλυσε κανείς;
Απ'όσο έψαξα στο site και σε sites ξενοδοχείων σαφέστατα συμφέρει να μένει κάποιος σε όμορες πόλεις και όχι στη Βασιλεία. Παρ'όλα αυτά, επειδή ο καιρός αναμένεται να είναι πολύ κακός και με χιονοπτώσεις, επειδή οι μέρες είναι εξαιρετικά λίγες (2,5 καθαρές) και επειδή δεν προλαβαίνουμε να ψαχτούμε όσο πρέπει, μάλλον θα μείνουμε Βασιλεία (περ. 140 ε/δίκλινο) με ημερήσια εκδρομή Βέρνη.
Το τελευταίο βράδυ σκέφτομαι να μείνουμε σε airport hotel (70ε/βράδυ με free airport shuttle) για να γλυτώσουμε έστω τα μισά χρήματα και τα ταξί μες τα χαράματα. Αν το έχει κάνει κάποιος για τη συγκεκριμένη πόλη και έχει κάποιο χρήσιμο tip θα είναι καλοδεχούμενο!
Κατά τα άλλα μάλλον θα πρέπει να ξαναπάμε την άνοιξη με περισσότερες μέρες (και προγραμματισμένο budget!) για να επισκεφτούμε όλα τα ωραία που περιγράφετε!
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Απέναντι απο το αεροδρόμιο, είναι το Σεντ Λούις με σιδ. σταθμό για Γαλλία και Βασιλεία. Με το λεωφορείο νο. 11 εξυπηρετείται ολημερίς και ολονυκτίς. Έχει επίσης και 1-2 ξενοδοχεία με πρόσβαση στον σταθμό με τα πόδια. Επίσης εκτός του τρένου, στο αεροδρόμιο, στην έξοδο του Ελβετικού τομέα είναι το λεωφορείο νο.50 για τον σιδ. σταθμό της Βασιλείας (και με νυκτερινά δρομολόγια γιατί φαντάζομαι πετάς με την easy 6,30 το πρωϊ), όπως και το λεωφορείο για το Φρέϊμπουργκ στον Γαλλικό. Το άλλο το ξενοδοχείο με το δωρεάν λεωφορειάκι εξυπηρετεί μεν (σε ανεβοκατεβάζει στο αεροδρόμιο αδιαμαρτύρητα) αλλά νιώθεις αποκομμένος στη μέση του πουθενά. Δεν ξέρω την ηλικία σου και τις προτιμήσεις σου αλλά απέναντι από το αεροδρόμιο υπάρχει και το Formulla 1 σαν λύση πανικού (με λίγο έως πολύ κουράγιο πας με τα πόδια αεροδρόμιο).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Βλέπω ξέρεις καλά την περιοχή - και τώρα θα κάνω κατάχρηση της ευγένειάς σου :) Ναι πετάμε με ίζι 6.30 το πρωί! Βάρβαρο..Τελικά η ιδέα του να αλλάζω ξενοδοχεία για 50 ευρώ μου φάνηκε κάπως άκυρη. Ψάχνω ξενοδοχεία απέναντι από το σταθμό για να με βολέψει με αφίξεις/αναχωρήσεις ούτως ώστε να χάσω το λιγότερο δυνατό χρόνο. Έχεις υπ'όψιν το Central Hotel Basel? Συστεγάζεται με το Euler και έχει καλή τιμή αλλά αμφιλεγόμενες κριτικές.
Κοιτάω αυτό που λες ότι το λεωφ.50 κάνει και βραδυνό δρομολόγιο, αλλά βρίσκω ότι το πρωί αρχίζει κατά τις 5 και κάτι οπότε δεν προλαβαίνω. Το ταξί είναι εντελώς ασύμφορο;
Βρήκα και προσφορά για το Swissotel Plaza με 135 ευρω το δίκλινο, οπότε σκέφτομαι και αυτό...Το Euler παραμένει γύρω στα 180-190 ευρώ δυστυχώς.
Γενικώς όπως βλέπεις ακόμα σκέφτομαι, έχω φάει όλη την Κυριακή να σκέφτομαι και στο τέλος με βλέπω να κλείνω ό,τι βρω Τρίτη βράδυ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom