Ελβετία Βασιλεια

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
έχω χάσει λίγο για που μιλάς, αλλά αν εννοείς από Σαιντ Λούις (σταθμό) στο αεροδρόμιο είναι 10 ευρώ (4 άτομα με αποσκευές, απογευματινή ώρα).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Από σταθμό Σεντ Λουίς για το αεροδρόμιο το πρώτο πρωινό λεωφορείο είναι στις 5.15 με 1 ευρώ το άτομο και προλαβαίνεις άνετα την πτήση της easyjet.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
@mariath: Μάλλον σας μπέρδεψα εγώ, συγνώμη! Ήταν μία σκέψη να μείνω St Louis στο Ibis αλλά την ακύρωσα, θα μείνω όπως και να'χει εντός Βασιλείας. Ρωτούσα για δρομολόγια από κεντρικό σταθμό Βασιλείας (SBB) προς αεροδρόμιο.
Πάντως επειδή το θέμα "πτήση με easy στη Βασιλεία- βολικό ξενοδοχείο" είναι ένα μεγάλο μυστήριο, θα σας ενημερώσω μόλις γυρίσω για το που μείναμε και αν ήταν καλά!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από τον σταθμό της Βασιλείας το λεωφορείο φεύγει κάθε δεκαπέντε λεπτά. Έχει μόνο μηχάνημα για εισιτήρια στη στάση και πρεπει να έχεις κέρματα. Πάντως η διαμονή σου στη Βασιλεία σου δίνει και εισιτήριο ελευθέρας για τα ΜΜΜ, έλεγξε αν ισχύει και για το αεροδρόμιο.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Δεν ξέρω άν θα σε μπερδέψω περισσότερο. Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και επέλεξα την λύση του CaptainHotel (σκεφτόμενος οτι αξημέρωτα έπρεπε να τρέχω με τα μπαγάζια και τα ταξί ή τα λεωφορεία). Σήμερα άν ξαναπήγαινα θα επέλεγα το Hotel Berlioz στο Saint Louis

Booking.com: hotel Logis Berlioz, Saint Louis, France - 27 Guest reviews. Book your hotel now!

πρώτον για την εγγύτητα στο αεροδρόμιο (από όπου ξεκινούν γραμμές λεωφορείων για παντού) δεύτερον η συχνότητα και ακρίβεια των δρομολογίων και τρίτον η διαφορά της τιμής με ένα ξενοδοχείο της Βασιλείας + το ταξί 35 με 40 ευρο. Σκέψου και την επίσκεψη προς Γαλλογερμανία (εγώ στην Ελβετία ένοιωσα σαν Πακιστανός άρτι αφιχθείς στην Ελλάδα.)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κι εγώ νομίζω κάπως έτσι θα νιώσω στην Ελβετία! :) Βασικά αν τα δρομολόγια είναι τόσο συχνά μεταξύ Βασιλείας και St Louis ή Freiburg ίσως τσάμπα ψάχνω στη Βασιλεία. Τρομερές διαφορές για τόσο κοντινές αποστάσεις! Ευχαριστώ για το ξενοδοχείο που προτείνεις!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στο Berlioz έμεινα κι εγώ. Είναι μια χαρά για ένα βράδυ. Είναι απέναντι από το σταθμό του Σαιν Λουίς και πας σε δύο λεπτά με τα πόδια. Νομίζω είναι πιο βολικό να μείνεις το τελευταίο βράδυ εκεί παρά στη Βασιλεία και να τρέχεις αξημέρωτα.
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
To καλοκαίρι έμεινα στο Formule 1. Ατυχής επιλογή γιατί ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βρώμικο. Η κοινόχρηστες τουαλέτες άθλιες. Πολύ κοντά απο το αεροδρόμιο βέβαια...10 λεπτά με τα πόδια. Τα ξημερώματα με πολλά μπαγάζια και παιδι καλέσαμε ταξί. Οποιαδήποτε ωρα, ασχετα απο μπαγκάζια, μαζι με την κλήση κοστίζει 10 ευρώ για αεροδρόμιο. Δεν επέλεξα Βασιλεία γιατι το πρωτο λεωφορείο έφτανε οριακά στο αεροδρόμιο το πρωι. Ακουσα ομως καλα λογια για το IBIS στο St Lewis.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σας ευχαριστώ όλους! Κατέληξα σε δύο βράδια στο ibis Βασιλείας και 1 βράδυ στο ibis Saint Louis. Πιστεύω μια μέση λύση, μίνιμουν προδιαγραφών αλλά budget-friendly. ΒΕΒΑΙΑ επειδή είμαι και λίγο της καλοπέρασης...τόλμησα και μια ερώτηση στο Les trois rois.
Grand Hotel Les Trois Rois Basel

Το οποίο μου έδωσε την εξής προσφορά (είναι και στο site τους): 3 βράδυα με διπλό δωμάτιο με θέα στο Ρήνο, πρωινό, μεταφορά από αεροδρόμιο (με ΜΜΜ), κέρασμα σαμπάνιας στο μπαρ του ξενοδοχείου, ένα δείπνο gourmet έξι πιάτων, δωρεάν όλο το mini-bar, δωρεάν σάουνα κλπ .... 620 ευρώ...Δεν είναι λίγα τα λεφτά άλλα για όποιον ενδιαφέρεται για ρομαντική απόδραση το θεωρώ ιδανικό! Σκεφτείτε το σοβαρά, όταν ακόμα και το ibis κοστίζει 100/βράδυ, είναι σχεδόν ευκαιρία!

Αυτά τα λίγα...αν τελευταία στιγμή λοξοδρομήσω και πάω στο Les trois rois θα σας στείλω εντυπώσεις!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σας ευχαριστώ όλους! Κατέληξα σε δύο βράδια στο ibis Βασιλείας και 1 βράδυ στο ibis Saint Louis. Πιστεύω μια μέση λύση, μίνιμουν προδιαγραφών αλλά budget-friendly. ΒΕΒΑΙΑ επειδή είμαι και λίγο της καλοπέρασης...τόλμησα και μια ερώτηση στο Les trois rois.
Grand Hotel Les Trois Rois Basel

Το οποίο μου έδωσε την εξής προσφορά (είναι και στο site τους): 3 βράδυα με διπλό δωμάτιο με θέα στο Ρήνο, πρωινό, μεταφορά από αεροδρόμιο (με ΜΜΜ), κέρασμα σαμπάνιας στο μπαρ του ξενοδοχείου, ένα δείπνο gourmet έξι πιάτων, δωρεάν όλο το mini-bar, δωρεάν σάουνα κλπ .... 620 ευρώ...Δεν είναι λίγα τα λεφτά άλλα για όποιον ενδιαφέρεται για ρομαντική απόδραση το θεωρώ ιδανικό! Σκεφτείτε το σοβαρά, όταν ακόμα και το ibis κοστίζει 100/βράδυ, είναι σχεδόν ευκαιρία!

Αυτά τα λίγα...αν τελευταία στιγμή λοξοδρομήσω και πάω στο Les trois rois θα σας στείλω εντυπώσεις!
Δεν είναι και λίγο να μείνεις σε ξενοδοχείο που έμειναν αυτοκράτορες και βασιλιάδες. (το ευχαριστώ, άσχετο).
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Θα έμενα αλλά δεν είχαν υπόγειο σκεπαστό πάρκινκ για το αυτοκίνητο (διακρίνεται στη φωτογραφία).
 

Attachments

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Σας ευχαριστώ όλους! Κατέληξα σε δύο βράδια στο ibis Βασιλείας και 1 βράδυ στο ibis Saint Louis. Πιστεύω μια μέση λύση, μίνιμουν προδιαγραφών αλλά budget-friendly.
Καλά να περάσεις λοιπόν, σε οποιο ξενοδοχείο κι αν μεινεις τελικα...
Η αλήθεια ειναι πως για IBIS 100 ευρω ειναι ακριβα.... Εγω παιρνω newsletter απο την Αccor και πετυχαίνω 40-30% κάτω. πχ Novotel Brussels Tour Noir με 72 ευρώ !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom