Βατικανό Βατικανό Δωρεάν Είσοδος

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
στη. Αγ. Πέτροθ μπαίνεις όποτε θες χωρίς είσοδο (εκτός αν θα ανέβεις πάνω), του Στ. Αγγελου ξεχωριστό πράγμα είναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
9 με 12:30 είναι δωρεάν είσοδος, και λέει ότι κλείνει στις 14 το μεσημέρι. Λίγο δεν είναι για να το γυρίσω? :S
όχι δεν είναι λίγο. οι οργανωμένες ξεναγήσεις γίνονται κανονικά κ αυτή τη μέρα. η εκτίμηση που δίνουν για ξενάγηση πχ στις 10.30 είναι για >40' ουρά. άρα πήγαινε τουλάχιστον 8.30-8.40.
 

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Οπότε λέω να φροντίσω να πάω νωρίς νωρίς την Κυριακή και βλέπουμε....
Θα σας πω τη γνώμη μου για τις δωρεάν Κυριακές και επίσημα στον γυρισμό! :)
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Καλησπέρα! επαναφέρω το θέμα!
υπάρχει κάποιος που να χει παει στο βατικανο Κυριακη με ελευθερη εισοδο, να μας πει ποια η κατασταση που επικρατει και αν αξίζει τον κόπο ή η αναμονή είναι τεράστια? τέλος του επόμενου μηνα θα ειμαι στη ROMA!
Επισης δεν εχω καταλαβει γενικα..η εισοδος ειναι για καποια μουσεια, αλλα κατα τα αλλα μπορεις να μπεις μεσα? ας με διαφωτισει καποιος!
ευχαριστω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
..η εισοδος ειναι για καποια μουσεια, αλλα κατα τα αλλα μπορεις να μπεις μεσα? ας με διαφωτισει καποιος!
ευχαριστω!
Δεν καταλαβα την ερωτηση..ποια εισοδος? Η ελευθερη εννοεις? Σε ολα μπορεις να μπεις μεσα. Τι εννοεις?
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Δεν καταλαβα την ερωτηση..ποια εισοδος? Η ελευθερη εννοεις? Σε ολα μπορεις να μπεις μεσα. Τι εννοεις?
ελα ντε, που να καταλαβεις ετσι που το γραψα, εχεις δικιο..Εννοώ οτι στο βατικανό, με την ευρυτερη εννοια του κρατιδίου και της εκτασης την οποια καταλαμβανει, μπορεις να μπεις μεσα ελευθερα και κατά τα αλλα υπάρχει εισοδος για τα διάφορα μουσεία? δηλαδη εστω οτι δε θελω να μπω εντος των μουσειων, αλλα να κανω βολτα, θα πλησωσω εισοδο?
*** δεν αναφερομαι στην κυριακη με την ελευθερη εισοδο, γενικα αναφερομαι.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ελα ντε, που να καταλαβεις ετσι που το γραψα, εχεις δικιο..Εννοώ οτι στο βατικανό, με την ευρυτερη εννοια του κρατιδίου και της εκτασης την οποια καταλαμβανει, μπορεις να μπεις μεσα ελευθερα? .
Οχι. Μονο για πολυ συγκεκριμενους λογους (φαρμακειο, φιλοτελικο μουσειο, ερευνητες, πιστοι κλπ) κ σε συγκεκριμμενα τμηματα της εκτασης του.
 

savien

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και απο μένα στην παρεα.
Τελικά απο οσους πηγαν την τελευταια Κυριακη στο μουσειο του Βατικανού υπαρχει καμια πληροφορια να μοιραστούν;
Αξιζει να βαλουμε την επισκεψη μας εκει, την ημερα της δωρεαν εισοδου η θα μας γυρισει μπούμερανγκ λόγω του υπερβολικού κοσμου;
(Εγω σκεφτομαι να παω μιση ωρα πριν ανοιξει το μουσειο στις 8:30).
Ευχαριστω σε οποιον απαντησει εκ των προτέρων!
 

giordi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλημέρα στην ομάδα. Προγραμμματιζω ένα ταξίδι στη Ρώμη μεταξύ 30/6 - 03/7.
Επειδη στις 30/6 είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα, σκέφτομαι να εκμεταλευτώ την δωρεάν είσοδο στα μουσεία του Βατικανου. Αξίζει τον κόπο η θα έχει πολύ κόσμο? Τα μουσεία κλείνουν στις 14:00 ενώ η τελευταία είσοδος είναι στις 12:30. Φτάνω στο Fiumicino στις 9:30 με Aegean. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να φτάσω στο Βατικανό? Σε πόση ώρα μπορώ να έχω ξεμπερδέψει με τις αποσκευές μου? Αν πάω με τις βαλίτσες στο Βατικανό μπορώ να τις αφήσω στο cloackroom ή να προτιμήσω κάποια υπηρεσία αποθήκευσης εκεί κοντά?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα στην ομάδα. Προγραμμματιζω ένα ταξίδι στη Ρώμη μεταξύ 30/6 - 03/7.
Επειδη στις 30/6 είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα, σκέφτομαι να εκμεταλευτώ την δωρεάν είσοδο στα μουσεία του Βατικανου. Αξίζει τον κόπο η θα έχει πολύ κόσμο? Τα μουσεία κλείνουν στις 14:00 ενώ η τελευταία είσοδος είναι στις 12:30. Φτάνω στο Fiumicino στις 9:30 με Aegean. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να φτάσω στο Βατικανό? Σε πόση ώρα μπορώ να έχω ξεμπερδέψει με τις αποσκευές μου? Αν πάω με τις βαλίτσες στο Βατικανό μπορώ να τις αφήσω στο cloackroom ή να προτιμήσω κάποια υπηρεσία αποθήκευσης εκεί κοντά?
ηρωας. αυτο θα εισαι αν μπεις. φιλοι τον Ιανουαριο με φοβερο κρυο περιμεναν 2 ωρες απο τις 8.30. λογικα τελη ιουνιου η ουρα θα μετριεται σε χιλιομετρα...
αξιοποιησε αλλιως το πρωινο σου...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα στην ομάδα. Προγραμμματιζω ένα ταξίδι στη Ρώμη μεταξύ 30/6 - 03/7.
Επειδη στις 30/6 είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα, σκέφτομαι να εκμεταλευτώ την δωρεάν είσοδο στα μουσεία του Βατικανου. Αξίζει τον κόπο η θα έχει πολύ κόσμο? Τα μουσεία κλείνουν στις 14:00 ενώ η τελευταία είσοδος είναι στις 12:30. Φτάνω στο Fiumicino στις 9:30 με Aegean. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να φτάσω στο Βατικανό? Σε πόση ώρα μπορώ να έχω ξεμπερδέψει με τις αποσκευές μου? Αν πάω με τις βαλίτσες στο Βατικανό μπορώ να τις αφήσω στο cloackroom ή να προτιμήσω κάποια υπηρεσία αποθήκευσης εκεί κοντά?
Δεν θα το έκανα ούτε επί πληρωμή οπότε δεν μπορώ να στο προτείνω..Οι ουρές της τελευταίας Κυριακής είναι μόνο για να πας να δεις να γελάσεις και να φύγεις .
 

giordi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
ηρωας. αυτο θα εισαι αν μπεις. φιλοι τον Ιανουαριο με φοβερο κρυο περιμεναν 2 ωρες απο τις 8.30. λογικα τελη ιουνιου η ουρα θα μετριεται σε χιλιομετρα...
αξιοποιησε αλλιως το πρωινο σου...
Ευχαριστώ, με γλιτώσατε από την ταλαιπωρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom