Βατικανό Βατικανό,ερωτηση για εισιτηρια!

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχουμε κλείσει για Ρώμη 2 άτομα για 1η Οκτώβρη.
Έχω διαβάσει πως την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα υπάρχει δωρεάν είσοδος σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, ισχύει ή όχι; Θα μπορέσουμε δηλαδή να μπούμε στο Κολοσσαίο;
Επίσης εισιτήρια skip the line είναι προτιμότερο να κλείσεις μόνο από το επίσημο σαιτ; Αν δεν σε βολεύει το διάθεσιμο σλοτ (π.χ. είναι πιασμένα όλα τα πρωινά) αξίζει να ρισκάρεις να πας εκεί πρωί πρωί για να βρεις εισιτήριο;
2η ερώτηση γιατί έχουμε αγχωθεί λίγο!

Κλείσαμε εισιτήρια για Βατικάνο από εδώ MuseiVA το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και το επίσημο σάιτ του μουσείου. Συμπλήρωσα τα στοιχεία Manager (δηλαδή αυτού που κάνει την κράτηση) και στην συνέχεια μου ζήτησε απλά τα ονοματεπώνυμα των 2 Participants. Στο voucher που μου έστειλαν στο μέιλ λέει πως είναι για 2 άτομα αλλά εμφανίζει μόνο τα στοιχεία του Manager (ο ένας participant) και όχι του δεύτερου. Υπάρχει περίπτωση να προκύψει θέμα;
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
2η ερώτηση γιατί έχουμε αγχωθεί λίγο!

Κλείσαμε εισιτήρια για Βατικάνο από εδώ MuseiVA το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και το επίσημο σάιτ του μουσείου. Συμπλήρωσα τα στοιχεία Manager (δηλαδή αυτού που κάνει την κράτηση) και στην συνέχεια μου ζήτησε απλά τα ονοματεπώνυμα των 2 Participants. Στο voucher που μου έστειλαν στο μέιλ λέει πως είναι για 2 άτομα αλλά εμφανίζει μόνο τα στοιχεία του Manager (ο ένας participant) και όχι του δεύτερου. Υπάρχει περίπτωση να προκύψει θέμα;
Καλησπέρα. Δεν κοιτάνε τα ονόματα να ξέρεις. Το voucher πρέπει να λέει μόνο το όνομα αυτού που τα έκλεισε. Δεν θα γράφει κανένα άλλο όνομα. Το voucher θα το δείξεις στο ταμείο για να πάρεις τα εισιτήρια
 

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα. Δεν κοιτάνε τα ονόματα να ξέρεις. Το voucher πρέπει να λέει μόνο το όνομα αυτού που τα έκλεισε. Δεν θα γράφει κανένα άλλο όνομα. Το voucher θα το δείξεις στο ταμείο για να πάρεις τα εισιτήρια
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα μιας και έχουμε κλείσει μειωμένα εισιτήρια που απαιτεί επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας, μου έκανε εντύπωση που τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα μιας και έχουμε κλείσει μειωμένα εισιτήρια που απαιτεί επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας, μου έκανε εντύπωση που τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά.
Δεν ζήτησαν κανένα έγγραφο σε εμάς. Απλώς έδειξα το voucher και μου δώσανε τα εισιτήρια. Τώρα για το πως θα πιστοποιήσουν ότι είσαι φοιτητής,πιστεύω θα σου ζητήσουν κάποιο πάσο.
 

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν ζήτησαν κανένα έγγραφο σε εμάς. Απλώς έδειξα το voucher και μου δώσανε τα εισιτήρια. Τώρα για το πως θα πιστοποιήσουν ότι είσαι φοιτητής,πιστεύω θα σου ζητήσουν κάποιο πάσο.
Τέλεια τότε 👍
 
Last edited by a moderator:

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Επίσης στα εισιτήρια για Βατικανό εμπεριέχεται και γρήγορη είσοδος;
Στα μουσεία του Βατικανού , για όσους έχουν αγοράσει το εισιτήριο online υπάρχει ξεχωριστή γραμμή , σε σχέση με αυτούς που θα αγοράσουν εκείνη την στιγμή. Αν αυτό εννοείς γρήγορη είσοδος , τότε ναι. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση του γκαντέμη , όπως εγώ, που έκλεισα για Παρασκευή απόγευμα , με το σκεπτικό ότι τις Παρασκευές κλείνουν στις 10.30 και όχι στις 6.30 όπως τις υπολοιπες καθημερινές, να πας και να μην έχει καθόλου ουρά. Το πρωϊ πάντως δεν ισχύει , σχεδόν πάντα υπάρχει ουρά και έτσι εσύ που έχεις αγοράσει Online μπαίνεις γρηγορότερα.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα! Προς κάθε ενδιαφερόμενο. Έκλεισα εισιτήρια απ το επίσημο σάιτ του Βατικανού και υπάρχει ανακοίνωση για αλλαγή τιμών το 2023. Εγώ τα έκλεισα για Δεκέμβριο 21ε το απλό εισιτήριο. Καλό να γνωρίζουν όσοι θα πάνε με το νέο έτος
 
Last edited:

spar4

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα .
1 Οκτώβρη θα επισκεφθούμε για πρώτη φορά την Ρώμη με την σύζυγό και την 7χρονη κόρη μου , η οποία ταξιδεύει πρώτη φορά εκτός Ελλάδας με αεροπλάνο.
Έχω βγάλει ένα μικρό πρόγραμμα για το ταξίδι αλλά το μόνο που μου χαλάει τα σχέδια είναι πως δεν μπορώ να βρω online εισιτήρια για το Βατικανό από την επίσημη ιστοσελίδα. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να κλείσω από τρίτες σελίδες ή επειδή θα πάμε καθημερινή να πάω απογευματάκι για να μην έχει πολύ κόσμο και να κόψω εκεί τα εισητηρια;
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Επειδή την Πρωτοχρονιά θα επισκεφτούμε τη Ρώμη μπαίνω στο site του Βατικανού για να κλείσω εισιτήρια αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. Μπορεί κάποιος φίλος από το forum να με βοηθήσει;
Ποιά είναι τα σημαντικότερα; Επίσης για 2. 3. 4 και 5 Ιανουαρίου δεν μου δίνει δυνατότητα να κλείσω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Γνωρίζει κάποιος κάποιο site ή γραφείο για κράτηση εισιτηρίων για Βατικανό; Το ρωτώ γιατί από το επίσημο site δεν μπορώ να κάνω κράτηση.
Επίσης Βατικανό ή Τermini, τι να επιλέξω για διαμονή;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Γνωρίζει κάποιος κάποιο site ή γραφείο για κράτηση εισιτηρίων για Βατικανό; Το ρωτώ γιατί από το επίσημο site δεν μπορώ να κάνω κράτηση.
Επίσης Βατικανό ή Τermini, τι να επιλέξω για διαμονή;
Getyourguide δοκιμασες; Λογικα θα εχει. Εμεις ειχαμε κλεισει μεσω του bigbus οταν ειχαμε παει Βατικανο.
Την περιοχη γυρω απο Termini τη βρισκω καλυτερη απο Βατικανο για διαμονη (ειδικα αν μιλαμε για συντομη διαμονη) τοσο λογω συνδεσης των μεσων μεταφορας οσο και της εγγυτητας σε περισσοτερα σημεια ενδιαφεροντος. Επισης οσες φορες εψαχνα, θεωρουσα το VFM σε αυτη την περιοχη υψηλοτερο. Βεβαια οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα - οποτε ψαξτο λιγο περισσοτερο και αποφασιζεις.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Getyourguide δοκιμασες; Λογικα θα εχει. Εμεις ειχαμε κλεισει μεσω του bigbus οταν ειχαμε παει Βατικανο.
Την περιοχη γυρω απο Termini τη βρισκω καλυτερη απο Βατικανο για διαμονη (ειδικα αν μιλαμε για συντομη διαμονη) τοσο λογω συνδεσης των μεσων μεταφορας οσο και της εγγυτητας σε περισσοτερα σημεια ενδιαφεροντος. Επισης οσες φορες εψαχνα, θεωρουσα το VFM σε αυτη την περιοχη υψηλοτερο. Βεβαια οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα - οποτε ψαξτο λιγο περισσοτερο και αποφασιζεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom