Βατικανό Βατικανό,ερωτηση για εισιτηρια!

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
εμεις κλεισαμε αεροπορικα και διαμονη για 15 με 19 δεκεμβρη και σκεφτομαι να κλεισω και τα εισητηρια για το βατικανο . απο οτι καταλαβα ειναι ενα εισητηριο για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα και αλλο εισητηριο για την βασιλικη του αγιου πετρου , σωστα ? στο get your guide τα βρισκω μαζι σε ενα τουρ στα 56 το ατομο . καλα ειναι λετε ? μου φαινονται λιγο πολλα.. αν τα κλεισουμε την ιδια μερα επιτοπου θα ειναι φτηνοτερα ? ή παιζει να μην εχει διαθεσιμα επι τοπου ??
Επισης οποιος μπορει να δωει καμια πληροφορια για το τι να δουμε θα μας κανει μεγαλη χαρη!!!:):):)
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
εμεις κλεισαμε αεροπορικα και διαμονη για 15 με 19 δεκεμβρη και σκεφτομαι να κλεισω και τα εισητηρια για το βατικανο . απο οτι καταλαβα ειναι ενα εισητηριο για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα και αλλο εισητηριο για την βασιλικη του αγιου πετρου , σωστα ? στο get your guide τα βρισκω μαζι σε ενα τουρ στα 56 το ατομο . καλα ειναι λετε ? μου φαινονται λιγο πολλα.. αν τα κλεισουμε την ιδια μερα επιτοπου θα ειναι φτηνοτερα ? ή παιζει να μην εχει διαθεσιμα επι τοπου ??
Επισης οποιος μπορει να δωει καμια πληροφορια για το τι να δουμε θα μας κανει μεγαλη χαρη!!!:):):)

Καλησπέρα. Μόλις επιστρέψαμε.
Το εισιτήριο που κλείσαμε εμείς κόστισε 22€ το άτομο για Vatican museums + capela Sistine και μετά πληρώσαμε εκεί έξτρα 10€ για την ανάβαση με ασανσέρ μέχρι ένα σημείο και μετά με τα πόδια για την βασιλική του Αγίου Πέτρου. Να διευκρινίσω ότι το να μπεις στην εκκλησία είναι δωρεάν, μόνο αν θες να ανέβεις στο καμπαναριό πληρώνεις έξτρα. Αν αντέχεις τα στενά και απότομα σκαλιά ,να το κάνεις. Αυτό που βρίσκεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Ψάξε στο επίσημο σάιτ του Βατικανού για εισιτήρια.
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Καλησπέρα. Μόλις επιστρέψαμε.
Το εισιτήριο που κλείσαμε εμείς κόστισε 22€ το άτομο για Vatican museums + capela Sistine και μετά πληρώσαμε εκεί έξτρα 10€ για την ανάβαση με ασανσέρ μέχρι ένα σημείο και μετά με τα πόδια για την βασιλική του Αγίου Πέτρου. Να διευκρινίσω ότι το να μπεις στην εκκλησία είναι δωρεάν, μόνο αν θες να ανέβεις στο καμπαναριό πληρώνεις έξτρα. Αν αντέχεις τα στενά και απότομα σκαλιά ,να το κάνεις. Αυτό που βρίσκεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Ψάξε στο επίσημο σάιτ του Βατικανού για εισιτήρια.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μού, αυτό θα κάνουμε και εμείς, νομίζω ότι συμφέρει καλύτερα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από που έκλεισες εσυ για να κλείσουμε και εμείς? Δεν μπορώ να βρω το επίσημο σαιτ του Βατικανό...
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μού, αυτό θα κάνουμε και εμείς, νομίζω ότι συμφέρει καλύτερα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από που έκλεισες εσυ για να κλείσουμε και εμείς? Δεν μπορώ να βρω το επίσημο σαιτ του Βατικανό...
Vatican Museums – Official Website
Η επίσημη σελίδα. Μόλις έκλεισα για τις 3 Ιανουαρίου!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
εμεις κλεισαμε αεροπορικα και διαμονη για 15 με 19 δεκεμβρη και σκεφτομαι να κλεισω και τα εισητηρια για το βατικανο . απο οτι καταλαβα ειναι ενα εισητηριο για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα και αλλο εισητηριο για την βασιλικη του αγιου πετρου , σωστα ? στο get your guide τα βρισκω μαζι σε ενα τουρ στα 56 το ατομο . καλα ειναι λετε ? μου φαινονται λιγο πολλα.. αν τα κλεισουμε την ιδια μερα επιτοπου θα ειναι φτηνοτερα ? ή παιζει να μην εχει διαθεσιμα επι τοπου ??
Επισης οποιος μπορει να δωει καμια πληροφορια για το τι να δουμε θα μας κανει μεγαλη χαρη!!!:):):)
29 ευρω ειναι το κοστος απο το getyourguide χωρις τουρ. Προφανως με tour η τιμη θα ειναι ακριβοτερη.

https://www.getyourguide.com/mousei...53748d56&lang=en&_pc=1,2&date_from=2023-12-18

Απο την επισημη ιστοσελιδα στα 22 ευρω το ατομο.

MuseiVA
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Έχει κλείσει κάποιος πρόσφατα εισητήριο για μουσεία Βατικανού; Ενδιαφέρομαι για το Μάρτιο (για τους γονείς μου), ψάχνω από διμήνου και συνέχεια βγάζει μη διαθεσιμότητα. (Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί)
 

Ellie’s

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
ΣΟΣ! 25 Απριλίου πετάμε για Ρώμη για 5 ημέρες. Μπήκα σήμερα στο επίσημο σάιτ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια για Βατικανό και διαπίστωσα ότι είναι sold out για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Δεν γνώριζα ότι έπρεπε να τα κλείσω νωρίς. Τώρα τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνουμε; Να πάμε πχ την παρασκευή και να βγάλουμε από εκει εισιτήριο (δεν θα μπορούμε άρα να παρακάμψουμε τις ουρές) ή να πάμε την Κυριακή που εχει δωρεάν είσοδο λόγω του ότι είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
ΣΟΣ! 25 Απριλίου πετάμε για Ρώμη για 5 ημέρες. Μπήκα σήμερα στο επίσημο σάιτ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια για Βατικανό και διαπίστωσα ότι είναι sold out για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Δεν γνώριζα ότι έπρεπε να τα κλείσω νωρίς. Τώρα τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνουμε; Να πάμε πχ την παρασκευή και να βγάλουμε από εκει εισιτήριο (δεν θα μπορούμε άρα να παρακάμψουμε τις ουρές) ή να πάμε την Κυριακή που εχει δωρεάν είσοδο λόγω του ότι είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα;
Μολις επεστρεψα απο Ρωμη κ εχω να σου πω οτι το ενδεχομενο να ρθεις κ να παρεις εισιτηριο επιτοπου το ξεχνας...ο κοσμος ειναι ΑΠΕΙΡΟΣ!μπορεις βεβαια να παρεις εισιτηριο απο τους πλανωδιους αλλα ετοιμασου για 3πλη τιμη λογικα...τωρα αν πατε για τη free κυριακη,ετοιμαστειτε να πατε απο αξημερωτα αλλιως δε ξερω κατα ποσο θα μπειτε αν πατε 10 το πρωι πχ....ισως μια λυση ειναι να δειτε group tour μεσω του επισημου site παντα,ειναι λιιγο πιο ακριβο απο το κανονικο εισιτηριο αλλα μπορει να σας βολεψει!εμεις πηγαμε Παρασκευη 17.00 τ απογευμα(χωρις γκρουπ και το μοναδικο διαθεσιμο slot 1μιση βδομαδα πριν ρθουμε) κ γινοταν Ο ΧΑΜΟΣ!και εκλεινε και σε 3 ωρες το μουσειο...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ΣΟΣ! 25 Απριλίου πετάμε για Ρώμη για 5 ημέρες. Μπήκα σήμερα στο επίσημο σάιτ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια για Βατικανό και διαπίστωσα ότι είναι sold out για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Δεν γνώριζα ότι έπρεπε να τα κλείσω νωρίς. Τώρα τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνουμε; Να πάμε πχ την παρασκευή και να βγάλουμε από εκει εισιτήριο (δεν θα μπορούμε άρα να παρακάμψουμε τις ουρές) ή να πάμε την Κυριακή που εχει δωρεάν είσοδο λόγω του ότι είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα;
Καταρχήν μου φαίνεται απίστευτο που δεν βρίσκεις εισιτήριο καμία μέρα για τα μουσεία του Βατικανού.
Για την Villa Borghese θα ήταν αναμενόμενο...
Την περίοδο που πας δεν είναι το Πάσχα των Καθολικών για να υπάρχει τόσο μεγάλη επισκεψιμότητα στην πόλη. Εκτός εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο event ή συνέδριο στην πόλη ή πολλές σχολικές εκδρομές που εκτόξευσαν την ζήτηση...
Εάν δεν βρίσκεις προσπάθησε να βρεις από "get your guide" ή από τους μεσάζοντες που τα πουλάνε πιο ακριβά.
( Λίγο που έψαξα βρήκα μόνο είσοδο με γκρουπ σε πολύ υψηλή τιμή)...
Αλλιώς πήγαινε πολύ πρωί πριν την ώρα της 1ης εισόδου και περίμενε στην ουρά.
Αυτό που περιγράφει η Μαρία ίσως και να μην είναι τόσο τραγικό τις μέρες που θα πας. (Υπήρχαν σχολικές διακοπές μέχρι 7 Απριλίου).
Βέβαια, από ότι διάβασα δεν μπορείς να πάρεις εισιτήριο για την ίδια μέρα που θα περιμένεις στην ουρά....
Εξάλλου όλος ο κόσμος αγοράζει πλέον ηλεκτρονικά εισιτήρια, οπότε και πάλι σε μια σειρά θα περίμενες για να μπεις.

Ακόμη και στο Πάνθεον που δεν έκλεισα ηλεκτρονικά εισιτήριο περίμενα 15 λεπτά και μπήκα. Αυτοί που είχαν εισιτήριο περίμεναν σε άλλη ουρά λιγότερο χρόνο...
 
Last edited:

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Ακόμη και στο Πάνθεον που δεν έκλεισα ηλεκτρονικά εισιτήριο περίμενα 15 λεπτά και μπήκα. Αυτοί που είχαν εισιτήριο περίμεναν σε άλλη ουρά λιγότερο χρόνο...
Γιατί στο Πάνθεον έχει εισιτήριο ?? Όταν πήγα (10/22) ούτε εγώ είχα βρει εισιτήρια. Αποφάσισα να περιμένω ένα πρώϊ (όχι απο νωρίς) στην ουρά αλλά έβρεχε και τελικά έφυγα. Ξανακοιτώντας στο site βρήκα τελικά για Παρασκευή απόγευμα (17.00) , που βολεύει γιατί είναι ανοικτό μέχρι τις 21.00, αλλά όταν πήγα δεν υπήρχε σχεδόν κανείς στην ουρά , επομένως έμπαινες άνετα και χωρίς να έχει κλείσει μέσω Internet.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καταρχήν μου φαίνεται απίστευτο που δεν βρίσκεις εισιτήριο καμία μέρα για τα μουσεία του Βατικανού.
Για την Villa Borghese θα ήταν αναμενόμενο...
Την περίοδο που πας δεν είναι το Πάσχα των Καθολικών για να υπάρχει τόσο μεγάλη επισκεψιμότητα στην πόλη. Εκτός εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο event ή συνέδριο στην πόλη ή πολλές σχολικές εκδρομές που εκτόξευσαν την ζήτηση...
Εάν δεν βρίσκεις προσπάθησε να βρεις από "get your guide" ή από τους μεσάζοντες που τα πουλάνε πιο ακριβά.
( Λίγο που έψαξα βρήκα μόνο είσοδο με γκρουπ σε πολύ υψηλή τιμή)...
Αλλιώς πήγαινε πολύ πρωί πριν την ώρα της 1ης εισόδου και περίμενε στην ουρά.
Αυτό που περιγράφει η Μαρία ίσως και να μην είναι τόσο τραγικό τις μέρες που θα πας. (Υπήρχαν σχολικές διακοπές μέχρι 7 Απριλίου).
Βέβαια, από ότι διάβασα δεν μπορείς να πάρεις εισιτήριο για την ίδια μέρα που θα περιμένεις στην ουρά....
Εξάλλου όλος ο κόσμος αγοράζει πλέον ηλεκτρονικά εισιτήρια, οπότε και πάλι σε μια σειρά θα περίμενες για να μπεις.

Ακόμη και στο Πάνθεον που δεν έκλεισα ηλεκτρονικά εισιτήριο περίμενα 15 λεπτά και μπήκα. Αυτοί που είχαν εισιτήριο περίμεναν σε άλλη ουρά λιγότερο χρόνο...
Καθολου απιθανο..ο κοσμος που βρισκεται αυτη τη στιγμη στην Ρωμη ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ!προσωπικα κοιταγα για Βατικανο 1 μηνα πριν και μου εβγαζε sold out και για τις 4 μερες που θα μασταν εκει,λεω οκ δε θα χει ανοιξει ακομα το συστημα με τα εισιτηρια,μπαινω 1 βδομαδα πριν απο την ημερα που θελα και ειχε 4 διαθεσιμες ωρες μονο..εκανα το λαθος να μη τα κλεισω κ να ξαναπροσπαθησω 2 μερες μετα και βρηκα μονο 17.00 το απογευμα...και ολες οι αλλες μερες πριν και μετα φουλ...γενικα πρεπει να δινουν λιγα online γιατι οταν πηγαμε εμεις η ουρα που περιμενε να βγαλει εισιτηρια ηταν τεραστια!!αλλα το θεμα ειναι οτι εχει και σχολικες εκδρομες και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ γκρουπ σε σημειο αηδιας ομολογουμενως θα πω...οποτε τα sold out δε μου κανουν καμια εντυπωση...ενολιγης με πολυ υπομονη και αν παει αρκετα νωρις ισως εξυπηρετηθει
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γιατί στο Πάνθεον έχει εισιτήριο ?? Όταν πήγα (10/22) ούτε εγώ είχα βρει εισιτήρια. Αποφάσισα να περιμένω ένα πρώϊ (όχι απο νωρίς) στην ουρά αλλά έβρεχε και τελικά έφυγα. Ξανακοιτώντας στο site βρήκα τελικά για Παρασκευή απόγευμα (17.00) , που βολεύει γιατί είναι ανοικτό μέχρι τις 21.00, αλλά όταν πήγα δεν υπήρχε σχεδόν κανείς στην ουρά , επομένως έμπαινες άνετα και χωρίς να έχει κλείσει μέσω Internet.
Ναι. Το Πάνθεον έχει πλέον εισιτήριο 5€. Νομίζω ισχύει από τον Ιούλιο του 2023.. Εγώ πήγα ξανά πρόσφατα (12ος 2023) και πλήρωσα κανονικά. Παλιά ήταν δωρεάν.
Η ουρά στο Πάνθεον μπορεί να είναι μεγάλη αλλά προχωράει πολύ γρήγορα γιατί ο κόσμος δεν κάθεται πολύ μέσα στο χώρο.
Εγώ όταν την είδα τρόμαξα και τελικά μπήκαμε γρήγορα.
Το Πάνθεον κλείνει νωρίς ακόμη και το καλοκαίρι. Όποιος πάει πρέπει να τσεκάρει το ωράριο. Δεν νομίζω να ήταν ποτέ ανοιχτό μέχρι τις 9μ.μ. γιατί δεν έχει παράθυρα για να έχει φυσικό φως...
Την 2η φορά μου στη Ρώμη Αύγουστο μήνα έκλεινε στις 6 μ.μ.
Τώρα κλείνει στις 6.30 μ.μ.
Screenshot_20240416_003503_Chrome.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom