Γερμανία Βαυαρική Μαγεία (Νυρεμβέργη, Ροτενμπουργκ,Μοναχο,Σαλτσμπουργκ)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστήθηκε το μάτι μου χιόνι!Λατρεμένο χιόνι αλλά δεν ξερω αν θα το απολάμβανα αν έριχνε ασταμάτητα όλες τις μέρες του ταξιδιού.
Πάντως λίγο χιόνι που είχα πετυχει στο Βερολίνο είναι απ τις ομορφότερες αναμνήσεις μου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστήθηκε το μάτι μου χιόνι!Λατρεμένο χιόνι αλλά δεν ξερω αν θα το απολάμβανα αν έριχνε ασταμάτητα όλες τις μέρες του ταξιδιού.
Πάντως λίγο χιόνι που είχα πετυχει στο Βερολίνο είναι απ τις ομορφότερες αναμνήσεις μου.
Είναι που το χιόνι ξυπνάει το παιδί μέσα μας.. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι που το χιόνι ξυπνάει το παιδί μέσα μας.. :)
Σοβαρά ζηλεύω βλέποντας αυτές τις φωτογραφίες.Μεταφέρομαι εκεί!Είναι τέλεια η ολόλευκη εικόνα και να ξυπνάς και να βλέπεις αυτό το τοπίο.
Απλά αν ήμουν ταξίδι 5 μέρες και χιόνιζε και τις 5 τόσο πολύ, δεν ξέρω αν θα μπορούσα όλη τη μέρα να ήμουν έξω.Προφανώς θα έβρισκα καταφύγιο σε ζεστά καφέ και εστιατόρια.Δεν θα με χαλούσε καθόλου:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σοβαρά ζηλεύω βλέποντας αυτές τις φωτογραφίες.Μεταφέρομαι εκεί!Είναι τέλεια η ολόλευκη εικόνα και να ξυπνάς και να βλέπεις αυτό το τοπίο.
Απλά αν ήμουν ταξίδι 5 μέρες και χιόνιζε και τις 5 τόσο πολύ, δεν ξέρω αν θα μπορούσα όλη τη μέρα να ήμουν έξω.Προφανώς θα έβρισκα καταφύγιο σε ζεστά καφέ και εστιατόρια.Δεν θα με χαλούσε καθόλου:D
Kαι αν είναι και Χριστούγεννα και είναι και στολισμένα ακόμα καλύτερα! Βέβαια λόγω κρύου μειώνονται οι δραστηριότητες, αλλά πολύ κρύο μπορεί να πετύχεις και χωρίς χιόνι.. Τουλάχιστον έτσι χορταίνει το μάτι! Αν η χώρα έχει και τις υποδομές και κρατά τους δρόμους ανοιχτούς δε χρειάζεται να κλεινόμαστε όλη μέρα μέσα.. Αλλά και το περπάτημα στο χιόνι έχει την χάρη του. Στο αφράτο όμως, όχι στον γλιτσερό πάγο!
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλά πόσο χιόνι πετύχατε; Απίστευτο! Είστε πολύ τυχεροί :)
Πραγματικά δεν μπορούσαμε να πετύχουμε καλύτερη περίοδο.. Ήταν λίγο δύσκολα στις βόλτες μας.. Αλλά πραγματικά το απολαύσαμε..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ωραιο το χιονι,αλλα για μενα ειναι το χειροτερο μου,να μου τυχει σε ταξιδι,που θελω,ολη μερα,να ειμαι εξω και να περπαταω.Το θεωρω καλο για δραστηριοτητες,οπως σκι κλπ,η να καθεσαι στο τζακι και να τρως κοψιδια....
παγωσα,μονο απο τις φωτογραφιες σου @Travel4Fun :)
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για μένα ο συνδιασμός χιόνι και φωτισμένα κτήρια είναι όυι καλύτερο.. Ευτυχώς το πετυχα ακριβως:xalara:
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
6η ημέρα

Η τελευταία μέρα ξημερώνει, όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η τελευταία μέρα. Σκέφτεσαι πως πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες και ήρθε η ώρα τις επιστροφής. Ευτυχώς για εμάς η πτήση ήταν αργά το απόγευμα (19:30) οπότε είχαμε αρκετό χρόνο για να δούμε κι άλλα πράγματα.. Είναι παραμονή πρωτοχρονιάς λοιπόν και τα πιο πολλά αξιοθέατα είναι κλειστά. Σκεφτήκαμε να πάμε στο κάστρο αλλά μετά από ένα μήνυμα στο φόρουμ αποφασίσαμε ότι δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα άλλωστε ήταν και αυτό κλειστό. Βέβαια δεν είχαμε σκοπό να μπούμε θέλαμε να δούμε την θέα από την γέφυρα αλλά με τόσο χιόνι τα πράγματα ήταν δύσκολα. Α ξέχασα να το αναφέρω το χιόνι είχε σταματήσει…
Από το παράθυρο του ξενοδοχείου..

Έξω απ΄το ξενοδοχείο...

Μερικές πρωινές απ την πλατεία...


Ένα πανόραμα..

Χωρίς ιδιαίτερη βιασύνη ξεκινάμε για την Marienplatz, θέλαμε να έχουμε και μια πρωινή εικόνα της πλατείας. Φτάνοντας λοιπόν στην πλατεία είπαμε να πιούμε το καφέ μας πάνω στην πλατεία και να φάμε και ένα πρωινό. Έτσι καθίσαμε στο δίπλα στο παράθυρο έχοντας θέα στη πλατεία..
Μία απ΄το καφέ...

Νομίζω ήταν το πιο αγενές σέρβις που αντικρίσαμε στο ταξίδι μας αλλά δεν δώσαμε και πολύ σημασία. Άλλωστε η θέα ήταν ωραία και το πρωινό επίσης. Η ώρα έχει πάει 10:50 και δεν γίνεται να χάσουμε τις χορευτικές φιγούρες του δημαρχείου. Έτσι πληρώνουμε γρήγορα και γινόμαστε ένα με το υπόλοιπο πλήθος που περιμένει υπομονετικά να αρχίσει η παράσταση.. Όλοι στραμμένοι στις φιγούρες λοιπόν. Ωραίο θέαμα και αξίζει να αφιερώσει ένα 10 λεπτο (τόσο διαρκεί). Μιας και τελείωσε η παράσταση και ήμαστε δίπλα λέμε να επισκεφτούμε την Peterskirche. Σκοπός μας βέβαια ήταν να ανέβουμε για να δούμε από ψηλά την πλατεία, κάτι που δεν κατέστη δυνατό γιατί είχε λειτουργία (δεν μας άφηναν ούτε φωτογραφίες να βγάλουμε). Βγήκαμε από την εκκλησία και είπαμε να βγάλουμε καμιά φωτογραφία απ΄ έξω τουλάχιστον.
Όπως μπορούσε να βγεί από κάτω..

Λέμε λοιπόν έναν να μας βγάλει και δέχεται με ευχαρίστηση. Γονατίζει, αλλάζει γωνία, μας λέει κι άλλη, κι άλλη και σκεφτόμαστε κοίτα να δείς θέληση ο άνθρωπος…. Τελικά δεν έβγαλε τίποτα.. Ναι, ναι τίποτα, ούτε μία φωτογραφία.. Μα καλά τι πάλευε τόση ώρα;;;;; Δεύτερη προσπάθεια από έναν άλλο, αυτή στέφθηκε με επιτυχία.. Έχει έρθει μεσημεράκι και ο επόμενός μας σταθμός είναι το Ολυμπιακό Πάρκο.. Γραμμή U3 από την πλατεία και σε λίγη ώρα βρισκόμαστε έξω από το πάρκο.


Βγαίνοντας από τον σταθμό το πρώτο που αντικρίζει είναι η γνωστή προπέλα της bmw. Συνεχίζουμε λοιπόν μέσα στο ολυμπιακό πάρκο και κατευθυνόμαστε προς τον Ολυμπιακό Πύργο..

Μια πολύ μικρή αναμονή 5’ για το ασανσέρ και βρισκόμαστε στην κορυφή.. Έχει ωραία θέα από πάνω αλλά η καταχνιά δεν μας άφηνε να δούμε και πολλά.. Στο τζάμι που περιβάλει το χώρο είναι γραμμένες οι διάφορες περιοχές προς κάθε κατεύθυνση και τα αξιοθέατα φυσικά..
H θέα από ψηλά..

Βγάλαμε κάποιες φωτογραφίες από πάνω και φύγαμε για τον τελευταίο μας σταθμό το AllianzArena. Η πρώτη προσπάθεια το προηγούμενο βράδυ ήταν άκαρπη, οπότε σήμερα με το φώς της ημέρας και καλύτερες καιρικές συνθήκες θα τα καταφέρναμε καλύτερα.. Την γραμμή U3 προς τα πίσω και αλλαγή στον σταθμό MunchnerFreiheit (U6). Σε λίγα λεπτά βρισκόμαστε στον σταθμό Frottmaning. Ακολουθούμε τη ταμπέλα και διασχίζουμε την γέφυρα (αυτή που χθές είχε 30 πόντους σήμερα ήταν πεντακάθαρή και το χιόνι στοιβαγμένο στις άκρες), το γήπεδο ήδη φαίνεται στα αριστερά, που ήταν χθές;;;; Με λίγο περπάτημα φτάνουμε μπροστά στο γήπεδο όπου πέφτουν και οι απαραίτητες φωτογραφίες..

Έχει μεσημεριάσει για τα καλά και το στομάχι άρχισε να γουργουρίζει πάλι , έτσι επιστρέφουμε στην Marienplatz. Ψάχναμε να βρούμε που να καθίσουμε για φαί και καταλήξαμε σε ένα εστιατόριο για χορτοφάγους, καλά το vegetarianδεν το είδαμε;;; Παραγγείλαμε λοιπόν αλλά μείναμε νηστικοί, ίσα που τσιμπήσαμε λίγο δεν μας άρεσε καθόλου και δώσαμε και μια περιουσία, πώς τα τρώνε αυτά;;; Έχει περάσει η ώρα και λέμε να δούμε λίγο και την Frauenkirche. Η εκκλησία ήταν υπό ανακαίνιση και δεν μπορέσαμε να ανέβουμε ούτε εκεί για να δούμε την θέα (τουλάχιστον βγάλαμε φωτογραφίες μέσα, γιατί απ έξω ήταν κάπως σαν της Peterkirche).

ότι μπορέσαμε κάναμε...

Η ώρα πέρασε έχει πάει 17:00 οπότε γυρνάμε στο ξενοδοχείο για να πάρουμε τις βαλίτσες και να πάμε στο αεροδρόμιο, μετά από ένα 40λεπτο στην γραμμή S1 φτάσαμε στο αεροδρόμιο, παραδόσαμε βαλίτσες και ήπιαμε τον τελευταίο μας καφέ στο αεροδρόμιο του Μονάχου. Στις 22:45 προσγειωθήκαμε στο Μακεδονίας μετά από μία πολύ ταρακουνημένη πτήση..

Εντυπώσεις..

Τα μέρη που μας άρεσαν πιο πολύ ήταν το Ροτενμπουργκ και το Σαλζμπουργκ. Όχι ότι δεν ήταν ωραίο το Μόναχο βέβαια αλλά τα άλλα δύο είχαν το κάτι παραπάνω.. Δεν μείναμε ευχαριστημένοι από την Νυρεμβέργη, παρ ότι είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια.. Ήταν πολύ έρημη πόλη και δεν βρήκαμε έτσι έναν δρόμο, μια πλατεία με κόσμο και μαγαζιά όπως ας πούμε το πλακόστρωτο από την Karlplatzως την Marienplatzή ο πεζόδρομος στο Salzburg, δεν μπορέσαμε καλά καλά ούτε σουβενίρ να αγοράσουμε.. Ίσως βέβαια να την αδικήσαμε, να μην μπορέσαμε να βρούμε τα σωστά σημεία, ίσως να της δώσουμε άλλη μια ευκαιρία κάποια στιγμή. Πάντως σίγουρα κάποια στιγμή θα πάμε στα άλλα τρία μέρη καθώς μας άρεσαν πολύ και αφήσαμε και πολλά ιδίως στο Μόναχο.. Καλή συνέχεια να έχουμε και πολλά ταξίδια…
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Πολύ ωραία η ιστορία σου και σε ευχαριστούμε για τις υπέροχες φωτογραφίες.
Το Rothenburg πράγματι μοιάζει παραμυθένιο και το γνώρισα μέσα από την ιστορία σου. Οπωσδήποτε αξίζει να το επισκεφθεί κανείς και να προγραμματίσει μελλοντική επίσκεψη.
Το Μόναχο για μένα ήταν μία έκπληξη, ενώ είχα πάει λίγο προκατειλημμένος αρνητικά, τελικά με γοήτευσε και ακόμα περισσότερο οι εκδρομές στα χωριά της Βαυαρίας.
Μεγάλη έκπληξη μου είχε κάνει όταν πήγαμε στο Ολυμπιακό Πάρκο, που τον περιμετρικό δρόμο γύρω από το στάδιο τον είχαν αφιερώσει στον Σπύρο Λούη. Συγκεκριμένα ο δρόμος ονομαζόταν Spiridon Louis Ring ( είδα ότι έχεις βάλλει και φωτογραφία με το χάρτη του Ολυμπ. Σταδίου, όπου ο δρόμος διακρίνεται στα δεξιά παράλληλα με το στάδιο).
Εύχομαι πάντα τέτοια ωραία ταξίδια.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Η ιστορία έχει τελειώσει αν μπορεί κάποιος ας την μεταφέρει..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom